İşte rakamlarla seçim sonrası senaryoları

50 küsur yılın en önemli seçiminin sonucunu herkes merak ediyor. İşte size rakamlar üzerinden, 8 Haziran sabahı nasıl bir tablo ile karşı karşıya kalacağımıza dair 4 senaryo ve bunların ortaya çıkaracağı 4 muhtemel sonuç...

Lafı uzatmaya gerek yok.

7 Haziran seçimleri belki 50 küsur yılın nen önemli seçimine dönüştü.

Bunun sebebi, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın seçimin hedefini yeni parlamento ve hükümet kurulmasından öteye, ona güçlü başkanlık sistemi getirecek bir Anayasayı sağlayacak Meclis çoğunluğu olarak ilan etmiş olması.

“Ben parti adı vermiyorum” dese de Başbakan Ahmet Davutoğlu’na emanet ettiği AK Parti’den bunu beklediği apaçık ortada, baksanıza CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun çiftçiye mazot vaadine bile AK Parti’nin başındaki Davutoğlu’dan önce Erdoğan cevap veriyor.

***

AK Parti’nin bunu yapıp yapamayacağı sadece kendi performansına bağlı değil.

Hayır, sadece HDP’nin o adaletsiz yüzde 10 barajını geçip geçemeyeceğine de bağlı değil, aynı zamanda CHP ve MHP’nin bu seçimde ne yapabileceğine de bağlı.

Bunu anlamak için kısaca seçim rakamlarını hatırlamamız gerekiyor.

***

Erdoğan 2011 seçimlerinde o müthiş yüzde 50’yi yakaladığı zaman bile Anayasa değişikliğini halkoylamasına taşıyacak 330 sandalyeyi yakalayamamıştı.

O seçimlerde (yaklaşık rakamlarla) CHP yüzde 26, MHP yüzde 13, çoğu BDP destekli bağımsızlar 6 küsur ve Saadet ile BBP toplam yüzde 2 oy almıştı.

2014 belediye seçimlerinde ise bu oranlar (yine yaklaşık) 45.5 (AK Parti), 27.5 (CHP), 15.5 (MHP) 6.1 (BDP+HDP) ve 3.1 (SP+BBP) olarak ortaya çıktı.

***

SP+BBP toplamını vermek zorundayız, çünkü BBP seçimlere Saadet çatısı altında girmeye karar verdi ve bu toplam hiçbir seçimde yüzde 2’nin altına düşmüyor. Bu milletvekili çıkarmaya yetmiyor, ancak oy hesabını toplam 100’e göre değil, mesela 98’e göre başlatıyor.

KONDA’dan Bekir Ağırdır’ın hesaba katılmasını öğütlediği bir başka unsur da Hüda-Par’ın bu seçimlerde Doğu ve Güneydoğu’dan bir, belki iki bağımsız milletvekili çıkarabilme ihtimali.

Bu durum, AK Parti oylarını biraz daha azaltır, ama seçilmeleri halinde Hüda-Par vekilleri öyle sınırda bir durum ortaya çıkarsa iyi bir pazarlıkla Erdoğan’ın süper-başkan anayasasına destek de verebilirler; yani eksiler, artıları götürebilir.

***

Gelelim senaryolara…

Seçim tahminleri henüz HDP’yi yüzde 10’u geçmeyi garantilediğini göstermiyor.

Ama internet ortamında alınacak oya göre sandalye sayısı hesaplayan, dolayısıyla senaryo çalışmalarına imkan tanıyan simülasyon, benzetim programları mevcut.

***

Üç genç tasarımcı mühendis, Amaç Herdağdelen, Eser Aygün ve Deniz Cem Önduygu oturmuş ve bu işten anlayanlara göre hiç de fena olmayan bir benzetim programı yazmışlar.

Çıkardığı sonuçları kesin yargı sahibi olmak için değil, ama bir fikir sahibi olmak için kullanabilirsiniz; neticede bu bir seçim, sandıktan neyin nasıl çıkacağı son anda değişebilir.

Ama gerçekten seçim sonrası Türkiye siyasetine dair senaryo çalışmasına imkân tanıyan sonuçlar çıkıyor.

***

İşte size en merak edilen dört senaryo; örneğin önceki iki seçime bakarak CHP’yi yüzde 26, MHP’yi yüzde 14 zemininde var sayarak yapılacak tahminlerde şöyle oluşabilir:

1- HDP yüzde 10’u bulursa, CHP, MHP ve HDP’den herhangi ikisinin oylarını birer puan artırması AK Parti’yi yüzde 42 sınırına yaklaştırır ve 276 sandalyeyi bulup destek almadan hükümet kurmasını imkânsız kılabilir.

2- HDP yüzde 10’u bulursa, CHP ve MHP’nin oylarında hiç artış olmasa dahi AK Parti’nin Erdoğan’ın istediği Anayasayı –bırakalım Meclis’ten geçirmeyi- halkoyuna taşıyacak 330 oyu bulması imkânsız hale gelir.

3- HDP yüzde 10’a ulaşamaz ise, AK Parti hükümetinin kurulamaması için CHP’nin yüzde 30’un üzerine çıkması, MHP’nin yüzde 20’yi yakalaması gerekiyor ki şu ana dek yayınlanan ciddi anketler böyle bir sonuç göstermiyor.

4- HDP yüzde 10’a ulaşamaz ise (yine de HDP, SP+BBP ve diğerlerinin toplam yüzde 7’den fazla alabileceği yönündeki gerçekçi varsayımla) CHP ve MHP oylarını hiç artıramasa dahi, AK Parti’nin 330 sandalyeye ulaşması ve Erdoğan’a istediği süper başkanlığı vermesi mümkün görünmüyor.

Bu tablodan çıkan birkaç sonuç var:

1- HDP’nin durumu hâlâ ortada olduğu için kesin senaryolar kurulamıyor.

2- HDP yüzde 10’u bulursa AK Parti’nin yüzde 42’nin altına düşmesi tek başına hükümet kuramaması demektir.

3- Bu tabloda yalnızca HDP’nin yüzde 10’u bulması yetmez, CHP’nin ve MHP’nin de yüzde 26 ve 14 temellerinin üzerine puan koyması gerekir.

4- HDP barajı geçse de geçmese de AK Parti’nin yüzde 45’in altında alması Erdoğan’ın süper-başkanlık hedefini tutturamayacağı anlamına gelir.

Başka senaryolar da çıkabilir mi diyorsunuz?

O zaman buyurun, kendi tahmininize göre www.cilekagaci.com adresine gidip kendiniz de bulabilirsiniz.