AK Parti içindeki iktidar mücadelesi

Davutoğlu çetin ceviz çıktı. Erdoğan'ın Gül ve 400 vekil çıkışları süper-başkanlık hedeflerinin siyasetin olağan akışı içinde zorlaştığını gösteriyor. AK Parti grubunda fay hatları enerji biriktiriyor.

Tam da Ak Saray’da ikinci Bakanlar Kurulu’nun toplanacağı gün..

Nereden başlasak? Şuradan deneyelim:

Davutoğlu

1- Başbakan Ahmet Davutoğlu, öyle ilk başta üzerine yapıştığı düşünüldüğü gibi kolay lokma olmadığını gösterdi; demirden leblebi çıktı. Belki üzerine fazla gelinmeseydi bunların hiçbiri olmazdı ama, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Bakanlar Kurulu'nu Ocak başında toplayacağının gayrı-resmi danışmanı, eski Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım tarafından duyurulması oyun planını bozdu. Davutoğlu’nun, Başbakanlık yetkilerini o tarihten itibaren daha çok sahip çıktığı, daha sık kullandığı, Erdoğan’ın –özellikle ekonomiye dair yasal adımlarda- “Bana sorulmuyor” şikayetinin kuliste yayılmasından anlaşılabiliyor.

Hakan Fidan’ın MİT’ten istifası konusu zaten malum; Fidan’ın Erdoğan’ın değil, Davutoğlu’nun istediğini yaptığını en yetkili ağızdan öğrendik. Erdoğan’ın kalesi sayılan İstanbul İl Başkanlığı'na sessizce kendisine yakın ismi seçtirdi.

AK Parti’nin İslamcı siyaset ideologunun güler yüzlü sabrının yanında bir de sabırla gününü bekleyen bir Türkmen akıncı beyinin yaygaradan uzak kararlılığını görür olduk. Karşısındakinin hiç beklemediği anda hamlesini yapıp, işini tamamladıktan sonra yüzünde aynı gülümsemeyle atını sürüp gidecek izlenimi verir oldu.

Gül

2- Onbirinci Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından taltif mi edildi, ters köşeye mi yatırıldı? Henüz tam net değil. Ama süper-başkanlık sistemine karşı çıkıp, güçler ayrılığı, dengesi, denetlemesi yerinde ABD tipi başkanlıktan söz edip, üzerine İstiklal Caddesinde esnaf ziyareti, Emrigan’da balıkçılarla çay sohbetine başlayınca Erdoğan’ın “Gel istiyorsan gir siyasete, memnun olurum” çağrısına muhatap oldu.

Erdoğan bu çağrıyı öylesine doğal bir şekilde yaptı ki, Türkiye’nin Dışişleri Bakanlığı, Başbakanlık, Cumhurbaşkanlığı'nı üstlenmiş İsmet İnönü dışındaki tek siyasetçisi, AK Parti’ye geri dönmek için sanki Erdoğan’ın olurunu almak zorundaymış gibi oldu. Bu çağrıyı Erdoğan’ın zamanında Fethullah Gülen’e yaptığı “Yurduna dön” çağrısına benzetenler duyuluyor Ankara siyaset kulisinde, ama bu Gül’e de, doğrusu Erdoğan’a da haksızlık olur.

Öte yandan Davutoğlu’nun Ağustos’taki Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde ikinci adam istemeyen Erdoğan tarafından parti içinde Gül’ü aratmayacak tek isim olarak seçildiği de unutulmuş değil.

Arınç

3- Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, AK Parti’nin Erdoğan ve Gül ile birlikte üç temel direğinden biriydi. Diğerleri hem Başbakanlık, hem Cumhurbaşkanlığı gördü. Arınç da Meclis Başkanlığı. Yola beraber çıktığı bazı partililerinin, eş-dostlarının da ne kadar zenginleştiğini görmekten çoğu zaman utanç duydu, bunu da ifade etti. 17-25 Aralık yolsuzluk soruşturmaları tartışılırken Bakanlar Kurulu’nu terk etti, Davutoğlu ve Gül devreye girdi de öyle döndü.

Davutoğlu kabinesinde kritik PKK ile diyalog koordinasyonunun kendisinde olduğunu açıkladı, ama diğer Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan işi üstlendi; aslında işine devam etti.

Şimdi o da duyuyor kendisi gibi 3 dönem kuralına takılan kimlere ne büyükelçilikler, valilikler, ne bakan yardımcılıkları, yönetim kurulu üyelikleri söz verildiğini; bir yerde partiden kopmamalarını sağlamak maksadıyla, üzülüyor haliyle.

Erdoğan’ın “Gül dönerse, memnun olurum” demesinden kısa süre sonra çıktı, Erdoğan’ın Merkez Bankası’nı “örselediğini” söyledi, “Ben de buradayım” dedi.

Yine de siyasette ne kışlar, ne fırtınalar atlatmış olan Arınç’ın 7 Haziran seçimlerinde iktidar oyunu dışında bırakılmasını sessizlikle karşılayacağını düşünmek yanıltıcı olabilir.

