Mitingden manzaralar

Mitingde gördüğüm manzaralar gösteriye kaç kişinin katıldığıyla ilgili tartışmaları anlamsız bırakıyor. Tüm dünyanın aldığı mesajı AK Parti de almalı." /> Mitingden manzaralar

Mitingde gördüğüm manzaralar gösteriye kaç kişinin katıldığıyla ilgili tartışmaları anlamsız bırakıyor. Tüm dünyanın aldığı mesajı AK Parti de almalı." /> İzmir'i de görünce artık rakamların anlamı kalmıyor - MURAT YETKİN - Radikal

İzmir'i de görünce artık rakamların anlamı kalmıyor

<strong><em><font color="#BF0000">Mitingden manzaralar</font></em></strong><br></br>Mitingde gördüğüm manzaralar gösteriye kaç kişinin katıldığıyla ilgili tartışmaları anlamsız bırakıyor. Tüm dünyanın aldığı mesajı AK Parti de almalı.

İZMİR - Bence AK Parti artık kendisine karşı yapıldığı apaçık bu mitinglerle rakam yarıştırmayı bırakmalı. İzmir'in dünkü halini gördükten sonra, rakamların da pek anlamı kalmıyor zaten.
Dünyanın belli başlı televizyon haber kanalları dünkü İzmir mitingini 'Türkiye'de laikler sokaklara döküldü', 'Yüz binler hükümete karşı sokaklarda' diye birinci haber olarak verdiler. Siz İzmir Gündoğdu Meydanı'nın Tandoğan'ı ve Çağlayan'ı geçtiğini ve kitlenin 1.5 milyonu bulduğunu söyleyebilirsiniz ama, tekrar ediyorum, rakamların artık bir önemi yok.

Meydanlar doluyor, 'fazla zorun oyunu bozduğu' kuralı işliyor. İzmir kendisine 'gâvur' diyenlere gülerek biraz da bunu gösterdi.
FOTOĞRAF: REUTERS

Mesaj alınmış olmalı
Çünkü yabancı haber ajansları ve televizyonların aldığı mesajı artık ilgili herkesin aldığı düşünülmeli.
Mitingin dağılmasının ardından İkinci Kordon'dan birkaç manzarayı aktarmak bir fikir verebilir. Bir ara sokaktan siyah tişörtleri, siyah pantolonlarıyla belki anarşist, belki heavy metalci diyebileceğiniz bir grup geliyor. Sıkı durun, aralarında bir elinde Türk bayrağı taşıyıp diğer eliyle 'rocker' işareti (bozkurt işaretinin yumruk yapılmış hali) yapan biri de var. Dillerinde, uydururken de, söylerken pek eğlendikleri anlaşılan bir şarkı: 'Tayyip babanın bir çiftliği var/Çiftliğinde inekleri var/Çankaya, Çankaya diye bağırır/Çiftliğinde Tayyip babanın'.
Onları kesen sokaktan bu kez gerçekten bozkurt işareti yapan ve dev bir bayrak taşıyan başka bir genç grubu geçiyor: 'Türküz, Türkçüyüz, Atatürkçüyüz'. Sesleri, akşam Trabzonspor'la yapılacak maçı formaları içinde bekleyen bir grup Fenerbahçe taraftarının sesine karışıyor: 'Türkiye laiktir, laik kalacak'.
CHP lideri Deniz Baykal, onu ve beraberindekileri Üçkuyular'dan Gündoğdu'ya getiren tekneden indiklerinden itibaren tek bir slogana muhatap kaldı: 'Birleşin'. Baykal, miting podyumunun hemen altında durdu ve konuşmaları izlemeye başladı. DSP lideri Zeki Sezer ve SHP lideri Murat Karayalçın da miting alanındaydılar. Ama podyuma doğru ya yaklaşamadılar ya da tam anlaşma olmadan Baykal ile birlikte görünmek istemediler. Tuncay Özkan'ın bir metazori ile üçünü bir arada podyuma davet etmesinden Baykal'ın haberinin olmadığı sonradan anlaşıldı. Tuncay'ın 'Sezer'in önünü açın', 'Karayalçın'ın önünü açın, gelsinler' çağrıları da muhtemelen olacağı da varsa, oldurmadı işi. Yine de birleşme ihtimali tükenmiş değil. Ama öyle anlaşılıyor ki, partiler birleşmese de soldaki seçmenin ağırlığını CHP'ye verme ihtimali yükseliyor.
Başka bir ülkede olsa...
Dünyada bir ay içinde, ikişer hafta arayla bu kadar insanın hükümete karşı sokağa döküldüğü hangi ülke olsa, orada siyasi dengeler değişir. Siyasi dengelerin değişmesini yalnızca Genelkurmay'ın bildirisine, Anayasa Mahkemesi'ne ya da kurumsal nedenlere bağlamak, AK Parti iktidarını yanılgıya sevk edebilir. Kaldı ki, Anayasa Mahkemesi Başkanı Tülay Tuğcu'nun, 'cumhurbaşkanının mevcut yetkileriyle halk tarafından seçilmesi rejim değişikliği değildir' yorumunda bulunması, AK Parti'nin 'Yargı ne yapsak engelliyor' teziyle çelişti.
AK Parti için garanti değil
Türkiye'nin sokaklarındaki, meydanlarındaki mevcut manzara, iki turlu bir cumhurbaşkanı seçiminde Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, Başbakan Tayyip Erdoğan ya da uzlaşma olmadan önerilecek bir AK Partilinin cumhurbaşkanlığının garanti olmadığını da gözler önüne seriyor. Fazla zorun oyunu bozduğu kuralı işliyor.
İzmir dün kendisine 'gâvur İzmir' diyenlere gülerek, biraz da bunu gösterdi.