AKP-CHP, ya da seçim gibi duruyor

HDP ile bir ortaklık şu aşamada zor. MHP'nin kapısı ancak CHP ile görüşmelerden sonuç alınamazsa yeniden çalınacağa benziyor. Ama en güçlü ihtimal ya CHP ile koalisyon, ya da seçim tekrarı.

İstikşafi görüşmelerde bir keşif olup olmadığını sorarsanız, olmuş.

Başbakan Ahmet Davutoğlu dün gece NTV yayınında, "CHP ile daha ileri bir aşamadayız" dedi.

Tablo netleşiyor sanki.

***

AK Parti'nin CHP'ye öncelik vermesi MHP kapılarının kapalı olduğu anlamına gelmiyormuş, gerekirse onunla da görüşülürmüş, Devlet Bahçeli ile helalleşmişler, samimi bir görüşme olmuş...

Ama yine de Davutoğlu işlerin nasıl ilerleyeceğine örnek verme ihtiyacı duyduğunda önündeki tek örnek, Bayram'dan sonra Kültür Bakanı Ömer Çelik'in CHP'li Haluk Koç'u arayacağı ve görüşmelerin ona göre devam edeceği oluyor.

Bir ayrıntı daha: Davutoğlu ekonominin aslında hiç de kötü olmadığını anlatırken Kemal Kılıçdaroğlu ile görüşmesinin ardından doların düştüğü örneğini verdi.

Davutoğlu o konuya pek girmek istemiyor, ama konuşmalarımızdan iş o noktaya gelirse Kılıçdaroğlu ile yapacağı bakanlık pazarlığının ana hatlarının dahi aklında olduğu izlenimi aldım.

***

AK Parti'nin CHP ile muhtemel koalisyonunda ilk muhtemel uzlaşma konusu da ortaya çıktı dün gece: Yüzde 10 seçim barajının düşürülmesi.

Malum, CHP'nin yeni Meclis'teki ilk adımlarından birisi adaletsiz seçim barajının yüzde 5'e düşürülmesi için önerge vermek olmuştu.

Davutoğlu dün gece, hangi orana düşürüleceğinin müstakbel ortak ile konuşularak belirleneceğini, ama bunu mutlaka koalisyon protokoluna yazmaktan yana olduklarını açıkladı.

Aynı şekilde siyasi partiler ve seçim yasalarının değiştirilmesini de düşündüklerini söyledi.

7 Haziran seçimlerinden çıkan ilk somut sonuçlardan biri saymak gerek.

***

Yolsuzluk dosyalarının yeniden açılması konusu var mesela partilerin önünde duran.

Davutoğlu'nun 17-25 Aralık 2013 soruşturmaları ardından 30 Mart 2014 yerel seçimleri gecesinde AK Parti balkonundaki duruşu, tutumu, kimlere sırtını dönüp, kimlerin elini sıkmadığı belli.

Soru şu: Koalisyon görüşmeleri, CHP, ya da bir başka partiyle diyelim daha da ilerlerse, ama o arada dört eski bakanın dosyalarının yeniden açılması Meclis'te diğer partilerin oylarıyla gündeme gelirse, bu Davutoğlu için koalisyona gitmeme, ya da bozma nedeni olur mu?

***

Davutoğlu dedi ki, "Ben dahil, siyasette hiç kimse hesap sorulamaz değildir".

Öte yandan diyor ki, "Birinci gündem maddesinin bu olmaması gerekir, birinci gündem maddesi hükümeti kurmak olmalı".

Peki, ya sonra? sonra, "Herkese her şey sorulabilir, kimse hesap sorulamaz değildir" diye tekrarladı.

***

Bu konuda bir de 16'ıncı yüzyıl savaş kıyafetlerinden örnek verdi.

Avrupa savaşçıları şövalye zırhları içinde, çünkü kaybedeceklerini korumak istiyorlar, Türk savaşçıları cepken-kılıç ilerliyor, çünkü kazanmak istedikleri var.

Yani? Yanisi, "Zırh koruyor, ama hareketi engelliyor. Siyasette zırhın ağılığı olmamalı."

Bu da kayda geçmesi gereken bir bakış.

***

Özeti şu:

- HDP ile bir ortaklık en azından şu aşamada ufukta görülmüyor.

- MHP'nin kapısı ancak CHP ile görüşmelerden sonuç alınamazsa yeniden çalınacağa benziyor.

- Ama arada Kürt çözüm süreci var, MHP ile ortaklık kolay değil.

Dolayısıyla AK Parti'nin gündeminde ya CHP ile koalisyon, ya da seçim tekrarı seçenekleri var.

***

Seçim tekrarının Kasım'a kalmaması da mümkün.

Seçim tekrarını Davutoğlu'nun hükümet kuramaması halinde Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan isterse, o başka, o zaman Kasım'da seçim.

Bir partinin desteğiyle Meclis kararı alıp Eylül-Ekim'de seçim tekrarı da mümkün, yani orada da bir kesinlik yok.

***

Ama Davutoğlu, önceliğinin hükümet kurmak olduğunu her fırsatta tekrarlıyor.

AK Parti ile CHP'nin ortaklığı sanki geniş kesimlere biraz olsun nefes aldıracak gibi duruyor ama bunun gerçekleşip gerçekleşmediğini görmek için herhalde bir kaç hafta daha beklemek gerekecek; tabii bu arada şu an hiç birimizin aklına gelmeyen sürprizler olmaz, şapkalardan yeni tavşanlar çıkmaz ise.