Köşk krizinde İzmir zirvesi

İktidar, Köşk'teki ikinci sandık paketinin akıbetinden endişeli. Sezer ve Erdoğan'ın, Büyükanıt'ın ev sahipliğinde İzmir'de buluşması, önemli bir dönemeç.

Başbakan Tayyip Erdoğan ile Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in hafta sonu İzmir'de ne konuşacakları Ankara'nın şimdiki merak konusu.
Erdoğan aslında dün haftalık olağan görüşmesi için Çankaya'ya çıkıp Sezer ile görüşecekti. Randevu 15.30'daydı. Sabah saatlerinde Başbakanlık Özel Kalemi, Cumhurbaşkanlığı Özel Kalemi'ni arayarak pek sık rastlanmayan bir talepte bulundu.
Başbakan, Cumhurbaşkanı ile nasıl olsa cuma ve cumartesi günü İzmir'de bir arada olacaklardı.
Eğer Cumhurbaşkanı'nın ayrıca bir talimatı yoksa, Başbakan sunumunu hafta sonu da yapabilirdi.
Erdoğan buna karşın yine de 'Eğer talimatı varsa gelirim' mesajını da iletmişti.
Not, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt'ın haftalık ziyareti öncesinde Sezer'e iletildi. Cumhurbaşkanı yanıtta gecikmedi: "Haklı, orada iki gün birlikteyiz". Randevu iptal edildi.
Aslında Büyükanıt da benzeri bir nedenle öğleden sonra 14.30'daki randevuyu sabah saatine aldırmıştı. 25-26 Mayıs'ta İzmir bölgesinde icra edilecek Efes planlı askeri tatbikatı idi neden. Cumhurbaşkanı, Başbakan ve Genelkurmay Başkanı orada olacaklardı.
Görünüşte, Başbakan'ın talebinde ve Cumhurbaşkanı'nın yanıtında olağandışı bir yan yoktu.
Ancak yüzeydeki tabakayı kazıdığınızda ortaya çıkan manzara farklıydı.
Fark, zamanlamada yatıyordu. Cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesi için Anayasa değişikliği, halen Sezer'in önünde onay bekliyor. Süre 25 Mayıs Cuma günü, Anayasa'nın Cumhurbaşkanı'na tanıdığı 15 günlük süre doluyor.
Erdoğan, Meclis'teki AK Parti çoğunluğuna karşın CHP'nin başvurusuyla gelen Anayasa Mahkemesi kararı sonucu Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'ü cumhurbaşkanı seçtirememekten dolayı rahatsızlığını gizlemiyor. Önceki gün, sabah saatlerinde TÜSİAD'da yaptığı konuşmada, akşam ise atv'de Ali Kırca'nın sorularına verdiği yanıtta, bu rahatsızlığın giderek üst düzey tepkiye dönüştüğünü gösterdi.
Erdoğan, yanıt olarak cumhurbaşkanı seçimini Meclis yetkisinden çıkarmak istiyor. Anayasa değişikliğini mutlaka Meclis tatile girmeden gerçekleştirmek istiyor. Erdoğan'ın dün Sezer'in değişikliği bekletmesine verdiği tepki bu yüzden.
Dolayısıyla, dün Başbakanlık'tan Cumhurbaşkanlığı'na giden 'Talimatı yoksa, İzmir'de görüşebiliriz' mesajını, 'Bana söyleyeceği bir şey yoksa, benim şu anda ona söyleyeceğim yok' diye okumak da mümkün. Keza Sezer'in verdiği yanıt da 'Nasıl isterse' diye okunabilir. Sezer'in, Erdoğan'ın randevuyu iptal talebinin altında yatan söylenmemiş gerekçeyi anladığı ve ona göre davrandığı söylenebilir.

Erdoğan'ın endişesi
Çünkü, Efes askeri tatbikatı sırasında bir araya geldiklerinde Sezer'in Anayasa değişikliğini veto edip etmediği belli olacak. Erdoğan ve AK Parti, Sezer'in veto ihtimaline karşı hesap ve hazırlıklarını yapıyor. Örneğin Meclis, önceki akşam AK Partililerin teklifiyle 4 Haziran'a dek, hafta sonları ve gece saatlerinde de çalışma kararı aldı. Bir amaç da, veto gelirse Meclis'e fazla measi yaptırarak Anayasa değişikliğini referanduma yol açabilecek şekilde yeniden Köşk'e yollamak.
AK Parti'de daha önce duyurduğumuz bir endişe daha var. Cumhurbaşkanı Sezer'in 15 günlük süreyi yeterli görmeyerek bir süre daha değişikliği Köşk'te tutması. Anayasa'da bu konuda boşluk gören hukukçular var. Daha önce örneği görülmeyen (ve Sezer'in eğilimlerine de uymayan) bu ihtimal, AK Parti yönetiminde tansiyonu yükseltiyor. Çünkü, diyelim Sezer değişiklik paketini bir hafta tutsa, zaten Anayasa'ya göre, değişikliğin ikinci tur oylaması 4 Haziran'a yetişmiyor. 4 Haziran'da partiler 22 Temmuz seçimi için milletvekili aday listelerini Yüksek Seçim Kurulu'na teslim edecek. Belki de, (dün TÜSİAD'da söylediği gibi) ANAP'lı vekillerin oy vermeyeceğinden endişe eden Erdoğan, listelerde adını bulamayan AK Partili vekilleri Meclis'e gelip oy kullanmaya ikna edeceğinden de emin değil.
Diğer yandan bu planın suya düşmesi, AK Parti'nin eline genel seçimde 'Halktan kaçtılar' kozu verecek.
Tabii bütün bu senaryo, Sezer'in değişikliği veto edeceği varsayımına dayanıyor. AK Partililer, Sezer'in değişikliği onaylaması halinde ne yapacaklarına 'Gül'ü seçtireceğiz' dışında bir yanıt vermiyorlar şimdilik.
Her halükârda, Sezer ve Erdoğan'ın, Büyükanıt'ın ev sahipliğinde İzmir'de bir araya gelmeleri, cumhurbaşkanlığı seçimi geriliminde önemli bir dönemeç olacak gibi görünüyor.