Gül "Ben buradayım, oyunu bırakmadım" diyor

Gül'ün "Ben buradayım, oyunu bırakmadım" mesajı, AK Parti listesine son anda eklendiği ortaya çıkan Ali Babacan ve Beşir Atalay'da gizli...

Onbirinci Cumhurbaşkanı Abdullah Gül 17 Eylül akşamı NTV canlı yayınına çıktı.

Bu, 10 Ağustos 2014’de cumhurbaşkanı seçilen Tayyip Erdoğan’a görevini devretmesinden sonra kendisini kapsamlı olarak gazetecilerin sorularına ilk açışıydı.

Beklentiler vardı. Mesela bir akşam önce TÜSİAD davetinde etkili sanayiciler Gül’ün ne diyeceğini çok merak ediyorlardı. Sadece sanayiciler de değil, siyasetçiler, en çok da AK Partililer.

***

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın karşısına muhalefetin güçlü bir seçenek çıkarmadığı ortamda, toplum AK Parti içinden bir seçenek mi arıyordu?

Gözler bu nedenle bir kez daha Gül’e mi çevriliyordu?

Belki de... Çünkü, canlı mülakatın tanıtımının yayımlanmaya başlamasından itibaren adeta yağmaya başlayan “Şunu da sorun” yönündeki okur, izleyici taleplerinin belki yüzde sekseninden fazlası şu soru üzerine yoğunlaşıyordu: Gül ne yapacak?

***

Sorduk, ısrarla, iki, üç defa sorduk. Ertesi gün yayınlanan kimi yorumlara göre Gül bu sorulara ortadan, kaçamak cevap verdi.

Bu eleştirilerin haklı bir yanı olabilirdi. Ne de olsa bu soru Gül’e 2014 başında, cumhurbaşkanlığı seçim sürecinden itibaren soruluyordu, o da “Bu partiyi kuranlardanım, bu benim partim” diyor, ama “Bu gidiş yanlış, adaylığımı koyuyorum” demiyordu.

Öte yandan Gül’ün şu aşamada sert sözlerle Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu başkanlığındaki AK Parti’ye sert bir çıkış yapmasının, belki tıpkı Bülent Arınç gibi dışlanması, sadece onun değil, Beşir Atalay, Ali Babacan gibi ekip arkadaşlarının da ayağının kesilmesi dışında bir sonucu olmayabilirdi.

***

Kaldı ki bu Gül’ün siyaset üslubu hiç olmadı.

Bir örnek vereceğim. Sadece Dışişleri sözcüleri değil, genel olarak bütün diplomatlar –ki bütün dünyada böyledir- gerektiğinde hiç bir şey söylemeden çok şey söylüyormuş gibi yapma yeteneğine sahiptirler.

Size bir konuyu en çarpıcı sözcüklerle süsleyerek anlatırlar, ama notlarınıza dönüp baktığınızda yeni hiç bir şey söylemediklerini görürsünüz; bazı edebiyatçılar da öyledir.

***

Gül bunun tam tersidir.

Söyleyeceklerini söylemiyormuş gibi yapar. Dinlerken dikkatinizi iyice toplamazsanız ne dediğini kaçırabilirsiniz, konuyu önemsizleştiriyormuş gibi yapar, bazı cümleleri adeta kasıtla yarım bırakır.

Sonra notlarınıza baktığınızda, yani sözü yazıya döktüğünüzde görürsünüz ki, aslında pek çok şey söylenmiş.

***

Aslında bu yazıyı uzatabilirim, çoğu zaman –belki okuru bıktırma pahasına- ayrıntılı örnekler vererek yaptığım gibi.

Ama bu defa yapmayacağım, bir tek müsadenizle Gül’ün ilk defa geçen yılki kongreye çağırılmamasına “Allah’ın bildiğini ne saklayayım?” vurgusuyla “alındığını” söylemesini aktarmakla yetineceğim.

Çünkü Gül’ün aslında ne demek istediğini ve bunu yine pamuklara sarmalar sararken aslında bayrak açmaktan daha etkili olduğunu uzun uzun değil, kısaca anlatmak lazım; tam cümlelerini merak ederseniz nasıl olsa bulup okursunuz.

***

Gül, içeride dışarıda, AK Parti içinde dışında, dostuna düşmanına aynı mesajı verdi 17 Eylül’de, yani 1 Kasım seçimleri için AK Parti milletvekili aday listeleri belirlenmeden bir gece önce.

Gül’ün Ali Babacan ve  Beşir Atalay sorulunca verdiği yanlış olacağı tepkisinden bir gün sonra, yani 18 Eylül’de ne oldu hatırlıyorsunuz değil mi?

Sabah saatlerine dek liste üzerinde Beştepe’de Saray’da çalıştıktan sonra Erdoğan Davutoğlu ile Cuma namazını birlikte kılmak amacıyla Çankaya’ya gitti, sonra, Hürriyet’ten Sefer Levent’ten okuduk, 14.30’da Davutoğlu Babacan’ı arayıp “ikna etmiş” listeye girmesine. Atalay da girdi, biliyorsunuz.

