Erdoğan'ın son kararı yüzde 52 anketiyle mi?

Erdoğan'ın kararı az çok belli olmaya başladı. Amacı ilk turda seçilmek. Kürt kartını da 10 Ağustos öncesine oynayabilir

Ne oldu da, daha 22 Haziran’da AK Parti adayını açıklamak için son güne, 3 Temmuz’a dek bekleyeceğini söyleyen Başbakan Tayyip Erdoğan, bu işi 1 Temmuz’a çekti?

Ne oldu da Erdoğan, “Önce muhalefetin adayı kesinleşsin” fikrinden vaz geçip, Yüksek Seçim Kurulu’nun son tarihine 2 gün kala açıklamayı yapmaya karar verdi?

Ve ne oldu da daha iki gün önce hâlâ “Ters köşeye” yatırmaktan söz ederken dün topu gösterdiği köşeye atacağı, yani kendisinin aday olacağını ima etmeye başladı?

Erdoğan muhtemelen, kamuya açıklanmayan AK Parti için yapılan birkaç anketin sonuçlarından en az yüzde 52 gibi bir sonuca ulaşıp, 10 Ağustos’taki ilk tur seçiminde Cumhurbaşkanı seçileceği kanısıyla adım adım kendi adaylığını ilan hedefine yaklaşıyor.

Gerçi çoğuna göre “görünen köy” ama Başbakan’ın Cumhurbaşkanlığı’na resmen talip olacağını gösteren alametlerin neredeyse tamamı dün belirdi.
Şöyle ki:

Başkası için bu tören niye?
* Muhalefetin aday(lar)ının (Çünkü HDP’nin adayı da hafta sonu ilan edilecek diye açıklandı) resmileşmesi filan beklenmeden 1 Temmuz’da ilan edilecek AK Parti adayı için bir parti mekânında, ATO Konferans salonunda tören yapılacağı duyuruldu. Bu tören için bütün milletvekilleri, il ve ilçeler dâhil parti yöneticilerinin Ankara’ya davet edileceği bildiriliyor.
Bilen bilir, ATO Konferans Salonu AK Parti Genel Merkezi’nin karşı kaldırımında 100 metre kadar ileride, yani kitlesel bir gövde gösterisine de müsait bir durum olacak gibi. Erdoğan’ın bu kadar görkemli bir töreni başkası için yapacağını düşünmek zor.

Gül’e üstü kapalı eleştiri
* Erdoğan dün AK Parti grubuna hitabında sözü Mısır’daki darbeye getirdi. Geçen yılki darbenin lideri General Abdülfettah Sisi’yi şimdi cumhurbaşkanı seçildiği için tebrik etmeyi kabul edilemez bulduğunu, yanlış bulduğunu söyledi…

Oysa daha geçenlerde Türkiye adına bu tebrik mesajını gönderen Cumhurbaşkanı Abdullah Gül olmuştu. Erdoğan böylelikle Gül ile aralarında devlet yönetimine dair siyasi bir konuda ayrılık vurgusu yapmış oldu.

Gül’le bir mesaj daha
* Erdoğan Çankaya’ya çıkarsa, AK Parti’nin (geçmişte ANAP ve DYP gibi) bir gerileme devrine girmemesi için tek çarenin Cumhurbaşkanı Gül’ün Erdoğan’ın yerini alması olduğu iddiaları bir süredir kuliste konuşuluyordu. Erdoğan’ın “Bütün Cumhurbaşkanlığı yetkilerini kullanırım” demesi üzerine, bunun “Hükümet işlerine müdahale” anlamına geleceğini okuyan Gül, gölgede başbakan olmayacağını, o koşullarda Erdoğan’ın yolundan çekileceğini ilan etmişti.

Dün, hükümetin ve partinin (AK Parti kaynakları ikisinin ayrılması senaryosunun söz konusu olmayacağını söylüyor) başına kimin, hangi koşullarda geçeceğinin konuşulacağı Erdoğan-Gül muhtemel görüşmesi öncesinde Erdoğan aynı görüşü tekrarladı.
Bunun anlamı Gül’e, ‘yerime geçeceksen memnun olurum, ama benim koşullarımla’ demekti.

Böyle bir görüşmenin 1 Temmuz’dan önce yapılıp yapılmayacağı, yapılırsa bunun Gül’ün siyasete ara verip vermeyeceği, parti ve hükümetin başına parlamento seçimlerine dek Bülent Arınç’ın mı ya da kimin geçeceği hep cevabını arayan sorular.

Ama sorunları önüne geldikçe adım adım çözme yöntemini izleyen Erdoğan için şu anda önemli olan bir tek şey var: Yüzde 52 üzeri anketini sağlayıp 10 Ağustos’taki ilk turda seçilmek.
Bir yandan CHP ve MHP ve diğer Ekmeleddin İhsanoğlu destekçisi partiler, diğer yandan Kürt ve sol seçmenle HDP’nin adayı (bir ihtimal Selahattin Demirtaş) bastırır, anketler yanlış çıkar, Erdoğan yüzde 50’yi tutturamazsa ne olur?

O durumda Erdoğan Kürt kartı dâhil, her yöntemi deneyerek 24 Ağustos’taki ikinci turu garantilemeye çalışır. Ama kimine göre, işi zora bırakmamak için Kürt kartını 10 Ağustos’tan önce oynayıp HDP engelini aradan çıkarmayı da düşünebilir. Bunlar hep birkaç hafta içinde belli olacak.