İnceleme sürüyor
CHP'de yönetim kaynakları, seçim sonuçlarını ayrıntılarıyla ele aldıklarını ve Genel Başkan Baykal'ın da bu değerlendirmeler tamamlanınca konuşacağını ifade ediyor. Ancak değerlendirmeden, kimi Baykal muhaliflerinin beklediği istifa çıkmayacak.
'Yenilgi yok'
Teşkilattan, Baykal'ın kalması yönünde çok sayıda çağrı alındığını söyleyen kaynaklara göre değerlendirmeler kabaca şu yönde: "Sonuç yenilgi değil, yüzde 1.5'lik artış var. Ancak bir hayal kırıklığı olduğu da gerçek. Merkez sağın dağılması AKP'ye yaradı."
Yeni süreç
"Köşk seçiminin rejim sorununa dönüşmesi, 'siyasete müdahale' tartışmasına dönmesi de merkez sağı AKP'ye taşıdı." CHP yönetiminin izahatlarının toplumu tatmin edip edemeyeceği, Çankaya sürecini de etkileyecek." />

İnceleme sürüyor
CHP'de yönetim kaynakları, seçim sonuçlarını ayrıntılarıyla ele aldıklarını ve Genel Başkan Baykal'ın da bu değerlendirmeler tamamlanınca konuşacağını ifade ediyor. Ancak değerlendirmeden, kimi Baykal muhaliflerinin beklediği istifa çıkmayacak.
'Yenilgi yok'
Teşkilattan, Baykal'ın kalması yönünde çok sayıda çağrı alındığını söyleyen kaynaklara göre değerlendirmeler kabaca şu yönde: "Sonuç yenilgi değil, yüzde 1.5'lik artış var. Ancak bir hayal kırıklığı olduğu da gerçek. Merkez sağın dağılması AKP'ye yaradı."
Yeni süreç
"Köşk seçiminin rejim sorununa dönüşmesi, 'siyasete müdahale' tartışmasına dönmesi de merkez sağı AKP'ye taşıdı." CHP yönetiminin izahatlarının toplumu tatmin edip edemeyeceği, Çankaya sürecini de etkileyecek." /> Baykal gitmiyor - MURAT YETKİN - Radikal

Baykal gitmiyor

<I>CHP lideri Baykal'ın "Seçimi kaybedersem Rodos'a kadar yüzerim" sözleri, seçim sonrasının espri konularından biri oldu. Baykal henüz konuşmadı.</I></br></br><arabaslik>İnceleme sürüyor</arabaslik></br>CHP'de yönetim kaynakları, seçim sonuçlarını ayrıntılarıyla ele aldıklarını ve Genel Başkan Baykal'ın da bu değerlendirmeler tamamlanınca konuşacağını ifade ediyor. Ancak değerlendirmeden, kimi Baykal muhaliflerinin beklediği istifa çıkmayacak.</br><arabaslik>'Yenilgi yok'</arabaslik></br>Teşkilattan, Baykal'ın kalması yönünde çok sayıda çağrı alındığını söyleyen kaynaklara göre değerlendirmeler kabaca şu yönde: "Sonuç yenilgi değil, yüzde 1.5'lik artış var. Ancak bir hayal kırıklığı olduğu da gerçek. Merkez sağın dağılması AKP'ye yaradı."</br><arabaslik>Yeni süreç</arabaslik></br>"Köşk seçiminin rejim sorununa dönüşmesi, 'siyasete müdahale' tartışmasına dönmesi de merkez sağı AKP'ye taşıdı." CHP yönetiminin izahatlarının toplumu tatmin edip edemeyeceği, Çankaya sürecini de etkileyecek.

CHP lideri Deniz Baykal, 22 Temmuz seçim sonucu üzerine kendisinden beklenen açıklamayı dün de yapmadı. Parti yönetim kaynaklarına göre, hem CHP'nin, hem de AK Parti'nin aldığı seçim sonucu ayrıntılarıyla masaya yatırıldı ve Baykal bu değerlendirmenin sonunda bir açıklama yapacak.
Ama bu değerlendirmenin, bazı parti muhaliflerinin istediği şekilde görevden ayrılma olması beklenmiyor. Tersine parti yönetim kaynakları, yurt çapında il ve ilçe teşkilatlarından, Baykal'ın partinin başında kalması yönünde çok sayıda çağrı alındığını söylüyorlar.
Ayrıntılara girmeden önce söyleyelim: Baykal'ın 22 Temmuz seçim sonuçları nedeniyle CHP'nin başından ayrılma planı yok; o da Başbakan Tayyip Erdoğan gibi 'yola devam' ediyor.
Henüz değerlendirme tamamlanmış değil, ancak CHP yönetimine göre 22 Temmuz değerlendirmesi şöyle:

 • CHP'nin 20.9 oy almış olması bir seçim yenilgisi olarak değerlendirilmiyor. Hatta 2002 seçimine oylarda yüzde 1.5'lik artışa dikkat çekiliyor. Ancak yaşanan hayal kırıklığı da gizlenmiyor.
 • Yaptığımız temaslarda ilginç bir bilgiye de ulaşıyoruz. CHP yönetimi AK Parti'nin 22 Temmuz seçiminden 300 civarında milletvekili çıkaracağını tahmin ediyormuş. Yani 22 Temmuz sabahı CHP seçmeni sandıklara belki iktidar için giderken, CHP yönetimi, hükümetin AK Parti tarafından kurulacağını, ancak bu kadar destek alamayacağını, CHP'nin de yüzde 25'e yakın bir oy alacağı tahmininde bulunuyormuş. Hayal kırıklığı buradan kaynaklanıyor.
  Peki AK Parti'nin bu kadar yüksek, CHP'nin de (evet oylarını bir miktar artırmış olsa da) beklenenin altında oy desteği alması nasıl açıklanıyor CHP yönetiminde?
 • Şöyle: "CHP, hükümetin Irak politikasından PKK ile mücadeleye, laiklik konusundaki tutumuna dek uygulamalarına karşı vatandaşı uyarmakta üzerine düşeni yaptı. Cumhuriyet mitinglerinin desteklenmesi ve DSP ile güç birliği de doğruydu. Ancak hükümetin kamyonlarla yaptığı gıda yardımlarından, muhtarlar aracılığıyla siyasi yönlendirmeye açık KÖYDES, BELDES projelerine dek bazı sosyal uygulamaları, özellikle yoksul kesimlerin hükümetin etki alanına girmesine neden oldu. Medya ve uluslararası çevreler de hükümetin yanında yer aldı."
  Buraya kadar bir muhalefet partisinden beklenmeyecek bir açıklama yok. Ancak değerlendirmelerin bundan sonrası dikkat çekici:
 • "Türkiye'de geleneksel bir mekez sağ oy gücü vardı. 2002 yılında bu oy gücü siyasi olarak dağıldı.
  Ama Meclis'e giremeseler de DYP'nin yine de yüzde 10'a yakın, ANAP'ın yüzde 7 civarında oy gücü vardı, yani sosyolojik tabanı yerinde duruyordu. 22 Temmuz seçimlerindeyse, sosyolojik taban dağıldı. AKP'ye kaydı. AKP'de tam olarak merkez sağ da denemeyecek bir 'amalgam', karışım oluştu."
 • CHP yönetimine göre, bunun iki nedeni vardı: Birincisi, DYP-ANAP birleşmesi gerçekleşmedi ve seçmen dağıldı. Eğer birleşme gerçekleşseydi, muhtemelen DP de yüzde 10 barajını geçecek ve AK Parti'ye gidecek oylar, merkez sağda kalacak, AK Parti'nin milletvekili sayısı CHP yönetimince tahmin edildiği üzere, hükümetin güvenoyu sayısı olan 276'nın biraz üzerinde kalacaktı.
 • Ama, CHP de merkez sağdan oy almaya talipti. Bu amaçla İlhan Kesici, Lütfullah Kayalar, Edip Safder Gaydalı gibi isimler milletvekili aday listesine davet edilmişti, Yaşar Okuyan CHP'ye katılmıştı. CHP neden, üstelik de dağılmış ve kendi DP çatısıyla yüzde 10 barajını aşması kuşkulu merkez sağdan beklediğince oy alamadı? Burada ikinci neden şöyle açıklanıyor: 'Cumhurbaşkanı seçimi tartışması ve siyasete müdahale edildiği iddiaları, merkez sağda sosyolojik tabanı dağılan kesimi AKP'ye yönlendirdi'.
  Yani, CHP yönetimine göre, cumhubaşkanı seçiminin rejim tartışmasına dönüşmesi ve 'siyasete müdahale iddiası', merkez sağı AK Parti'ye taşıyınca, AK Parti sıçrama yaptı, CHP yapamadı.
  Dün MHP lideri Devlet Bahçeli bunu biraz daha açık bir lisanla, 'Meclis iradesine yönelik dışarıdan yapılan dayatma ve zorlamaların toplumda kabul görmediği ve iktidar partisine hak etmediği bir desteği sağladığı anlaşılmaktadır' diye açıkladı.
  Baykal başta, CHP yönetimi de değerlendirmeleri tamamlandığında 22 Temmuz seçim sonucu nedenleri ve bundan böyle ne yapacakları konusunda daha net açıklamalar yapacakladır. Bu açıklamaların CHP bünyesini ve toplumu ne derece tatmin edeceği, yakında yaşayacağımız yeni cumhurbaşkanı seçimi sürecini de etkileyecektir.
  Şu anda söylenebilecek olan ise, toplum gözünde CHP cephesinde 22 Temmuz ile durumun değişmiş olmasına karşın, CHP yönetim cephesinde yeni bir şeyin olmadığı.