Haziran seçimlerinde Kürt oyları kilit önem taşıyacak

HDP'nin parti olarak girip yüzde 10 barajını aşması durumunda AK Parti Erdoğan'ın süper-başkanlık modeline dayalı bir anayasayı HDP desteği olmaksızın gündeme getiremez.

Baştan söylemek lazım ki, şu günlerde yayınlanan seçim anketi sayısı artıyor, ama henüz kesin fikir vermekten uzak görünüyorlar. Bunun başlıca sebebi, seçime iki buçuk ay gibi bir süre kalmış olmasına rağmen kararsızların hâlâ yüzde 10-15 civarında gösteriliyor olması ve kararsız dağılımının 30 Mart 2014 yerel seçimlerine göre yapılıyor olması.

Evet, tamamında AK Parti birinci görünüyor, CHP onu izliyor, MHP de onu; işler HDP’ye gelince karışıyor.

Kimi HDP’yi o adaletsiz yüzde 10 barajının hemen üzerinde gösteriyor, kimi altında. Oysa seçimin kaderini HDP’nin Meclis’teki temsili belirleyecek.

***

Öncelikle, ne HDP’ye sadece Kürt seçmenin oy vereceğini söylemek doğru olur, ne de Kürt seçmenin yalnızca HDP’ye oy vereceğini söylemek.

Kürt seçmenin yarısının, dindar ve geleneksel yarısının AK Parti’ye oy verdiği biliniyor. Öte yandan (doğrusu PKK lideri Abdullah Öcalan’ın verdiği “ilham” ile) BDP’nin HDP’ye dönüşmesiyle birlikte Türk solcuları arasında da HDP’ye yöneliş olduğu görülüyor.

HDP’nin öncüllerinin sıkıştığı yüzde 6 civarının, Cumhurbaşkanlığı seçiminde Selahattin Demirtaş’a giden yüzde 9,8 ile aşıldığı ortada.

***

Zaten PKK’yı da, HDP’yi de 7 Haziran seçimlerinde yüzde 10 barajının aşılabileceği yolunda umutlandıran da bu yükseliş.

Biliyorlar ki, seçime kendi amblemleriyle girseler ve yüzde 10’u aşsalar, bağımsız vekiller olarak girdiklerinde aldıkları 25 civarındaki vekili en az ikiye katlayacaklar.

Bu durumda Türkiye’deki siyasi harita ciddi şekilde değişebilir.

***

Hemen hemen bütün anketlerde ne CHP ve de MHP’de bir oy kaybı görülüyor, hatta ikisinde de yukarı doğru hareketlenme eğilimi var. Ayrıca her iki parti de, özellikle MHP şu ara Kürt seçmenlerden pek oy alamıyor, doğu ve güneydoğudan vekil çıkarmakta zorlanıyorlar.

Dolayısıyla HDP seçime kendi başına girer ve yüzde 10’u aşarsa, alacağı her fazladan vekil büyük ihtimalle AK Parti’den gidecek.

Daha açık söyleyelim. HDP’nin parti olarak Meclis’e girmesi durumunda CHP ve MHP oylarını hiç artıramamış olsalar dahi, AK Parti’nin 300 koltuk kazanması zor görünüyor, bırakalım Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın hedeflediği 400 Oyu bir yana.

***

Bir adım daha atalım: Erdoğan, HDP seçime parti olarak girip yüzde 10’u aşarsa süper-başkan olma hedefinin suya düşeceğini biliyor.

Bunun bir istisnası, öyle bir durumda HDP’nin Kürtlere federatif anlamda geniş haklar talebiyle bile olsa Erdoğan’ın güçler ayrılığı ve denge-denetleme istemeyen süper-başkanlık modeline evet demesi.

Ancak bu HDP’ye sırf Meclis’e girip süper-başkanlığı engellesin diye sosyalistlerden, demokratlardan, liberallerden gidecek oyları tam anlamıyla ters köşeye yatıracaktır. Kaldı ki HDP’nin şimdiye kadar vazettiği siyasete de uymayacaktır; ama siyaset bu, kâğıt üzerinde de olsa hesaba katmak gerek.

***

Dolayısıyla Erdoğan ya HDP’nin seçime tek başına girme kararını tersine çevirebilecek, ya da HDP seçmeninin bir kısmının AK Parti’ye gitmesini, ya da HDP’den vaz geçerek yüzde 10 altında kalmasını sağlayacak bir sihirli çözüm aramaktadır.

Yıllardır Öcalan ile kurduğu çok özel diyalog üzerinden MİT’in başına dönmesini sağladığı Hakan Fidan’dan en büyük beklentilerinden birisi budur.

