Kılıçdaroğlu, "Fark yaratamazsak girmeyiz" diyor

CHP liderinin yakın çevresine "Ülke yönetimi aynı kalacaksa, koalisyona girmemizin anlamı yok" dediği öğrenildi. Kilit konu dış politika.

Askerin Suriye’deki duruma müdahale etme konusundaki hükümet direktifine karşın harekete geçip geçmeyeceği bugünkü Milli Güvenlik Kurulu’nda belli olacak.

Bir yandan ordunun hükümetin emrini zamana yayması gibi aykırı bir durum var ortada, diğer yandan da iki hafta içinde değişeceği belli bir hükümetin, değişeceği belli Suriye politikası uyarınca iç savaş içindeki komşu topraklara Mehmetçiği gönderme riski.

Çünkü CHP ola ki AK Parti ile koalisyon yaparsa, ilk değişecek şeylerden birisinin Suriye siyaseti olacağı, hatta bunun koalisyon görüşmelerinde gündeme gelebileceği şimdiden söylenebilir.

***

Ankara’daki durum o kadar gergin ki, çözümü Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel’i görev süresinin bitmesine haftalar kala görevine devam edip etmeyeceği dahi konuşuluyor.

Öyle bir durumda yerine gelecek Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hulusi Akar’dan farklı bir değerlendirmeyi beklemek ne kadar gerçekçi, o da ayrı konu.

Hükümet değişmek üzereyken askeri Suriye’ye müdahaleye zorlamanın aciliyetinin kamuoyuna açıklanması gerekiyor; dört yıldır devam eden iç savaş dört gün içinde Türk askeri müdahale etmezse seyir mi değiştirecek?

***

Bu kadar acil mi gerçekten? Şunun şurasında en fazla 1 Temmuz Çarşamba günü Meclis Başkanı seçilmiş olacak.

Eğer Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan söylediği gibi seçim ardından hükümeti kurma görevini Başbakan Ahmet Davutoğlu’na verirse, hükümetin bayrama kadar kurulması ihtimali var.

Yok, eğer Cumhurbaşkanı “Başkanlık divanı da kurulsun, komisyonlar da oluşsun, öyle vereyim” derse, o zaman bu tutumda da bir zaman kazanma çabası aranmaya başlar.

***

İşte bu gibi gelişmelerin de etkisiyle CHP yönetiminde muhtemel koalisyon görüşmelerine dair hesaplar netlik kazanmaya başladı.

Kemal Kılıçdaroğlu’nun yakın çevresine “Ülke yönetimi aynı kalacaksa, CHP’nin girişiyle gözle görülebilir bir fark ortaya konamayacaksa, koalisyona girmemizin anlamı yok” dediği öğrenildi.

Kılıçdaroğlu, diğer alanların yanısıra, özellikle dış politikada CHP farkının ilk günden görünür olmasına önem veriyor.

***

Suriye siyaseti, dış politikadaki fark açısından kilit önem taşıyacak, eğer CHP koalisyona girerse.

Ama yine yakın çevresine söylediğine göre, Kılıçdaroğlu dış politika derken yalnızca dış işleri bakanlığını kast etmiyor.

Zaten AK Parti yönetim kademelerinde CHP’nin koalisyona girmesi halinde Başbakan Yardımcısının Dışişleri Bakanlığını da üstlenmesi formülü konuşulıyor. Daha önce Hikmet Çetin’den Tansu Çiller’e, Murat Karayalçın’dan Deniz Baykal’a dek uygulanmış bu modelin, Avrupa’da da örnekleri var.

***

Bir de MGK’daki dengeler var. CHP MGK’da AK Parti karşısında ciddi varlık göstermek istiyor. Dış politika denilince yalnızca Dışişleri’nin anlaşılmaması altında bu da yatıyor.

Mesela Adalet ve İçişleri Bakanlıklarının en az birinin alınması, CHP gözünde ülke yönetiminde etkili olmak bakımından önem taşıyor. CHP’nin üst katlarında AK Parti il başkanları gibi çalışan valiler, emniyet müdürleri konuşuluyor.

Keza yalnızca ordu ile ilişkiler açısından değil, milyarlık askeri ihalelerin söz konusu olması bakımından da önem taşıyan Milli Savunma Bakanlığı konusu var; Kılıçdaroğlu’nun Genelkurmay’ın diğer NATO ülkelerinde olduğu gibi MSB’ye bağlanmasından yana olduğu biliniyor.

***

Dini bayramlarda emeklilere bir maaş ikramiyeden (ki Ramazan Bayramı üç haftaya geliyor) asgari ücretin artırılmasına dek dar gelirli kesimlere yönelik vaatleri de var Kılıçdaroğlu’nun.

Bunların yapılmasına da öncelik verdiği, çevresiyle paylaştığı görüşler arasında.

