Bayramlık bir polisiye hikâye

Ergenekon davasına yeni sunulan MİT belgeleri, sürece ilişkin yeni soru işaretlerine yol açması bakımından gayet faydalı

İlk açıklandığı zaman, Ergenekon iddianamesinin hemen başında, 49 ve 50’ci sayfalarında yer alan 31 Ekim 2007 tarihli bir MİT yazısı, süreç üzerine çok faydalı sorular üretilmesine, bazı sonuçlara varılmasına neden olmuştu.
Bunları 14 ve 15 Eylül 2008 tarihli Radikal gazetesinde ayrıntısıyla yazmıştık.
Özetleyecek olursak, dönemin MİT Müsteşarı Şenkal Atasagun, kurumuna ulaşan bu bilgiyi, aradan 1 yıl, 1 hafta geçtikten sonra, ama yine de bir doğrulama filtresinden geçirmeden, önce 10 Temmuz 2003 tarihinde dönemin Genel Kurmay Başkanı Hilmi Özkök’e, dört ay kadar sonra 19 Kasım 2003’te de Başbakan Tayyip Erdoğan’a iletmişti.
Başka deyişle eline geçen bu bilgiyi, doğrudan sorumlu olduğu dönemin Başbakanı Bülent Ecevit’e ve o sıradaki Genelkurmay Başkanı Hüseyin Kıvrıkoğlu’na vermemişti. Seçim sonrası Başbakanı Abdullah Gül de bu belgeyi görememişti.
Oysa MİT’in şimdi başında bulunan Emre Taner’in İşçi Partisi/Karargâh Evleri soruşturması üzerine ‘muvazzaf askeri şahıslar hakkında’ ele geçtiği iddia edilen bazı önemli bilgileri, ‘teyidi beklenmeksizin’ 29 Mart 2007 tarihinde Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt ve ertesi gün de Başbakan Erdoğan’a ilettiğini anlıyoruz. En azından ilk kez 25 Kasım 2009’da Taraf gazetesinde yayımlanan ve henüz ne MİT, ne Genelkurmay, ne Başbakanlık tarafından yalanlanmayan bilgiler bunu gösteriyor.
Şimdi o tarihin öncesinde ve sonrasındaki bazı gelişmeleri hatırlayalım:
* Mart 2007’de Türkiye cumhurbaşkanlığı seçimini tartışmaya başlamıştır. CHP lideri Baykal, isim vererek, AK Parti’den Erdoğan, Arınç ve Gül olmamalı der.
* 20 Mart’ta, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, nisan MGK toplantısını, yeni cumhurbaşkanı seçimi süreci başlaması öncesine almak için 10 Nisan’da yapılmasını ister.
* 21 Mart akşamı Sezer, Çankaya Köşkü’nde Büyükanıt ve kuvvet komutanlarına veda
yemeği verir.
* 29 Mart günü iki bakımdan önemlidir. Birincisi, Nokta dergisinde Özden Örnek’e ait olduğu iddia edilen günlükler yayımlanır. Burada, 2003 ve 2004 yıllarında Sarıkız ve Ayışığı kod isimleri verilmiş iki darbe girişimine ilişkin izler bulunmaktadır. İkincisi, Büyükanıt’ın 16 Mart’ta Harp Akademileri’nde yaptığı basına kapalı konuşmada ‘Asker kapıkulu değildir’ diye hükümete mesaj gönderdiği anlaşılır. (Radikal, 29 Mart 2007) İşte bu yayınların yapıldığı gün, MİT Müsteşarı Genelkurmay’a Karargâh Evleri dokümanlarını iletmiştir.
* 2 Nisan’da, daha önce Akın Birdal’a sukiast girişimi olayına karışmış Semih Tufan Gülaltay ve 18 adamı İstanbul’da yakalanır. (Gülaltay halen Ergenekon tutuklusu.)
* 4 Nisan gazetelerinde Erdoğan’ın, Örnek günlükleriyle ilgili yargıyı göreve çağırdığı okunur.
* 13 Nisan basın toplantısında Büyükanıt, yeni cumhurbaşkanının ‘Sözde değil, özde cumhuriyete bağlı’ olmasını ister. Günlüklerle ilgili Genelkurmay’da bilgi olmadığını söyler.
* 14 Nisan’da Tandoğan’da ilk cumhuriyet mitingi düzenlenir. Örnek günlüklerinde darbe tezgâhında olduğu öne sürülen eski Jandarma Komutanı Şener Eruygur, Atatürkçü Düşünce Derneği başkanı olarak ön plandadır. ‘Ordu göreve’ pankartı çok tartışılır.
* 18 Nisan’da Malatya’daki Hıristiyanlıkla ilgili dini kitaplar yayımlayan Zirve Kitabevi basılır,
beş kişi öldürülür.
* 20 Nisan’da, ikinci cumhuriyet mitinginin 29 Nisan’da İstanbul’da yapılacağı açıklanır.
* 23 Nisan akşamı Meclis davetinde tek konu cumhurbaşkanlığıdır. Büyükanıt, Erdoğan’la bu konuyu konuştuğu rahatlığında izlenim verir. Savunma Bakanı Vecdi Gönül ismi salonda dolaşınca AK Parti karışır ve uzun bir gece başlar.
* 24 Nisan’da Erdoğan, cumhurbaşkanı adayı olarak Dışişleri Bakanı Abdullah Gül’ü açıklar.
* 27 Nisan’da Meclis’te ilk oylama yapılır. ANAP ve DYP’nin (iddialara göre baskı altında) geri durmasıyla Gül 366’da kalır. CHP, Cumhurbaşkanlığı seçimini 367 nitelikli çoğunluk salonda değildi gerekçesiyle Anayasa Mahkemesi’ne taşır. Asıl hareket gece yarısı saatlerinde, Genelkurmay internet sitesi aracılığıyla yaptığı açıklama ile cumhurbaşkanlığının laiklikle ilgili olduğu ve askerin de bu konuda taraf olduğunu söylediğinde başlar. Erdoğan kurmaylarıyla toplanır.
* 28 Nisan’da ilk kez bir hükümet, askerden gelen bir muhtıraya aynı sertlikte yanıt verir.
Bayramlık polisiyemizi bu en heyecanlı yerinde, devam etmek üzere kesiyoruz. Bakalım ne çıkacak?
Herkese sağlıklı, mutlu bayramlar.