İşte rakamlarla seçim sonrası senaryoları

50 küsur yılın en önemli seçiminin sonucunu herkes merak ediyor. İşte size rakamlar üzerinden, 8 Haziran sabahı nasıl bir tablo ile karşı karşıya kalacağımıza dair 4 senaryo ve bunların ortaya çıkaracağı 4 muhtemel sonuç...

Lafı uzatmaya gerek yok.

7 Haziran seçimleri belki 50 küsur yılın nen önemli seçimine dönüştü.

Bunun sebebi, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın seçimin hedefini yeni parlamento ve hükümet kurulmasından öteye, ona güçlü başkanlık sistemi getirecek bir Anayasayı sağlayacak Meclis çoğunluğu olarak ilan etmiş olması.

“Ben parti adı vermiyorum” dese de Başbakan Ahmet Davutoğlu’na emanet ettiği AK Parti’den bunu beklediği apaçık ortada, baksanıza CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun çiftçiye mazot vaadine bile AK Parti’nin başındaki Davutoğlu’dan önce Erdoğan cevap veriyor.

***

AK Parti’nin bunu yapıp yapamayacağı sadece kendi performansına bağlı değil.

Hayır, sadece HDP’nin o adaletsiz yüzde 10 barajını geçip geçemeyeceğine de bağlı değil, aynı zamanda CHP ve MHP’nin bu seçimde ne yapabileceğine de bağlı.

Bunu anlamak için kısaca seçim rakamlarını hatırlamamız gerekiyor.

***

Erdoğan 2011 seçimlerinde o müthiş yüzde 50’yi yakaladığı zaman bile Anayasa değişikliğini halkoylamasına taşıyacak 330 sandalyeyi yakalayamamıştı.

O seçimlerde (yaklaşık rakamlarla) CHP yüzde 26, MHP yüzde 13, çoğu BDP destekli bağımsızlar 6 küsur ve Saadet ile BBP toplam yüzde 2 oy almıştı.

2014 belediye seçimlerinde ise bu oranlar (yine yaklaşık) 45.5 (AK Parti), 27.5 (CHP), 15.5 (MHP) 6.1 (BDP+HDP) ve 3.1 (SP+BBP) olarak ortaya çıktı.

***

SP+BBP toplamını vermek zorundayız, çünkü BBP seçimlere Saadet çatısı altında girmeye karar verdi ve bu toplam hiçbir seçimde yüzde 2’nin altına düşmüyor. Bu milletvekili çıkarmaya yetmiyor, ancak oy hesabını toplam 100’e göre değil, mesela 98’e göre başlatıyor.

KONDA’dan Bekir Ağırdır’ın hesaba katılmasını öğütlediği bir başka unsur da Hüda-Par’ın bu seçimlerde Doğu ve Güneydoğu’dan bir, belki iki bağımsız milletvekili çıkarabilme ihtimali.

Bu durum, AK Parti oylarını biraz daha azaltır, ama seçilmeleri halinde Hüda-Par vekilleri öyle sınırda bir durum ortaya çıkarsa iyi bir pazarlıkla Erdoğan’ın süper-başkan anayasasına destek de verebilirler; yani eksiler, artıları götürebilir.

***

Gelelim senaryolara…

Seçim tahminleri henüz HDP’yi yüzde 10’u geçmeyi garantilediğini göstermiyor.

Ama internet ortamında alınacak oya göre sandalye sayısı hesaplayan, dolayısıyla senaryo çalışmalarına imkan tanıyan simülasyon, benzetim programları mevcut.

***

Üç genç tasarımcı mühendis, Amaç Herdağdelen, Eser Aygün ve Deniz Cem Önduygu oturmuş ve bu işten anlayanlara göre hiç de fena olmayan bir benzetim programı yazmışlar.

Çıkardığı sonuçları kesin yargı sahibi olmak için değil, ama bir fikir sahibi olmak için kullanabilirsiniz; neticede bu bir seçim, sandıktan neyin nasıl çıkacağı son anda değişebilir.

