Erdoğan'ın felaket senaryosu

Erdoğan felaket senaryosu olan iktidar üzerindeki kontrolünü kaybetmesin diye 1994'de DEP milletvekillerinin utanç verici bir şekilde dokunulmazlıklarından sıyrılıp hapse atılması senaryosu hatırlatılıyor.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan binlerce kilometre uzakta Çin-Endonezya seyahatinde bile Türkiye’deki siyasi gelişmelere müdahil olmaktan kendisini alamadı.

Baktı ne dese kimse üzerine almıyor, derdini ima yoluyla anlatamıyor, konuya doğrudan girdi.

Koalisyondan fayda beklemek “boşuna” idi, dışarıdan destekli bir azınlık hükümetiyle hemen seçime gitmek gerekiyordu.

***

Cumhurbaşkanı doğrudan isim vermedi ama çağrının muhatabının Başbakan Ahmet Davutoğlu olduğu çok açık.

Ne de olsa hükümeti kurma görevi hala Davutoğlu’nda.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ile koalisyon kurup kuramayacaklarını anlamak için yaklaşık yirmi gündür “istikşafi” görüşmeler yürüten de onun AK Parti heyeti.

***

Daha bir iki hafta önce seçenekler ikiye inmişti.

Düşünülüyordu ki, ya AK Parti ve CHP arasında bir büyük koalisyon, uzlaşma ortaklığı oluşur, ya da 45 günün dolacağı 23 Ağustos’a dek bu mümkün olmaz ise Cumhurbaşkanı ülkeyi yeniden seçime götürür.

Oysa şimdi bu seçeneklere ikisi daha eklendi.

***

Birincisi, şapkadan çıkan İncirlik tavşanı ve PKK’nın hangi akla hizmetle yeniden başlattığı bilinmeyen terör eylemleriyle tırmanan operasyonlar ile başlayan bir AK-MHP yakınlaşması.

İkincisi de, işte Pekin-Jakarta yolculuğunda uçakta çıkan “hemen seçim” tavşanı.

İkisi de aynı amaca hizmet ediyor: Cumhurbaşkanı koalisyon hükümeti de istemiyor, seçim hükümeti de.

***

Neden mi?

İki temel nedeni var.

1-  Cumhurbaşkanı seçim hükümeti kuracak olursa, Anayasa'ya göre buna HDP’yi de almak zorunda kalacak. Bunu hem kendisi istemiyor, çünkü HDP’yi PKK’nın uzantısı olarak ilan etmiş bulunuyor, hem de MHP ile muhafazakâr/milliyetçi seçmen rekabeti nedeniyle AK Parti açısından sakıncalı buluyor.

2-  Bir seçim hükümeti süresince, mesela Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) açıkladığı üzere 63 gün boyunca da olsa, 13 yıldır AK parti elinde bulunan bakanlık dosyalarının kadrolarının başka ellere geçmesini istemiyor. Ülke seçime doğru giderken o dosyalardan güvenlikle ilgili, yolsuzluk iddialarıyla ilgili iddiaların ortaya dökülme ihtimali demek bu, ne de olsa.

***

Buradan çıkarabiliriz aslında.

Erdoğan’ın felaket senaryosu, çok kısa bir süre için dahi olsa yönetim üzerindeki tam kontrolünü kaybetme ihtimalidir.

Yeni bir seçimin HDP’yi baraj altına itip AK Parti’yi yeniden tek başına hükümete getireceği ihtimalini bu nedenle sanki 7 Haziran’da oluşan milli irade değilmiş gibi sonuna dek değerlendirmek, zorlamak istiyor.

***

O nedenle dünkü demeçle Davutoğlu’na şu mesajları medya üzerinden veriyor:

1-   CHP’ye sadece koalisyon teklif etmeyin, tercihan bir de seçim hükümeti desteği isteyin,

2-   Sadece CHP ile yetinmeyin, bunu MHP’ye de teklif edin,

3-   Olmuyorsa Meclis’ten seçim kararı aldırmak için ittifaklar deneyin, ama bana seçim hükümeti kurdurmayın.

