AK Parti mağdur mu, iktidar mı?

İktidardayken mağdur olunur mu? Yanıt, AKP'nin mağduru oynayacağı iddiasını çöpe atar.

Başbakan Tayyip Erdoğan bugün Erzurum'da erken seçim kampanyasını fiilen başlatıyor. Erdoğan'ın Erzurum'da halka hitabının seçim kampanyasının başlangıcı olduğu resmi programda yazmıyor. Resmi programda bazı açılışları yapmak üzere, yani hükümet icraatı amacıyla Erzurum'da bulunacağı yazılıyor. Başbakanlığa ait Ana uçağı ile seyahati de bu durumu açıklıyor.
Başbakan'ın hükümet icraatı amaçlı bu gezisini 'seçim startı veriliyor' olarak pankartlarla, ilanlarla duyuran, AK Parti yönetimi. Erzurum günlerdir bu ilanlarla donatılmış vaziyette Başbakan'ı bekliyor.
Muhabirimiz Tarık Işık'ın bildirdiğine göre Erzurum'da en dikkat çeken pankartlar arasında 'Sandık geliyor, cumhur bekliyor' pankartı var. Bu ifade, cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesi doğrultusunda Meclis'in (Anavatan destekli AK Parti oylarıyla) kabul ettiği Anayasa değişikliğine gönderme yapıyor. Meclis'in, Anayasa Mahkemesi tarafından 367 sınırı konularak AK Partili cumhurbaşkanı seçememesine alternatif olarak, Anayasa değişikliği gündemde. Değişiklik dün Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in onayına sunuldu. CHP lideri Deniz Baykal, dün Cumhurbaşkanı'nı bu değişikliği onaylamamaya çağırdı. Dışişleri Bakanı Abdullah Gül ise, Anayasa değişikliğinin kabulü durumunda, adaylığını koyacağını bir kez daha vurguladı. Yani gerilim ortadan kalkmış değil, yalnızca kanıksanmış durumda.
İzmir'de yarın belki de sonuncusu yapılacak Cumhuriyet Mitingi'nin öncesinde bugün Erzurum'da yapılacak AK Parti mitingi, seçimde izlenecek stratejiyi işaret ediyor olabilir mi?
Bazı yorumcular, AK Parti'nin, kendisine CHP-Anayasa Mahkemesi ekseninde ve belki de Genelkurmay açıklaması gölgesinde cumhurbaşkanı seçtirilmemiş olmasını, seçimi bir ideolojik hesaplaşmaya dönüştürme gerekçesi yapacağı, yaygın deyişle 'mağduru oynayacağı' görüşündeler.
Bu mümkün mü? Yani 4.5 yıl iktidarda olduktan sonra mağduru oynayarak oy toplamak, oy artırmak mümkün mü? AK Parti Meclis grubunun son anda ne kadar önemli Anayasa değişikliklerine imza atma kapasitesinde olduğunu gördükten sonra, daha az oy gerektiren yasa değişikliklerini (bu 301 de olabilir, TSK İç Hizmet Kanunu da) yapamadıklarını, bunların 'yaptırılmadığını' savunmak mümkün mü? Cumhurbaşkanlığı rejimini değiştirmeyi kısa sürede yapabilen AK Parti'ye YÖK Yasası değişikliğinin yaptırılmadığını söylemek mümkün mü?
Bu nedenle, AK Parti yönetiminin öne sürüldüğü gibi 'mağduru oynama' takiği ile seçime gidip oy artırmayı amaçlayacağına ihtimal vermek istemiyorum.
Böyle bir seçim taktiğinin ters tepeceğini AK Parti yönetiminin göreceğine inanıyorum. İktidardayken mağdur olduğunu söylemenin seçmenin çoğunda mağduriyet değil, iktidarsızlık olarak anlaşılacağını AK Parti yönetimi takdir edecektir.

* * * * *
Büyükanıt 31 Mayıs'ta konuşacak
Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, 12 Nisan'daki basın toplantısında Cumhuriyet ilkelerine 'sözde değil, özde bağlı' bir cumhurbaşkanı umut ettiğini söylemişti. Daha sonra 19 Nisan'da Çankaya'daki Cumhurbaşkanlığı yerleşkesindeki Atatürk Evi'nin yenilenmiş haliyle açılışında, bu mesajın büyük ölçüde algılandığını gördüğünü, zaten algılamayan varsa, algılama sorunu olduğuna inandığını gazetecilerle paylaşmıştı.
Büyükanıt o tarihten bu yana kamuoyu önüne çıkmadı, ama Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'ün cumhurbaşkanı adaylığının oylandığı 27 Nisan'da başında bulunduğu Genelkurmay tarafından yayımlanan bir bildiri, siyasetin akış yönünün değişmesinde (Anayasa Mahkemesi'nin CHP'nin başvurusuyla oylamayı geçersiz sayması ile birlikte) pay sahibi oldu. 4 Mayıs'ta İstanbul'da Başbakan Tayyip Erdoğan ile, Erdoğan'ın isteğiyle Dolmabahçe Sarayı'ndaki başbakanlık makamında bir görüşme yapan Büyükanıt, 31 Mayıs'ta yeniden kamuoyu önüne çıkacak ve bir konuşma yapacak.
Büyükanıt, 31 Mayıs-1 Haziran tarihlerinde İstanbul'da Harp Akademileri'nde yapılacak "Güvenliğin Yeni Boyutları ve Uluslararası Örgütler" başlıklı uluslararası sempozyumun açış konuşmasını yapacak.
Konuşmanın Irak'taki PKK varlığına da değinecek şekilde Türkiye ve çevresindeki güvenlik sorunlarını esas alması bekleniyor. Yine de, cumhurbaşkanı seçimi konusundaki Anayasa değişikliği tartışmasının o günlere sarkma ihtimalinin o günlerdeki güncelliği belirleyebileceği hatırda tutulmalı.