Erdoğan'ın açılım sınavı 12 Kasım'da

Başbakan 12 Kasım'da önlemler dizisi açıklayacak. Mahmur'dan dönüşler Kurban Bayramı'na planlanıyor

Başbakan Tayyip Erdoğan’ın Kürt açılımı konusunda Meclis’e yapacağı kapsamlı açıklamanın 10 değil, 12 Kasım’da olacağı öğrenildi.
Dün Başbakanlıkta yapılan açılım konulu toplantı ardından Radikal’e bilgi veren kaynaklara göre, 10 Kasım’daki Genel Görüşme’ye geçilip geçilmemesi oturumunda Erdoğan değil, İçişleri Bakanı Beşir Atalay konuşacak. Bu konuşmada, muhalefetin şimdiden vermeye başladığı tepkiye karşın hükümetin bugüne dek yaptığı temaslar ve gelinen aşama konusunda bilgi verilecek.
Genel Görüşme kararının AK Parti oylarıyla alınması ardından 12 Kasım Perşembe günü yapılacak oturumda kürsüye Başbakan Erdoğan çıkacak. Erdoğan’ın konuşmasında 14-15 maddelik bir önlemler dizisi açıklaması bekleniyor. Bu önlemlerden bir kısmı, şimdiye dek hükümetin atmış olduğu adımlardan oluşuyor. Bunlar arasında üniversitelerde Kürtçe dahil doğu dilleri enstitüleri kurulması, TRT’nin Kürtçe yayına başlaması gibi maddeler bulunuyor. (Bu arada, ceza evlerindeki görüşlerde ana dillerin de kullanılabilmesi için Adalet Bakanlığı’nın en kısa sürede gerekeni yaparak ilan etmesi konusunun da dünkü toplantıda ele alındığı bildiriliyor.)
Bilinen bu adımların dışında Başbakan’ın birkaç sürpriz maddeyi 12 Kasım’da ilk kez kendisinin açıklamak istediği, bunların kamuoyuna 12 Kasım’dan önce açıklanmamasında titizlendiği de öğrenildi.
İlk parti eve dönüşlerin PKK yanlısı gösterilere dönüştürülmesi nedeniyle ara verilmesi ve bunların yeniden başlatılması konusu da dün Başbakanlık’taki toplantıda ele alındı.
Kandil’deki PKK’lıların geniş Türk kamuoyunu tahrik etmeyecek şekilde yürütülmesi doğrultusunda Irak’taki Kürt yönetiminin de devrede olduğu temaslar yürütülüyor. PKK’nın tutumunu değiştirmemesi durumunda bu tür dönüşlere hükümetin izin vermeyeceği bildiriliyor.
Ancak Irak’taki Mahmur Mülteci Mampı’ndan dönüşler konusuna öncelik verecek. Hükümet burada daha uzun süreçler gerektiren Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) düzenlemeleri yerine Irak hükümetiyle ikili düzenlemelere gitmeyi tercih ediyor. Mahmur’da bulunan 11 bin 500 kadar kişinin ne kadarının, ne kadar süre içinde Türkiye’ye döneceği, dönenlerin nereye, hangi koşullarda yerleştirileceği gibi konulara son şeklini verme çalışmalarının da sürdüğü ifade ediliyor.
O arada, Mahmur ahalisinin yalnızca ‘kandırılmış köylülerden’ oluşmadığı, aralarında hem ‘daha önce Türki güvenlik güçlerine saldırılara katılmış, ama şu anda elden ayaktan düşmüş’ PKK militanlarının bir tür cephe gerisi hizmet amaçlı barındırıldığı, hem de yeni dağa çıkmak üzere geçiş istasyonu amaçlı olarak oraya gelenlerin bulunduğu yolundaki istihbarat raporları da değerlendiriliyor.
Bununla birlikte hükümet sürecin kesintiye uğramadığını göstermek için Mahmur’dan dönüşlerin bir an önce yeniden başlamasını istiyor. Bu amaçla Kurban Bayramı öncesinde veya sırasında yeni bir grubun Mahmur Kampı’ndan dönüş yapması için çalışmaların sürdüğü bildiriliyor.
Ankara’da Mahmur’dan dönüşlerin ve açılımı destekleyen başka gelişmelerin, ABD Başkanı Barack Obama ile 7 Aralık’ta yapması beklenen görüşme öncesinde gerçekleşmesinin Erdoğan’ın PKK ile mücadelede ABD’den yeni talepler konusunda elini güçlendireceği hesapları da yapılıyor.
Hükümetin bu çalışmaları Dışişleri, Milli İstihbarat Başkanlığı (MİT) ve Genelkurmay koordinasyonuyla yürütülüyor.
Başbakan Erdoğan dün hükümetin Milli Güvenlik Kurulu (MGK) üyesi bakanlarının yanı sıra, bu konuyla ilgili yüksek (sivil) bürokratlar ve AK Parti yöneticileriyle yaptığı toplantı ardından Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ ile uzunca (1.5 saat) süren bir görüşme yaptı.
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül dün Başbuğ ile 1.5 saati bulan haftalık görüşmesini yapmış, MİT Müsteşarı Emre Taner de Başbakan Erdoğan’a yine haftalık sunumu yapmıştı. Aslında Genelkurmay Başkanı’nın da Başbakan ile dün görüşmesi bekleniyordu. Ancak Erdoğan, Başbuğ ile bu görüşmesini önceki akşam AK Parti yönetimi, dün de hükümet ve parti kurmaylarıyla toplandıktan sonra yapmayı tercih etti.
Bütün bu gelişmeler, Erdoğan’ın Meclis’teki Genel Görüşme’ye verdiği önemi gösteriyor. Erdoğan, 18 Ekim’deki ilk eve dönüşlerde yaşanan sorunlar ardından aksadığı görüntüsü veren Kürt açılımı sürecini Meclis’in 12 Kasım oturumuyla yeniden canlandırmayı amaçlıyor.
Bu yönüyle, 12 Kasım’daki Genel Görüşme, Erdoğan’ın açılım süreci açısından bir ara sınav
niteliği taşıyor.