Başkanlık sistemi en önemli sorun mu?

Televizyonlar Erdoğan'ın başkanlık sistemi ilgili konuşmasını canlı yayınladığı sıralarda, ajanslar Silopi'deki çatışma ortamına daha fazla katlanamayan vatandaşları tahliye etmeye çalışan askerlerin görüntüsünü, aynı evde öldürülen üç kadının haberlerini, şehit cenazelerini geçiyordu...

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan dün muhtarlara hitabında başkanlık sisteminin gündemden düşmesine izin vermedi.

Parlamenter sistemin demokrasi fetişi haline getirilmesine izin verilmemeliydi; parlamenter sistem de pek ala diktatör üretebilirdi.

Hatta bu konuda, parlamenter sistemle yönetilen Almanya’nın zamanında Hitler gibi bir diktatörü üretmiş olmasını göstermiş, ama sözleri muhalefet tarafından çarpıtılmıştı.

Eğer başkanlık sistemini milletin temsilcileri, yani Meclis getiremiyorsa, o zaman milletin kendisine sormak gerekiyordu; işte muhtarların desteği bunun için önemliydi.

Muhtarlar ayakta alkışladılar, gerekirse Meclis’i, milletin vekillerini kendileriyle arasından çıkartabileceğini söyleyen Cumhurbaşkanı'nı.

***

Muhalefetin buna cevabı kısa sürede CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun Twitter mesajı şeklinde geldi.

“Ülke yangın yerine dönmüş” diye yazdı Kılıçdaroğlu; “Doğu’da OHAL uygulanıyor ama tek dertleri başkanlık! Kişisel hırsları gözlerini kör, kulaklarını sağır etmiş.”

Bir gün önce de Erdoğan’ın nasırına “Başkan olamayacaksın” diyerek basan Kılıçdaroğlu, Doğu ve Güneydoğu’da üç ayı bulan çatışma ortamından söz ediyordu.

Televizyonlar Erdoğan’ın konuşmasını canlı yayınladığı sıralarda, ajanslar Silopi’deki çatışma ve sokağa çıkma yasağı ortamına daha fazla katlanamayan vatandaşları tahliye etmeye çalışan askerlerin görüntüsünü, aynı evde öldürülen üç kadının haberlerini, şehit cenazelerini geçiyordu.

***

Başbakan Ahmet Davutoğlu iki hafta kadar önce yayınlanan bir demecinde sabah akşam başkanlık konusunu düşünmediğini, aklında daha çok terörle mücadele, Suriye, Irak gibi konuların bulunduğunu söylemişti.

Yeni anayasa çalışmasına başlamak için siyasi parti liderleriyle konuşmak üzere Cumhurbaşkanı ile istişaresi ardından Davutoğlu da başkanlık sisteminin gerekliliğini öne çıkarır oldu.

Belki de bu nedenle MHP lideri Devlet Bahçeli Davutoğlu’nun “gönülsüz bir şekilde” Erdoğan’ın “koltuk ve makam” amaçlarına “hizmet ettiğini” öne sürdü.

***

Anayasa çalışmalarında gözler artık Meclis Başkanı İsmail Kahraman’ın üzerinde.

Malum, HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş’ın özyönetim tartışması başlatmasını Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın “ihanet” olarak yerden yere vurması ardından Başbakan Davutoğlu da, CHP ve MHP ile birlikte HDP’ye de yaptığı görüşme çağrısını geri almıştı.

Oysa MHP’nin “varız” demesinin ardından HDP, istenirse Meclis komisyonuna üye verebileceğini söyledi.

Davutoğlu dün Kahraman ile görüşmesi ardından “Etrafı ateş çemberiyle çevrili” Türkiye’nin bu ortamda yeni bir anayasa yazarak demokratik gücünü gösterebileceğini söylerken, bunu “en büyük makam” olarak gördüğü Meclis’in yapabileceğini söyledi.

“En büyük makam Meclis” mutlaka önemli bir vurgu.

Kahraman'ın bu tabloyu ne kadar toparlayacağını birlikte göreceğiz.

***

Türkiye’nin gerçekten önemli sorunları var.

Sadece Suriye, Irak Rusya, İran değil, sadece PKK ve IŞİD değil, mesela ekonomide de sorunlar var, adalette de sorunlar var, Anayasa değişikliği biraz da bu sorunlara köklü çözümler bulma ihtiyacını gösteriyor.

Peki, başkanlık sistemine geçme ihtiyacı ne kadar önemli bir sorun?

Erdoğan, her çıkışıyla başkanlık sistemi tartışmasının da önemli sorunlar listesinin dışında kalmamasını garantiye almaya çalıştığı izlenimi veriyor.

 

http://www.radikal.com.tr/149718714971872

YORUMLAR
(2 Yorum Yapıldı)
Tüm Yorumları Gör

şunları bir sıraya koyun da - genco940

siyasi partiler yasası, seçim kanunu, milletvekillerinin halk tarafından ön seçimle belirlenmesi, Hakim savcı, yargıçların bağımsızlığı, milletvekili dokunulmazlıklarının kürsü dışında kaldırılması, erkler ayrılığının teminat altına alınması, sayıştay, danıştayın etkinliğinin arttırılması, valilerin atanma kriterlerinin değiştirilmesi, diyanet işlerinin özerk olması ve ondan sonra her çiçekten bal almaya kalkan Başkanlık sistemi ile başkan olmaya heveslilerin seçilme şeklinin tesbitini müteakip tüm vatandaşları ve demokratik haklarını kapsayan Anayasanın yapılmasını müteakip getirin de onaylayalım. Ben seçildim istediğimi yaparım diye bir şey yok hemşehrim.

İNSAN BU KADAR DEĞİŞEB,İLİR Mİ? - m.rozbilen

Sn Erdoğan'ın hırs ve ihtirası bir tarafa ailesiyle birlikte bulaştığı iddia edilen yolsuzlukların hesabını vermemek ya da buna imkan ve zaman tanımamak uğruna başkanlığı tek çıkar yol kabul ediyor. Terör olaylarının ve özellikle Güneydoğumuzdaki dehşet verici olay ve katliamların ve ülkenin içine sürüklendiği kaosun tek sorumlusu olduğuna inanmaktayım. Zira ne kadar şiddet ve terör, o kadar iktidarda kalma ve hatırı sayılır bir kesim tarafından desteklenme anlamı çıkmıştır. Bunda diretip mutlaka başkanlığı elde etmek için her yolu ama her yolu mübah görüyor. Ben öyle düşünüyorum. Şahsen onun bu yüzden ülkeye getireceği bir felaketten çok korkuyorum.