Bayramlık bir polisiye hikâyesi (3)

MİT, Başbakan ve Genelkurmay'a Ergenekon Karargâh Evleri üzerine bilgileri hangi koşullarda vermişti?

Bayramlık polisiyemize devam ediyoruz. Anayasa Mahkemesi’nin cumhurbaşkanlığı seçimini iptali ardından Başbakan Erdoğan’ın erken seçim ve cumhurbaşkanının halkoyuyla seçimi için referandum ilan etmiş, 4 Mayıs’ta Genelkurmay Başkanı Büyükanıt’ı Dolmabahçe’deki makamına çağırarak bugüne dek açıklanmayan bir görüşme yapmış, olaylar bundan sonra farklı yönde gelişmeye başlamıştı.
Tıpkı 2002 erken seçimi öncesi olduğu gibi, 2007 erken seçimi öncesinde de TSK’nın Irak’a girmesi isteniyor, tıpkı 2002 seçimi öncesi MİT’e Ergenekon belgeleri gelmiş olması gibi, 2007 seçimleri öncesinde de Karargâh Evleri belgeleri geliyordu. Aradaki fark, 2002’de gelen belgelerin iktidar el değiştirdikten sonra, 2007’de ise hemen devlet sistemine dahil edilmesi olmuştu. Şimdi MİT’in Başbakanlık ve Genelkurmay’a 21 ve 22 Haziran 2007’de verdiği belgeler öncesi ve hemen sonrasındaki Türkiye’yi anlatmaya devam ediyoruz:

* 4 Haziran’da PKK Tunceli, Pülümür’de bir karakolu bastı; yedi asker şehir oldu. Aynı gün, Türk ordusunun Irak sınırına tank ve asker sevk etmeye başladığı haberleri yoğunlaştı. Ankara’da yapılan AB toplantısında AB yetkilileri Irak sınırındaki yığınak ve askerin siyasete müdahalesinden rahatsızlık dile getirdi.

* 6 Haziran’da Genelkurmay Güneydoğu’da Irak sınır bölgeleri dahil geniş bir alanda üç ay boyunca güvenlik operasyonları nedeniyle hareketlerin kısıtlanacağını duyurdu. Irak Kürtleri sınır köylerini boşaltmaya başladı.

* 7 Haziran’da Büyükanıt sınır ötesi harekât için siyasi talimat gerektiğini hatırlatarak seçim gezilerine başlayan hükümet üzerindeki PKK-Irak baskısını artırdı. Aynı gece, Siirt’te PKK mayını 4 askerin daha şehit olmasına yol açtı.

* 9 Haziran’da PKK Şırnak’ın Güçlükonak ilçesinde devriye aracına uzaktan kumandalı mayınla saldırdı, 1 yarbay, 1 binbaşı şehit oldu. İzmir’de, Savunma Bakanı Gönül’ü hedef alan bir bombalı saldırı son anda polis tarafından önlendi. MHP lideri Bahçeli, hükümetten askere sınır ötesi harekât emri vermesini istedi. CHP lideri Baykal, ‘Terördeki artışın seçimi erteleme değil, tersine seçimi yapma nedeni’ olduğunu söyledi. 

* 12 Haziran’da Başbakan Erdoğan, Dışişleri Bakanı Gül, Genelkurmay Başkanı Büyükanıt, Kara Kuvvetleri Komutanı Başbuğ, Jandarma Komutanı Koşaner ile bir ‘güvenlik zirvesi’ topladı. Zirve öncesinde AK Parti yeni genel merkez binası açılışında bu konunun kendisine bir ‘yönetim sıkıntısı’ getirdiğini söyledi. Zirvede, tıpkı 2002 seçimleri öncesi ortaya atılan ‘Sınırın Irak tarafında tampon bölge kurma’ fikri konuşuldu.

* 12 Haziran gecesi, çok önemli bir gelişme daha yaşandı. Bir ihbar üzerine İstanbul Ümraniye’de bir gecekonduyu basan polisler 27 el bombası ve iddia edilen Ergenekon örgütü üzerine bilgiler buldu. Bombaların 2006’da Cumhuriyet gazetesine ve Danıştay saldırısına karışan kişilerle irtibatı kurularak soruşturmanın derinleştirileceği açıklandı. Bu kişiler arasında bulunan emekli astsubay Oktay Yıldırım, Orhan Pamuk, Hrant Dink gibi davaların duruşmalarında Kemal Kerinçsiz, Veli Küçük gibi isimlerle birlikte davranan bir kişi olarak tanınıyordu.

* 13 Haziran’da ABD’de Hudson Enstitüsü isimli araştırma kuruluşunda düzenlenen (ve Türk askeri yetkililerin de davetli olduğu) ve Türkiye’de Anayasa Mahkemesi Başkanı Tuğcu’nun öldürülmesi ile başlayan senaryonun ele alındığı toplantıda, askerin yönetime müdahalesinin de konuşulduğu haberleri Ankara’da geniş yankı ve tepkiye yol açtı.
“ 18 Haziran’da Vaşington’da Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari ile görüşen ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, PKK’ya karşı üçlü koordinasyonun işletilmesini istedi.

* 20 Haziran’da, emekli yüzbaşı Muzaffer Tekin, Ümraniye’de bulunan bombalarla ilgisi iddiasıyla tutuklandı. Tekin’in Danıştay hâkimi Mustafa Yücel Özbilgin’in katili Alparslan Arslan ile irtibatı da öne sürülüyordu. Ümraniye bombalarıyla ilgili olarak emekli binbaşı Zekeriya Öztürk de gözaltına alındı.

* 20 Haziran’da, MGK toplantısının hemen öncesinde (ve Meclis Başkanı Bülant Arınç’ın ‘Açıklama bekliyorum’ demesinden bir gün sonra açıklama yapan Genelkurmay, Hudson toplantısına katılan Tuğgeneral Nogaylaroğlu’nun, ordaki görüşlere katılmadığını beyan ettiğini bildirdi. MGK toplantısında, Başbakan Erdoğan’ın ertesi gün, 21 Haziran’da Genelkurmay karargâhına giderek Büyükanıt’tan bilgi alacağı açıklandı.
Böylelikle polisiyemizin kritik aşamasına, yani MİT Müsteşarı Emre Taner’in Başbakan Tayyip Erdoğan ve ertesi gün de Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt’a 29 ve 30 Mart tarihinde ön bilgi olarak sunduğu (ve muvazzaf subayları ve saldırı planlarını içerdiği öne sürülen) Karargâh Evleri bilgilerini verdiği 21 Haziran 2007 tarhine ulaşmış olduk. 21 Haziran ve devamında neler olduğunu yarına bırakıyoruz.