Ama gerçekten seçim sonrası Türkiye siyasetine dair senaryo çalışmasına imkân tanıyan sonuçlar çıkıyor.

***

İşte size en merak edilen dört senaryo; örneğin önceki iki seçime bakarak CHP’yi yüzde 26, MHP’yi yüzde 14 zemininde var sayarak yapılacak tahminlerde şöyle oluşabilir:

1- HDP yüzde 10’u bulursa, CHP, MHP ve HDP’den herhangi ikisinin oylarını birer puan artırması AK Parti’yi yüzde 42 sınırına yaklaştırır ve 276 sandalyeyi bulup destek almadan hükümet kurmasını imkânsız kılabilir.

2- HDP yüzde 10’u bulursa, CHP ve MHP’nin oylarında hiç artış olmasa dahi AK Parti’nin Erdoğan’ın istediği Anayasayı –bırakalım Meclis’ten geçirmeyi- halkoyuna taşıyacak 330 oyu bulması imkânsız hale gelir.

3- HDP yüzde 10’a ulaşamaz ise, AK Parti hükümetinin kurulamaması için CHP’nin yüzde 30’un üzerine çıkması, MHP’nin yüzde 20’yi yakalaması gerekiyor ki şu ana dek yayınlanan ciddi anketler böyle bir sonuç göstermiyor.

4- HDP yüzde 10’a ulaşamaz ise (yine de HDP, SP+BBP ve diğerlerinin toplam yüzde 7’den fazla alabileceği yönündeki gerçekçi varsayımla) CHP ve MHP oylarını hiç artıramasa dahi, AK Parti’nin 330 sandalyeye ulaşması ve Erdoğan’a istediği süper başkanlığı vermesi mümkün görünmüyor.

Bu tablodan çıkan birkaç sonuç var:

1- HDP’nin durumu hâlâ ortada olduğu için kesin senaryolar kurulamıyor.

2- HDP yüzde 10’u bulursa AK Parti’nin yüzde 42’nin altına düşmesi tek başına hükümet kuramaması demektir.

3- Bu tabloda yalnızca HDP’nin yüzde 10’u bulması yetmez, CHP’nin ve MHP’nin de yüzde 26 ve 14 temellerinin üzerine puan koyması gerekir.

4- HDP barajı geçse de geçmese de AK Parti’nin yüzde 45’in altında alması Erdoğan’ın süper-başkanlık hedefini tutturamayacağı anlamına gelir.

Başka senaryolar da çıkabilir mi diyorsunuz?

O zaman buyurun, kendi tahmininize göre www.cilekagaci.com adresine gidip kendiniz de bulabilirsiniz.

http://www.radikal.com.tr/134651913465196

YORUMLAR
(6 Yorum Yapıldı)
Tüm Yorumları Gör

HDP goz boyamasi - user649322

HDP hadi bize verin AKP'yi iktidar yapmayalim diyor ama burada CHP oylarinin dustugu gozardi ediliyor. HDP oylari sadece CHP'den geldigine gore yani AKP iktidar olmasin diye HDP'ye verenler CHP'li olduguna gore CHP'nin oyu artmayacak. Ayni bile kalmayacak. HDP yuzde 10 olursa CHP duserse MHP ayni kalirsa diye bir senaryo yapmak lazim. Herhalde AKP yine kurar hukumeti bu senaryoda.

