IŞİD Resulayn'de ikinci Kobane mi deneyecek?

Şu anda Türkiye açısından sınırın Suriye tarafındaki en güvenli bölgeler PYD kontrolündeki bölgeler gibi duruyor. Hükümetin PKK ile diyalogu devam ettikçe de öyle kalır. IŞİD o nedenle PYD bölgelerine saldırıyor

Dün uluslararası haber ajansları Irak ve Şam İslam Devleti (IŞİD) ya da Arapça kısaltmasıyla DAİŞ örgütüne dair pek çok haber geçti, ama birisi gölgede kaldı.

Bu da doğaldı, çünkü diğerleri gerçekten daha büyük ölçekteydi.

Örneğin Saddam Hüseyin’in doğduğu Tıkrit şehri dün Irak kuvvetleri tarafından IŞİD, DAİŞ ne derseniz deyin bu meşum terör örgütünden geri alındı; bu konudaki en önemli gelişme buydu.

***

Irak güçleri diyorum ama harekâtı baştan sonuna dek yöneten İran Devrim Muhafızlarına bağlı Kudüs Gücü komutanı Kasım Süleymâni idi; zaten şehre, yanında Iraklı subaylar olduğu halde muzaffer bir fatih edasıyla giren de o oldu.

Bizim hükümet “DAİŞ’ten boşalan yerlere Şiiler yerleşmesin” diyor ya, aslında İran yerleşmesin demek istiyor.

Çünkü Irak’taki Sünni aşiretlerin çoğu, geçmişte Şii Nuri el-Maliki yönetimi sırasındaki dışlanmaya tepki olarak, komutanlarının bir kısmı eski Saddam ordusunda görev almış IŞİD’e destek oluyor.

***

Öte yandan şu anda kâğıt üzerinde Irak ordusu görünse de, bölgede IŞİD’e asıl karşı duranlar İran destekli Şii milisler ve Kürtler.

Şu bilgiyi ilginç bulacaksınız: IŞİD’e karşı koalisyonda Türkiye, Irak’taki Kürdistan Bölgesel Yönetimi’ne (KBY) bağlı peşmerge komutanlarının yanı sıra özellikle Musul civarındaki Sünni Arap aşiretlerine askeri eğitim veriyor.

Diğer yandan KBY, IŞİD mücahitlerine karşı savaşmak isteyen Hıristiyan güçlere silahlı eğitim veriyor. İran’ın ise, mevcut etkisine ek olarak Şii Türkmenlerden oluşan birliklere askeri eğitim vermeye başladığı bildiriliyor. Bu Ahmet Davutoğlu hükümeti için ayrıca bir endişe kaynağı.

***

Koalisyon güçlerinin Musul’u geri almak için hazırlandığı bildirilen geniş çaplı harekatın hazırlıkları bütün bunlar.

ABD Merkezî Kuvvetler Komutanı Orgeneral Lloyd Austin dün Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel ile görüşmeler yapmak üzere Ankara’daydı.

Dışişleri Sözcüsü Tanju Bilgiç ise dün bir soru üzerine İncirlik’in Musul harekâtına açılmasının şu anda söz konusu olmadığını söyledi. Ankara İncirlik için Beşar Esad’a karşı uçuşa yasaklı bölge şartını geri almış görünmüyor. Ama siyaset bu, beş dakikada değişir bütün işler.

***

IŞİD’e dair bir başka önemli haber, Irak’ın Ramadi şehrinde aynı anda 7 bombalı otomobili birden patlatması ve İsrail casusu olmakla suçladığı bir rehineyi 10 yaşında olduğu söylenen bir çocuğa, alnına tabanca dayatarak öldürtmesinin görüntülerini yayınlatmasıydı.

IŞİD vahşet kelimesine her geçen gün yeni anlamlar ekliyor.

Tabii bu haberler arasında IŞİD’in Türkiye sınırı yakınlarında, Ceylanpınar’ın karşısında Resulayn kasabasına yeni bir saldırı başlatmakta olduğu haberleri gölgede kaldı.

***

Resulayn ve çevre köyleri bir süredir PKK’nın Suriye’deki kardeş örgütü PYD’nin silahlı gücü YPG’nin kontrolünde. Tıpkı Süleyman Şah türbesinin nakledildiği Suriye Eşmesi bölgesi gibi…

Eylül 2014 ve Ocak 2015 arasında süren Kobani kuşatmasından zorlukla püskürtülen IŞİD belli ki fiziki temasın eskisi gibi olmaması nedeniyle Türkiye sınırıyla yeni temas noktaları peşinde. (Kobani gibi resulayn da IŞİD’in Suriye’deki merkezi Rakka şehrine yakın konumda.)

IŞİD’in derdi Suriye’ye Türkiye üzerinden ‘yabancı savaşçıların’ geçişini eskisi gibi sağlamak; ama biraz Batının artan baskısı, biraz Ankara’nın gözünün özellikle Sultanahmet bombalaması ve Charlie Hebdo ardından korkması sonucu önlemler sıkılaşmış vaziyette.

***

Ama bir önemli unsur daha var.

Sülayman Şah türbesi örneğinde olduğu gibi, şu anda sınırın Suriye tarafında PYD kontrolünde olan bölgeler, IŞİD’le Türkiye arasında bir nevi tampon bölge gibi.

PKK ile hükümetin görüşmeleri devam ettiği ve eylemsizlik yönünde geliştiği müddetçe de öyle kalacak gibi. Yani sınırın Suriye yanındaki PYD/PKK varlığı şu anda neredeyse sınırın Türkiye tarafındaki TSK varlığına kalkan, ya da stratejik derinlik niteliğinde. Dünyanın bin türlü hâli var, değil mi?

***

Dolayısıyla IŞİD Resulayn’da ikinci bir Kobani denemeye kalkarsa, bunun yalnızca Suriye ve Irak’ta değil, PKK ile diyalogun bu kritik aşamasında Türkiye’de de etkileri olabilir.

O nedenle bugünlerde iki misli dikkatli olmakta yarar var.