PKK ile diyalogu 21 Mart Nevruz’a bir hafta kala hızlandırma gayreti, ne 7 Nisan’da adayların Yüksek seçim Kurulu’na başvuracak, dolayısıyla HDP’nin parti olarak seçime gireceğinin kesinleşecek olmasından bağımsızdır, ne de 7 Haziran seçimlerinden.

***

Çünkü Erdoğan HDP’nin seçime gidip yüzde 10’un altında kalması halinde, Meclis’te nasıl ciddi bir boşluğa yol açacağından çok, AK Parti’nin doğu ve güneydoğudan alacağı fazla sandalyelerle en azından 330 koltuğu geçeceği ihtimali üzerinde durmaktadır.

Bu istediği türden süper-başkanlık üzerine kurulu bir Anayasanın halkoylamasına sunulacağı eşiktir.

Öyle bir durumda, aylardır bütün ısrarlara rağmen süper başkanlığa kamuoyu önünde destek vermeyen Başbakan Ahmet Davutoğlu ve AK Parti gurubu, Erdoğan’dan gelen taleplere boyun eğmek durumunda kalabilir.

***

Ama bir de başka türlü düşünelim. AK Parti’nin seçimlerde dışarıdan destek olmadıkça süper-başkanlık anayasasını çıkartamayacağı ama tek başına hükümeti kurabileceği bir tablo, Erdoğan’ı olmasa da Davutoğlu’nu pekâlâ memnun edebilir.

Tabii burada hep AK Parti’nin 30 Mart’ta aldığı yüzde 44 oyu koruyacağı varsayımı yapılıyor; hatta AK Parti çevrelerinde yüzde 45 psikolojik eşiğinin 2011 seçimine bakılarak konuşulduğu da duyuluyor. Mesela HDP’nin AK Parti’den çekebileceği Kürt oylar üzerinde hiç durulmuyor.

Ama olur da, HDP’nin yüzde 10 barajını aşıp girdiği bir Meclis’te AK Parti yüzde 42’nin altına inmeye başlarsa, çıkaracağı milletvekili sayısı tek başına hükümet kurma sınırı olan 276’ya doğru inebilir.

Hangi açıdan bakarsak bakalım Türkiye’nin 7 Haziran sonrasındaki siyasi tabloda Kürt seçmenin tercihini nasıl kullanacağının en önemli etken olacağı anlaşılıyor.

http://www.radikal.com.tr/131297513129757

YORUMLAR
(7 Yorum Yapıldı)
Tüm Yorumları Gör

tekrar - user781727

Yorumları okuyunca tekrar yazmak istedim. Cumhurbaşkanlığı seçiminde, Sayın demirtaş'ın oyları, hdp nin yalaşık 3.5- 4 puan üzerinde çıktı. Bu oylar demirtaş'a, akp yada mhp seçmeni tarafından verilmedi, çoğu chp li, bütün sol ve sosyal demokratların oyudur. Benim açıklamam, her zaman hdp, chp den % küsür oy alırsak hesabıyla, seçime giriyorsa, peşinen kaybetmiştir.Çünki chp den alabileceği azami oyla %9.8 e ulaştı ancak. Hdp urfa gibi yerde 12 milletvekilinden 2 tane almışsa, kötü değil, çok kötü bir sonuçtur. Mhp nin güney doğuya gidememesine gelince, bunu çocuklar bile bilir. milliyetçi bir parti, tük ten başka millet yoktur diyorsa, kürtlerin yanına gidemez tabi. Belki bir kürt vatandaşımdan daha çok, hdp nin başarmasını istiyorum, hdp lı yurttaşlarımız ısrarla chp nin oylarıyla barajı geçeceğiz havasındalar, yanılgı olduğunu anlatmak istedim. Urfalı, vanlı demirtaşa oy vermedi ama ben verdim. Dost acı söyler. Ayaklar yere basmalı.

Yazının Özeti - user808804

HDP, AKP ile anlaştı, barajı geçerse Erdoğan'ın başkanlık sistemine evet diyecekler. HDP zaten Kürt partisi, Türkler oy vermesin, bakalım Kürtler AKP'yi mi HDP'yi mi destekleyecekler. Yazarın üstü kapalı bu mesajı vermesi takdire şayan. Tebrikler.

