Erdoğan'ın başkanlık hedefi

Herkesin dikkati bugün başlayacak Anayasa değişikliği maratonundayken Başbakan Tayyip Erdoğan bombayı patlattı ve çıtayı bir üst hedefe yükseltti bile.

Herkesin dikkati bugün başlayacak Anayasa değişikliği maratonundayken Başbakan Tayyip Erdoğan bombayı patlattı ve çıtayı bir üst hedefe yükseltti bile.
Anayasa değişikliği konusunun tartışıldığı Bakanlar Kurulu toplantısına saatler kala ATV canlı yayınında konuşan Erdoğan, Türkiye’nin Başkanlık sistemine geçişi 2011 sonrasında gündeme alabileceğini söyledi.
Bunu, 17’inci ölüm yıldönümünde, 17 Nisan’da anılan Turgut Özal’ın fikrine dayandıran Erdoğan, tartışmayı açmasına gerekçe olarak da yargı üzerinde nihai denetimin olmamasını gösterdi. Böylelikle yüksek mahkeme üyelerinin Başkan tarafından atandığı ABD gibi Başkanlık, ya da Fransa gibi yarı başkanlık sistemlerini tercih ettiğini gösterdi.
Erdoğan’ın bu sözleri etmesiyle Ankara’da pazar mesaisi yapan siyaset ısındı. ATV yayınıyla Bakanlar kurulu arasında Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın oğlu Mücahit’in nikah töreni vardı. Artık Ankara’da ‘Parti Konuk Evi’ esprilerine konu olan Rixos Ankara Oteli’ndeki nikah töreni öncesinde, kalabalık davetliler arasındaki sohbetlere, neredeyse ‘Kızın ailesi modernmiş’ yorumları kadar damgasını vuran sohbet konusu, işte bu Başkanlık sitemi oldu. (Gelin Kübra hanım örtülü değil, nikahtan sonra pistte dans ettiler, şeker yerine de Manisa’nın mesir macunu dağıtıldı; ilginç bir sentez oldu.)
Nikaha Başbakan Erdoğan -ve bütün bakanlar kurulu üyeleri- gibi Cumhurbaşkanı Abdullah Gül de katıldı.
Yapılan yorumlar arasında Başbakan Erdoğan’ın çıkışının ister istemez Gül’ün Cumhurbaşkanı olarak ikinci dönem adaylığı koymasına yönelik ima taşıdığı da vardı.
Bu yorumlar, Erdoğan’ın 2011 tarihi üzerinde özellikle durmasından kaynaklanıyordu. Çünkü:

1- Dünkü çıkışla Erdoğan’ın Anayasa referandumuna gidilirse, hazırlık döneminde ‘Şimdi Anayasa, seçimden sonra Başkanlık’ sloganını benimseyeceği anlaşılıyordu. Erdoğan, 2011 seçimlerinde halka Anayasa’yı değiştirmeyi değil, Başkanlık dahil yeniden yazmayı, yani yeni bir yönetim şekli vaad edecek. 

2- Cumhurbaşkanı görev süresi, 5 yıl hesaplarsanız 2012, 7 yıl hesaplarsanız 2014’de doluyor. Erdoğan dün ‘Halkımız yetki verirse’ kaydıyla ‘Sadece başbakanlıkta 7.5 yıl’ tecrübesini vurgulayarak niyetini göstermiş oldu. Erdoğan, Türkiye’yi Başkanlık sistemine taşırsa, Başkanlığa da talip. Söylediklerinden çıkan bu.