Ancak ilk farkı dış politikada ortaya koymak, böylece içeriye olduğu kadar dışarıya da artık Türkiye’de işlerin değiştiği mesajının verilmesi gerektiğine  inanıyor.

***

“AKP’li bir bakanın, başbakanın bu kadar laftan sonra bir şey olmamış gibi Mısır’a gidip ilişkileri normalleştirmesi çok zor olur” örneğini verdiği aktarılıyor örneğin. “Ama biz gidip anlatabiliriz. Aynı şekilde Avrupa Birliği’ne de gidip, artık CHP’nin yönetime ortak olduğu başka bir Türkiye olduğunu anlatmakta zorluk çekmeyiz” diye devam etmiş.

Bunlar hafta sonu CHP mahfillerinde konuşulan konular.


Ya olmazsa? “Olmazsa muhalefette kalırız, seçime hazırlanırız” demiş yakın çevresine Kılıçdaroğlu.

***

Şu yarınki MGK’yı bir atlatalım, Suriye konusu biraz açıklık kazansın, siyasetin önü açılsın da birlikte yaşayıp görürüz.

http://www.radikal.com.tr/138733713873377

YORUMLAR
(7 Yorum Yapıldı)
Tüm Yorumları Gör

Başbakanlığı Davutoğlu alabilir:) - necipguven

Kemal Kılıçdaroğlu'nun ne dediğini bilmiyoruz ama yazının gelişinden şunları da demiş olabileceğini varsayabiliriz;. - '' Emekliye vaadlerimizi yapabilmemiz için Maliye ve Çalışma bakanlıklarını da almalıyız. Dış politikayla eşgüdümü sağlamak için Dışişleri, Milli Savunma ve AB bakanlıkları da bizim olmalı. Çağdaş bireyler yetiştirmek için Eğitim, sağlıklı bireyler yetiştirmek için Sağlık bakanlıklarını başkasına bırakamayız, biz almalıyız. Kısaca bir koalisyon yapacak ve fark yaratacaksak tüm bakanlıklar CHP de olmalıdır. Ancak bizim için koltuk çok önemli değildir. Bu yüzden Bahçeli'nin kabul etmediği başbakanlığı Davutoğlu'na verebiliriz.''

değişik bir koalisyon şekli - bizeke

Baykal bir taraftan kendi TBMM başkanlığı için kulis yaparken diğer taraftan da AKP ile CHP arasında kurulması düşünülen bir koalisyonun alt yapısıyla meşkul. AKP ile CHP arasında bir koalisyon nasıl kurulur? kurulursa nasıl yol alır? bu eşyanın tabiyatına aykırıdir.AKP 13 yıldır ülkeyi yönetti ve karşısında da toplam kendinden çok daha fazla oy alan bir partiler topluluğu oluşmasına neden oldu. Bunların başında CHP geliyor. Bu durumda AKP aleyhine verilen yasa teklifleri, meclis araştırmaları, konularında muhalefetin verdiği her teklifin CHP tarafından reddi mümkün değil. Çünkü muhalefet CHP nin seçim meydanlarında halka vedettiği konularda teklifleri meclise getirecek.CHP bu durumda AKP nin tarafında mı? yer alacak.Tabiiki bu mümkün değil.Bu nedenle kurulacak AKPCHP koalisyonunun ömrü çok kısa olacak. Ülke koalisyonlar krizine ve kaosuna girecek ve eğer AKPHDP koalisyonu tercih edilirse belki de en uzun ömürlü koalisyon bu olabilir. Bu olmadığı takdirde bitmeyen ve erken seçime giden bir koalisyonlar krizine gideceğimiz mutlaktır. .. Ancak bunu önlemenin tek şartı en önemli olan Adalet, İç işleri ve Ekonomi bakanlığına bağlı birimlerde ortaklık şeklinde her iki partiden eşit sayıda bir heyet oluşturulursa bu her heyetinde dönüşümlü başkan ve sözcüsü olursa , yani buna benzer bir yapılanmaya gidilirse , o zaman bu koalisyonun tek parti gibi bir görüntü oluşturarak ömrünün uzun ve ülke için daha yararlı olabileceğini söyleyebilirim. Lakin birisi bu işlere karışmaması şartıyla,

"Kardeşim" Esad - muratcelik123

"Katil" Esed oldu, cemaat "haşhaşi" oldu, liberaller "vatan haini" oldu, kürt hareketi "IŞİD'den daha tehlikeli" oldu vs.vs. AKP ile yola çıkan / AKPye güvenen herkez kullanıldıktan sonra atıldı. Böyle bir siyasi harekete güvenerek yola çıkmak ve böyle bir sinyalin esamesi bile ortada yokken AKPnin Erdoğanla arasına mesafe koymasını beklemek kusura bakmayan ama "aptallaktır". Ha Davutoğlu çıkar açık bir şekilde evet Erdoğan anayasayı "ihlal ederek" anayasal suç işledi der. O zaman düşünülebilir. Ama bunun imkansız olduğunu biliyorsunuz. Dimyata pirince giderken eldeki bulgurdanda olacaksınız...

