Erdoğan, Davutoğlu'na karşı Gül kozunu mu çıkarmak istiyor?

Başbakan'ın yetkilerini kullanmaya başlaması, Erdoğan'ı süper-başkanlık hedefinden uzaklaştırıyor, Gül ve Arınç kendilerini hatırlatıyor, seçime doğru AK Parti'de sular ısınıyor.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan dün çıkıp selefi Abdullah Gül’ün milletvekili adaylığından memnun olacağını söyleyene kadar, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun ABD dönüşünde bekleyen iki sorun vardı.

Biri Amerikan doları karşısında serbest düşüşe geçen Türk lirası ve diğer ekonomik dertler.

Diğeri de Kürt meselesine kaldığı yerden devam etmek idi.

Dertleri ikiyken artık üç oldu.

***

Hayır, tek başına Gül’ün aday olması Davutoğlu için bir sorun değildir.

Nasıl Hakan Fidan’ın MİT müsteşarlığından istifa edip AK Parti adayı olması ihtimali kamuoyu tarafından daha istifası öncesi varsayılan bir durum haline gelmişse, Gül’ün de AK Parti saflarında siyasete dönmesi de beklenebilirdi; hem de Gül’ün “olmayacağım” demesine karşın.

Fidan’ın istifasındaki sorun Erdoğan’ın buna karşı çıktığını ilanıydı; böylece Davutoğlu ile aralarındaki görüş ayrılığı, öyle kulis bilgisi, dedikodu filan değil, bizzat kendi ağzından herkese malum olmuştu.

Gül’ün aday olma ihtimalindeki sorun da sanki bunun Erdoğan’ın onayını gerektiren bir adımmış gibi, yine Erdoğan tarafından ilanındadır.
***
Erdoğan’ın bu açıklamadaki zamanlaması da, moda deyimle manidardır.

Tam 9 Mart’ta Erdoğan’ın toplayacağı ikinci Bakanlar Kurulu öncesindedir.

Davutoğlu ABD’den hafta sonu dönecek, Şanlıurfa’da Kürt meselesinin ekonomik boyutuna dair açıklamalar yapacağı bir programa katılacak ve adeta nefes almadan 9’unda Erdoğan başkanlığındaki bu toplantıya katılacaktır.

Oysa daha 19 Ocak’taki ilk toplantının gergin görüntüleri hafızalardadır.

***

Acaba Erdoğan, Bakanlar Kurulu öncesinde, Davutoğlu’na kendisini kimin seçtiğini hatırlatmak, gerekirse yerine ondan daha güçlü eski yol arkadaşını davet edebileceğini mi hatırlatmak istemektedir.

Acaba Erdoğan, Gül kozunu, son zamanlarda Başbakanlık yetkilerini kullanmaya başlayan Davutoğlu’na karşı çıkarmayı mı amaçlamaktadır?

Ama bu Gül’e de haksızlık değil midir? Öncelikle Gül aday olmayacağını açıklamış durumdadır. Dost sohbetlerinde Meclis’e düz milletvekili olarak dönmek istemediğini söylediği kulise sızmıştır.

***

Dahası Gül, Erdoğan’ın tasarımındaki güçlü başkan, zayıf denge ve denetleme sistemi ve güçler ayrımının belirsizliğine dayanan modele karşı olduğunu ilan etmiştir.

Gül, Türkiye başkanlık sistemini seçip demokratik kalmak istiyorsa, Erdoğan’ın hiç sevmediği ABD modelinden yana olduğunu daha iki hafta önce açıkça söylemiştir.

Gerçi bu görüşme ardından ikilinin Gül’ün babasının rahatsızlığı vesilesiyle yaptıkları bir telefon konuşması söz konusu olmuştur, ama Gül bu güne kadar fikirlerinden bu kadar kolay vaz geçebilecek bir izlenim vermeyen bir siyasetçidir; başkanlık konusunda Erdoğan’ın çizgisine geçmesi kolay değildir.

