Gül: Yetkim kısıtlanabilir

Cumhurbaşkanı, resepsiyonda konuştu: Yetkilerimin kısıtlanması beni rahatsız etmez. Köşk icraat makamı değil.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, AK Parti'nin hazırladığı yeni anayasa taslağında cumhurbaşkanı yetkilerinin kısıtlanacak olmasının kendisini rahatsız etmeyeceğini açıkladı. Cumhurbaşkanı seçilmesi ardından ikinci resmi kabulünü dün Çankaya Köşkü'nde veren Cumhurbaşkanı Gül, burada gazetecilerin sorularını yanıtladı. Gül, anayasa değişikliği çalışmaları ve cumhurbaşkanı yetkilerinin kısıtlanması konularında şunları söyledi.

 • "Önemli olan anayasanın geniş katılımlı olması.
  Türkiye'yi ilerideki yıllara taşıyan bir anayasanın yapılması lazım. Önemli olan bu anayasanın herkesin katılımıyla, açık, şeffaf bir şekilde yapılması.
 • Yetkilerimin kısıtlanması beni rahatsız etmez.
  Elinizde çok yetki olur, ama kullanamazsınız. Birkaç atama yapmak önemli değil. Önemli olan uyumlu çalışmak. Cumhurbaşkanlığı icraat makamı değildir. Cumhurbaşkanlığı Türk milletinin birlik ve beaberliğini temsil etme, pozitif liderlik yapma makamıdır.
 • Türkiye'nin çıkarları doğrultusunda işleri hükümet takip edecektir. Hükümet icraat makamı, Cumhurbaşkanlığı temsil makamıdır. Merak etmeyin ben işimi çok iyi yaparım. Meselelere geniş vizyonla bakmak, Atatürk'ün hedef gösterdiği çağdaş ugarlık düzeyini geçmek için pozitif düşünmek lazım.
 • "Türkiye'nin önünde önemli konular var. Avrupa Birliği gibi büyük bir proje var önümüzde. (Fransa Cumhurbaşkanı Nicholas Sarkozy'nin sözleri hatırlatıldığında) Biz kendi paragraflarımızı açıp kapadığımız sürece, bununla yaşayabiliriz. Türkiye bölgesinde güvenilir bir ada oluyor. Herkes bize gıptayla bakıyor.
 • Türkiye'nin dünyaya daha iyi açılması için hükümete, iş dünyasına destek olacağım. Arkadaşlar kısa, orta uzun dönemli iç ve dış temas programları üzerinde çalışıyorlar.
  Seçildikden sonra ne kadar aktif olduğumu gördünüz.
 • Şimdiden sona daha dikkat etmem gerekiyor; eskisine göre sorumluluğu daha fazla bir makamdayım. Yeminimde de söylediğim gibi, Türk milletinin şan ve şerefini koruma sorumluluğum var. Belki size buranın protokolü fazla gelebilir. Oysa ülkelerin prestiji için bu da lazım. İngiltere'ye, İtalya'ya, diğer ülkelere de saraya, ya da başbakanlığa girdiğinizde belli bir ihtişam oluyor. Şimdiye dek aktif siyasetteydim. Şimdi buraya alışacağız."
  Cumhurbaşkanı Gül'ün davetine iş dünyası, sivil toplum, medya kuruluşlarının temsilcileri katıldı. Türkiye'deki Musevi ve Ermeni cemaatlerinin liderleri de oradaydı.
  Konuklar Köşk'ün kabul salonunda yaylı sazlar üçlüsünün çaldığı klasik müzik eserleriyle karşılandı. Konukların ellerini tek tek sıkarak terbikleri kabul eden Gül, daha sonra salonu dolaşarak gruplar halinde davetlilerle sohbet etti. Bir sonraki davetin sanatçı, yazar ve kültür dünyası temsilcilerine, İstanbul'daki Cumhurbaşkanlığı konutu olan Huber Köşk'ünde verileceği bildiriliyor.
  Sezer dönemi, Köşk'te bu tür davetlerin az yaşandığı, davetlilerin sınırlandığı bir dönem olmuştu. Gül'ün davetleri, henüz Köşk'ün Özal, Demirel dönemleri kadar canlı olmasa da, ciddi bir canlanmanın, hayata dönüşün işaretini veriyor.

  * * * * *
  Büyükanıt ziyareti 'normal'
  Köşk'teki resepsiyondan kısa süre önce, Cumhurbaşkanlığı'ndan yapılan açıklamada Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt'ın 10 Eylül pazartesi günü Cumhurbaşkanı Gül'ü ziyaret ederek seçilmesinden dolayı tebrik edeceği duyurulmuştu. Hem bu haber, hem de generallerin ilk resmi kabule birlik teftişleri gerekçesiyle gelmemeleri sorulduğunda, Gül şunları söyledi.
  "Bunda olağandışı bir durum yok. Komutanların birlikleri gezeceğini daha 30 Ağustos'ta biliyorduk. Her şey normal cereyan ediyor."
  Gül, önceki akşam eşi ile davet aldığı Yargıtay resepsiyonuna neden gitmediği sorusuna ise "Her resepsiyona gideceğiz diye bir şey yok" yanıtını verdi.

  * * * * *
  Talabani ile temas edeceğiz
  Cumhurbaşkanı Gül, Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani'nin dün topraklarından Türkiye ve İran'a saldırıları kesmezse, PKK ve kolu PJAK'ı ülkede istemediği yolundaki mesajının sorulması üzerine şunları söyledi:
  "Onlar da tabii güç durumda kalıyor. Talabani'nin mesajı, doğru yönde atılmış bir adım."
  10. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer Talabani ile görüşmek istemiyordu. Gül ise bu konuda farklı düşünüyor. Gül'e göre, "Talabani komşu bir ülkenin meşru cumhurbaşkanı. Tabii ki temas edeceğiz."