Erdoğan gücün elinden gitmesine izin verir mi?

1 Kasım seçiminin asıl sorusu AK Parti'nin 7 Haziran'da kaybettiği iktidarı bulup bulamayacağından çok, Erdoğan'ın gücün elinden kayıp gitmesine izin verip vermeyeceği.

7 Haziran seçimlerinin temel sorusu, HDP’nin adaletsiz yüzde 10 barajını aşıp aşamayacağı idi.

Aştı. Aşmasında en büyük pay, Selahattin Demirtaş’ın çıkıp Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a “Seni başkan yaptırmayacağız” diye meydan okuması oldu.

Böylece sadece solcu, laik, ya da milliyetçi Kürt seçmen değil, solcu, liberal, hatta bir kısım sosyal demokrat seçmen de gitti HDP’ye oy verdi; yüzde 13 böyle ortaya çıktı.

***

1 Kasım “tekrar” seçimlerinin temel sorusu artık HDP’nin seçim barajını aşıp aşamayacağı değil.

Tabii asıl olan sandık ama bütün seçmen araştırmaları HDP’yi yüzde 10’un üzerinde gösteriyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun HDP’ye yüklenmesi o belki de ters tepti; PKK’nın eylemlerini terör eylemi olarak gören ve reddeden bazı kesimler dâhil 7 Haziran’da HDP’ye oy vermiş seçmenlerden çoğunun 1 Kasım’da da oyunu değiştirmeyeceği anlaşılıyor.

***

1 Kasım seçimlerinin konusu, AK Parti’nin yeniden Meclis çoğunluğunu kazanıp tek başına hükümet kurup kuramayacağıdır.

1 Kasım’da da 7 Haziran’a benzer bir dört-partili Meclis kurulması senaryosu artık AK Parti Genel Merkezi'nde de yüksek ihtimal olarak kabul ediliyor.

Şimdi hem Beştepe’deki Erdoğan’ın, hem Söğütözü’deki Davutoğlu’nun çabası, bu dört partili Meclis’ten bir tek-parti hükümeti çıkarabilmek.

***

Bu zor bir ihtimal, ama imkânsız değil; en azından kâğıt üzerinde.

Bu yalnızca 7 Haziran’da yüzde 41’in altında oy alan AK Parti’nin yüzde 43-44 düzeyine çıkmasını gerektirmiyor, aynı zamanda bazı seçim bölgelerinde siyasi dengeyi lehlerine çevirmeyi de gerektiriyor.

AK Parti kurmayları, 7 Haziran’da birkaç yüz, ya da birkaç bin oyla milletvekili kaybettikleri illerden vekil çıkarmaya çalışıyorlar.

***

Tabii onlar çalışırken CHP, MHP, HDP’lilerin elleri armut toplamıyor; bütün partiler öncelikle ellerindekini korumak, sonra da artırmak için mücadele veriyor

Dünkü Hürriyet’te Nuray Babacan, Umut Erdem ve Rifat Başaran’ın ortak çalışması, 39 ilin nasıl bu dört parti arasında daha fazla oy kazanmak amacıyla adeta savaş meydanına dönüştüğünü gösteriyordu.

AK Parti’nin 7 Haziran’da kaybettiğini bulması, Erdoğan’ın ülkeyi seçim tekrarına götürmesinin amacıydı; böylelikle Anayasa değişikliğiyle gerçekleştiremeyeceği belli olan rejim değişikliğini, AK Parti hükümetinin kendisine karşı çıkmayacağı varsayımıyla fiilen gerçekleştirebilecek, gücü kullanmaya devam edebilecekti.

***

AK Parti’nin tek başına hükümet kuracak çoğunluğu alması halinde, Erdoğan bu amacına ulaşacak.

O çoğunluğu alamaması halinde de tek başına hükümet kurabilmesi için siyasi kuliste konuşulan “gri senaryoları” dün size aktardık.

Çünkü Erdoğan koalisyon hükümeti, özellikle de CHP ile koalisyon hükümeti istemiyor. Bunun elindeki gücü bir AK Parti hükümeti sayesinde olduğu gibi kullanmasına engel olacağını biliyor.

