Gönül: Savunma Bakanlığı'nda düzenleme çalışması yok

Çiçek, Savunma Bakanlığı'nın hazırlayacağı taslak üzerinden askeri rahatlatıcı düzenleme yapılacağını açıklamıştı

Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün askeri yargı usullerini değiştiren yasayı onaylarken hükümete tavsiye ettiği ‘tereddütleri giderici’ düzenlemeler konusunda henüz bakanlığınca başlatılmış yasal bir çalışma bulunmadığını söyledi.
Radikal’in sorularını yanıtlayan Gönül, böyle bir çalışmanın ancak Adalet Bakanlığı tarafından başlatılabileceğini, bakanlığından görüş ve destek istenmesi durumunda devreye girebileceklerini, şu ana dek böyle bir talep olmadığını söyledi.
Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, Gül’ün yasayı onaylanması ardından 10 Temmuz’da Radikal’de yayımlanan demecinde Gül’ün tavsiye mektubunu önemsediklerini ve gereğini yapacaklarını söylemişti. “Cumhurbaşkanlığı’nın açıklamasında da bu tereddütlerin ‘askerlik hizmeti bakımından disiplin ve hukuki güvencelere ilişkin’ ortaya çıkabileceği söyleniyor” diyen Çiçek, konunun askeri yargıyı ilgilendirdiğini, “Askeri yargı olduğu için bu çalışmayı yapıp hükümete verecek olan da Milli Savunma Bakanlığı” olduğunu söylemişti.
Çiçek bu konuda hükümete düşenin düzenlemeleri kısa sürede hazırlayıp Meclis’e sunmak olduğunu, ama yasayı çıkarma işinin Meclis’e düştüğünü vurgulamıştı.
Meclis Başkanı Köksal Toptan da konunun Meclis gündemine alınması için ekimdeki yasama yılı açılışının beklenebileceği yorumları üzerine, hükümetin göndermesi durumunda Meclis’in 4 Ağustos’ta başlayacak yeni başkanını seçme turları sonrasında da gündeme alabileceğine işaret etmişti.
Çiçek, Gül’ün tavsiyesi üzerine hükümetin Meclis’e düzenleme teklif etme niyetini 14 Temmuz’daki Bakanlar Kurulu sonrasındaki basın toplantısında, soru üzerine tekrarlamıştı.
Belki de bu yüzden, dün Başbakan Tayyip Erdoğan’ın Milli Güvenlik Kurulu üyesi bakanlarını toplantıya çağırması, o sırada Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu’nun da Başbakanlığa gittiği haberleri, hükümetin bu düzenlemeler üzerine çalışmakta olduğu yorumlarına neden oldu.
Bunun üzerine Başbakan Yardımcısı Çiçek, toplantı ardından, konunun ‘terörle mücadele’ olduğunu ve 30 Haziran’daki MGK toplantısında alınan bazı kararlar üzerine çalıştıklarını açıkladı. Daha sonra telefonda sorma imkânı da buldum: Hayır, Gül’ün tavsiye ettiği ‘tereddütleri giderici’ düzenlemeler görüşülmemişti.
Acaba Milli Savunma Bakanlığı tarafından hazırlanacağı söylenen taslak henüz hazırlanmamış mıydı?
Bunu -İstanbul’da olduğu için Başbakanlık’taki toplantıya katılamayan- Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül’e telefonda sorma imkânı buldum. Şu yanıtları aldım:

* Hayır. Bakanlığımızda şu anda askeri ceza kanunu üzerine başlatılmış yeni bir çalışma yok.
* Başlatılması için Bakanlar Kurulu’ndan talimat mı gerekiyor?
* Hayır, Bakanlar Kurulu’ndan gerekmiyor. Hâlâ muhatap Adalet Bakanlığı’dır. Çünkü Ceza Kanunu’nun 250’nci maddesi oranın hazırlığıdır, teklif eden orasıdır. Şimdi o madde ile bağlantılı yeni bir düzenleme gerekiyorsa, çalışmanın Adalet Bakanlığı tarafından başlatılması gerekir.
* Siz ondan sonra mı devreye gireceksiniz?
* Orasını bilemiyorum. Çünkü ancak Adalet Bakanlığı çalışmayı başlatır ve bizden görüş isterse, hukukçu elemanlarımıza gerek duyarsa biz devreye girebiliriz. Bizim hukukçular da derse ki ‘Şu konuda, şu lazım’ o zaman çalışma hazırlar sunarız.
* Yani Savunma Bakanlığı’nın kendiliğinden görüş hazırlayıp hükümete sunması söz konusu değil, öyle mi?
* Tabii. Çünkü 250, Bakanlık olarak bizim teklifimizle hazırlanmış, yürürlüğünden de bizim sorumlu olduğumuz bir kanun değil. Dolayısıyla şu anda başlattığımız bir çalışma yok.
Ortaya çıkan ilginç bir tablo var. Bir yanda, Başbakan Yardımcısı Çiçek’in hükümetin Gül’ün tavsiyelerini önemseyerek Genelkurmay’ın Gül’e sunduğu ‘tereddütleri’ gidermek üzere ‘en kısa sürede’ hazırlık yapma niyetini beyanı, diğer taraftan Savunma Bakanı Gönül’ün bir düzenleme taslağı hazırlamalarının Adalet Bakanlığı’nın talebine bağlı olduğu yolundaki beyanı var. Çiçek de, Gönül de siyasette deneyimli, yaptıkları işi ciddiye alan isimler. Acaba bu konuyu ipe un serer gibi sürüncemede bırakmak isteyen birileri mi var?
Şu günlerde Hâkimler Savcılar Kurulu’nun atamaları nedeniyle sıkıntılı günler geçiriyor olabilir ama, Adalet Bakanı Sadullah Ergin’in bu konuya açıklık getirmesinde fayda var.