AKP panikte mi, yoksa bu da mı taktik?

AK Parti çevrelerindeki "düşüyoruz" paniği havası gerçek de olabilir, tabanı heyecanlandırmayı amaçlayan bir taktik de. AK Parti'nin asıl sorması gereken 10 aydan az sürede 10 puana yakın oyu nasıl kaybettikleri olmalı.

AK Parti içini en yakından yansıtan gazetecilerden üçü dün hemen hemen aynı şeyleri yazınca siyaset rüzgârı farklı esmeye başladı.

Bu yazılar, geçen hafta KONDA araştırma şirketine atfedilen, ancak şirketin ne doğruladığı, ne yalanladığı çalışma ve benzerlerinin AK Parti merkezinde de olduğu ve belli gazetecilerle paylaşıldığını akla getirdi.

Üstelik bu yazılardan hemen sonra AK parti kurmayları İngiliz Reuters haber ajansına –belli ki piyasaları rahatlatmak için- Ali Babacan’ın seçim sonrası –muhtemelen- danışman olarak ekonominin başında kalacağını sızdırınca yazılanlar ayrı bir ciddiyet kazandı.

***

Yeni Şafak’ta Abdülkadir Selvi ve Yusuf Ziya Cömert ile Mustafa Karaalioğlu’nun yönetimindeki www.karar.com internet sitesindeki “analizinin” söyledikleri mealen şöyle:

- AK Parti seçmeninde bir kararsızlık, iştahsızlık baş gösterdi. Erdoğan’ın sahalara inmesi önce canlandırdı, ama anketler son iki hafta içinde oyların yüzde 45’lerden 43’lere indiğini gösteriyor. Bunda iki başlı yönetim algısının da payı var. Düşüş devam edebilir, hatta AK Parti hükümetten düşüp, “koalisyon tehlikesi” baş gösterebilir. Aman Erdoğan ve Davutoğlu önlem alsın.
Durum ilginç. Benzeri anketler demek ki Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın da önünde var ki, 7 Haziran sonrasında faturayı Başbakan Ahmet Davutoğlu’ya çıkarmasına imkân verecek şekilde “teşkilat rehavetinden söz etmeye başladı.

Oysa AK Parti’yi içeriden tanıyan gazeteciler, Erdoğan’ın çevresindeki bazı gelişmelerin (tipik kendisi iyi de çevresi kötü söylemi) tabanda “Bir ders verme” eğilimine yol açtığı iddiasında.

***

Oysa Erdoğan dün güçlü başkanlık talebini bir üst düzeye taşıdı: Mesela Abdullah Gül’ün “öyle olsa demokratik olur” dediği ABD sistemini örneklerle eleştirdi.

Misal sağlık reformu, Başkan istediği yasayı istediği gibi geçiremeyecek olduktan sonra ne anlardık biz öyle başkanlıktan?

Erdoğan’ın düşündüğü başkanlık sisteminde, başkanın her isteğinin kayıtsız şartsız ve tez elden yerine getirilmesi, başkanın kararlarının dengeleyecek, denetleyecek mekanizmaların ise sadece Meclis ile sınırlı olması var.

***

Erdoğan başkanlık için bastırdıkça Davutoğlu içinde başbakana yer olmayan bir sistem için oy istemek durumunda kalıyor.

Erdoğan suçu başında Davutoğlu’nun bulunduğu parti teşkilatına yükledikçe Davutoğlu AK Parti “düşmanlarını” giderek inanılması daha güç bir ittifak altında birleşmiş gösteriyor.

Artık hangi kafiye düşkünü danışman akıl ettiyse, son slogan “üç legal üç illegal” AK Parti’ye karşı birleşmiş. Üç legal CHP, MHP, HDP oluyor, üç illegal ise PKK, DHKP-C ve “paralel”, yani Gülenciler; bunlar el ele vermiş, AK Parti'ye karşı birleşmişler başbakana göre.

***

Şimdiye kadar yansıtmaya çalıştığım tabloya bakarak AK Parti saflarında bir panik havasının yaşanmaya başladığından söz edebiliriz.

Ya da resme başka taraftan bakıp, AK Parti’nin tabanında “güzel günlerin sonu geliyor” paniği meydana getirip oyları yüzde 45, vekilleri 300’ün üzerine çıkarmaya çalıştığı bir propaganda taktiği görebiliriz bunun altında.

“Tamam, biz dersimizi şimdiden aldık, düzeni bozmayın, gidin mührü ampule basın.”

Eğer yaşananlar gerçekten “hükümet elden gidiyor” paniğini değil de “Hükümet elden gitmesin” amacıyla bir propaganda taktiğinin eseriyse ki ben daha çok onu görüyorum, verilen mesaj budur.

***

Çünkü eğer endişe yüzde 43 ise, basit aritmetik bile, AK Parti’nin yüzde 43 ile hâlâ tek başına hükümet kurabileceğini gösteriyor.

HDP Meclis’e girse de girmese de, tabii CHP ve MHP oylarındaki artışa da bağlı olarak AK Parti’nin riski yüzde 42 ve altında başlıyor.