Erdoğan

4- Ve tabii Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan... Şu 400 milletvekili hedefini bu günlerde ne kadar sık dile getirdiğinin farkında mısınız? Bunun bir nedeni de ne Davutoğlu’dan, ne AK Parti’den hâlâ süper-Başkan hedefi için açık destek alamaması olabilir mi? Soruyu başka türlü soralım: Davutoğlu ve Parti grubu, başbakana yer olmayan, Meclis’i Başkanın kararlarını onay merciine dönüştüren, başkomutanlık ve istihbarat yetkilerini kendisinde toplayan bir Başkanlık sistemine neden geçit versin? Veya ne karşılığında?

HDP adaletsiz yüzde 10 barajına takılsa, CHP ve MHP oylarını bir tane bile artıramasa dahi AK Parti’nin 550 sandalyenin 400’ünü alma ihtimali imkansıza yakın uzmanlara göre. HDP’nin barajı geçme durumunda ise, CHP ve MHP yerinde saysa bile AK Parti’nin 300’ü bulması da zorlaşıyor; hatta kimi hesaplara göre yüzde 42’nin altında tek parti hükümeti kurma riski ortaya çıkıyor. Peki, HDP seçime parti olarak girer ve yüzde 10’u aşarsa Erdoğan ile mesela geniş Kürt özerkliğinin Anayasa’da yer alacağı bir tek-adam yönetimi pazarlığı yapar mı? Şimdiye dek bütün işaretler yapmayacağını gösteriyor. Siyaset bu diyeceksiniz ama, HDP bu güne böyle pazarlıklarla gelmedi ki; neticede benzer kitle tabanı paylaştığı PKK silahlı mücadeleye hâlâ son vermiş değil.
Başka soru: Erdoğan’ın Gül’e çağrısı altında bir başkanlık pazarlığı, ya da Davutoğlu’na aba altından sopa gösterme olabilir mi? Ama Gül defalarca söylemedi mi “cheks-and-balances, denge ve denetleme olmadan bir başkanlık sietmine karşı olduğunu, şimdi bu kadar kolay vaz geçeceğine dair işaret de bulunmuyor.

Siyasetin olağan akışı

5- Özetle Erdoğan’ın süper-başkanlık hedefi, siyasetin olağan akışı içinde giderek daha zorlaşıyor, daha belirsizleşiyor. Giderek çıtayı yükseltmesi belki de bunu görmüş olmasına rağmen seçmenin görmesini istememesinden kaynaklanıyor.
Buradaki kilit ifade “siyasetin olağan akışıdır”. Erdoğan gibi istediğini elde etmeye alışmış, güçlü bir liderin hedefine bu kadar yaklaşmışken işi siyasetin olağan akışına bırakır mı? Geçenlerde bir TV yayınında CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu bu yönde bir endişe dile getirdi. MHP lideri Devlet Bahçeli ve HDP eş-başkanı Selahattin Demirtaş zaten her fırsatta güvensizlik beyan ediyorlar.

Bu koşullar altında AK Parti Meclis grubunun ve aday adaylarının aklı daha da karışıyor. Binali Yıldırım konuşana dek her şey açık görünüyordu oysa. Davutoğlu belli bir alanda tek belirleyici olacaktı, gerisi için alınacak kerteriz Erdoğan idi. Fidan sonrası Davutoğlu, üstelik parti mühürünü elinde tutan kişi olarak öne çıktı. Şimdi bir de Gül mü girecek resme?

AK Parti Grubu

6- AK Parti içinde ortaya çıkan bu fay hatları, Gül’ün aday olup olmayacağı kesinleştikten sonra daha çok enerji biriktirmeye başlayacak gibi görünüyor. Bu enerji birikimi aday listelerinin kesinleşmesine yakın biraz daha yükselir. Aday listelerinin açıklanması ardından o ısınmış sular nereye doğru akacağını şu anda ben göremiyorum. Görebildiğim zaman kendime saklamam, biliyorsunuz.

http://www.radikal.com.tr/1309160130916013

YORUMLAR
(13 Yorum Yapıldı)
Tüm Yorumları Gör

Mücadele - surrealist_tr

akp içerisindeki mücadele sadece Erdoğan'ın sözcülüğünü kim yapacak mücadelesidir.İzin verdiği ölçüde özerklik mücadelesidir.Türkiye patronları ve emperyalist patronlar Tayyip Erdoğan'dan umudu kesmedikçe yerinde durmaya devam edecektir.Örnek, metal grevlerinin ertelenmesi.Türkiyedeki rakip iki sermaye grubununda işine geldi.Sırada kıdem tazminatlarının kaldırılması var, patronlar karşı çıkarmı.İşçi-emekçi öerütleride yerinden kıpırdamıyor, demekki başkanlık sistemini herkes istiyor.