***

Davutoğlu ise Erdoğan’ın ısrarlı beklentisine karşın, içinde başbakana dahi yer olmayan güçlü başkanlık modeline kamuoyu önünde destek vermemiştir.

Üstelik Erdoğan’ın Gül’ün muhtemel adaylığına destek vermesinden iki saat kadar sonra NTV yayınına çıkan Başbakan Yardımcısı (ve Erdoğan ve Gül ile birlikte AK Parti’nin üç kurucu direğinden birisi) Bülent Arınç da “Ben de buradayım” demiş, varlığını hatırlatmıştır.

Arınç’a göre, Erdoğan Merkez Bankası’nın “örselenmesinde” yanlış yapmıştır. Ayrıca Cumhurbaşkanının rolü günlük siyasetin her köşesine karışmaktan ziyade “yol gösterici” olmalıdır; bu sözler Erdoğan’ın kolay sineye çekeceği sözler değildir.

***

Lafı fazla uzatmaya gerek yok.

Ülke bir yandan Kürt meselesi, diğer yandan kötüye giden ekonomik göstergelerle 7 Haziran seçimlerine doğru giderken AK Parti içinde sular ısınmaktadır.

Bunun başlıca sebebi, Erdoğan’ın seçimden sonra cumhurbaşkanlığı yetkilerini başbakan, Meclis ve yargıya karşı artırmış bir süper-başkanlık yetkilerine dönüştürmek istemesidir.

Son Gül çıkışı ise bu hedefinin giderek zorlaştığını kendisinin de görmeye başladığına işaret sayılabilir.

http://www.radikal.com.tr/130791213079126

YORUMLAR
(6 Yorum Yapıldı)
Tüm Yorumları Gör

Rusya Tipi Diktatörlük - user1026810

Ne alakası var, bunlarınki danışıklı döğüş. Erdoğan Cumhurbaşkanı olmadan önce Gül ile planlamalarında mutabık kaldılar. Sırayla devlet başkanlığına geçecekler. Gül'ün şu anki görevi ılımlı ve demokrak görünümüyle bu sistemi hayata geçirerek en az bir 15 yıl daha Erdoğan diktatöryasını ayakta tutma. Tabi bunu sırayla yapacaklar. (Vladimir Putin=Erdoğan - Dmitriy Anatolyevich Medvedev-Gül)

bir ekleme - hamzaakyol

önceki yorumum yayınlanırmı bilmiyorum. yayınlanmazsa kopuk bir yorum olacak. ancak önceki yorumumdan devamla şunu da söylemek istiyorum. Erdoğan, Gül'ün ismini telaffuz ederken, Gül, erdoğanın her istediğini yapacağı için telaffuz etmiyor. Erdoğan, Gülün ismini, akp içindeki çatışmada rakip bloku zayıflatmak için yapıyor. çünkü burda gül, birileri tarafından erdoğana karşı ileri sürülüyor. bu birileri denilince tabii ki bunlar dış güçler değil. akp içindeki kutuplaşmadaki bir grup. yani erdoğanın gülün adaylığını gündeme getirmesi, gülü, davutoğluna karşı çıkarıp, başbakan yapmak değil. en azından şu aşamada değil. bu birazcık kayserililerin davetine benziyor. Kayserililer, misafir gitmek için kalktığında "yemek yeseydin" dermiş. buna da kayseri usülü davet denir. yani aslında yemeğe davet etmiyor.

nasıl gazeteci? - user946391

acaba bu Murat kardeş kendisi inanıyor mu bu yazdıklarına, ne yapsam da şu Ak partiyi karıştırsam hesabında :) Düştüğü durum çok komik, Yanarım yanarım da zamanında bu adamın yazılarını okuduğuma yanarım

