Erdoğan sözünü ne Davutoğlu'na dinletebilmiş, ne Fidan'a

İlk defa AK Parti'deki bir krizi, kulis bilgilerinden değil Cumhurbaşkanı'nın ağzından izliyor Türkiye. Seçim yolunda Erdoğan ve Davutoğlu uzlaşır muhtemelen ama bu yaranın izi kalır.

İşin özeti şu: Cumhurbaşkanı, istihbarat şefine ‘gitme, kal’ demiş, ama o dinlememiş, istifa etmiş.

Ne için istifa etmiş? Başbakan istifasını isteyip onu milletvekili, belki bakan yapmak istiyormuş.

Dolayısıyla Cumhurbaşkanı buna alınmış, kızmış ve şimdi tam seçime giderken zafiyet algılanır filan demeden bu durumu millete şikâyet etmiş.

Şimdi makamların yerine isimleri de koyup söyleyelim.

1- Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan MİT Müsteşarı Hakan Fidan’a “Ayrılmanı doğru bulmuyorum” demiş, (Erdoğan Latin Amerika gezisindeki gazetecilere 8 Şubat gecesi söylediğinden)

2- Fidan “Yoruldum. Daha fazla devam edemeyeceğim” demiş, (Yine 8 Şubat, uçak)

3- Erdoğan Başbakan Davutoğlu’na Fidan’ın MİT müsteşarlığından ayrılıp AK Parti’den milletvekili adayı olmasına “Olumlu bakmadığını” söylemiş, (Erdoğan, 8 Şubat akşam, yola çıkmadan önce,

4- Ama Davutoğlu “Hakan bana siyasette lazım” demiş, (Yeni Şafak, 8 Şubat sabahı, birinci sayfa)

5- Davutoğlu ve Fidan kafa kafaya verip bir daha görüşmüşler, Fidan istifasını vermiş (Anadolu Ajansı, 7 Şubat)

6- Erdoğan “MİT sıradan bir kurum değildir” diye altını çizdikten sonra bu durumu şöyle yorumlamış: “Bu makama gelmiş olan bir kardeşimizin (Fidan) milletvekili adayı olmak ya da onun ötesinde (bakanlık) bazı görevleri planlamak gibi bir durumu olabilir. Ya da ona belki bu tür bazı vaatlerde bulunulmuş olabilir, orasını bilemem.” Erdoğan Fidan’ı oraya “sır küpü” olarak getirdiğini vurgulamak ihtiyacı duyuyor, o kadar dokunmuş bu durum kendisine. (8 Şubat, uçak)

Erdoğan’ın bu son ifadelerinden yola çıkıp bazı varsayımlarda bulunmak, sorular sormak da mümkün. Mesela,

1- Fidan’a Meclis’te, Bakanlar Kurulu’nda makam teklif edebilecek, Erdoğan dışında bir kişi var, o da Davutoğlu. Acaba Erdoğan bu sözlerle Davutoğlu’nun adeta bir rakip gibi en iyi adamını elinden almak için vaatlerde bulunduğunu mu söylemek istiyor? Bu Davutoğlu’na haksızlık sayılmaz mı?

2- Ayrıca yıllarca Türk istihbaratını yönetmiş, Kürt diyalog süreci kendisine emanet edilmiş, sır küpü Fidan, siyasi vaatlerle aklı çelinebilecek bir insan mı? Ya da Fidan bir otobüsten atlayıp diğerini yakalayacak zamanı kollayan bir siyasi fırsatçı olarak mı görülmeli? Bu Fidan’a haksızlık sayılmaz mı?

3- Erdoğan Fidan’ın “Yorulduğunu” söyleyerek ayrıldığını söylüyor. Türkiye Büyük Millet Meclisi dinlenme yeri mi? Eğer durum buysa bu ifade hem Erdoğan’a, hem siyaset kurumuna haksızlık sayılmaz mı?

Erdoğan belli ki Davutoğlu ve Fidan’ın kendisine haksızlık ettiğini düşünüyor, buna da içerlemiş görünüyor.

“Tek kişi dahi kalsam ben bu mücadeleyi sonuna kadar sürdürürüm” sözleri, adeta en güvendiği iki yoldaşı tarafından “yalnız bırakıldığı” çığlığı gibi.

Belki “Güçlü başkanlık, Kürt sorununa çözüm ve yeni Anayasa için 400 milletvekili” beklediği 7 Haziran seçimlerine giderken daha fazla hasar almamak için Davutoğlu ile bir uzlaşma zemini bulacaklardır ama Erdoğan bu vaziyeti sineye çekmeyeceğini de gösteriyor.

Nasıl mı? Cevabı yine Erdoğan’ın uçakta söylediklerinden, Akif Beki’nin aktardıklarının satır aralarından sökebiliyoruz.

Demiş ki Erdoğan, “Yerine kim gelecekse, sayın Başbakan teklifi yapar, biz de onar, ya da onamayız”.

Demek ki son iki gündür hükümet çizgisindeki gazetelerde, televizyonlarda fısıldanan bilgiyi, yani vekâleti alan MİT Müsteşar Yardımcısı İsmail Hakkı Musa’nın asaleten atanacağı bilgisini çantada keklik saymamak lazım.