necipguven: Sizinki temenni yorumu değil mi? - brandywine06

Gül ne olarak partiye dönecek ve Davutoğlu ile uyumlu bir şekilde çalışacak merak ettim. Ayrıca 400 milletvekili diyememişsiniz. 350 hiçbir şeye yetmiyor. Yoksa AKP'nin biricik lideri Erdoğan'ı gözden mi çıkardınız? AKPyi bugünlere getiren ekonomiydi. Yok önce koalisyon başlatmıştı falan diyenleri de haklı görmüyorum. Evet onlar başlattılar ama AKP de sonuna kadar uyguladı. IMF programından çıktıktan sonra da tekeri patlatmadan gitti. Tabii bunu ücretli, dar gelirli, emekli, işçi vb. sırtından yaptı. Bu da sağ iktidarların işaretidir. AKP'nin başarısı, iki yüz yıllık tutucu, sağ iktidar formülünü din sosuna batırıp kitlelere yutturabilmesi oldu. Tabii yardım adı altında dağıtılanlar da göz boyamakta iyi iş gördü. Yardımlara karşı değilim. Eski iktidarların yapmaması hataydı. Gerçi eski iktidar derken onların da 1974'ten beri sağ olduğunu anımsamak belki faydalı olur, yani CHP iktidarda değildi, Demirel, Özal vb. iktidardaydı. Yine de AKP'nin hakkını AKP'ye veririm. Ama parti içinde iktidar savaşı olduğu ve gözlerimizin önünde oynandığı halde yokmuş gibi davrananlara ya da yorumlayanlara hak vermem.

Davutoğlu güzellemesine gerek yok. - brandywine06

Cumhurbaşkanlığına çıkan Özal'ın geride kendisine mutlak bağlı diye bıraktığı Akbulut bile başbakanlık yetkilerine sahip çıkmıştı. Demirel Çiller'i bırakmak istedi ama Özal'ın başına geleni görünce zaten pek uğraşmadı. Yani bu durumu ilk kez görmüyoruz, Davutoğlu'na özgü bir durumla karşı karşıya değiliz. Başbakanlık koltuğuna özgü bir durumla karşı karşıyayız. Erdoğan da cumhurbaşkanlığı işine girmeden önce bunu düşünmeliydi. Ama kendisi düşünecek aşamaları geçip kendisinin Allah'ın Türkiye halkına armağanı olduğuna ve kimsenin kendisine karşı çıkamayacağına inanmaya başladığından konduramadı. Geçmiş olsun. Arınç'ın açıkça muhalifliğini ortaya koyacağına inanmıyorum. O gelenekten gelenlerde şeyhe biat kültürü yerleşik olduğundan her şey kapı arkasında, entrikayla falan yapılır, kimse açıkça ben karşıyım kardeşim demez. Arınç da iliklerine işlemiş bu anlayışı terk edemeyecektir. Gül için de aynı durum geçerli. Erdoğan elini çekseydi rahatça kozlarını paylaşırlardı, ama şimdi seçim de yaklaştığından entrikanın bini bir para. Fıtratlarına uygun davranış bu yani.

AKP, en başta, vatan hainliği ile suçlayanlar ve vatan hainliği ile suçlananlar olarak çatladı. - hamzaakyol

bu yazıya akpde çatlak yok diye yorum yazan okuyucular için bir ihtimal daha var: o da, onların aslında ilim, irfanlarını değil sadece vicdanlarını başkalarının kullanımına vermiş olmaları. onlar da aslında akpdeki çatlağı görecek normal zeka düzeyine sahipler ancak başkalarını aptal zannettikleri için, vicdanlarında bu yalan da herhangi bir hasar bırakmadığı için buraya "akp'de çatlak yok, siz uyduruyorsunuz" mealinde yorumlar yazıyor olabilirler. çünkü ortada açık birşey var. Erdoğan, bazı akpli bürokrat ve bakanları vatan hainliği yapmakla suçları. bunun bir de diğer yanı var, vatan hainliği ile suçlanan akpliler. bu bölünmeyi en başta erdoğan kendisi yaptı. bu nedenle sırf erdoğanın sözlerini dinleyen bir kişi bile bu çatlağı görür. daha hangi akla hizmetle akpde çatlak yok diyorsunuz. akpde çatlak olmamasının iyi birşey olup olmadığı ise apayrı bir tartışma konusu. bir adamın herkese efendilik etmesinin akpli çoğunluğunun kanına dokunmaması ve "soyuyorsa beni soyuyor" demesinin barındırdığı kişilik sorunu apayrı bir tartışma konusu.

Kendiniz inanıyor musunuz yazdıklarınıza ...? - mkadi

Murat bey, siz yazdıklarınıza kendiniz inanıyor musunuz ? Eğer inanıyorsanız, islamcı hareketi hiç mi hiç tanımıyorsunuz demektir. Yapmayın Allahaşkına ...

karışık - user918139

Akp'nin içi arap saçı gibi darmadağın. bu savaşı kimin kazanacağı, kimlerin diskalifiye olacağı şu an net görünmüyor. davutoğlu-erdoğan- gül üçgeninde ben en şanslı kişi olarak gül'ü görüyorum.

Kördüğüm - user771112

Bu sefer biryerlerden patlak verecek gibi gözüküyor. Siyaset insanların genlerini bozuyor insani kör ediyor.