Baykal: Ermenistan?la ilgili gelişmeleri Amerikalılardan öğreniyoruz

CHP lideri, ?Onlar düşüncemizi soruyor. Biz de hükümetin söylemediklerini onlara soruyoruz? dedi

KARS - CHP lideri Deniz Baykal’ı seçim mitingi için gittiği Kars’ta heyecanlı olsa da 5 bini ancak bulan bir kalabalık karşıladı. Gerçi buz gibi havaya ve Kars’ta zaten fazla kalabalık yapma alışkanlığı kalmadığına bakarak CHP’liler teselli buluyordu. Ama ANAP’tan
AK Parti’ye geçip CHP’yi geçen seçimde diplere iten, bu seçimde ise CHP adayı olarak öne çıkan Naif Alibeyoğlu iddialı. AK Partili rakibi Nevzat Bozkuş’un şehir halkına göre hiç de az olmayan gücünü küçümsüyor.
Ermenistan’la sınırın açılması ve ticaretin canlanması Karslıların gözlediği bir gelişme. Baykal kürsüde Kars’ta hayvancılığın nasıl ihmal edildiğini anlatması, çiftçi borçlarından
söz etmesi bir yankı buluyor gerçi, ama ticaretin artması asıl hedef olarak algılanıyor.
Belediye Başkanı Alibeyoğlu, son dönemde Kars’ı öne çıkarmasını bilen bir isim oldu.
Orhan Pamuk’un ‘Kar’ romanının estirdiği rüzgârdan yararlandı. Uluslararası Altın Kaz
Film Festivali ile ismini duruydu. Baykal ile miting sonrası Ankara’ya dönmek üzere havaalanındayken, Mahsun Kırmızıgül, Altan Erkekli ve Şerif Sezer İstanbul’dan geliyordu. Bazı sahneleri Kağızman’da çekilen ‘Güneşi Gördüm’ün Kars galası için gelmişlerdi.
Ankara dönüşünde, aslında gelirken de açılan Ermenistan konusu bambaşka bir şekilde açıldı.
Baykal’a ABD Başkanı Barack Obama’nın yaklaşan Türkiye ziyareti çerçevesinde, Obama döneminde Türkiye’ye bakışı nasıl değerlendirdiğini sordum.
Baykal’ın yeni ABD yönetimine bakışındaki iyimserlik doğrusu şaşırtıcıydı:
* Yeni Amerikan yönetimi dünya ile ilişkilerine yeni bir anlayışla yaklaşmak
istiyor. Uzlaşmacı, diğer ülkelerin dediklerini önemseyen, işbirliği vaat eden bu yaklaşımı diğer ülkeler için de Türkiye için de olumlu görüyoruz. Bu çerçevede Rusya ve İsrail, Filistin, Irak, İran başta olmak üzere Ortadoğu meseleleri, enerji konuları büyük önem taşıyor.
*?Türkiye bu ilişkilerin mihver noktasında. Türkiye’ye önem vermeleri çok sevindirici. Özlediğimiz, olması gereken buydu. Bush yönetiminin peşin fikirli, her şeyi ben bilirim diyen, terörü ben teşhis ederim, önleyici müdahale ederim diyen anlayışı iflas etti.
Obama bu değişimin ifadesi. Daha verimli bir işbirliği çıkabilir. Sonuna dek gider mi, eskiye döner mi, göreceğiz. Bu aşamada Obama yönetiminin Türkiye’ye verdiği önemden memnuniyet duyuyoruz.
Baykal, son dönemlerde ABD kurumlarının CHP’ye olan ilgisinden de memnundu:
* Yönetimin iktidarı muhatap alması doğaldır. Ülkenin muhalefetini de, ekonomik, sosyal
yapısını da dikkate alıp almamaları kendi kararlarıdır. Biz demokratik bir ülkede, sorumlu bir muhalefet anlayışı içinde sağlıklı ilişkilerden yanayız. Son zamanlarda Amerika’yla ilişkiler gelişiyor. Parti olarak da, mesela Senatör Robert Wexler geldiğinde bizi de ziyaret etti, memnun olduk. Çeştili ‘think tank’ temsilcileri, ABD Büyükelçisi geliyorlar. Şu anda, olması gereken ilişkiler mevcut.
Ermenistan konusundaki sürpriz cümle işte bu sohbetin devamında geldi: “Ermenistan’la ilgili gelişmeleri Amerikalılardan öğreniyoruz.”
“Çünkü” diye devam etti Baykal, “Onlar bize ne düşündüğümüzü soruyorlar. Biz de anlatıyoruz, biz de onlara soruyoruz. Size daha önce anlattıklarımı söylüyorum. Hükümetimizin bize söylemediklerini böylece Amerikalılardan öğreniyoruz.”
Peki Amerikalılar Kürt meselesine çözüm konusunda bir şey soruyorlar mıydı? Hayır, partililerle görüşmeler oluyordu, ama üst düzeyde olmamıştı.
Baykal’ın bize Kars yolunda anlattığı mı neydi?
*?CHP Türkiye-Ermenistan sınır kapısının açılmasından yanaydı. Ancak Türkiye’nin Azerbaycan ile çok özel ilişkileri vardı. Amerikalılar, Ermenistan’ın yakında işgal altında tuttukları bazı köylerden çekileceklerini, karşılıklı adımların atılacağını söylemişlerdi. “Bir çıksınlar bakalım” diyordu Baykal, “Bu durumda esneklik göstermek Ermenistan’a düşer”.
Yol haritası bir kez ortaya çıkarsa, kimin hangi sürede hangi adımı atacağı anlaşılırsa,
CHP Türkiye ve Ermenistan ilişkilerinin gelişmesinden yanaydı ve gelişeceğine inanıyordu.
Obama ve Türkiye gezisi ile Ermenistan sınırının açılışı, ana muhalefet liderinin seçim gezisiyle böylece irtibatlanıyordu.