Peki, buradan akıl yürütüp Davutoğlu’nun Fidan’ı bakan olarak atamak istemesinin AK Saray’dan dönebileceğini söylemek, fazla ileri gitmek mi olur?

Tamam onu şimdilik kendimize saklayalım. Ama havada bir tuhaflık olduğu duygusu size de gelmiyor mu?

Mesela muhalefet partileri, CHP ve MHP (İmralı’yla MİT aracılığıyla görüşen HDP o topa pek girmedi bugüne kadar) son aylarda MİT’in AK Parti altında yönetilişini yerden yere vurdu. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, CHP aleyhinde çalışacak bir yöneticinin varlığından söz etti. Gestapo lafları ortada dolaştı. MHP lideri Devlet Bahçeli, MİT’in artık AK Parti emrinde partizanlık yapan bir kuruluşa dönüştürüldüğünü söyledi.

Oysa Erdoğan’ın Fidan’ın adaylığına karşı çıkmasından sonra muhalefetten öyle feveran denebilecek bir çıkış gelmedi.

Ne “İşte MİT’e partizanlık yaparken suçüstü yakalandılar” diyen oldu, ne “Türkiye’de ilk defa istihbaratın başı siyaset içi n, şu kritik zamanda görevini bıraktı” diyen çıktı.

“Gündem değiştirme tuzağına düşmeyelim” makamından laf olsun diye tepkiler verildi.

Sanki AK Parti’nin en üst katında çıkan ve bizzat Erdoğan tarafından ifşa edilen bu ciddi görüş ayrılığını, deyim yerindeyse “çubuklarını yakıp seyretmeyi” tercih etmişler. Belki de düşünüyorlar ki, bu kavgada araya girerlerse, taraflara birleşip kendilerini dövmeye başlayabilir.

Dedik ya, muhtemelen Erdoğan ve Davutoğlu bir yolunu bulup yola devam edeceklerdir. Ama yazın bir kenara lütfen, bu yaranın izi kalır. Bu krizin siyaset üzerinde, özellikle AK Parti içinde sonuçları olacaktır.

http://www.radikal.com.tr/1290002129000211

YORUMLAR
(11 Yorum Yapıldı)
Tüm Yorumları Gör

akp ağı - user971565

Bürökratlar sıraya girmiş adylık için istifa ediyorlar. Akpnin paralel yapısı ortaya çıktı, her yeri sarmışlar.

başbakan kim olacak - user971565

Davutoğlu farkında değil galiba, onu da kumpasa aldılar..

Yoruldum milletvekili olacagim - ohabey

Isimde cok yoruldum. Milletvekili olup bos kagida imzami atar dinlenirim.

Ayıkla şimdi pirincin taşını! - ftimur

Önce, başbakanlıktaki kuvvet koltuğunu AkSaraya taşımak için çok çabaladın, başaramadın. O koltuğu bırakma dediler. Ekmeleddin tam bizim kafada, bırak çıksın Çankaya'ya dediler. Bu iş uzaktan kumandayla, hülleyle filan olmaz dediler. Dinlemedin. Bu yollarda beraber yürüdüğün bütün yoldaşlarını harcadın işin bitince. Ahmet ile Hakan, sıranın kendilerine geleceğini görmüyorlar mı sandın. Herkesin saf olduğunu düşünecek kadar saf değilsin herhalde! Ayıkla şimdi pirincin taşını!

Hepsi hikaye, - user781727

Hakan fidan, erdoğandan habersiz kahvaltı bile yapamaz kanatindeyim. Bütün kariyerini ona borçlu. Kanaatimce, bu seçim çok farklı olacak, o yüzden bazı filikaların kaptanları, sağlam gemilere geçmeye çalışıyor. Bütün Türkiye istifa ediyor, akp den vekil olayım diye. Bu ülkede, hiç bir kurumda, akp li den başka kimse kalmamış. Bu demektir ki, artık hiç bir kurum, bağımsız ve tarafsız değil, Akp, bu vekil sayısını asla geçemeyecek, mahallede her evden 1 kişi hdp yi destekleyeceğiz, barajı geçsin diye. akp nin en az 60 vekilliği hdp ye geçecek, chp, mhp,% 1 oy kaybetse ne kaybeder.

Çok büyütüldü - efeg27

Fidan vekil olursa büyük ihtimal ilk adım olarak dışişleri bakanı ardından da başbakan olacaktır. Şimdilik sorun AKP teşkilatının bunu ne kadar kabul edeceğidir. Davutoğlundan cacık olmayacağını herkes gördü, zaten olmaz demiştik. Fidan dan olurmu? bence ondan da olmayacak, daha bu yaşda yoruldum dediyse arkasından bir şeyler aramak lazım. Bence Babacan iyi bir adaydı ama tercih edilmedi. Galiba tayyipçilerle milli görüşçülerle kapışacak, belirtiler vardı ama fazla erken diyordum.

biz de yedik.. - user737287

Murat bey, RTE nin Fidan a olan tepkisinin bir oyun olduğunu anlamadıysanız gazeteciliği bırakın! Amacınız manipülasyon ise yemedik!