***

Erdoğan gücün elinden kayıp gitmesini istemiyor.

Seçim sonucu ne olursa olsun AK Parti’yi tek başına iktidarda görmek, ya da ülkeyi bir yeni seçime taşımak isteyebilir.

Dolayısıyla 1 Kasım seçiminin asıl sorusu AK Parti’nin 7 Haziran’da kaybettiği iktidarı bulup bulamayacağından çok, Erdoğan’ın gücün elinden kayıp gitmesine izin verip vermeyeceği.

***

Bu soruya bulacağımız yanıt, aslında Türkiye’deki demokrasinin kalitesiyle de yakından ilintili.

Demokrasiyi yalnızca bize iktidar gücü veren bir araç olarak değil, bizden iktidar gücünü alıp, tıpkı bir zamanlar bize verdiği gibi başkalarına da veren, ya da taraflar arasında paylaştıran bir araç olarak görmemiz gerekiyor.

Milli iradeye saygıyı yalnızca sandıktan bizi çıkardığı zaman değil, her zaman göstermek gerekiyor.

Aksi halde o rejimi laik, demokratik, hukuk devleti olarak adlandırma imkânımız giderek zorlaşıyor, o artık başka bir rejime dönüşmeye, bozuşmaya başlıyor.

http://www.radikal.com.tr/146014614601463

YORUMLAR
(3 Yorum Yapıldı)
Tüm Yorumları Gör

HUKUKSUZLUK DENİZİNDE BOĞULMAK ÜZERE. - m.rozbilen

Türkiye'nin başına gelebilecek en büyük felaket bana göre Erdoğandır. Hukuksuzluk denizinde boğazına kadar batmış. Gücün elinden kayıp gitmesine seyirci kalmayacaktır, ne pahasına olursa olsun. 1 Kasım gününe kadar daha nelere gebeyiz tahmin etmek güç. Ama beklenmeyen bir şey değil. Her konuştuğunda ülke insanını birbirine kışkırtıyor. Ağzından rahmani bir tek söz çıkmıyor. Muhaliflerin hepsi ve özellikle HDP ve seçmenleri ona göre vatan düşmanı. Allahtan halk artık onun bu tahriklerini kaale bile almıyor. Aksi halde kan gövdeyi götürmek içten bile değil. Lakin AKP içinden yeni türeyen bir tedhiş gençliğini devreye sokmuş görünüyor. Allah sonumuzu hayır etsin, onun şerrinden de korusun.

ERDOĞAN'A GEREĞİNDEN FAZLA GÜÇ BAHŞETMEYİN LÜTFEN - user472075

Yazılarınızı yıllardır büyük bir ilgiyle takip ediyorum Murat Bey.Ankara kulislerine en hakim,en deneyimli yazarlardan birisiniz ve objektifliğinizi de her zaman korumaya çalışıyorsunuz.Ancak Erdoğan ile ilgili yaptığınız analizlerin,gerçeklik boyutu olmasına rağmen,uğruna savaş verdiğiniz demokrasiye hizmet ettiğini düşünmüyorum.Erdoğan'ın 1 Kasım'da da istediğini alamaması halinde yapabileceklerini anlatarak,bunun normalleşmesine sebep veriyormuşsunuz gibi hissediyorum.Öyle bir düşünce iklimi olmalı ki,ne AKP çevresinde,ne siyasal,sosyal hiçbir çevrede 1 Kasım sonrası yeniden seçim telaffuz dahi edilmemeli,düşünülmesi bile ayıp olmalı..Halbuki siz bunları ihtimal dahilinde göstermiş oluyorsunuz..Artık herşeyin Erdoğan'a bağlı olduğu algısının yıkılması gerekiyor bence..Bunun yıkılması için hizmet vermeniz demokrasimiz için daha önemli diye düşünüyorum..

Erdogan elindeki gücün gitmesine izin verirmi? - iris78

Bu nasil bir cümledir sayin yetkin????