Habur bir akıl tutulması mıydı?

Devlet bünyesinde 'PKK'lılar Habur'dan giriş yapmasın' diyebilecek bir kişi yok muydu?

19 Ekim’de Kandil’den 8 PKK’lının ve 26 Mahmur sakininin Habur’dan giriş yapıp Türk makamlarına teslim oluş şeklinin, hükümetin Kürt açılımı projesine zarar verdiği konusunda yaygın bir kanı var.
Başbakan Tayyip Erdoğan ve İçişleri Bakanı Beşir Atalay başta olmak üzere hükümet yetkililerinin on binlerce kişilik sempatizan kitlenin harekete geçirilip işin bir zafer kutlamasına çevrilmesi nedeniyle DTP’yi suçlamaları haksızlık. Çünkü DTP’nin de PKK’nın da dönüşleri kendi kitlelerine zafer ardından gelen barış görüntüsü sunmak isteyecekleri açıktı.
DTP, birkaç gün önceden Habur’a gitmek isteyen gazetecilerin isimlerini toplamaya başlamıştı; sınır ötesi organizasyonlar yapılmıştı. Bunları Emniyet ve Jandarma istihbaratının, MİT’in duymamış olması mümkün mü? Dağdan iniş süreci bu şekilde baltalandıktan ve şimdi Mahmur’dan gelecekler için Kurban Bayramı sonrasına randevular verilmeye başlamışken, nihayet Ankara’da bazı yetkililer şu soruyu sormaya başladı:  PKK’lıların Habur’dan karayoluyla gelmesine neden izin verildi?
Bu soru önemli ve aslında gecikmiş bir soru.
Çünkü tıpkı Kandil’den gelen 8 PKK’lının ‘Kimse bizden üniformaları çıkarmamızı istemedi, yoksa çıkarırdık’ demesi gibi, Irak’taki Kürt yönetimindekiler de bu soruyu 19 Ekim’i takip eden günlerde kendilerine sormaya başlamışlardı. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile birlikte Irak’a giden gazeteciler, ‘Neden bu insanları helikopter ya da uçakla alıp Diyarbakır’a, Adana’ya, ya da batıda başka şehire götürmedi sizinkiler?’ sorusuyla karşılaştı.
O 34 kişiyi diyelim Zaho’da alıp helikopterlerle Diyarbakır’a, ya da Mardin’e, Siirt’e taşımak, mahkemeyi Diyarbakır’dan Silopi’ye taşımaktan daha mı zor, daha mı tartışmalı olurdu? Erdoğan’ın bu konuda fikir üreten şu kadar danışmanından, bakanından ‘Karayoluyla dönüş bir halkla ilişkiler felaketine dönüşebilir’ diyen bir kişi olmadı mı?
İçişleri Bakanlığı’nda, Genelkurmay’da, MİT’te, AK Parti’nin bu konudaki yetkilileri arasında Habur’da ne olabileceğini öngörüp bunu Başbakan’a söyleyebilecek bir kişi yok muydu? Tipik bir ‘denizi aşıp, derede boğulma’ vakası olan Habur, yoksa devlet bünyesi içinde topluca yaşanan bir akıl tutulması mıydı?
Şimdi Ankara’da bazıları iş olup bittikten sonra kitabına uydurmak için olsa gerek ‘Efendim, böylece PKK tabanında savaşma azminin zayıfladığını ortaya çıkardık’ türünden ‘teori yapıyorlar’. Daha gerçekçileri sessizce ‘Hata yapıldı’ diyebiliyorlar.
Zaman geri alınamayacağına göre, PKK’lıların eve dönüşleri de Kürt açılımının belkemiği olduğuna göre, geriye, Habur hatalarını tahlil edip, ders çıkarmak, hataları tekrarlamamaya çalışmak kalıyor.

Asker açılıma karşı mı?
Hükümetle asker arasında, Ergenekon davası çerçevesinde var olan gerilimin, açılım projesindeki asker işbirliği üzerinde olumsuz etkisi var mı?
Kürt açılımının hükümetçe fiilen konuşulmaya başladığı mayıs ayından bu yana, Genelkurmay’ın bir yandan hükümetin altını oymaya çalıştığı yolunda yapılan yayınlar, Başbakan Tayyip Erdoğan ile Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ arasında, Kürt projesi, ya da başka güvenlik konularında sarf edilecek değerli zaman ve enerjinin, bu konuya harcanmasına yol açıyor.
Bunun ötesinde yapabileceğimiz yorumlar, somut bilgiye dayanmaz. Ancak şu da bir gerçek: Asker, kamuoyuna nezdinde dağdan iniş konuları dışında süreçle ilgilenmiyor görünse de,
her türlü gelişmeden bilgi sahibi.
Örneğin bizler bilmesek de, onlar bu süreçte önemli rol üstlenen MİT’in örneğin İmralı’yla, örneğin Kandil ile irtibatı olup olmadığını biliyorlar. Bütün bu konular Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün huzurunda MGK’da herhalde görüşülüyor.
Asker, PKK ve genel olarak Kürt sorunu konusunda şimdiye dek sürdürülen politikaların ne kadarının bundan sonra da sürdürülebilir olduğu, ne kadarının tıkandığı, ülkeye fazlasıyla zarar verdiği konusunda, çoğu sivil siyasetçiden daha fazla fikir sahibi. Asker bu sürece itiraz etseydi, bunu şimdiye kadar en açık şekliyle bilmiş olurduk. Bundan sonra itirazı olursa, en kısa sürede bileceğimizden de emin olun.