TSK teröre karşı tedbir ağını genişletiyor
ABD'liler kullanıyor
TSK'nın, PKK saldırılarına karşı başvurduğu önlemlerden biri, patlayıcılar için uzaktan kumanda işlevi gören cep telefonlarını susturmak. 'Jammer' (karıştırıcı) adı verilen araçları Irak'taki ABD güçleri de kullanıyor. Böylece birçok eylem engellenmiş.
'Cep'lere yerel karartma
TSK, sınır bölgesinde, kendi elektronik harp imkânlarıyla cep şebekelerine yerel karartma uygulamış; ama PKK sınırın ötesindeki şebekeleri kullanmış. Savunma Bakanlığı da şimdi GSM operatörleriyle işbirliğini geliştirecek yasanın hazırlıklarını yapıyor.
Eğitimdeki farklılık
Geçen yıl başlayan uygulama: Terör bölgelerindeki tüm er, erbaş, astsubay ve subaylar Eğirdir'deki dağ komando okulunda özel eğitiliyor. Eğirdir'den geçmeyen bölgeye yollanmıyor." /> TSK teröre karşı tedbir ağını genişletiyor
ABD'liler kullanıyor
TSK'nın, PKK saldırılarına karşı başvurduğu önlemlerden biri, patlayıcılar için uzaktan kumanda işlevi gören cep telefonlarını susturmak. 'Jammer' (karıştırıcı) adı verilen araçları Irak'taki ABD güçleri de kullanıyor. Böylece birçok eylem engellenmiş.
'Cep'lere yerel karartma
TSK, sınır bölgesinde, kendi elektronik harp imkânlarıyla cep şebekelerine yerel karartma uygulamış; ama PKK sınırın ötesindeki şebekeleri kullanmış. Savunma Bakanlığı da şimdi GSM operatörleriyle işbirliğini geliştirecek yasanın hazırlıklarını yapıyor.
Eğitimdeki farklılık
Geçen yıl başlayan uygulama: Terör bölgelerindeki tüm er, erbaş, astsubay ve subaylar Eğirdir'deki dağ komando okulunda özel eğitiliyor. Eğirdir'den geçmeyen bölgeye yollanmıyor." /> Mayınlı tuzağa elektronik önlem - MURAT YETKİN - Radikal

Mayınlı tuzağa elektronik önlem

<br><center><strong><em><strong><font size="+1"><font color="#808080">TSK teröre karşı tedbir ağını genişletiyor</font></font></strong></em></strong></center></br><strong><font size="+1"><font color="#D50000">ABD'liler kullanıyor</font></font></strong></br>TSK'nın, PKK saldırılarına karşı başvurduğu önlemlerden biri, patlayıcılar için uzaktan kumanda işlevi gören cep telefonlarını susturmak. 'Jammer' (karıştırıcı) adı verilen araçları Irak'taki ABD güçleri de kullanıyor. Böylece birçok eylem engellenmiş.</br><strong><font size="+1"><font color="#D50000">'Cep'lere yerel karartma</font></font></strong></br>TSK, sınır bölgesinde, kendi elektronik harp imkânlarıyla cep şebekelerine yerel karartma uygulamış; ama PKK sınırın ötesindeki şebekeleri kullanmış. Savunma Bakanlığı da şimdi GSM operatörleriyle işbirliğini geliştirecek yasanın hazırlıklarını yapıyor. </br><strong><font size="+1"><font color="#D50000">Eğitimdeki farklılık</font></font></strong></br>Geçen yıl başlayan uygulama: Terör bölgelerindeki tüm er, erbaş, astsubay ve subaylar Eğirdir'deki dağ komando okulunda özel eğitiliyor. Eğirdir'den geçmeyen bölgeye yollanmıyor.

