Gül: Silahları sorduk

Dışişleri Bakanı Gül, PKK'daki ABD kaynaklı silahlar konusunda ABD'den resmen bilgi istendiğini açıkladı. Gül, "Amerikan ve İngiliz dışişleri bakanlarıyla görüşmelerde konuyu gündeme getirdik. Bu girişimler Genelkurmay'la işbirliği içinde yürütüldü" dedi.

Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, yasadışı PKK'daki ABD kaynaklı silahlar konusunda ABD'den resmen bilgi istendiğini açıkladı. Ankara'daki seçim kampanyası sırasında bir grup gazetecinin sorusunu yanıtlayan Gül, Irak ordusuna giden Batı kaynaklı silahların PKK'nın eline geçmesi konusunu, ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice ve İngiltere'nin yeni Dışişleri Bakanı David Miliband ile yaptığı telefon görüşmelerinde de gündeme getirdiğini söyledi. Gül, bütün bu girişimlerin Genelkurmay ve Kara Kuvvetleri ile işbirliği içinde yürütüldüğünü de vurguladı.
Gül'ün açıklamaları şöyle:

 • Bir süre önce bir militanın PKK'nın Amerikan silahları olduğu yönünde itirafları oldu. Bunun üzerine Genelkurmay'a ve 2'nci Ordu bölgesinde olduğu için Kara Kuvvetleri'ne açtım sordum. Geçen hafta Genelkurmay'dan yazı yazdılar, ikinci başkan imzasıyla. Anladık ki, onların da şüpheleri var, bir takım belgeler var.
 • Bunun üzerine ABD Büyükelçisi'ni (Ross Wilson) Dışişleri'ne çağırdık. Müsteşarımız Ertuğrul (Apakan) bey, kendisine belgeleri sundu. 'Bu nedir?' diye sorduk. 'Mümkün değil' dedi. Ama ABD'ye soracağım, araştıracağım dedi. Bu işlerin peşindeyiz. (Geçen cuma günü telefonda konuştuğu) Rice ile konuşmamda da söyledim. Dün de İngiliz yeni bakanla telefonda görüştük. Müttefiklik, Irak gibi konular açılınca ona da söyledim. "Yanınızdayız" dedi, o kadar.
  Diplomatik kaynaklarına göre, Dışişleri Müsteşarı Büyükelçi Apakan, silahlar konusunu önceki akşam bir başka konuyu görüştüğü Büyükelçi Wilson'un dikkatine bir kez daha getirdi. Ancak kaynaklar, dün akşam saatlerine dek ABD'den resmi bir açıklamanın kendilerine ulaşmadığını söylediler.
  ABD kaynakları ise, 'PKK'yı terörist saydıklarını, silah sağlamalarının mümkün olmadığını, ancak iddiaları ciddiye aldıklarını ve ciddiyetle araştırdıklarını' söylediler.
  Türkiye'nin Vaşington Büyükelisi Nabi Şensoy, üç gün önce basınla konuşurken, PKK militanlarının kullandığı bazı silahların Amerikan kaynaklı olduğunu ve PKK'lılara Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani'ye bağlı güçlerce verildiğinden kuşku duyduklarını açıklamıştı. Şensoy, silahların ABD güçlerince PKK'lılara verildiğini söylemediğini vurgularken, Ankara'daki üst düzey kaynaklar, ABD tarafından yeni kurulan Irak ordusuna verilen silahların Barzani güçleri kanalınca PKK'ya ulaştığına inanıyorlar.

  * * * * *
  'Dışişleri Bakanı militan mı şimdi?
  Dışişleri Bakanı Abdullah Gül ile dün yaptığı Ankara turu sırasında iç politika da konuştuk. Şunları söyledi:
 • Cumhurbaşkanlığı konuşmak istemiyorum, ama meydanlar zorluyor beni konuşmaya. Cumhurbaşkanının Meclis dışından olması doğru değil. Ben Türkiye'de teknokrat hükümet gibi, teknokrat cumhurbaşkanının da doğru olmayacağı kanaatindeyim.
 • Deniz (Baykal) beyin benim için 'militan' kelimesini kullanmasına üzüldüm biraz. Tabii ki ben AK Partiliyim. Ama başbakanlık yapmış, dışişleri bakanlığı yapan biri militan mı oluyor şimdi? Seçim heyecanıyla biz de söylüyoruz, o da söylüyor bu sözleri.
 • Ölüm cezası onlar (MHP) iktidardayken kaldırıldı. Bunlar seçim sözleri. İnsanlar yapabileceği sözleri vermeli ve yapmalı. Yerine getirebiliyorsa, getirsin. Söz verdiğine göre, sözüne güvenmek gerekir.
 • CHP-MHP koalisyonunun gerçekleşmesi için çalışan bazı kesimler, toplum mühendisleri var. Böyle bir şey varsa, şeffaflık içinde önceden deklare edilmesi lazım.
 • (Financial Times gazetesinde yer alan 'İş çevreleri CHP'ye oy verecek, ama hükümette AKP'yi istiyor' yorumu üzerine) Türkiye'nin hali bu işte. Tezatlar ülkesi. Neden mi böyle diyorlar? Belki şimdiye dek bize oy vermemişlerdir. Propaganda da devam ediyor, işte gizli ajandamız olduğu yolunda. Kişisel tercihlerimize takanlar da var.
 • (Babasının İstanbul belediyesinden ilan ihalesi aldığı iddiası üzerine) Gazetede görünce açtım sordum. İhaleyi bir Alman-Türk ortaklığı almış. Bir reklam şirketi. Yıllardır bu işi yapıyorlar. İmalatı da dışarıya yaptırıyorlar. Kayseri'de metal işleri iyi yapılıyor, biliyor. Kardeşim makine mühendisi, biz bilinen bir aileyiz, fiyat vermiş, almış. Yoksa ne belediyeyi bilirler, ne belediye ile bir işleri var. Açıklama yaptılar zaten.