Türkiye için Önemli eşik - user771112

Akp nin son birbuçuk yılda yaptıklarını düşünürsek Akp mi daha tehlikeli Hdp mi karar veremedim doğrusu. Aslında Apo ismi ön plana çıkmasa sadece kürt vatandaşlar temsil edilse yani Hdp daha sevimli olacak

hdp - user781727

Hdp nin parti olarak seçime girmesi tamamen Akp nin yönlendirmesi bence. Cumhurbaşkanlığı seçimindeki 9.8 lik oy oranı aslında çok az. Sebebine gelince, 3 aday arasında farklı olan sayın demirtaştı, %20 yi geçmesi gerekirdi, Böyle bakınca, Hdp nin barajı geçmesi olanaksız, , Zaten belirttiğiniz gibi, kürt seçmenin kendisi Hdp ye oy vermiyor, karadenizli neden versin. Yine cumhur başkanlığı seçim sonucundan hareketle, sol ve sosyal demokratlar bu sefer oylarını ziyan etmez. Ancak hdp büyük şehirlerde, kürt kökenli seçmenlerin oylarının çoğunu alması gerekir ki, istanbul sultanbeyli gibi,Akp nin kalesi olan yelerderde, Hdp nin bunu başarabileceğini sanmıyorum. Akp, bugünki hareket şekliyle, %40 a ulaşırsa çok çok büyük başarı, Mhp-Chp bu günki ortamda bile %50 den fazla oy alır. Dileğimiz, haziran seçimlerinin, insanlarımızı, bir birine ötekileştirmayacak, bir sandalye dağılımı ortaya çıkarması. Hdp barajı geçerse, ülkemiz barışa daha yaklaşmış olacaktır.Bu da akp den alacağı oylara bağlı ve Akp iktidar, bunu başarmaları zor.

HDP BARAJI AŞAR - m.rozbilen

Peki CHP ve MHP gibi partiler neden Kürtlerden oy alamıyor? 80 yıl Kürt yok diyenler şimdi kendileri yok oldular. İşi gücü Kürt düşmanlığı ve Kürt'ün doğuştan var olan ve Allah'ın bahşettiği temel insan haklarını dahi çok görenleri Kürtler dost görüp güvenebilir mi? Esas "ben neden Kürtlerden oy alamıyorum" sorusunu kendilerine sorması gerekenler, bir kısım Kürtler'in AKP'ye oy vermelerini çok görmemeliler. HDP bence barajı rahatlıkla aşar. CHP'nin, oy'unun 2 puan arttırması bir şey değiştirmez, ama HDP'nin 2 puan fazla oy alması çok değiştirir. Seçmen bunun farkında. AKP ve sayın ERDOĞAN'ın önüne geçmenin tek yolu HDP'nin barajı aşması. OY'umuz HDP'ye.

HDP nin yüzde onu geçmesi AKP yi pisikolojik yenilgiyi tattiracak... - ercan02

Iyi düsünülmüs, olusabilecek seçim sonuçlarini objektif bir sekide ele alinmis bir makale. Erdogan ve onun AKPsini korkutan durum HDP nin yüzde 10 asmasiki bu özellikle doguda AKP ye oyveren Kürtlerin HDP yi seçmesi demektir. Nitekim AKPnin eski kurucusu Pir ... bunu saglayacak konumdadir. Türkiyenin batisi malesef bir (HDP açisindan) muamma olusturuyor. Ama HDP oralardada atakta. Hatta Karadenizde de bir seyler gelisiyor. Bunlarin hepsi br yana Beni ilgilendiren burada, yüzde onu geçen HDP yanliz aritmetik degisimi degil pisikolojik degisime neden olacak. AKP nin "durdurulamaz yükselis" sekteye ugrayacakki, Türkiyenin önüne yeni perspektifler açilsin.

Genelde analizlerini beğenerek okuduğum yazarın yanılgısı - Kör Kadı

Murat Yetkin genelde özellikle dış politika ile ilgili analizlerini beğenerek okuduğum bir yazar. Ancak iç politikadaki analizlerine bana göre gözlem eksikliği var. Hala AKP nin 7 Haziran'da mutlaka iktidar olacağı varsayımından yola çıkarak HDP nin barajı aşması halinde AKP nin milletvekilinin 276 nın altına inebileceğini yazıyor. Önerim biraz da kalabalıklara karışıp onların ne dediğine kulak vermeleri. Benim öykü denemelerim için sıkça içine karıştığım kalabalıklardan gözlemim kalabalıklarda genel eğilim artık AKP nin iktidardan gitmesi yönünde. Bu dileği geçmişte AKP ye oy vermiş partili olmayan kesimlerde sıkça gözlemek olası. Elbet HDP nin barajı aşması çok önemli; ama bu AKP nin milletvekili veya yazarın deyimiyle anayasayı değiştirecek çoğunluğu kaybetmesi için değil; odan daha önde kendini Kürt sorununun çözümünde Kürtlerin siyasi temsilcisi olarak kabul ettirmiş bir partinin parlamento dışında kalmasının demokrasi açısından, demokratik dengeler açısından çok önemli olduğu içindir. Yani 12 Eylülün Kürtleri parlamento dışına iterek Kürt Türk düşmanlığını derinleştiren politikasına yeniden geri dönmemek için önemlidir.