Erdoğan gazeteci Can Dündar'ı ömür boyu hapiste istiyor

Erdoğan şiir okuduğu için hapse atılınca oluşan sempati dalgası üzerinde yükselmişti. "Şiir Okuyan Adam"ın şimdi haber yayınlayan adamı ömür boyu hapse attırmak istemesi kendisi için acı, özgürlükler için endişe verici.

Artık bu işin şakaya gelir, şaka kaldırır hali kalmadı.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın gazeteci Can Dündar'a dava açması için Ankara Cumhuriyet Savcısı'na yaptığı suç duyurusu iki defa ömür boyu hapis cezasına kadar uzanacak suçlamalar içeriyor.

İki defa ömür boyu hapis... Peki, ne yapmış Can? Cana mı kıymış, devlet malını mı soymuş, vatana ihanet mi etmiş, tutmuş komşusunu öldürmesi için silah, cephane verip sırtlarını mı sıvazlamış birilerinin?

***

Hayır. Bunları yapmamış, ama Erdoğan'a göre bunlardan daha vahim bir suç işlemiş.

Avukatı Muammer Cemaloğlu'nun suç duyurusuna göre, Dündar 29 Mayıs'ta geçen yıl 19 Haziran'da Suriye sınırında durdurulan MİT'e ait kamyonların kasasındaki askeri malzemenin resmini basıp, internet sitesinde videosunu yayına sunarak bakın neler yapmış:

- Devlet güvenliğine ilişkin bilgileri temin etmek,

- Gizli kalması gereken bilgileri açıklamak,

- Siyasal ve askeri casusluk,

- Suç işlemek amacıyla örgüt oluşturmak

- Adil yargılamayı engellemeye teşebbüs etmek.

Toplamı 1 ağırlaştırılmış müebbet, 1 müebbet ve üstüne 42 yıl anlamına geliyor. Erdoğan, Can Dündar'ı hapiste çürütmek mi istiyor?

***

Tabii bu öfkenin altında Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun tıpkı 17-25 Aralık 2013 yolsuzluk soruşturmaları gibi Suriye'ye giden MİT kamyonlarının durdurulması olayını da Fethullah Gülen Cemaati'nin hükümeti devirme teşebbüsü çerçevesinde görmesi yatıyor.

Bu olayla bağlantılı olarak yargı ve silahlı kuvvetler mensupları hakkında açılan davalar devam ediyor.

***

Muhalefet partileri daha ilk günden itibaren AK Parti hükümetinin Suriye iç savaşındaki radikal İslamcı gruplara silah ve mühimmat sağladığını öne sürüyorlardı.

Hükümetin buna cevabı hep "Bayırbucak Türkmenlerine yardım gidiyor" şeklinde oluyordu.

Bu videoların, üstelik de seçimlere bir hafta kala ortaya çıkıp tartışmayı yeniden alevlendirmesi Erdoğan'ı da Davutoğlu'nu da kızdırdı ama bir yandan da malzemenin en azından Özgür Suriye Ordusu'na, yani savaşan taraflardan birisine de gittiği kabul edilmiş oldu.

HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, Kobani'de IŞİD'e karşı direniş için amacıyla askeri malzeme istendiğinde hükümetin "Bu savaş suçu olur" gerekçesiyle geri çevirdiğini söyledi.

Can Dündar'ın cemaatle işbirliği imasıyla "suç örgütü" ve "casusluk" ile suçlanmasının talep edilmesi bu yüzden.

Erdoğan'ın "Kolay kurtulamayacak" açıklamasına Can'ın "Devlet memuru değiliz, gazeteciyiz" demesi ve bu ağır suç duyurusuna muhatap olması birbirini izledi.

***

Suç duyurusu bir yönüyle yargı için de bir sınav daha demek olacak.

Cumhurbaşkanı istedi diye Ankara Cumhuriyet Savcılığı gözlerini kapayıp vazifesini yapacak, gazeteciye sırf bir haberi yayınladı diye ömrünü hapiste geçirmesi talebiyle dava açacak mı, açmayacak mı?

Sonra bunu yazınca "adil yargılamayı engellemeye teşebbüs", öyle mi?

***

Savcılığın atacağı adım, yargı için bir sınav olacak ama Can Dündar'ın maruz kaldığı durum, Türkiye'de son zamanlarda basın ve ifade özgürlüğünün aldığı darbelere bir yenisini ekledi bile.

7 Haziran seçimleri kampanyasının başlangıcından bu yana hükümetin havuz medyası dışında kalan medya kuruluşu ve gazetecilere dair tutumu endişe verici şekilde tırmanışta.

