Ankara IŞİD'e karşı sertleşiyor

IŞİD'in Suruç'ta gençleri katletmesi, hükümetin bir süredir örgüte karşı tutumunu sertleştirmesi ardından geldi. Ankara daha sert tedbirlere hazırlanıyor.

Bir gün önce, 19 Temmuz’da Ankara’da Kızılay, İstanbul’da Kadıköy’de basına açıklama yapıp öyle yola çıkmışlar.

Sabah kahvaltısı Suruç’ta “Amara Kültür merkezi” bahçesinde yapılmış, orada basın açıklaması da yapıp, Kobani’ye geçmek istiyorlarmış, “yeniden inşa” çalışmasına katılacaklarmış.

Pankartlarını açtıkları sırada, pankartın arkasında biriken grupta bir patlama oluyor, görüntülerini izledik: Bu yazının yazıldığı sırada öldürülenler 30’u bulmuştu, kimi ağır 74’ü yaralanmıştı.

***

Feci bir saldırı!

Irak ve Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütü Türkiye’yi de cehenneme çevirmek için en zayıf halka gördüğü iktidar muhalefet ayrımına, gençleri öldürmek suretiyle saldırmıştır.

Önce o kınanmalıdır; akıllarda Türkiye’nin Suriye iç savaşına fazla dahil olmasından kaynaklanan güvenlik zafiyetleri soruları olsa da, asıl sorumlu bu cinayeti işleyendir.

***

Terörist saldırıyı kınadıktan sonra güvenlik zafiyetine de dikkat çeken HDP eş başkanı Selahattin Demirtaş oldu. “İddia ediyorum” dedi, devletin oraya gidecek her bir genci kayıt altında tuttuğunu söyledi.

İşte bir gün önce İstanbul ve Ankara’da polis kameraları önünde konuşanlar da aynı gençlerdi.

AK Parti’li Orhan Miroğlu ilk tepkilerinde “Hedefin HDP olduğu belli” dese de Başbakan Ahmet Davutoğlu ilerleyen saatlerde “Saldırı Türkiye’yedir, hepimizedir” dedi.

Saldırının Türkiye’yi bütün bölge ülkelerinden (Ortadoğu’yu kastediyordu) ayrıştıran 7 Haziran seçimlerinden sonra yapıldığına dikkat çekti.

Ardından Meclis’teki dört partiye terörizme karşı ortak açıklama çağrısı yaptı; bunu hükümet çalışmalarına katmak istemediği HDP’ye de yaptı.

***

HDP Eşbaşkanı Demirtaş’ın iddiası, güvenlik güçlerinin kimin o gençlerin arasına girmiş olabileceğini bildiği yönündeydi.

Sözcü gazetesinde 8 Temmuz’da yayınlanan bir habere göre, Kilis Emniyetinden 17 Haziran çıkışlı bilgiler, IŞİD’in karargâhının bulunduğu Suriye’nin Rakka şehrinden gönderilen 6 kişilik bir intihar bombacısı ekibinin 15 Temmuz’da eylemler yapmak üzere Türkiye’ye sızacağını iddia ediyordu.

Daha birkaç hafta önce IŞİD tehdidi sorulduğunda “Yoktur” diyen Şanlıurfa Valisi İzzettin Küçük, dün akşamüzeri saldırıdan bir intihar eylemcisinin sorumlu olduğunu söyledi.

***

Bakın, eğri oturup doğru konuşalım: Ne Türkiye’den gençlerin IŞİD’e katılmak için, ya da El Nusra’ya, ya da PYD’ye katılmak için akın akın Suriye’ye geçmesi normaldir, ne Türk hükümetinin bir komşu ülke yönetimini devirmeyi dış politika önceliği haline getirmesi, ne Suriyeli muhaliflerin burada alenen askeri komite toplantıları yapmaları, ne de Suriyeli muhaliflerin kendi aralarındaki ihtilafı dahi Türkiye sahasında çözmeye çalışması…

Bütün bunlar AK Parti hükümetlerinin Türkiye’yi Arap alemi işlerine fazla karıştırmasının sonuçları olarak da görülebilir.