Sayın Yetkin, Gül hakkında yanlış yorum yapıyorsunuz. - hamzaakyol

Tabi ki gül fikirlerini o kadar kolay vazgeçmez. öyle bir soruyu gündeme getirmek abesle iştigal. Erdoğanın da böyle saçma bir kanaate kapılacağını düşünmek de aynı şekilde erdoğanın zekasını hafife almaktır. Ancak, Erdoğan şunu çok iyi biliyor. Gül' fikirlerinden kolaylıkla vazgeçmez, ancak gülün fikirlerinin hiçbir önemi yoktur. Gül, erdoğan ne derse onu yapar. bu gerçeği hala görememek de sizin gibi bir siyaset yorumcusu için çok ilginç. oysa gül makam olarak erdoğandan yukarda iken bile, kendi fikirleri ne olursa olsun, erdoğan ne derse onu yapacağını defalarca gösterdi. kaç tane yasa hakkında olumsuz görüş bildirip o yasaları itirazsız imzaladığını ben sayamadım. o karşı olduğu yasaları imzalarken de düşüncelerinden vazgeçmedi gül. ancak erdoğan ne dediyse onu yaptı. hatta feyzioğlunun konuşmasında erdoğanın yaveri gibi erdoğanın arkasından toplantıyı terketti. siz boşuna gülden medet umuyorsunuz. gül, anca, çevresinde birileri zorlarsa sizin dediğiniz şekilde davranabilir. o zorlamanın da çok güçlü olması lazım.

Kartlar karıldı - efeg27

RTE tüm kartlarını açtı ve ya başkanlık ya hiç diye oynamaya başladı, bu davranışındaki en büyük sorun ise burnunun ötesini göremiyor olmasıdır. Eğer denildiği gibi Davutoğlu yetkilerini kullanmaya başladıysa bu bir adımdır, Fidanın istifası diğer adımdır, muhtemelen vekil listelerinde belirlenme oranı çok şeyi gösterecektir. Gül cumhurbaşkanı olduktan sonraki ilk seçimde tüm Gülcü tabir edilen vekilleri çizmişti galiba kendisi de aynı akibete uğrayacak. Burda sorun şu; Gül nasıl davranacak ? bence siyasete sıcak bakıyor ve karakteri gereği içten pazarlıklı bir tip eğer dönüş yaparsa partiyi Erdoğan hegomanyansındna kurtarır, hatta demokrasiye dönüşüde sağlayabilir. Yolsuzluğa bir şekilde bulaşmış herkesi partiden atarlar ve yargılatırlar. Diğer taraftan RTE nin sadık bürokratlarının tamamınıda sepetlerler. Kısacası Erdoğan yargılanmasa bile yargılanmaktan beter hale gelebilir.

EKONOMİ KÖTÜYE Mİ GİDİYOR? - m.rozbilen

Ekonomi kötüye gidiyor da ne demek? Dibe vurdu dibe. Çarşı pazara çıkmayan, çıkamayanlar halk'ın derdinden ne anlar? Onun çarşı pazar derdi yok. Bir ürünü daha ucuz alacağım diye pazardan pazara koşan genç, yaşlı yoksulları kimse görmüyor. Ak Partide sular ısınıyormuş. Isınırsa ısınsın, bir daha da soğumasın dilerim. Kendi aralarında oynadıkları danışıklı oyunlardan bıktık. Böyle perişanlık ne gördük ne yaşadık. Huzur güven zaten yok da, eğer biraz varsa o da yerden yere vurduğumuz Kürt kardeşlerimizin sağduyusuna borçluyuz. Oysa Kürt sorunu, sorunların anasıdır. Bunu hafide almak Türkiye kötülüktür. Kürt sorunu ayni zamanda ekonomi ile de ilintilidir. Onu çözmezseniz ekonomimiz asla düzelmez. Ak Parti iktidarından beri her şey düzelir ya da düzeltilir diye sabrediyoruz. Ama bıçak kemiği deldi geçti. Ne sabır bıraktılar ne de dayanma gücü. Sokağa bir çıkın, vatandaşın ne dediği hiç mi merak edilmiyor? Gerçekten artık orta direk yok oldu. Ya fakirsin ya zengin. Herkes de zengin olmayacağına/olmadığına göre. Biri hariç tabi.