zor oyun - user781727

Hdp nin ne yaptığı ve ne yapacağı tam olarak belli olmadan, yaklaşık tahmin yürütmek zor fakat. Akp nin 300 sayısına ulaşması hiçbir türlü mümkün görünmüyor. Anketler arasında bariz uyumsuzlukta, ya anket şirketlerinin manüplasyon yaptığını yada çok acemi olduklarını gösteriyor. 2 nci büyük parti nin oyları %30 un altı üstü çok oynamaz, eğer mhp %17-18 oranını yakalarsa, üstüne küçük partileri ve bağımsızları %5 ilave edince, geriye %47-48 kalıyor. Bu rakam akp-hdp toplamıdır. Hdp barajı geçerse ki, ( pek ihtimal dahilinde değil) o zaman koalisyon dan başka sayı çıkmaz. Sol, sosyal demokrat kesimin, ilk günlerdeki tutumu şu an farklı, oy unu ziyan etmek istemiyor, yani hdp ye oy vereyim derken, aslında akp ye vermiş olmaktan korkuyor. Hdp nin, barajı geçmesi gerek, fakat kürt seçmenden oy alamıyor. Hdp, her ne kadar ben kürt milliyetçisi değilim dese de. bu günkü konumu bunun aksini göstermiyor. Ayrıca akp- hdp gizli ittifak şüphesi de ortada, Bence, başından beri, akp-hdp ortak bir plan çerçevesinde hareket ediyor. Barajı aşsa da, aşmasada, sonuç aynı kapıya çıkıyor. Aşarsa, koalisyon ortakları belli, aşmassa akp tam sınırda tek başına iktidar.

akp de ciddi oy kaybı.. - user737287

halk artık uyandı.. esnaf kan ağlıyor.. halk kredi kartı borçlarını ödeyemez oldu.. bizim ülkede halkın cebine dokunmadan iktidar değişmez ne yazık ki!! demokrasi, hukuk vs.. den değil de ekonomiden dolayı çok ciddi oy kaybı var.. en fanatik akp liler bile döndü..

Seçim Sonrası Anayasa Değişikliği İşbirliği/Koalisyonu Ne Olacak! - user885022

Seçim sonrası asıl süpriz(kısmen hayal kırıklığı) HDP'yi destekleme kararı alan ve AKP karşıtlığı ön plana çıkan sol kesimde yaşanacaktır diye düşünüyorum.Zira, Anayasa değişikliği konusunda MHP ve CHP'nin pozisyonu bilinmektedir. Bu noktada, Anayasa değişikliği için geriye kalan ise kemikleşmiş AKP karşıtı oyları derleyerek %10 barajını geçmeyi öngören HDP'dir. Bu itibarla, HDP'nin seçim sonrası şartlar değişti "bizim istediğimiz yapıya geçmek için Anayasa'nın mutlaka değişmesi zorunludur" gerekçesi ile AKP ile işbirliği/müzakere yapma ihtimali kuvvetle muhtemel gözüküyor. Buna ilave olarak, "Anayasa Değişikliği" ve/veya "Başkanlık Sistemine Geçiş"e sihirli anlamlar yüklemek ve tüm sorunların kolayca çözülebileceği algısını oluşturma da başkaca bir sorun olarak ortaya çıkıyor. Ayrıca, herhangi bir parti şemsiyesi altında faaliyet yürüten/yürütebilen her siyasi akımı "demokratik" olarak değerlendirme çabası da tartışılması gereken başkaca bir unsurdur.

simülasyon problemli - user407637

bence bu simülasyon problemli, oy oranlarını milletvekilli sayılarını yerel düzeyde nasıl dağıtıyor.. il il detaylandırılabilirse anlamlı, aynı oy oranını veriyorsunuz birinin milletvekili sayısı 220 diğerinin 160larda çıkıyor. bir önceki seçim veri olarak alınmış , sabit bazı farklar belirlenmiş, kısaca manipülasyon yapılmış. her ilin dinamikleri farklı, ve oy oranları değişebilir. birinci parti değişebilir. bunu bir anket şirketi türkiye genelinde yapmalı, o zaman daha anlamlı olur.

HDP'nin girdigi senaryolar - user877307

HDP'nin meclise girdigi senaryolarda AKP'nin HDP destegi ile baskanlik sistemini getirmeyecegini nasil bilebiliyoruz? Sonucta AKP bu durumda HDP'nin istediklerini verebilecek bir konumda olur. HDP baskanlik sistemine karsi oldugunu beyan etmis olabilir, ancak bunun bir baglayiciligi yok.