***

Davutoğlu'nun savcı Mehmet Selim Kiraz'ın katledilmesi olayında Hürriyet gazetesinin nasıl üzerine gittiği, muhabirlerinin cenaze törenini izlemek için cami avlusuna alınmasını engellediği hatırlanabilir.

Aydın Doğan'ın havuz medyası tarafından fotomontajla gerilla kılığında gösterildiği, Hürriyet Genel Yayın Yönetmeni Sedat Ergin'in terörizm övgüsü gibi herkesi hayrete düşüren bir suç duyurusuna muhatap olması da öyle.

Erdoğan'ın, Mısır'ın seçilmiş ve devrilmiş cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'ye verilen ölüm cezasının internet sayfasındaki haberini, yoksa kendisi için de aynı akıbetin mi ima edildiği iddiası ile  Hürriyet'e nasıl yüklendiği ortada.

***

Milliyet'te Aslı Aydıntaşbaş'ın bu gelişmelerden yola çıkarak basın özgürlüğü üzerine yazdığı, üstelik hiç bir sivri yönü bulunmayan eleştiri, yazdığı son makale oldu.

Samanyolu TV Genel Yayın Yönetmeni Hidayet Karaca, cemaat adına hükümeti devirmek amacıyla örgüt suçlamasıyla hapiste. Zaman gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ekrem Dumanlı üzerinde yurtdışına çıkış yasağı bulunuyor.

Bu gelişmeler Uluslararası Basın Enstitüsü (IPI) ve Gazetecileri Koruma Komitesi (CPJ) gibi uluslararası medya kuruluşlarınca kınandı. Avrupa Birliği endişe beyan etti.

Dünya Gazete ve Haber Yayıncıları Birliği (WAN-IFRA) Başkanı Tomas Brunegard, 2 Haziran tarihinde Dünya Haber Medyası Kongresi'ni açış konuşmasında Türkiye'deki medya özgürlüğünün "hoşgörüsüz bir cumhurbaşkanı altında gerilediğini" öne sürdü, WAN-IFRA yönetimi hükümeti medya özgürlüğüne saygı duymaya çağırdı.

Bu çağrıdan bir gün sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Can Dündar'a suç duyurusu geldi.

***

Basın özgürlüğü, tıpkı bağımsız ve adil yargı gibi demokrasilerin kalitesinin en temel göstergelerindendir. Birinin zayıflaması, tamamını zayıflatır.

İşin acı yanı, bugün yayınladığı haberi haber değil, casusluk sayarak gazeteci Dündar'ın ömrünün sonuna dek hapiste tutulmasını isteyen Erdoğan'ın bir zamanlar siyasetteki yükselişini biraz da şiir okuduğu için hapsedilmesine borçlu olması.

O mahkumiyetin haksızlığı Erdoğan'ın en önemli sempati kozu olmuştu.

Bir zamanların "Şiir Okuyan Adamı" Erdoğan'ın şimdi haber yayınlayan adamı ömür boyu hapse attırmak istemesi kendi açısından ne kadar acıysa, ülkedeki özgürlüklerin durumu açısından da o kadar endişe verici.

 

http://www.radikal.com.tr/137190513719059

YORUMLAR
(9 Yorum Yapıldı)
Tüm Yorumları Gör

RTE Can Dündar'ı uluslararası bir kahraman yapabilir - ftimur

Her söylediğine gözü kapalı inananlar bile tereddüt içinde. RTE'nin, bolca din, iman soslu, yüksek hitabet ve ikna gücü kitleleri büyülemiyor artık. Yolsuzluk ve hırsızlıkla mücadele edeceğini söyledi oy isterken, görülmemiş boyutlara ulaştı ikisi de onun döneminde. İleri demokrasi dedi, ne basın özgürlüğü ne yargı bağımsızlığı kaldı. Paralel örneklerin akıbeti önlerinde dururken, RTE keyfini bozan herkesi zindana tıkmak için kullanacağı; savcı, yargıç, polisi, devlet memuru, gazeteci bulmakta zorlanabilir. Kahramanlık taslayan paralellerin rağmına, istemeden, Can Dündar'ı uluslararası bir kahraman yapabilir. Onun da mı bir paralel bağlantısı var yoksa?

