Daha seçim olmadan erken seçim senaryoları

Seçime çok kısa bir süre kala kulislerde farklı senaryolar gündeme geliyor. Bu senaryoların ağırlıklı kısmı erken seçime odaklı. Peki hangi durumda erken seçim ihtimali gündeme gelebilir?

Artık bir kaç gün kalan 7 Haziran seçim sonuçlarına kulislerde konuşulan senaryoları temel olarak üç başlık altında toplamak mümkün.

***

1- ERDOĞAN SENARYOSU: Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın her istediği olur. Yani HDP adaletsiz yüzde 10 barajını aşıp Meclis'e giremez, CHP ve MHP hedefledikleri oy artışını sağlayamaz ve AK Parti de 330 üzerinde, ya da ona çok yakın vekil çıkarır. Bu durumda Erdoğan, seçim zaferini üstlenir ve Başbakan Ahmet Davutoğlu'ndan (kendi başbakanlığına da son verecek olan) yeni anayasa taslağını bir an önce Meclis'e getirmesini ister. Davutoğlu, seçimi kazanmış olmasına rağmen (Erdoğan'a karşı bahanesi kalmayacağı için) bu talebe karşı koyamaz, Türkiye parlamenter rejimden, denge-denetleme usulleri, güçler ayrılığı ilkesi zayıflatılmış bir başkanlık rejimine geçişe hazırlanır. Erdoğan HDP'nin barajı aşamamasından dolayı seçim hilesinden Türk devletinde kendilerine yer olmamasına dek değişen hayal kırıklıkları ve tepkileri güvenlik güçleriyle bastırmayı esas alan eski Kürt politikasına dönüş yapmayı başkanlık hedefi için göze alabilir.

***

2- DAVUTOĞLU SENARYOSU: HDP barajı aşsa da, aşmasa da AK Parti anayasa değişikliğini halkoyuna sunmak için gerekli 330'u aşamaz, ama AK Parti içinde Davutoğlu'nun başarısız ilan edileceği alt sınır olan 300 milletvekilinin altına düşmez. Bu durumda Erdoğan yine Davutoğlu üzerinde baskı kurarak ya 330'u tamamlayacak bir ittifak kurmasını, ya da erken seçime gidilerek başkanlık anayasası şansının bir kez daha zorlanmasını isteyebilir. Ancak (kendisi de hiç bir zaman 330'u yakalayamamış olan) Erdoğan'ın gerisinde kalmamış olan Davutoğlu, kendisini Erdoğan karşısında en azından ilk senaryoda olduğu kadar mecbur hissetmeyebilir ve parti içi destekle de belli bir direniş gösterebilir. Bu Erdoğan'ın Davutoğlu üzerine sertlikle gitmesine yol açabilir, ama neticede Davutoğlu başbakanlığını korumuş olur ve bu sorunlu dönem Erdoğan ve Davutoğlu'nun yeni bir dengede uzlaşıp, anayasal olmasa da fiilen (başbakanın da bulunduğu) yarı-başkanlık rejimiyle sonuçlanabilir. Davutoğlu'nu en mutlu edecek senaryo budur. Öte yandan yargıdan medyaya, oradan iş dünyasına dek hayatın her alanında AK Parti üstünlüğü daha sistematik bir şekilde yaygınlaştırılmaya başlar. Toplumdaki huzursuzluk yalnızca HDP'den değil, diğer kesimlerden de yükselebilir.