Davutoğlu bir yandan kitle örgütlerini şu anda koalisyon görüşmelerinden de önemli olanın PKK ile mücadele olduğuna ikna etmeye çalışırken, bir yandan bu tür bir baskının altında.

***

Bu arada hiç olmaması gereken şeyler oluyor.

Mesela sadece HDP eş-başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ aleyhine değil, muhtemel koalisyon ortağı CHP lideri kemal Kılıçdaroğlu, Genel Sekreteri Gürsel Tekin aleyhine de soruşturma talepleri birbirini izliyor.

AK Parti 1990’ların kargaşa ortamından hiç ders almamışçasına, milletvekili dokunulmazlıklarını siyasi silah olarak kullanma çabasında.

***

Erdoğan felaket senaryosu olan iktidar üzerindeki kontrolünü kaybetmesin diye 1994’de DEP milletvekillerinin utanç verici bir şekilde dokunulmazlıklarından sıyrılıp hapse atılması senaryosu hatırlatılıyor.

Görmüyorlar mı, o gün Meclis’in, seçilmişlerin itibarının ayaklar altına alınmış olmasının, iki yıl sonra 28 Şubat sürecine götüren yolu açmış olduğunu?

Belki o RefahYol hükümetinde bakanlık yapmış olan Onbirinci Cumhurbaşkanı Abdullah Gül görüyor ki dün “1990’lara dönmeyelim” uyarısı yaptı, sesini duymak isteyenlere.

***

Gül ayrıca güçlü koalisyon gerekliliğini de vurguladı, adını vermeden AK Parti-CHP ortaklığını tarif ederek.

Oysa bu gelişmeler, mesela Davutoğlu’nun MHP ile temasın devam ettiği açıklaması, AK Parti’nin MHP çizgisine yakınlaşıp açıktan göz kırpması olarak değerlendiriliyor CHP’de.

Kılıçdaroğlu, ülkeyi hükümetsiz bırakan tarafın CHP olmayacağını baştan söylemişti; bugüne dek de o çizgide durdu, ama CHP cephesinde Erdoğan’ın kendilerine koalisyon kurdurmayacağı karamsarlığı yayılıyor.

***

MHP lideri Devlet Bahçeli, adeta “Dönüp dolaşıp gelecekleri yer Milliyetçi Harekettir” dercesine AK Parti’yle pazarlık çıtasını yükseltiyor; en son Kuran’a el basmak da eklendi.

Tablo iki hafta öncesine göre belki daha karışık bugün; AK-MHP ihtimali ve azınlık hükümeti seçeneği de eklendi.

Ama bir tek şey artık daha net görülüyor: Erdoğan kısa süreyle de olsa iktidar paylaşımı demek olacak bir koalisyonu istemiyor, seçim hükümetiyle HDP’yi yönetime almış olmak da istemiyor ve kendisine fiilen de olsa başkanlık sistemini uygulatacak senaryonun uygulanmasını Davutoğlu’dan bekliyor.

http://www.radikal.com.tr/140742014074205

YORUMLAR
(5 Yorum Yapıldı)
Tüm Yorumları Gör

Anladık Tayip bey, sen çok kurnazsın - ftimur

Tayip bey ÇOK korkuyor, seçim hükumetinde CHP'li, HDP'li bakanlar olursa DEVLET'in - RTE'nin - sırları ortalığa saçılır diye! Korkusu büyüdükçe hırçınlaşıyor ve daha çok hata yapıyor. Dışarıdan destekli AKP azınlık hükumetiyle seçime gidecekmiş miş. Bir kendisi akıllı! Yemezler. Dış destek Devlet garantili mi? Devlet bey sana bu iyliği neden yapsın. "Etnik kök" diye ulusal kimliği küçümseyen, birden milliyetçi kesilince, Devlet bey ikna olur! Milliyeyçi oylar çepte. Demirtaş'ı küfürle, PKK'yı F-16-larla bombala. HDP oyları da barajdan senin havuzuna... Ve tez-elden seçim. Anladık Tayip bey, sen çok kurnazsın ama, biz de senin sandığı kadar aptal değiliz yani.

