Hükümet seçimden sonra Anayasa?ya AB rötuşu yapacak

Erdoğan, seçimden sonra kısmi Anayasa değişikliği yapcaklarını açıkladı: ?(Anayasa Mahkemesi?ne) bireysel başvuru hakkı, ombudsman, siyasi ve seçimle ilgili değişiklikler yapacağız.? Bu sözler, Anayasa değişikliği girişiminin AB İlerleme Raporu?nun asgari önerileriyle sınırlı tutulacağını gösteriyor
Hükümet seçimden sonra Anayasa?ya AB rötuşu yapacak

‘Hızlı kullanmayı sever’
Erdoğan, kumanda masasında makinistlik yaparken, ulaştığı hızla ilgili yolculara bilgi verdi. Emine Erdoğan, 250 kilometre hızı bulan Erdoğan’ın makinistliğini “Hızlı kullanmayı sever” diye değerlendirdi.
FOTOĞRAF: KAYHAN ÖZER / AA


Başbakan Erdoğan, hızlı trenin ilk seferinde seçim sonrası projeleri hakkında bilgi verdi

ESKİŞEHİR - Ankara garında Eskişehir istikâmetinde bekleyen Yüksek Hızlı Tren’in hoparlöründen tanıdık bir ses duyuldu: ‘Sayın yolcular hızla yerimizi alalım. Yolculuğumuz başlamak üzere.’ Başbakan Tayyip Erdoğan’ın gururla yaptığı bu anonsun ardından Türkiye’nin ilk hızlı treni yola koyuldu.
Gerçi ilk 10-15 dakikada trenin yüksek hızını anlamak mümkün olmadı. Anladığımız ise Esenkent’e kadar olan bölümün altyapı inşaatının (kamulaştırma ihtilafları nedeniyle) tamamlanamadığı, dolayısıyla eski raylar üzerinde seyahatin hızlı olamadığıydı. Başbakan’ı Eskişehir seçim mitingine hızlı trenle getirebilmek sevkiyle hat erken açılmıştı. Esenkent’i geçince gerçekten hızlandık.
Göçten dönen leylek sürüleri altında yeşermeye başlayan Anadolu bozkırı üzerinde süratle kayan trende seyir gerçekten keyifliydi. Atatürk döneminden beri inanılmaz bir aymazlıkla ihmal edilmiş, Turgut Özal tarafından ‘komünistlikle’ eş tutulmuş demiryollarının yeniden canlanmasını görmek güzel.

‘250 kilometreyi gördük’
Makinistimizin sesi yine hoparlörde: ‘Sayın yolcular, 250 kilometreyi gördük, hayırlı olsun. Anadolu bozkırında saatte 258 kilometre hıza çıktık bir ara.
Az sonra makinist Tayyip Erdoğan karşımızda soruları yanıtlıyordu.
Ankara-Konya gelecek yıl bitecek, Ankara-İstanbul 2012’de tamamlanacaktı. Erdoğan yanında duran Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım “Özkaynakla yapıyoruz” dedi.
Erdoğan, “Hızlı tren bizde Avrupa’ya göre daha maliyetli” dedi. Onların arazisi ova, bizim öyle değil. Dağlar deliyoruz, viyadük döşüyoruz.”
‘Yatırımlar durmayacak’ diye devam etti Erdoğan; “Dünya bizim altı yıl önce dediğimiz noktaya geldi. Amerika’ya gittiğimizda altyapı yatırımlar diyorduk, kaynağı nereden bulacaksınız diye eleştiriyorlardı. Bakın Karabük Demir-Çelik bitmişti, demiryolu yatırımlarıyla canlandırdık. Karabük’te işsizlik sona erdi, ray ihracı başladı. Yatırım, istihdam demek, üretim demek. ABD Başkanı Obama dün altyapı yatırımlarını açıkladı. Altyapı yatırımlarından vazgeçmeyeceğiz. Kemer sıkılacaksa sıkılacak, yatırımlar durmayacak.”
IMF’nin yeni teklifinin henüz kendilerine ulaşmadığını, medyanın daha önce duyduğunu söyleyen Erdoğan, “IMF bize kalıcı gelir göster diyor. Gelirler her zaman kalıcı olmayabilir. Ben seruma benzetiyorum. Bazen kalıcı olur, bazen olmaz diye” konuştu. Başkakan, “Olağanüstü bir durum olmadıkça vergi artışı yok” dedi.
Erdoğan bütçede büyük revizyon yapılmasına karşı olduğunu da söyledi.
Erdoğan siyasi sözünü sona saklamıştı. Seçimlerden sonra Anayasa değişikliklerinin sorulması üzerine şunları söyledi: “Anayasa’yı topyekûn değil, kısmen değiştireceğiz. (Anayasa Mahkemesi’ne) bireysel başvuru hakkı, ombudsman, siyasi ve seçimle ilgili değişiklikler yapacağız.”
Bu sözler, Ak Parti’nin planladığı Anayasa değişikliği girişiminin Avrupa Birliği İlerleme Raporu’nun asgari önerileriyle sınırlı tutulacağını gösteriyordu.
Erdoğan sözlerini bitirdikten az sonra 1.5 saatlik yolculuğumuz sona eriyor, Eskişehir’e giriyorduk.

Eskişehir’de Büyükerşen önde
Erdoğan belki soğuğun da etkisiyle Yüksek Hızlı Tren’in geldiği gün 40 bin kişi alabilen Sıhhiye Meydanı’nın yarısını ancak doldurdu. Şehir merkezinde büyük bir AK Parti rüzgârı göze çarpmıyordu.
Yılmaz Büyükerşen’in Büyükşehir Belediye Başkanı olmasından bu yana giderek daha çok bir Orta Avrupa şehrine benzeyen Eskişehir insanın içine ferahlık veriyor. Eskişehir Ticaret ve Sanayi odalarının geziyi izleyen gazetecilere yaptığı Porsuk Irmağı bot gezisi daveti, değişimi gösteriyordu. CHP’nin bu kez aday çıkarmasına rağmen Büyükerşen’in idaresinden memnun olanlar DSP’nin de CHP’nin de oy tabanından fazla görünüyor. Maliye Bakanı Kemal Unakıtan’ın hastalıgı AK Parti’yi olumsuz etkilemiş. İki ilçe belediyesinden Odunpazarı AK Parti’de kalacak gibi görünse de, Tepebaşı’da çekişme devam ediyor. AK Parti adayı Hasan Gönen’in nefesi Büyükerşen’in ensesinde. MHP adayı Ahmet Vural ve CHP adayı Aydın Güngör de çalışıyor. Dolayısıyla Büyükerşen şu anda önde görünse de kazanması çantada keklik sayılmaz. Belki de bu yüzden CHP il teşkilatında Büyükşehir’de Büyükerşen, İl Genel Meclisi’nde CHP’ diyenler çoğalıyor.