ERDOĞAN'IN VESAYETİNE SON VERİN YETER. - m.rozbilen

Sayın Kılıçdaroğlu'ya katılıyorum. Hiç bir şey değişmeyecekse, eski tas eski hamam olacaksa koalisyona koltuk değneği olmanın gereği yok. Kesinlikle 3 bakanlığın (Adalet, Dışişleri, İçişleri) AKP'den alınması ve Erdoğan'ın vesayetine son verilmesi gerekir. Sayın Erdoğan devlet yönetiminden uzak durdurulmadığı ve yetkisi dışındaki müdahalelerine ses çıkarılmadığı müddetçe ülke huzur bulamaz. Bunu frenleyecek tek yol ise koalisyona ortak olacak partinin tutumu olur. AKP hükumetlerinin önlenemeyen ihtiras ve hukusuzluğunun önüne ancak bu şekilde mani olunabilir.

CHP "fark yaratamayacak" - muratcelik123

Çok eskiye gitmeye gerek yok seçimden önce "Anayasayı" paspas gibi çiğneyen AKP "koalisyon protokolünü" takar mı? AKP gene bildiğini okumaya devam edecek. MİT tırları Suriyeye silah taşımaya "devam edecek". Bilal Erdoğan milli eğitim müdürlerini toplamaya "devam edecek". Yandaşlar kamu kaynaklarıyla beslenmeye "devam edecek". CHP iktidar ortağı olduğu zaman kendi bindiği dalıda "kesemeyecek" yolsuzlukların / hukuksuzlukların üstüne çokta gidemeyecek / koalisyonuda bozamayacak zira ekonomi "berbat" bir halde her an bir ekonomik kriz çıkabilir. CHPyi "çıkışı olmayan" dipsiz bir kuyuya atmak bu...

DEVAMI-2 - user913985

CHP tarafını sorarsan hava hoş.Söz vermiş, sözünden caymış, koalisyona girmiş, çıkmış, yanlış yapmış, yapmamış umurunda mı dünya.Başölmez seçmen olduktan sonra. Ha MHP sorup sual ederseniz onlar da,yeni bir kahramanlık türküsü bestelerse siyasette devrim bile yapabilir. Zira dert etmeye gerek yok, iç savaş dış savaş, önemli olan yeter ki savaş. Milliyetçilik bu, milli duygular kabarsın ne gelirse fi bereketi. Şunu söyleyeyim de varsa yorum okuyanlar çevrelerine kasabalarına bir gözlemde bulunsa, bütün il ilçe teşkilatlarını, partiyi, parti meclislerini araştırsa,buralarda görav alanların kaç çocuğu Güney doğuya gitmiştir sorusuna cevap verebilse? Kürdün dilini kesme her türlü insani istekleri karşısında vatan bölünür diye karşı çıktıktan sonra otuz yıl savaşa neden olmak, sonra da, ben HDP nin desteğini dahi istemem ,diyerek döş ilerde kümbet geri vaziyeti alıp efelenirsen oldu da bitti maşallah.

MIZIKACILAR-Mutlu Yücel - user913985

Medya konu belirliyor ve süresini ve de yönünü. Geriye pek bir zorluk kalmıyor. Bize düşen, sesin gediği yöne dönüp ağzımızı sonuna kadar açtık mı tamam. Âmâ iyi açmak gerek ki bu yaz memlekette sineksavara bile gerek kalmaya. HDP ye sıkı sıkı yemin ettiren CHP nin, AKP koalisyonuna ortak olma hevesini taşımayacağını düşünen AKP, sırf millete, görüyorsunuz hiç kimse koalisyona yanaşmıyor, bunlar oyun bozucu demek için koalisyon kapısını araladı. Yoksa, dün doğup donsuz gezen çocuk bile AKP nin hiç kimseyle koalisyon yapmayacağını düşünür. Zira hiç bir koalisyon ona güven vermez. Düşünelim, muhalefetin 15-27 Aralığı gündeme getirmesi halinde AKP ile ortak olan hangi parti buna hayır diyerek seçim önceki beyanını yalar. Ya Gül ü ve/veya Gül gibi bir iki kişi ile partiye güç kazandırdığını düşünür seçime gider, ya da Ecevit in Kıbrıs müdahalesi sonun da savaşın getirisini? sandığa aktarma yoluna gideyim diyerek Esat la bir boy ölçüşür.