Baskında ikinci perde
Bir kaynağımın tahlili şu: "PKK'da eninde sonunda bir birim, diğerine rapor verecek. Bunun için acemice telefona mı sarılacaklar, söylemek zor. O zaman bir şekilde yeni hedefler ortaya çıkacak."
PKK'lılardan dış dünyaya giden bilgi varsa, Ankara anında duymak istiyor. Bu amaçla istihbarat uçakları, telsizler devrede. ABD'nin uydu ve uçakları da çalışyor." /> Baskında ikinci perde
Bir kaynağımın tahlili şu: "PKK'da eninde sonunda bir birim, diğerine rapor verecek. Bunun için acemice telefona mı sarılacaklar, söylemek zor. O zaman bir şekilde yeni hedefler ortaya çıkacak."
PKK'lılardan dış dünyaya giden bilgi varsa, Ankara anında duymak istiyor. Bu amaçla istihbarat uçakları, telsizler devrede. ABD'nin uydu ve uçakları da çalışyor." /> Harekâtın ikinci aşaması: Gözler, kulaklar PKK'da - MURAT YETKİN - Radikal

Harekâtın ikinci aşaması: Gözler, kulaklar PKK'da

<strong><font color="#CC0000">Baskında ikinci perde</font></strong></br><b>Bir kaynağımın</b> tahlili şu: &quot;PKK'da eninde sonunda bir birim, diğerine rapor verecek. Bunun için acemice telefona mı sarılacaklar, söylemek zor. O zaman bir şekilde yeni hedefler ortaya çıkacak.&quot;</br><b>PKK'lılardan</b> dış dünyaya giden bilgi varsa, Ankara anında duymak istiyor. Bu amaçla istihbarat uçakları, telsizler devrede. ABD'nin uydu ve uçakları da çalışyor.

Askeri istihbarat konusunda deneyimi olan bir kaynağım dün şu tahlili yaptı: "PKK'nın öğrenme kapasitesini küçümsemeden söylüyorum, ne de olsa onlar da mücadele içinde deneyim kazanıyor. Ama eninde sonunda bir birim, bir başka birime rapor verecek. Yandaşlarına propagandadan önce de hasar tespit raporu verecek, örgütlenmeleri bunu gerektiriyor. Bunun için acemilik edip telefona, telsize mi sarılacaklar, yoksa mesela El Kaide'nin yaptığı gibi, yerleri saptanmasın diye sesi, görüntüyü önceden kayda alıp kurye ile mi bir yere gönderecekler? Ya da ne bileyim, şeflerden biri ölmediğini göstermek için eline harekât sonrasında yayınlanmış bir gazete alıp öyle konuşacak. Gerçi dijital teknolojiyle ölünün eline bugünkü gazeteyi verip resim yayınlamak da mümkün, ama bir yol deneyecekler. Hangi yolu izleyeceklerini şu anda bilmek zor. Ama mutlaka bir hasar tespit raporu, bir propaganda raporu, bir rapor verecek biri diğerine. İşte o zaman bir şekilde yeni hedefler dizisi ortaya çıkacak."
Uzmanın aktardıkları, önceki gün Irak içlerindeki PKK'ya karşı yapılan Türk Silahlı Kuvvetleri harekâtının ikinci aşamasını da, harekât sonrası sessizliğini de anlatıyor aslında. Sessiz olacaksınız ki, etraftaki sesleri duyabilesiniz. Dün konuştuğum bir başka güvenlik uzmanı, kendisine bağlı bütün elemanları PKK'ya bağlı internet yayınlarını izlemekle görevlendirdiğini söylüyordu. İnternet sitelerini 'Hackleyerek' köreltme yoluna gitmiyorlar bu defa; tersine ne bilgi yaydıklarından geriye giderek, bölgeden dişe dokunur bir bilgi alıp almadıklarını, aldılarsa, nereden, hangi kaynaktan aldıklarını saptamaya çalışıyorlar. Dün akşam itibariyle PKK'ya bağlı sitelerde propaganda, ya da Türkiye içinden Avrupa'daki bürolarına giden bilgi dışında bir şey yoktu. Vurulan bölgede kalan PKK'lılardan dış dünyaya giden bilgi varsa, Ankara anında duymak istiyor. Bu amaçla elektronik istihbarat uçakları, telsizler devrede. ABD'nin uydu ve uçak istihbaratı da bu amaçla çalışıyor; dün de çalışıyordu.
Yalnızca Ankara ve Vaşington değil, PKK'nın çıkaracağı sesi duymak, atacağı adımı görmek isteyen. Tahran'dan Tel Aviv'e, Şam'a dek bölgedeki istihbarat örgütleri bu konuda dikkat kesilmiş durumda. Londra'yı unutmamak lazım. İngiltere'nin dünya yayın standartlarını belirleyen yayın kuruluşu BBC, dün birinci haber yaptığı harekâta ilişkin internet haberleri sayfasının en altına, ilk bakışta pek dikkat çekmeyen, ancak meraklısının dikkatini çekecek bir not koymuştu. Not, "Türk hava kuvvetleri tarafından hedef alınan bölgede misiniz?" sorusuyla başlıyor ve "Aşağıdaki formu doldurarak bize gözlemlerinizi aktarınız" talebiyle bitiyordu. Bu amaçla özel bir internet adresi açılmış ve bir telefon numarası tahsis edilmişti. BBC duyurusu, "Hiçbir durumda hayatınızı tehlikeye atacak bir şey yapmayınız" uyarısı da içeriyordu. Duyuruyu yapanlar, işin ciddiyetinin farkındaydı.
Söz istihbarattan, yani bilgilerin belli bir sonuç elde etmek üzere toplanıp değerlendirmesinden açılmışken, Irak Kürt liderliğinin dün başlattığı 'Siviller hedef alındı' kampanyasına da değinmek gerekiyor. Gerçi Genelkurmay hemen yalanladı ve sanki Irak'ın Kürt asıllı Dışişleri Bakanı Hoşyar Zabari de İngiliz İngiliz Dışişleri ile konuştuktan sonra suçlamalarını biraz yumuşattı. Ama PKK internet siteleri ile Irak Kürt televizyonları ve bazı uluslararası haber ajanslarına da konu olan ev yıkıntıları konusunda en ilginç değerlendirmelerden birisini NTV'de Oğuz Haksever yaptı. O nefis 'Ve İnsan' programı için yıllardır bizlere fotoğraf tahlili yapan Haksever, yıkılan ev görüntülerinin Irak'ın o dağlık bölgesinde alışık olunmadığı ölçüde sağlam, betonarme yapılar olduğuna dikkat çekiyor, yerle bir olan betonarme yapıların hemen yanındaki kerpiçten yapılma geleneksel köy ve mezra evlerinde ise hiçbir hasar görünmediğine dikkat çekiyordu. Kanal D'de Mehmet Ali Birand da bu ayrıntıyı vurguladı. Bu tahlil, en az ABD'den gelen 'Sivil ölüm olmuşsa büyük trajedidir. Ama siviller hedef alınmamıştır' açıklaması kadar çok şey açıklıyordu.
Uzun sözün özü, herkes gözünü kulağını açmış, PKK'nın yeni bir hata yapmasını bekliyor.