***

3.1- BİRİNCİ ERKEN SEÇİM SENARYOSU: HDP Meclis'e girer, CHP ve MHP de oylarını yükseltir, bu yükseliş AK Parti'yi 300'ün altına iter, ama hükümetin güvenoyu almasına yetecek olan 276'nın altına düşüremez. Bu durum Meclis'te muhalefetin gücünün artması, iktidardaki AK Parti hükümetinin Meclis çoğunluğunun kırılgan hale gelmesi demektir. Davutoğlu'nun hiç hoşlanmayacağı bu senaryo Erdoğan'ı fazlasıyla kızdırır. Güçlenmiş olan muhalefet partilerinin hiç biri Erdoğan'a süper-başkanlık yolu içerecek türden bir anayasa değişikliği pazarlığına girmek istemez. Diğer yandan 5 yıllık ilk dönem cumhurbaşkanlığı süresinde padlamenter rejimden başkanlık rejimine geçme hedefinden vaz geçmeyecek olan Erdoğan, zaten zayıf düşmüş olan Davutoğlu üzerindeki erken seçim baskısını artırır. AK Parti içinde Eylül ayındaki genel kurula doğru zirveye ulaşacak iç tartışma Davutoğlu'nun erken seçim baskısını kabullenmek zorunda kalmasına yol açabilir. Erken seçim söz konusu olmaz ise AK Parti'nin -daha önceki dönemdeki ANAP örneğinde görüldüğü türden- iktidarda gerileme sürecine girmesi muhtemeldir.

***

3.2- İKİNCİ ERKEN SEÇİM SENARYOSU: HDP Meclis'e gücünü artırarak girer, CHP ve MHP de oylarını AK Parti'yi 276'nın altına itecek, yani hükümeti düşürecek düzeyde artırır. Bu durumda Erdoğan çok kızar ama hükümeti kurma görevini yine Davutoğlu'na verir. Ancak AK Parti'nin Erdoğan'ın istediği türden başkanlık modeline dayalı bir anayasaya evet diyecek bir koalisyon ortağı bulması artık imkansız hale gelir. Muhalefet partileri de güçlü bir AK Parti muhalefetine karşı kırılgan koalisyonlar içine girmek istemeyeceklerdir. Bu durumda Erdoğan Davutoğlu'nu erken seçime daha kolay zorlayabilir ve bu senaryoda erken seçim Davutoğlu'nun da tercihi olabilir.

***

Bu senaryolar içinde hem iş dünyasını, hem de Türkiye'nin batılı ve doğulu müttefiklerinin tercihi sanki HDP'nin Meclis'e girip muhalefetin güçleneceği, biraz güç kaybetmiş AK Parti iktidarının böylece dengelenebileceği, ama Erdoğan'ın otoritesini daha da artıracak güçlü başkanlık sistemini elde edemeyeceği formül olduğu gözleniyor.

Ancak bu formül, bu yazıda 'Birinci Erken Seçim Senaryosu'nda aktarıldığı üzere en geç iki yıl içinde bir erken seçim ile sonuçlanırsa siyaset masası bütünüyle yeniden kurulacak demektir.

Belki de asıl hesaplaşma 7 Haziran'da değil, o senaryonun gerçekleşmesiyle gidilecek seçimde yaşanacaktır.

http://www.radikal.com.tr/137103913710395

YORUMLAR
(5 Yorum Yapıldı)
Tüm Yorumları Gör

Her ihtimal tabi ki söz konusu AMA... - user1098356

Akp seçmeni yine görevini yaparak milli çobanımız tarafından teşvik edilerek sandığa gidecektir bu konuda bir şüphem yok.Açıkçası HDP barajı zaten geçecek şuan halkı yönlendirmelerinde bile barajı geçmekten bahsetmiyorlar okuduğum kadarıyla.İstanbul ve İzmir'den iyi oy alabileceklerini düşünüyorum hafta sonları barmenlik yapan bir adam olarak en azından İzmir'den oy alacaklarını söyleyebilirim.Ancak Akp nin Konya,Trabzon,Rize,Kayseri,Sivas gibi şehirlerde oy kaybedeceğini de düşünmüyorum Türkiye geneline bakacak olursak.AKP ve CHP'nin(tüm projelere rağmen) oy kaybedeceğini ama bunun HDP ye ne kadar yarayacağını tahmin etmek zor.Benim kendi görüşüm ise ben hayata umutla bakan rasyonel bir adamım.Kimin doğru düzgün araştırılmış projesi,planı varsa benim oyum onadır her zaman.Şu anda da açıkçası CHP nin projeleri bir öğrenci olarak beni heyecanlandırıyor.

