Başbakan'a göre Rice'la randevusu, Bush zirvesine hazırlık

Açıkça söylenecek
Başbakan Erdoğan, "ABD Dışişleri Bakanı Rice'a ne diyeceksiniz" sorusuna, "Şu ana dek söylediklerimizden farklı olmayacak. Bir öngörüşme olacak, Bush'a söyleyeceklerimizin hazırlığı" yanıtını verdi. Rice'a en açık şekliyle, 'vaat değil, eylem' beklendiği iletilecek.
ABD'nin son çıkışı
ABD'nin, 'Türkiye'ye nitelikli istihbarat vermeye başladık' açıklaması ve U-2 casus uçaklarının Türk-Irak sınırı üzerinde uçtuğu bilgisini sızdırması, 'operasyona yeşil ışık' mı? O istihbarat, hedefleri vurabilecek zamanda akar ve vurmaya da bir engel çıkarılmazsa, evet.
Asıl harekât dalgası
Türkiye zaten sınırın ötesinde. Sorun şu: Asıl harekâtın kapsamı, gidilecek yer ve dönüş vakti. 'Güvenlik koridoru' pazarlığı şimdilik yok, Rice'a durum anlatılacak, Bush'tan sonuç istenecek." /> Başbakan'a göre Rice'la randevusu, Bush zirvesine hazırlık

Açıkça söylenecek
Başbakan Erdoğan, "ABD Dışişleri Bakanı Rice'a ne diyeceksiniz" sorusuna, "Şu ana dek söylediklerimizden farklı olmayacak. Bir öngörüşme olacak, Bush'a söyleyeceklerimizin hazırlığı" yanıtını verdi. Rice'a en açık şekliyle, 'vaat değil, eylem' beklendiği iletilecek.
ABD'nin son çıkışı
ABD'nin, 'Türkiye'ye nitelikli istihbarat vermeye başladık' açıklaması ve U-2 casus uçaklarının Türk-Irak sınırı üzerinde uçtuğu bilgisini sızdırması, 'operasyona yeşil ışık' mı? O istihbarat, hedefleri vurabilecek zamanda akar ve vurmaya da bir engel çıkarılmazsa, evet.
Asıl harekât dalgası
Türkiye zaten sınırın ötesinde. Sorun şu: Asıl harekâtın kapsamı, gidilecek yer ve dönüş vakti. 'Güvenlik koridoru' pazarlığı şimdilik yok, Rice'a durum anlatılacak, Bush'tan sonuç istenecek." /> Başbakan'a göre Rice'la randevusu, Bush zirvesine hazırlık<br>Nasihate karnımız tok - MURAT YETKİN - Radikal

Başbakan'a göre Rice'la randevusu, Bush zirvesine hazırlık<br>Nasihate karnımız tok

<br><div align="center"><em><strong><font color="#5D5D5D">Başbakan'a göre Rice'la randevusu, Bush zirvesine hazırlık</font></strong></em></div><br></br><strong><font size="+1"><font color="#AE0B02">Açıkça söylenecek</font></font></strong></br>Başbakan Erdoğan, "ABD Dışişleri Bakanı Rice'a ne diyeceksiniz" sorusuna, "Şu ana dek söylediklerimizden farklı olmayacak. Bir öngörüşme olacak, Bush'a söyleyeceklerimizin hazırlığı" yanıtını verdi. Rice'a en açık şekliyle, 'vaat değil, eylem' beklendiği iletilecek.</br><strong><font size="+1"><font color="#AE0B02">ABD'nin son çıkışı</font></font></strong></br>ABD'nin, 'Türkiye'ye nitelikli istihbarat vermeye başladık' açıklaması ve U-2 casus uçaklarının Türk-Irak sınırı üzerinde uçtuğu bilgisini sızdırması, 'operasyona yeşil ışık' mı? O istihbarat, hedefleri vurabilecek zamanda akar ve vurmaya da bir engel çıkarılmazsa, evet.</br><strong><font size="+1"><font color="#AE0B02">Asıl harekât dalgası</font></font></strong></br>Türkiye zaten sınırın ötesinde. Sorun şu: Asıl harekâtın kapsamı, gidilecek yer ve dönüş vakti. 'Güvenlik koridoru' pazarlığı şimdilik yok, Rice'a durum anlatılacak, Bush'tan sonuç istenecek.