***

Gül’ün verdiği “Ben buradayım, oyunu bırakmadım” mesajıdır bu; adresini bulduğu anlaşılıyor.

Çünkü Gül aynı zamanda diyor ki, siyasetin en üst noktasına, cumhurbaşkanlığına yükselmiştir, en üst noktaya gelmesi, siyasetle ilgilenmediği anlamına gelmemektedir, ilgilenmektedir, çünkü gidişi iyi görmemektedir, bunu ilk defa bu kadar açık söylemektedir.

Sonra demektir ki, cumhurbaşkanlığı yapmış birisi olarak artık bunu yeni bir kariyer, yükseliş değil, “ihtiyaç” doğarsa hizmet fırsatı görmektedir, hîn-i hâcette, hazırdır.

***

“İhtiyaç doğarsa hazırım” demekle de kalmıyor, şunları da ekliyor:

Siyasi hırsı olmayacaktır, başkanlık sistemi peşinde olmak bir yana, cumhurbaşkanı yetkilerinin azaltılması, parlamenter sistemin güçlendirilmesinden yanadır ve seçim sonucuonu gerektirirse, koalisyonlara da karşı değildir.

Aslında yeni anayasa için (Ergun Özbudun’un 2007 taslağını savunuyor) denge ve denetlemesi artırılmış, yetkileri azaltılmış modelin, mesela CHP’ye de uygun geleceğini elbette bilmektedir.

***

Zaten bu arz-ı halinde koalisyon vurgusu da boşuna değildir; 7 Haziran sonrası ortamı tanımlarken AK Parti’nin “keşke” CHP ile koalisyon kurabilmiş ve 1 Kasım’da seçim tekrarına gitmemiş olmasını dilediğini açıkça ifade etmiş bulunuyor. 1 Kasım sonucu 7 Haziran’a benzerse, artık işi uzatmadan koalisyon kurulması gerektiğini, sorumuz üzerine açıça söyledi.

Gül adını öyle koymadan adeta dostuna düşmanına, Erdoğan’ın modelinin anti-tezini çiziyor; adeta “İşte buna hazırım” diyor, tabii “ihtiyaç doğarsa”.

Emin olun, içeride dışarıda, metin okumasını, satır arası sökmesini bilen herkes bu sözleri kayda aldı.

***

Bunu 12 Eylül Kongresi’nden söyleseydi ne etkisi olurdu, şimdi 1 Kasım’a giderken söylediğinde ne olacak, bir de onu değerlendirmek lazım.

“Ben hazırım, oyunu bırakmadım” mesajına ek olarak ihtiyaç doğarsa “Nasıl oynayacağını” da ilan etmiş bulunuyor Gül.

Söylemiyormuş gibi yaparak söyledikleri, söz yazıya döküldüğünde budur.

 

 

http://www.radikal.com.tr/143780114378014

YORUMLAR
(4 Yorum Yapıldı)
Tüm Yorumları Gör

Hepiniz oradaydiniz - ozimuko

Sayin Gul nevi şahsına münhasır bir siyasetci olabilir. Ancak Ne Gul'u, ne de Erdogan'i AKP'den ayri ayri olarak ele almaliyiz. Gecmiste AKP zamaninda yapilmis olanlar sanki Abdullah Gul'e mal edilmis de o yuzden fabrika ayarlarina geri donulmesinden bahsediliyor. (Bu programda Gul tarafindan fabrika ayarlarina degil daha ileriye gitmek olarak yorumlandi) AKP zamaninda yapilmis yenilikler, ulke icin yapilan isler sirasinda Tayyip Erdogan ve Abdullah Gul oldugu gibi, bu ulkede yapilan hoyratliklar zalimlikler doneminde de iki isim ve ayni ekip vardi. Abdullah Gul bunlara karsi olabilir ancak o bir siyasetci ustelik en yuksek konumdaki bir siyasetci ve devlet adami idi. Karsi olup, yapilanlara karsi durmamak onu biz eli kolu bagli ekran basinda olaylari takip eden, ancak secimden secime (o da oylari calinmaz ise) yonetime katilan pasif insanlardan farkli kilmaz. Kendisinin taa OSYM sorularinin calindigi gunlerdeki tavrini hatirliyorum. Davalarina olan bagliligini biraz olsun ulkesine ve milletine aktarabilseydi ben de bu yazdiklarimi yutardim. Zannetmiyorumlar, Turk Devleti cok buyuk bir devlettirler gibi telkinlerle ne fabrika ayarlarina, ne de daha ileriye gidelebilir. Uzunun soyledigi gibi bu yasananlar varken hepsi oradaydi. Kendisi Turkiye icin Tayyip Erdogan'in kafamizi oksayan versiyonudur. Nokta...