KOALİSYON; RTE'nin Ölüm Fermanı! - Ali Fakı

Meclisteki bu kompozisyonla, bir koalisyon hükümeti demek, hangi partilerle olursa olsun fark etmez, çok büyük bir ihtimalle, RTE'nin kontrolünde olmayan bir hükümet ve ölüm fermanı demektir. RTE bunu bildiği için, HDP'yi yıkarak ve MHP'den daha milliyetçi söylemlerle, o partiye kaçam oyları tekrar kazanarak, erken bir seçimde tek başına iktidar olma şansını denemek istemektedir.

Oyun belli! - user433512

Sizin de ifade ettiğiniz gibi,amaç ve oyun apaçık ortada.Basit ilk-ortaokul aritmetiğine dayalı,tabir caizse tam bir " celep oyunu"!Beni hayrete düşüren,bu seviyede oynanan oyunun,ülkeyi ve toplumu,her açıdan taşıdığı yer ortadayken,oyunu ortaya koyana göre bir hayli yüksek olduğu varsayılabilecek akademik süreçlerden geçmiş davutoğlu'nun,anayasal yetki elinde olmasına karşın,nasıl olup da,her ne kadar geçici BB olsa da,toplumun büyük çoğunluğunun kendisinden akılcı ve barışçı siyaset beklediği bu zor günlerde,toplumu bir hayli rahatlatacak AKP/CHP koalisyonu yerine,oynanan basit oyunun amaçlarını kamufle etmek üzere hamaseti seçiyor olabilmesi.Halbuki,toplumun neredeyse % 70'inin desteğini arkasına alacak AKP/CHP koalisyonu ile,ülkenin ve toplumun her kesimininin , 'yarın ne olacak?' kaygılı bekleyişinden kurtulması ihtimali kesinlikle önümüzde iken, Davutoğlu gibi akademisyen kimlikll bir siyasetçinin bu gerçekliği göremiyor olmasını anlamıyorum.Bari A.Gül'e kulak verse diyeceğim ama görünen o ki; o kesime kulaklar kapatıldığı için pek faydası olmayacak. Yazık olacak ülkeye ve topluma! Hem de çok yazık!

Başkanlık Uğruna - Selimserincan

Bütün Türkiye'yi Başkan olmak için seferber etmiş,kan akıtmaktan çekinmeyen,parti kapatmak da dahil, yoluna çıkan her engeli kanunsuz,haksız-hukuksuz bir şekilde bertaraf etmeye hazır, Türkiye'yi uçuruma sürükleyen bu adama dur diyecek kimse yok mu AKP'nin içinde... AKP'nin hepsi bu adamın saltanatı için canla başla çalışmaya utanmıyorlar mı? Tarih sizi iğrenerek anacak.

"simit sat onurlu yaşa" - user1003947

Sayın Yetkin, Savaş konseptine dönmüş devlet stratejisine rağmen halen "yalan rüzgarı" dizisinin saatler süren yakın çekim ruh halleri gibi analiz yapıyorsunuz. Devletten haberler verdiğiniz için sizi takip ediyorum ama bu yazdıklarınızın bir anlamı yok. Öncelikle nedeninden ve nasılından bağımsız olarak savaş konseptine karşı bir takım argümanları savunmanız gerekmez mi? Savaşa karşı taraf olunuz, sizi kahraman bile yapabilir bu tavrınız. Bizi kimse dinlemez ama belki sizi birileri dinliyordur. Sizi de dinleyecek kimse yoksa boşverin zaten, kanaat önderliğini içerdiği için değer verdiğimiz ama maalesef kirlenmiş mesleğiniz olan köşe yazarlağını da bırakın o zaman. Hani polise atılan slogan var ya "simit sat onurlu yaşa", hepiniz için geçerli.