Başbakan Tayyip Erdoğan dün Kamu Araştırmaları Vakfı tarafından düzenlenen 'Türkiye Anayasasını Arıyor' sempozyumunun açılışında yaptığı konuşmanın ilk kısmını, anayasa çalışmalarına değil, ABD ile yaşanan PKK-Irak gerilimine ayırmıştı sanki. 'Çanakkale ruhundan', milli birlik beraberlik gereğinden, tepki gösterilerinde ölçünün kaçırılmasının bu ruhu bozacağından söz etti.
İlk bölümün sonunda binayı terk ederken "Rice ile görüşmenizde ne diyeceksiniz?" diye sorabildim. "Aslında şu ana dek söylediklerimizden çok farklı olmayacak" dedi. "Bir öngörüşme olacak. Bush'a söyleyeceklerimizin bir tür hazırlığı mahiyetinde.."
Ardından kameralar önünde bir önceki akşam Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek'in söylediklerini temel olarak tekrarladı. Çiçek, 24 Ekim'deki MGK tavsiyesi uyarınca dün Irak'taki Kürt yönetimine uygulanacak ekonomik ve diğer yaptırımları görüşen Bakanlar Kurulu'nun ardından, hedefin PKK olduğunu, ancak ona yardımcı olanların (Çiçek, tıpkı bir gün önce Erdoğan'ın söylemiş olduğu gibi 'yataklık' sözünü kullandı) da aynı hedefte olduğunu söylemişti.
Ankara, adını ağzına almasa da, Irak'taki Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani'nin hedefte olduğunu her fırsatta söylüyor artık.
Bu söylemin ilk kez Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt tarafından kullanıldığı hatırlanacak olursa, son gelişmeler üzerine hükümet ve askerin bir konuda da aynı frekansta olduğu rahatlıkla söylenebilir.
Erdoğan'ın söyledikleri üzerine dün yetkili makamlardaki kaynaklarımla yaptığım görüşmelerden aldığım izlenim ise şu:
Ankara, ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice'ın Türkiye'yi yatıştırmak, Irak'taki PKK varlığına yönelik yeni adım atmamaya ikna etmek için gelmesini istemiyor. Yani, Ankara, artık 'nasihat duymak istemiyor'. 'Artık vaat değil, hareket beklendiği' de Rice'a en açık şekliyle söylenecek. Bir yetkili, "Her şeyi baştan konuşmaya gerek yok. Ne yapılması gerektiğini biz de biliyoruz, Amerikalılar da biliyor. Her şey ortada" diye gelinen noktayı özetliyor.
Aslında ortada ilginç bir durum var. Çünkü, ABD kaynaklarına göre, Rice da Ankara'ya 'söylemekten çok dinlemek' için geliyor. Evet, Rice'ın dosyasında yine kaynaklara göre önemli mesajlar var.
Ancak asıl amaç, pazartesi günkü Bush-Erdoğan görüşmesi öncesi Ankara'nın tutumunu net olarak anlamak ve bu önemli görüşmeye hazırlık yapmak.
Peki, ABD'nin önceki akşam 'Türkiye'ye nitelikli istihbarat verilmeye başladığını' açıklaması, hemen ardından U-2 casus uçaklarının Türkiye'ye PKK istihbaratı vermek üzere Türk-Irak sınırı üzerinde uçmaya başladığı bilgisini Amerikan basınına sızdırması yeni bir gelişme sayılır mı? Dahası, bu bir 'operasyona yeşil ışık' anlamına gelir mi?
Ankara'daki algılamaya göre, hem evet, hem hayır. Gelebilir, eğer Ankara'ya gerçekten nitelikli istihbarat, yani PKK'lıların şu anki konumlarını gösteren bilgiler zamanında, yani o hedefleri vurmaya izin verecek zamanda akarsa ve Türkiye'nin o hedefleri vurmasına engel çıkarılmazsa.
Çünkü 1- ABD ile zaten kurulmuş bir istihbarat paylaşımı mekanizmazı var. Türk ve Amerikan istihbaratçılar, askeri istihbaratçılar haftada bir görüşüyor. Ama birbirlerine verdikleri neredeyse medya özetleri denebilecek sığlıkta. 2- Belki farkında değiliz ama, Türkiye'nin sınır ötesi operasyonu zaten başladı ve devam ediyor. 20 Ekim PKK saldırısından bu yana Türk birlikleri zaman zaman kendileri de Irak topraklarına girerek operasyonu sürdürüyor. Türkiye'yi 'itidale' çağıran ABD, AB ve Rusya dahi, PKK saldırılarına karşı Türkiye'nin kendini savunma hakkını teslim ederek söze başlıyor. Sorun, bir sonraki harekât dalgasının kapsamının ne olacağı, nereye kadar gideceği ve ne zaman döneceği.
Ankara'da doğrusu, 'Özür dilemek izin almaktan kolaydır. İsrail gibi vuralım, sonra izah ederiz' anlayışını savunanlar yok değil. Neyse ki serinkanlı hareket gereğini vurgulayanlar ağır basıyor hâlâ. Ama Erdoğan zaten ortada 'İzin' diye bir konunun olmadığını söylüyor. Her şeyi Bush ile konuşmasına bağlaması, aslında uluslararası meşruiyet açısından Türkiye'nin haklıyken haksız konuma düşürülmesine karşı önlem olarak da düşünülebilir.
Peki son günlerde hatta sınır değişimi tartışmasına esnetilen sınırın Irak tarafında 'güvenlik koridoru', ya da 'tampon bölge' pazarlığı var mı?
Yetkililer, "Şu anda gündemde değil" diyorlar. Şu anda gündemde olan Rice'a Türkiye'nin nasihat değil eylem isteme kararlılığını anlatmak, sonra da Bush'tan sonuç istemek.