Irak ordusunu Türk ordusu yeniden yapılandıracak

Talep Irak?tan geldi. MGK?da görüşüldü. Genelkurmay İkinci Başkanı Bağdat?a gitti ve anlaşmaya varıldı

Irak ve Türkiye, Irak ordusunun yeniden yapılandırılmasına Türk Silahlı Kuvvetleri’nin destek vermesi için anlaşma imzalamaya hazırlanıyorlar. Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Hasan Iğsız’ın 4 Mart’taki Bağdat ziyareti sırasında yapılan görüşmelerde, anlaşmayı yürürlüğe koyacak bir belgenin en kısa zamanda imzalanması üzerine anlaşmaya varıldı. Belgenin bir Mutabakat Muhtırası olacağı ancak Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün martın son haftasında beklenen Irak ziyaretine yetişip yetişmeyeceğinin henüz kesinlik kazanmadığı öğrenildi.
Radikal’in üst düzey kaynaklardan edindiği bilgilere göre, bir süre önce Bağdat Ankara’dan
Irak Savunma Bakanlığı ve Irak Silahlı Kuvvetleri’nin yeniden yapılandırılması için özellikle eğitim ve lojistik konularında Türk Silahlı Kuvvetleri’nden yardım ve destek talep etti.
Konu Ankara’da Başbakan Tayip Erdoğan ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ arasında görüşüldü. Cumhurbaşkanı Gül’ün başkanlığında 26 Şubat’ta yapılan son Milli Güvenlik Kurulu ardından yayımlanan basın bildirisinde de  “Irak’ta son dönemde vuku bulan gelişmeler ve Irak ile işbirliğinin, güvenlik, enerji ve ekonomi boyutları başta olmak üzere güçlendirilmesi amacıyla yürütülen temaslar ele alınmıştır” cümlesine yer verildi.
Irak’la ilişkilerin güvenlik alanında güçlendirilmesi için bu önemli adım, Genelkurmay İkinci Başkanı Iğsız’ın 4 Mart’taki Bağdat temaslarıyla atıldı.

Yazılı anlaşma yolda

Üst düzey bir kaynak tarafından “Siyasi ilişkilere paralel olarak askeri ilişkilerin de geliştirilmesi maksadıyla” yapıldığı vurgulanan temaslarda Orgeneral Iğsız, Irak Savunma Bakanı Abdulkadir Cassım, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Babekir Badirkhan Zebari ve Irak’taki ABD Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Raymond Odierno ile görüştü. Iğsız’ın Irak heyetiyle yaptığı görüşmelerde ağırlıkla Irak ordusunun yeniden yapılandırılmasına verilecek Türk desteği görüşüldü. Türk tarafı, yazılı bir belgeye bağlı olması halinde, Irak ordusuna zaten verilmeye başlanan desteği genişletmeye Ankara’nın hazır olduğunu bildirdi. Bunun üzerine iki taraf da bir Mutabakat Muhtırası imzalanması üzerine anlaşmaya vardılar. Irak ordusuna verilecek eğitim ve lojistik desteğin kapsamı bu belge ile belirlenecek.
Iraklı yetkililerle görüşmede PKK ile mücadelede geçen yıl boyut değiştiren ortak mücadelenin devamı konusunun da ele alındığı bildiriliyor.
Bilindiği gibi, Irak’ın ABD işgali sonrası yeni devlet yapılanması içinde Cumhurbaşkanı, Dışişleri Bakanı ve Genelkurmay Başkanı Kürt kökenlilerden oluştu. Genelkurmay Başkanı Zebari’nin (Mesud Barzani’nin Kürdistan Demokratik Partisi’ne bağlı) Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari ile aynı soyadını taşıması dikkat çekiyor.
Irak’taki PKK varlığıyla mücadele, Barzani başkanlığındaki Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin Türkiye ve ABD ile oluşturulan üçlü mekanizmadaki Irak heyetine dahil olmasıyla yeni bir boyut kazanmıştı.

ABD ile ‘sorun yok’

Iğsız’ın Odierno ile yaptığı görüşmede ise ağırlıkla PKK ile ortak mücadele konusunun gündemde olduğu öğrenildi. Üst düzey bir kaynak, Irak’taki ABD kuvvetlerinin Türkiye üzerinden çekilmesi konusunun görüşülüp görüşülmediği sorumuz üzerine, “Gündemde değildi. Irak’taki genel güvenlik durumu hakkında bilgi değişimi yapıldı” dedi. Aynı kaynak görüşmede PKK’ya karşı ‘askeri işbirliğinin esasları ve uygulamalarının gözden geçirildiğini ve “ABD ile ilişkilerde şu aşamada herhangi bir problem bulunmadığını” da söyledi. Kaynak, Türkiye’nin ABD’den Irak’taki PKK’ya karşı istihbarat paylaşımının ötesine geçen daha aktif işbirliğinin beklendiği yolundaki haberlerin hatırlatılması üzerine “Şu aşamada bir problem yok” yanıtını tekrarlamakla yetindi.
Iğsız’ın ziyareti hem 7 Mart’ta ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’un Türkiye’ye yapacağı ziyaret, hem de Cumhurbaşkanı Gül’ün mart sonunda Irak’a yapması beklenen ziyaret öncesi önemli bir teknik aşama sayılıyor.
Daha önce Gül’ün sağlık sorunu nedeniyle ertelenen bu ziyarette, MGK bildirisinde sözü edilen güvenlik adımının yanı sıra, enerji ve ekonomik işbirliği alanlarında, özellikle de petrol ve gaz işbirliği alanlarında adımların atılması amaçlanıyor.