ISPARTA - Orgeneral Necdet Özel, "Cep telefonlarınız çekiyor mu?" diye sordu. Çekiyordu. İlerdeki subaylara "Şimdi çalıştırın" dedi. Arazi tipi askeri aracın üzerine sabitlenmiş bir dizi anteni çalıştıran jenaratorün sesi duyuldu. TSK Eğitim ve Doktrin Komutan Yardımcısı Orgeneral Özel, "Bir de şimdi bakın" dedi; telefonlar susmuştu. Araca bağlı elektronik önleme cihazı devreye girmiş, 200 metre alandaki cep telefonları susmuştu. Artan PKK saldırılarıyla medyada sözü edilmeye başlanan 'Jammer', karıştırıcı denilen araçlar bunlardı.
Sonra Isparta Eğirdir'deki Dağ Komando Okulu uzmanları cihazları susturdular, bir binbaşı az önce çalışan cihazı susturdu. 50 metre ileride müthiş bir patlama oldu. PKK son zamanlarda Irak üzerinden Türkiye'ye soktuğu mayın ve plastik patlayıcıları işte böyle patlatıyordu.
Dağ Komando Okulu Komutanı Tuğgeneral Serdar Ekizoğlu, "Bu araçlar konvoylara yerleştiriliyor. Tabii örgüt yalnızca cep telefonlarıyla patlatmıyor. Tabii yine de bu önlemlerle çok can kurtuldu" diyor.
Cep telefonu kullanarak mayın ya da bomba patlatmaya karşı elektronik önlem ABD ordusunda yaygın kullanılıyor. Yalnızca Irak'ta ABD ordusunda bu araçlardan 500'e yakın var. Buna karşın son bir yıl içinde uzaktan kumandalı patlayıcılarla ölen Amerikalı asker sayısı 400'e yakın.
Yani gezici frekans karıştıcılar sınırlı ve geçici bir önlem. Bu konuda ilginç önlemler var.
Örneğin Irak sınırına yakın Gabar ve Cudi yakınlarında TSK kendi elektronik harp imkânlarıyla operasyonlar sırasında tüm cep telefonu şebekelerine yerel karartma uygulamış. Ancak PKK'nın sınırın Irak tarafında kurulu cep telefonu şebekelerini kullanarak eylemleri sürdürdüğü görülmüş.
Peki cep telefonu operatörleriyle (GSM) işbirliği için de bu konuya daha yaygın çözüm bulunamaz mı? Askerin yanıtı, "Evet."
Bunun için yasal düzenlemeler gerekiyor. O da yolda. Güvenlik birimleri ev GSM operatörlerinin işbirliğiyle bir yasal düzenleme halen Milli Savunma Bakanlığı bünyesinde hazırlanıyor.
Terör eylemlerine karşı elektonik önlem, askerin yeni dönem PKK saldırıların önleme yöntemlerinden yalnızca biri. Bu yöntemler arasında terörle mücadele eden birliklerin eğitim ve örgütlenişini tamamen girift koşullara göre uyarlama da var.
İki örnek verelim.
Önce örgütlenme alanından. PKK'nın 1999-2004 eylemsizlik dönemi ardından tırmandırdığı saldırı dalgasında en çok iki şey gözlenmiş:
1- PKK artık doğrudan çarpışmaktan kaçınıyor. Uzaktan kumandalı patlayıcılar ve sivil halkı hedef alan saldırılar bunun bir parçası.
2- PKK, kırsal alanda eskisi gibi 20-30 kişilik gruplar halinde değil, altı-sekiz kişilik daha eğitimli ve hareketli gruplar halinde eylem yapıyor.
Bunun üzerine komando birlikleri de 43 kişilik takım düzeninden 27 kişilik kol düzenine geçiyor.
İkinci örnek eğitim alanından.
Geçen yıl yürürlüğe konulan bir uygulamayla artık 'iç güvenlik harekât bölgesinde', yani Mardin'in doğusu, Tunceli'nin güneyi ile İran ve Irak sınırları'nda görev yapacak er, erbaş, astsubay ve subaylar Eğirdir'deki Dağ Komando Okulu'nda özel eğitim alıyor. Orgeneral Özel, "Eğirdir'den geçmeyen Güneydoğu'yla gitmiyor" diyor.
Bu aslında PKK ile çatışmaya eğitimsiz askerlerin gönderildiği iddiasına yanıt amacını taşıyan bir ifade.
Eğirdir'de verilen eğitim, gerçekten ağır ve nitelikli. Bir gazeteci grubu dün Eğirdir'deyken 26 kişilik bir ÇEK subay ve astbubay grubunun eğitimi de devam ediyordu. Komutanlar, buradaki eğitimin ABD'deki ünlü Ranger grubunda verilen eğitimden daha iyi olduğu iddiasında.
Ne de olsa temelleri 1926'da, 1925 Şeyh Sait ayaklanmasının hemen ardından atılmış.
Peki bu kadar eğitim ve önleme karşın PKK nasıl oluyor da vuruyor, nasıl oluyor da mayınları patlatıyor?
Orgeneral Özel, "Mayın ve patlayıcıların yüzde 70'ini buluyor etkisiz hale getiriyoruz. Siz doğal olarak patlayanları duyuyorsunuz" diyor. Hırsızın hiç mi suçu yok?
Son bir bilgi:
Plastik patlayıcı ve mayınlar Irak sınırındaki geçitlerden olduğu kadar gümrük kanallarıyla da giriyormuş. O konuda yeni hazırlıklar var.