'Gözlemciler Grubu' kuruldu, dikkatler hafta sonu İmralı'da

Hava koşulları elverirse 14 Mart Cumartesi İmralı'da yapılacak görüşmeler çok önemli bir adımın başlangıcı olacak. Çünkü Pervin Buldan'ın söylediğine göre, HDP heyeti dışında 15-16 isimden oluşan Gözlemciler Grubu oluşturuldu. Ve bu grup da İmralı'ya gidip Öcalan ile görüşebilir.

Pervin Buldan’a göre, HDP heyetinin bu hafta sonu İmralı’ya yapacağı ziyaret Kürt sorununa siyasi çözüm doğrultusunda önemli bir aşamanın daha geride kalmasıyla sonuçlanabilir.

“Hatta siyasi müzakerelerin resmi başlangıcı da sayabiliriz” diyor, Buldan; sayma koşulu ise oluşturulan Gözlemciler Grubu’nun da kendileri ve devlet heyetiyle birlikte İmralı’ya giderek Abdullah Öcalan ile yapılacak görüşmeye katılması.

Hava koşulları elverirse, İmralı yolcuları 14 Mart Cumartesi günü yola çıkıyor, Gözlemciler Grubu'nun gidip gitmeyeceği ise henüz belli değil.

***

Tabii burada Buldan haberin büyüğünü vermiş oluyor bize: Neredeyse son iki yıldır Öcalan’ın müzakerelerin başlaması için öne sürdüğü şartlardan olan “Gözlemciler Grubu” sessiz sedasız kurulmuş. Bu doğru mu?

“Evet, oluştu” diye devam ediyor Buldan; “Hükümet tarafıyla da danıştıktan sonra biz bir isim listesi sunduk, sanıyorum bu kabul gördü.”

Buldan bu listenin “15-16 isimden” oluştuğunu ancak bu isimleri açıklamayacağını söylüyor. Listede zamanında (şimdi Cumhurbaşkanı, o zaman Başbakan) Tayyip Erdoğan’ın oluşturduğu, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun devam ettirdiği “Âkil İnsanlardan”, entelektüellerden, gazetecilerden isimler olduğunu söylemekle yetiniyor.

***

Hükümetle HDP arasında liste kesinleşip onaylanmadan basına bilgi vermeme konusunda bir anlayış birliği olduğu anlaşılıyor.

Bir süredir HDP’nin de hükümetin de adımlarını daha temkinli attığı, basına verilecek bilgilerde daha dikkatli ve seçici olduğu gözleniyor.

Nitekim 28 Şubat’ta hükümet ve HDP’nin süreç üzerine açıklamalarını birlikte yapmaları da basına çok fazla sızmamış, sürecin önemli bir aşamasının geride bırakılması sayılmıştı.

***

Buldan’a göre 'Gözlemciler'in İmralı’ya gitmesiyle “çözüm doğrultusunda bir adım daha atılmış” olacak.

Buldan geçtiğimiz günlerde, daha doğrusu Kandil’de PKK yöneticileriyle temas kurduktan sonra Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan’ın Öcalan’dan Nevruz’da beklediği “silah bırakma doğrultusunda etkin eylemsizlik”, ya da “tahkim edilmiş ateşkes” çağrısının Diyarbakır meydanına İmralı’dan canlı yoluyla yapılmasını istemişti.

“O isteğimiz hâlâ geçerli” diyor Buldan, “Ümit ediyoruz ki bu hafta sonu görüşmemizde o konu da çözüme kavuşur.”

***

Bu hafta sonu görüşmelere, artık bir süredir olduğu gibi “genişletilmiş” HDP heyetinin yanı sıra Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarı Muhammed Dervişoğlu ve üst düzey MİT görevlilerinin de katılması bekleniyor. (Hakan Fidan pek muhtemel görünmüyor, ama siyaset bu, belli olmaz.)

Ama öyle anlaşılıyor ki, hükümetle HDP ve PKK arasında medya üzerinden yapılan sert münakaşaya karşın perde arkasında belli bir gelişme sağlanıyor, en azından bu yönde adımlar atıldığı anlaşılıyor.

***

Tabii önümüzde bir değil, iki değil, üç eşik var.

Birincisi; malum 21 Mart Nevruz; daha çok kitle psikolojisi bakımından.

İkincisi; 7 Nisan, yani 7 Haziran seçimleri için adayların Yüksek Seçim Kurulu’na başvuracakları tarih. Bunu yazınca tepki alıyorum ama HDP’nin seçime parti olarak girme kararının somutlaşacağı tarih o olacak.

Üçüncüsü de; 7 Haziran seçimleri. Çünkü HDP parti olarak girip şu adaletsiz yüzde 10 barajını aşarsa o zaman Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, sadece AK Parti grubuyla süper-Başkan projesini gerçekleştirme imkânı kalmayacak gibi görünüyor.

HDP barajı aşarsa, birkaç kapının anahtarını birden elinde tutacak.