Gelinen noktada Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan dün “Bu vahşeti” kınamış, “terörün dini olmadığını” söylemiş, öldürülenlere “rahmet, ailelerine başsağlığı” dilemiştir; geç de olsa doğrusu budur.

***

“PYD IŞİD’ten tehlikeli” diyecek kadar ideolojik saplantıyla hareket eden anlayış neyse ki ve özellikle de 7 Haziran seçimlerinden sonra etkisini kaybetmeye başladı.

Ankara Suriye siyasetini de, IŞİD’e karşı mücadele çizgisini de 7 Haziran sonrasında değiştirmeye başladı.

ABD’nin IŞİD Özel Temsilcisi John Allen ve heyeti Ankara’ya geldi, Dışişleri Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu ve heyetiyle uzun toplantılar yaptılar.

***

Önce söylem, sonra tutum değişmeye başladı.

Polis Türkiye’nin her yerinde elleriyle koymuş gibi IŞİD’çileri içeri almaya başladı. Üstelik bunların çoğunun gençleri örgütleyip Suriye’ye gönderen teşkilatçı takımından olduğu bildiriliyordu.

Genelkurmay, hemen her gün Suriye sınırını geçerken kaç kişinin yakalandığını açıklamaya başladı.

***

Sonra –Davutoğlu’nun söylediği üzere muhtemelen- IŞİD saldırdı.

Görünen o ki, Ankara’nın IŞİD’e karşı tutumunun sertleşmesi, Suriye konusunda da uluslararası toplumla daha iç içe hareket etmesi beklenmelidir.

Ankara’nın alması beklenen sert tedbirlerin siyasi, askeri ve ideolojik alanlarda olması muhtemeldir.

Burada hükümetin IŞİD’in İslamcılık ideolojisini kendisine kalkan yapıyor olmasına aldırmadan terörist örgüt olarak sayıp, ona göre mücadele etmesi en az Suriye ve Irak cephelerinde verilecek uluslararası mücadele kadar önemlidir.

 

http://www.radikal.com.tr/140072714007277

YORUMLAR
(7 Yorum Yapıldı)
Tüm Yorumları Gör

hep dincileri kullanmıyorlar mıydı? - ftimur

Rastlantı, Suruç saldırısı olduğu gün, ABD Genelkurmay Başkanı Gen. Odierno IŞİD'e karşı savaşın en az 10-20 yıl daha süreceğini öngörüyordu. Gen. Odierno bu sürenin; "haksızlığa uğramış öfkeli sünni gençler"i yatıştırmak için mi, yoksa RTE'nin eş-başkanı olmakla övündüğü projenin tamamlaması için mi gerekli olduğunu açıkça belirtmiyor. Ama bilinen o ki, gerek ABD'nin gerekse bölgenin önemli aktörlerinin daha uzun yıllar IŞİD'e gereksinimleri devam edecek gibi görünüyor. Ve belki de IŞİD, Müslümanların Vatikan'ı olacak. Vatikan'ı Vatikan yapan da Hıristiyan cihatçı, Haçlılar değil miydi zaten! Bu arada IŞİD, ABD'nin istediği Orta Doğu haritasının yeniden çiziminde gerçekten, son derece yararlı oluyor. I. Büyük Savaş'ta da pis işleri için hep dincileri kullanmıyorlar mıydı?

Süriye ile irtibatı sıfırlamalıyız - user386125

Türkiye'deki İŞİD üyelerini istihbaratın bilmemesi mümkün değil. Bir yerden başlanacaksa vakit yitirilmeden Türkiye'deki İŞİD üyelerinden başlanmalı, Suriye'de ki her türlü aktörle ilişik kesilmelidir

Ankara ışıda karşı sertleşmiyor. yine yanlış yorum - hamzaakyol

ankara ülkeyi savaşa sokabilmek için bahane biriktirmeye çalışıyor. sizin yazınız ankaranın ülkeyi mahvetme planına fikirsel destek sağlıyor sadece. Ankara eğer sizin (iyiniyetli mi bilmiyorum) yorumlarınız gibi ışıda karşı sertleşse, önce ışıda yaptığı yardımları durdurur, ışıda gözyummaktan vazgeçer. ışıda insan toplayanların çalışmalarına son verir vs. işin doğrusu artık köşe yazarlarının yorumlarını iyiniyetli ancak hatalı yorum" olarak değerlendiremiyorum.