Ya AK parti ve çevresindeki endişe yüzde 43’ün altında, ya da psikolojik eşik olan yüzde 45/300 vekil altına düşmemek için taktik yapılıyor.

***

Çünkü yüzde 45 ve/veya 300 vekilin altında, HDP Meclis’e girsin girmesin, Erdoğan’ın güçlü başkanlık sistemi rafa kalkar:

Erdoğan, Davutoğlu’na baskı kurarak bu sistemi fiilen işletmeye çalışır, bütün yasal sorumluluk Davutoğlu ve bakanlarının omuzlarına yüklenmek suretiyle tabii.

Biz gidersek koalisyon gelir öcüsünü sürekli gündemde tutmak da bu taktiğin parçası sayılır.

***

O yüzden “43 endişesi” dile getirilmeye başladı.

Düşünün ki AK Parti 2011 seçimlerinde yüzde 50 oy aldı, 2014 Ağustosunda AK Parti’nin desteklediği Erdoğan yüzde 52 ile Cumhurbaşkanı seçildi.

Erdoğan, Davutoğlu ve AK Partililerin cevap bulması gereken soru şu aslında:

Biz nerede hata yaptık da halkın desteğini 10 aydan kısa bir sürede 10 puana yakın kaybettik?

Belki de Ankara siyaset kulisinde konuşulmaya başlayan o “Yüzde 10 lanetidir”, kim bilir?

Bu belirsizlik hiç iyi değil oysa; o yüzden, şu iki haftayı kazasız belasız atlatmak çok önemli, en önemlisi o.

http://www.radikal.com.tr/136579913657994

YORUMLAR
(4 Yorum Yapıldı)
Tüm Yorumları Gör

Obama'ya bir gömlek armağan et rahatlasın! - ftimur

"Başkan istediği yasayı istediği gibi geçiremeyecek olduktan sonra ne anladık biz öyle başkanlıktan?" Şecaatin böylesi? Apaçık ve yalın arz ediyor. Neyi tartışıyoruz öyleyse? İstediği kesinlikle demokrasi değil. Sandıkta - sandık oyunları dahil - fiili padişahlığının yasallaşmasını, yani imkansızı mümkün kılmak istiyor. ABD başkanının gömleği elbette dar gelir sana. Sana dar gelmeyecek göleği hangi terzi biçer? Senin için biçilmiş, Çıplak Kralın gömleği. Diktatörler çıktığını gördük, ama hiç padişah çıkmadı sandıktan. Çıkmayı başarsan bile, bak aynaya, padişah değil gerçeği göreceksin.

Diktatörler çıktığını gördük sandıktan, ama hiç padişah çıkmadı - ftimur

"Başkan istediği yasayı istediği gibi geçiremeyecek olduktan sonra ne anladık biz öyle başkanlıktan?" Şecaatini böyle, apaçık ve yalın bir ifadeyle arz ediyor. Neyi tartışıyoruz öyleyse? İstediği kesinlikle demokrasi değil. Sandıkta - sandık oyunlarıyla - fiili padişahlığının yasallaşmasını, yani imkansızı mümkün kılmak istiyor. ABD başkanının gömleği elbette dar gelir sana. Sana dar gelmeyecek göleği hangi terzi biçebilir? Senin için biçilmiş, Çıplak Kralın gömleği. Diktatörler çıktığını gördük sandıktan, ama hiç padişah - kıral - çıkmadı, çıkmaz da. Çıkmayı başarsan bile, bak aynaya, padişah değil gerçeği göreceksin orada.

zor - user781727

%40 bile zor görünüyor. Anket şirketleri doğruyu, ya söylemiyor, yada söyleyemiyor, Hdp barajı aşsada, aşmasada 330 zor. çok zor.

Seçimlerin adil koşullarda yapılmamasının sonuçları - erol.y

AKP 10 ayda yüzde 10 oy kaybına uğramışssa, bu kayıp karşısında, aldıkları tavırı da incelemek gerekiyor. Seçimler kralın kendisini her geçen gün çıplak olarak gösterdiği bir aynaya dönüştü. Bunun da nedeni AKP'nin panikte olup olmadığından daha önemli bir konu olan seçimlerin adil koşullar altında yapılıp yapılmadığı konusudur.. Seçimlerde tek bir hile yapılmasa bile devletin imkanlarının AKP için seferber edilmesi - tarafsız olması gereken Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın TV'lerde bir haftada 44 saat konuşması yalnızca bir örnek- seçimlerin meşruiyeti sorusunu gündeme getiriyor. Seçimler normal ve eşit koşullar altında yapılsa AKP'nin yüzde 30 oy oranını tuttturup tutturamayacağını sormanın zamanı geldi.. Geçen yıllardaki seçimlerden farklı olarak HDP'nin bir parti olarak seçime girerek yüzde 10 barajı etrafında seyretmesi adil bir seçimi daha da gerekli kılıyor: eğer HDP yüzde 9 alır ve milyonlarca seçmeninin oyu AKP tarafından gasp edilirse, yüzde 10 barajının adaletsizliği kadar, seçimlerin hangi koşullarda yapıldığı da tartışılacak ve milyonlarca seçmenin varacağı sonuç kurulacak hükümet ya da sistemin adaletsizliği temsil ettiği olacaktır.