Olay - New User

"Benim gibi düşünüyorsanız, sizinle aynı fikirdeyim" gibi saçma sapan bir cümle sarfeden muhteremin davranışlarının farkı olması beklenemezdi. Önemli olan tek şey ise halen bu milletin neden böyle bir ortamı, böyle bir yönetimi ve bu tip yöneticileri tercih ettiğidir. İyi zannettiğiniz şeyler sadece size pompalananlardır. Ama bunu görenlerin başına gelenler de ortada. Bu sistemde çoğunluk gibi lanse edilen güruh, yaptığı tercihlerle bizi ve geleceğimi de derin bir çukura doğru çekiyorlar.

ülke-i alinin yüksek hedefleri ??? - efeg27

Yazı ülkemizde olup biten, ne tür bir rejim altında yaşadığımızın yalanlanamaz ifadesidir. RTE nin çok ciddi psikolojik sorunları olduğunu 4 yıldır yazıyorum, ben yazarken bir sürü karşıt görüş öne sürenlerin hemen hepsi fikir değiştirdi ve dediğime geldiler. MİT tırları meselesi çok ciddi problemdir ve büyük ihtimal RTE ve hükümet üyeleri Lahey de yargılanacaktır. Bunun haber yapılmasının suç olması ise komedi/trajedidir. Ülkemizin yüksek çıkarları bu tarz haber yapılmasının engellenmesi değil bu operasyonun hiç yapılmamasıdır, gönderilen silahlar, mermiler dönüp halkımızı öldürmeye başladığında hesabını verebilecek ne başbakan ne yandaş nede bir başka görevli vardır zira bu hükümet eliyle yapılan vatana ihanettir ve divan-ı harpde yargılanma gerektirir.

Erdoğan tutarlı - user441857

Erdoğan son derece tutarlı gidiyor, bir misyonu vae ve sonuna kadar götürecek anlaşılan. Okuduğu şiir neydi sahiden, şiir miydi gerçekten yoksa şeriat arzusunu höykürdüğü sloganvari şeyler miydi? Neyse bu da çok önemli değil. Nihayetinde tramvaydan inildi tramvayı tahrip etme zamanı geldi çattı. Tutabilene aşkolsun! böyle imanlı da bir ümmet ( millet değil maalesef), öyle sadık bir işadamı-gazeteci (!) ordusu, liberalliği, solculuğu ortadoğulu (Ortadoğu'da da entellektüellerin çoğu Fransızca bilir!) entel takımı da olunca Tayyipe zaten çokta bir iş kalmıyor.

"ispat edemezsen..." - user386125

Rakiplerinde ufak bir açık bulunca "ispat edemezsen alçaksın"diye bağırınca rakipleride aynı yola baş vuruyor bu durumda"makam"zedeleniyor

şaka maka öpecek - user419852

Demokrasi araç erdemli davranış araç hepsi iktidara gelinceye kadar.İktidar tek amaç.Yaşanan güçler birliğidir.Hukuk devleti yoktur.Başkanlık sistemi de bu zihniyetin adıdır.Bize söylenen tek şey biz sizi seviyoruz bize güvenin bize söylenmeyen şey ise biz sizi severiz ama bizim istediğimiz gibi davranırsanız. Oylanan budur.Ama kaç kişi vahametin farkında.

YETİŞİN - m.rozbilen

Bu yazıyı okurken bir an 80'li yıllarda buldum kendimi. Aşık İhsani çok popüler ve her söylediği türküden sonra yolu ya önce nezarethaneye sonra hapishaneye düşerdi. Yetişin diye söylediği türküyü hemen hergün dinlerdim. Kah üzülür kah öfkelenirdim. Teşbihte hata olmaz derler şimdi o türkünün sözlerini yazmak istiyorum, isteyen YOUTUB'dan dinleyebilir. Yetişin hey bre dostlar yetişin/ Memleketi zulüm aldı yetişin/ Zulmün arkasına geçen deyyuslar/ Tepemizde fazla kaldı yetişin *** Ak beyaz beklerken karardı günler/ İşkence altında inliyor tenler/ Namusunu toprağını sevenler/ Yurda hain hırsız doldu yetişin *** Siyaset cambazı sarıldı din'e/ Derviş vahdetiler hortladı yine/ Demokrasi denen yerin dibine/ Faşizm kökünü saldı yetişin ***Ayaklar altına alındı haklar/ Sorumlu kürsüde gerçeği saklar/ Arpası irice gelen uşaklar/ Birer kuduz köpek oldu yetişin ***Güveni müveni kalmadı canın/ Haddi hesabı yok dökülen kanın/ Dört başli iktidar anayasanın/ Kitabını yere çaldı yetişin. Ufak ayrıntılar dışında hala değişen bir şey olmadığını görmekteyiz, ona yanıyorum. Bir arpa boyu yol almamışız.