Kimlerden medet ummuyoruz! - legendary

İlginçtir son zamanlarda eski cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ü bir güzelleme yarışıdır gidiyor. Oysa adam ağzını açıp gık diyemiyor. Sanırsınız esip gürlüyor, Erdoğan karşıtı bir cephe oluşturup bu gidişe bir dur demek istiyor... Zamanında elinde imkan varken yani devletin en üst mertebesini temsil ederken yapılan hiçbir hukuksuzluğa aman davaya (! ne idüğü belirsiz bir dava ama pek kıymetli olacak ki uğruna her türlü haksızlık ve hukuksuzluk görmezden geliniyor. Böylece davanın içinde adalet ve hukukun olmadığını anlıyoruz.) zarar gelmesin diye ses çıkartmayan birinden medet umuyoruz... Bu konu özelinden çıkarak şunu belirtmek istiyorum ülkemizde nitelikli politikacı kıtlığı var. Nitelikli adamlar çirkef olmadığından halkın gözüne ilişmiyor. Çünkü çirkefler onlara meydanı bırakmıyor.

Esas sorun! - user433512

Programı izledim Murat Bey.Her ne kadar,özellikle sizin,haklı bir iki soru teşebbüsünüz akim bırakılmiş da olsa,bir itirazınızı mırıldanarak ifade etmek zorunda kalmış da olsanız A.Gül tipolojisini biraz daha yakından tanımaya fırsat sağlayan bir programdı. Ancak benim için bu programın hayıflandırıcı yönü; toplumun en azından yarısının,böylesine yıpranmış bir iktidarın alternatifini,hala ana muhalefet partisi yerine,bu iktidarın politikalarının büyük ölçüde ortağı bir siyasetçide arıyor,ondan umut bekliyor olması.Aslında bu programdan en çok ders çıkaracak parti CHP olmalı ama 7 Haziran'da ancak % 25 dolayında oy alabilen partinin,hemen hemen ayni listelerle seçime gidiyor olması,pek de ders almadığını gösteriyor bana.Yani CHP,hep olageldiği gibi,hala kendi özgücü yerine "konjonktür"e umut bağlama hantallığından bir türlü kurtulamıyor. Halbuki; bu fırsatı kullanarak,eskimiş siyasetçiler yerine,bilgili,erdemli,enerjik pırıl pırıl gençlerden bir kısmını siyaset sahnesine çıkarabilirdi. Oysa taşra siyasetçisi zihniyetli delege ağalarının başrolü oynadığı,sözde "önseçim" denilen "oyun"lardan,bilgili,erdemli,çalışkan gençlerin çıkmayacağını,bu işlere aşina herkesin bilmesi gerekir.Demem o ki; rahmetli Erdal İnönü'den sonra yazık oldu CHP'ye ve sosyal demokratlara!Tşkler.

Herkes lider olamaz - necipguven

Toplumumuzda yanlış bir düşünüş ve uygulama var. Bunu her yerde görebilirsiniz. Bir kişi bir işi iyi yapıyorsa bir üst görevi de iyi yapabileceği düşünülür. İyi bir mühendis ise, iyi bir şef olacağı, iyi bir şef ise iyi müdürlük yapacağı, iyi müdürlük yapıyorsa çok iyi genel müdür olacağı zannedilir. Siyasette de bu yanlış fikir geçerlidir ve en iyi örneği Murat Karayalçın'dır. Çok iyi bir belediye başkanıyken, kendisi ve etrafı tarafından iyi bir lider ve parti başkanı olabileceği sanıldı ve maalesef umulan başarıyı gösteremedi. Belediye başkanlığına devam etseydi belki Melih Gökçek gibi defalarca Ankara belediye başkanlığını yapardı. Sayın Gül de çok iyi bakanlık ve cumhurbaşkanlığı yaptı ama bu onun Erdoğan'dan daha iyi bir lider olduğu ve olacağı anlamına gelmez. Fikir, düşünce ve uygulamaları çok iyi olabilir, Erdoğan gibi baskın bir lideri dengeleyebilecek özelliklerde çok iyi bir ikinci adam olabilir ama siyasi bir hareketi sürükleyebilecek lider olabileceği kuşkuludur. Zaten kendisi de böyle bir kuşkuya sahip ki daima geride durmaktadır. Hiçbir lidere gel sana ihtiyacımız var denmemiştir. Liderler ortaya çıkar, öne atılır ve insanları ikna ederek peşinden sürüklerler. Bugün ülkemizde maalesef tek bir siyasi hareketin gerçek bir lideri vardır. Sayın Gül de bunu bilmekte ve geride durmaktadır. Ancak AKP cumhurbaşkanlığı yapmış böyle bir kişiyi ülke ve dünya siyasetinde değerlendirecek uygun bir konum bulmak zorundadır. Bu konum bulunduğunda sizin yazınızdaki gereksiz tartışmalar kendiliğinden sona erecektir.