Murat Yetkin ve Devleti - blueknife

Murat Yetkin inceden inceye işler Devletinin propagandasını, has adamıdır onu bilir bu toprakların demokrat yapıları genelkurmay helikopterlerinden. Ne konuşuyon sahiden Devlet İŞİDe karşı sertleşiyormuş... geç bu madravalları murat yetkin geç... suruç ikinci madımaktır, birincisini hangi saiklerle yaptıysa devlet bunu da o saiklerle yaptı. ne der devletin senin: kırmızı çizgiler... sen devlet olarak bir aşiret ırkçı mezhepçi bir yapı olarak böyle karar alırsan varlığını bir Halkın yokluğu üzerine kurarsan hiç beklemediğin şeylerle karşılaşırsın bir gün mutlaka. üstelik o halk halklar sadece özgürlüklerinin peşinde sana düşman da değiller HALA!!!!!

Ankara IŞİD'e karşı sertleşiyor... - user493166

Sebep-sonuç ilişkisi yer değiştirmiş olmasın?

DÖKÜLEN YANLIŞ POLİTİKALAR - m.rozbilen

Terörle arasına mesafe koyması gereken kim? Her Allahın günü bunu HDP için pervasızca söyleyenler önce kendilerine bakmalılar. AKP hükumetinin tutumunu anlamak mümkün değil. Her tarafları dökülüyorlar. Nereden başlarsanız başlayın tutar tarafları yok. IŞİD'le neredeyse kolkola girecek kadar ileri giden bir hükumet felaketimizin de hazırlayıcılarıdır. Suruç olayını kınamalarına bakmayın siz. Yarım ağızla kınamak yetmiyor. Daha düne kadar IŞİD için "haksızlığa uğramış öfkeli gençler" diyerek onları masum gösterenler utanmalıdır. Masum insanları çoluk çocuk, kadın yaşlı demeden hunharca katleden bu tecavüz örgütünü her türlü desteklemek insanlık suçudur. Onları PYD, YPG, YPJ ile ayni kefeye koymak ise vicdansızlıktır, adaletsizliktir, zulümdür. Şimdi eğri oturup doğru konuşalım, PKK, PYD mi terörist, IŞİD mi? PKK Türkiyenin haksız ve kabul edilemez zulüm politikasının sonucudur. İnsan hak ve hürriyetleri noktasında uzlaşma olduğunda silahı bırakmaya hazır. Nitekim iki yıldan beri sabırla olmayan çözüm sürecini dahi bekeleyip çatışmasızlık içinde olmak bunun göstergesidir. PYD'nin namusu ve toprağı için bir tecavüz ordusuna ve destekçilerine karşı kendisini korumak ne zamandan beri terörizm oldu? Peki ya IŞİD? Yer yüzü böyle vahşi, barbar, acımasız bir örgüt görmedi. IŞİD'e sempati ile bakmak bile insanlığa yapılmış en büyük kötülük olur.

Geçiniz bu masalları - başkabirhayat

Sayın Murat Yetkin'in yorumları ve siyasi tutumu malesef çoğu kez 80li ve 90lı yılların internetsiz, dünya ile bağlantısı sınırlı tek kanal TRT dönemindeki habercilik anlayışa benziyor. Ankara (milli birlik ve beraberliğe en çok ihtiyaç duyduğumuz şu günlerde) IŞİD e karşı sertleşiyormuş, aslında bu saldırılar da ondanmış, falanca kişi şöyle kınamış da filanca kişi şöyle lanetlemiş... Kusura bakmayın, bu çağda artık kimse bu masallara inanmaz, halk katilleri de suç ortaklarını da çok iyi tanıyor!