Ermeni tasarısı ve PKK önemli

Dışişleri Bakanı Gül: ABD nezdinde çalışıyoruz, ama Ermeni (soykırım tasarısı) konusunda rahat değilim. Kuzey Irak'taki PKK varlığı için beklentimiz Mahmur'un<br> ötesinde.

Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, Ankara'nın Washington'dan Ermeni karar tasarısı ve Irak'taki PKK varlığı konusunda beklentilerinin sürdüğünü söyledi. Radikal'e açıklamalarda bulunan Gül, PKK konusunda ABD ile başlatılan çalışmanın meyvelerini vermesini beklediğini, ancak beklentinin Mahmur mülteci kampının dağıtılmasının ötesinde olduğunu söyledi. Ermeni karar tasarısının engellenmesi konusunda ise çok çalıştıklarını ve başarı işaretleri almaya başladıklarını söyleyen Gül, buna karşı hâlâ rahat olmadığını vurguladı.
Gül'ün sorularımıza yanıtları şöyle:

 • ABD temaslarınızda Ermeni karar tasarısı ve PKK konuları üzerinde durdunuz. Bazı yorumculara göre, temaslarınız beklenen sonucu vermedi. Temaslar üzerinden geçen bir ay sonrası durumu nasıl değerlendiriyorsunuz?
  "Bazı çevreler ve bazı gazeteciler o gezimizi sulandırmak için magazin çıkarma gayreti içinde oldular. Ama kapıların ardında o ziyaretin ne kadar önemli temaslara imkân verdiği zamanla ortaya çıkacak. Gerek Ermeni tasarısı konusunda, gerekse terörle mücadele konusunda gayet somut girişimlerde bulunduk."
 • Bu girişimlerin sonucu alınabilecek mi, örneğin tasarının oylanması engellenebilecek mi?
  "Ermeni konusunda rahat değilim. ABD araseçimlerinden sonra herkes bir kabullenme anlayışı içindeydi. Gazetelerde, neredeyse hükümetin de kabullendiği şeklinde yazılıyordu. Ben asla kabullenmedim. ABD'deki temaslarımız bir erken uyarı ve bir dönüm noktası oldu. Senatör Lugar ile tam bir saat görüştüm. Gitti imzasını çekti, çekince koydu. Geçtiğimiz günlerde bazı imzacılar daha vazgeçti. Kaç kişinin Ermeni tasarısından imzasını çektiğine bakarsanız görürsünüz. Bazı olumlu işaretler alıyoruz, ama rahatlamaktan uzağız. Şimdi oradayız, alandayız. Sadece ben değil, Dışişleri değil, milletvekili heyetlerimiz, işadamlarımız da orada, hep birlikte çalışıyoruz."
 • Sizin ABD'de, özellikle Condoleezza Rice ile temaslarınızda ise, kısa sürede, somut, sonuç alıcı konular üzerinde durulduğu bilgisi var. En son Ralston, PKK kontrolündeki Mahmur mülteci kampına ilişkin açıklamalar yaptı? Kısa sürede sonuç alınabilecek bir ortam var mı?
  "Kuzey Irak'ta sadece şimdi değil, Saddam zamanında da terör örgütünün varlığı biliniyordu, operasyonlar yapılıyordu. Hatta Kuzey Iraklılarla birlikte operasyonların yapıldığı dönemler oldu. Biz şimdi o nedenle ABD'ye sorumluluklarını hatırlatıyoruz. Dost ve müttefikimiz bir ülkenin kontrolündeki bu bölgede, böyle bir duruma tahammül etmekte zorlanıyoruz. Amerikalılarla müşterek bir çalışma başlattık. Bu müşterek çalışmanın meyvesini vermesini bekliyorum. Şu kadarını söyleyeyim, bu beklenti Mahmur kampı değildir. Oradakiler zaten vatandaşımız, bir kısmı zaten geliyor."
 • Beklenti nedir o zaman? Sınır ötesi operasyon, ya da PKK'lıların tutuklanması gibi mi?
  "Şu anda ayrıntıya girmek istemiyorum, ama Mahmur değildir beklentimiz."
 • En son 13 Mart'taki Terörle Mücadele Yüksek Kurulu'nda ne konuştunuz?
  "Toplantı, doğası gereği gizli, ama bu toplantılara çok önem veriyoruz. Burada, terörle mücadelede görevlilerin bütün meselelerini ele alıyoruz. İlk toplanmaya başladığımızda önce bunları ele aldık. Bütçe ihtiyaçları, teçhizat ihtiyaçları, yasal düzenlemeler, bu ihtiyaçlar karşılandı, karşılanıyor. Sonra da orta ve uzun vadeli programları konuşuyoruz. Önemli olan, yapılanların ruhuna sahip çıkmak."
 • Nedir o ruh?
  "Akıllılık, kararlılık ve dikkatlilik. Bazen olağanüstü durumlarda, olağanüstü toplantılar da yapılıyor. Son toplantıda Nevruz kutlamalarının mecraından çıkmaması, terör örgütünün propagandasına dönüştürülmemesi için çalışmalar da ele alındı.
  Bizim için en önemli sorunların başında bölücü terör geliyor. Terörün Türkiye'de asgariye indirilmesi, geri dönüşü olmayan mesafeler alınması gerekiyor. Bunun ekonomik, sosyal boyutları var."
 • DYP lideri Mehmet Ağar'ın "Düz ovada siyaset" önerisi de var. Ne diyorsunuz?
  "Düz ovada siyaset yapılıyor zaten."
 • Ağar, dağdaki PKK'lıların kısmi afla indirilerek topluma kazandırılmasını kastediyor. Siz 'Yapılıyor' derken ne demek istediniz?
  "O kadar söyleyeceğim. Düz ovada siyaset halen yapılıyor zaten."