Erken seçim'in seçimi olur mu? - deyro

Bu konuda 25.05.2014 tarihinde bir yazı kaleme aldım.Başlığı da "Bu seçim erken seçimin seçimi olabilir mi?" Yazımda bazı gerekçeleri ortaya koydum.Evet kesinlikle bu seçim sonrası bir erken seçim kaçınılmazdır.Eğer bir bahis oyunu olsaydı,bu olasalığa tüm servetimi basardım.Bunca gelişmeden sonra AKP artık bu şekilde bu ülkeyi yönetmekte zorlanacak.Bu kaçınılmaz bir gerçekliktir.HDP barajı aşsa da,aşmasa da,AKP 330'u geçse de artık Türkiye siyasetinin normale dönmesi gerekir.Bunun aksi iç kargaşanın dışında bir şey olamaz.Tum toplumsal değerler yerle bir edilmiş.Yasa ve yasaların bir geçerliliği kalmamış,adeta her şey bir tek kişinin dudakları arasından çıkacak sözcüklere bağlı hale gelmiş.Ne Türkiye toplumu,ne de kürtler artık bu ağırlığı taşıyamayacak bir duruma gelindi.Tüm senaryoların yolu bir erken seçime çıkıyor.Zaten halk kullandığı oylar la tüm siyaseti yönlendirecek.7 Haziran akşamı bunu daha da net göreceğiz.Bir siyasi dönem daha kapanmış olacak.

İhtimaller gerçekci olmamış. - hamzaakyol

1. ihtimal: Eğer akp çoğunluğu kaybeder ise, bir süre siyasi bir kriz yaşanır en sonunda erdoğan yenilgiyi kaybeder ve hükümeti kurma görevini seçimi kazanan partiye verir. 2. ihtimal: akp çoğunluğu alır ise, ya da az bir farkla kaybeder ise, mhp, chp ve hdp'den milletvekili satın alır. yine iktidarını sürdürür. bütün yasaları çiğnemiş bir suç örgütünün siyasi gelenek ve ahlaka göre devam etmesini beklemek çok safca. 3. ihtimal: akp çoğunluğu alır veya milletvekili satın alarak ya da başka bir şekilde iktidarını sürdürür ancak akpnin zulmü nedeniyle toplumda oluşan hoşnutsuzluk nedeniyle artık akp hüküm edemez duruma gelir. İşte o zaman erken seçim ihtimali olur.

HDP nin barajı geçme olasılığı çok yüksek - user386125

Çok koyu Ulusalcı bir CHP li arkadaşıma , "bu seçimde ciddi ciddi HDP ye oy vermeyi düşünüyorum." dedim. Bir tepki beklerken bana ne desin beğenirsiniz? "Ben düşünme aşamasını geçtim ben HDP'ye vereceğim.Duygusallığa gerek yok aklımızı kullanmalıyız"

Beyaz giyme söz olur Hayal kurma Toz olur !! - user1033144

Çok hayalperest bi yazı olmuş murat bey... Sizde biliyorsunuz ak parti Yüzde 45in altına inmeyeceğini..ama dert baska, gerçekleri anlatmıyorsunuz...Ak Partinin yaptırdığı yolları suları okulları unıversiteleri milli siyaset ekomoni silah ve birçok projeye sırtınızı dönüp eleştirirsiniz.. Peki bu çakıl taşları 10 yıldır mı var türkiyede. Hakkariden izmire havaalanları limanlar otoyollar yeni mi icat edildi..Muratcıgım sürekli halktan bahsediyorsunuz peki bize nezaman sıra gelecek ? (millete)