Mesut Yılmaz: 'Bütün sağ oylar DP'ye'

Anavatan lideri Erkan Mumcu'yu suçlayan Mesut Yılmaz, "Büyük fırsat kaçtı, hâlâ umut var" dedi, DP'ye oy istedi. Yılmaz'a göre birleşme sağlansa, yüzde 15-20 oy almak mümkündü.

Mesut Yılmaz'a göre, DYP ve Anavatan'ın DP çatısı altında birleşmesi mümkün olsaydı, yüzde 15-20 oy oranı yakalanabilirdi. Seçimlere Rize'den bağımsız katılacak Yılmaz, şimdi yıllarca başında bulunduğu, başbakanlık yaptığı Anavatan Partisi'nin yüzde 10'luk barajı aşabileceğine "Hiç şansı yok" sözleriyle ihtimal bile vermiyor.
Yılmaz şöyle devam ediyor: "Birleşme büyük bir projeydi. Büyük fırsat kaçtı. Ama hâlâ umut var. DP, umarım ki zor da olsa barajı geçer. 22 Temmuz seçimleri için doğrusu, DP'yi desteklemektir. Ben
Anavatanlıların da, bütün sağ oyların da bu seçimde DP'de birleşmesinden yanayım. Zaten sağda birleşmenin doğal adresi DP'dir. Şu bilinmelidir ki, sağın birleşmesi seçimden önce olmadı ama, seçimden sonra mutlaka gerçekleşecektir. Ben bunun gerçekleşmesi için elimden gelen çabayı göstereceğim."
DP, Yılmaz'ın Mehmet Ağar'a verdiği bu açık desteğe karşın barajı geçemezse, ortaya ilginç bir durum da çıkabilir. Yılmaz Rize'den bağımsız milletvekili seçilir ve DP barajı aşamazsa, merkez sağın Meclis'te tek adresi kendisi olacak.
Yüce Divan'dan çıkan ertelenmiş kararın o aşamada merkez sağ seçmen üzerinde nasıl bir etkisi olacağını kestirmek güç. Çünkü Yılmaz zaten bir süredir "Bu iktidar ve bu ana muhalefetin" kendisini siyasi gerekçelerle ve haksız yere Yüce Divan'a götürdüğünü öne sürüyor. Seçim kampanyasında da bu motifi kullanacağı görülebiliyor.
Belki son süreçte Erkan Mumcu'nun ağır Abdullah Öcalan benzetmesinin de etkisiyle, Yılmaz DYP-ANAP birleşmesi projesinin çökmesinin faturasını Mumcu'ya çıkarıyor. Şunlar Yılmaz'ın sözleri: "Evet, fatura Erkan Mumcu'ya çıkar. Ağar bazı taahhütlerini yerine getirmekte zorlanmış olabilir. Ama Erkan'ın (Yılmaz'ın kendi ifadesi-MY) yaklaşımındaki gayri ciddilik bu sonucu getirmiştir. Genel başkan yardımcıları görüşme yapıyorken televizyona çıkıp 'Bu iş olmuyor' diyor. Gayri ciddilik o boyutta ki, Kongre topluyor, 700 delege ile; çoğu ilin delegeleri yok. Haydi benim ilin Rize'ninkiler yok, ama Ankara delegeleri de yok. Tüzüğe göre kurucular doğal delegedir, çağrılmamışlar. Bir kurucu itiraz etse, Kongre geçersiz sayılır. Duyuyorum, teşkilatlar bir bir istifa ediyor, listelere koyacak isim bulamıyorlar. Yazık."

Ya Ağar cephesi?
Yılmaz, "Bazı taahhütleri yerine getirmekte zorlanmış" diye iltimas geçiyor ama, siyaset kulislerinde DP çatısı altında birleşmenin bozulmasında son darbeden Ağar sorumlu tutuluyor.
Bunun birkaç nedeni var: 1- DYP yönetimi, Mesut Yılmaz'ın Rize'den listelerini tercih ettiği açıklaması ardından, Yılmaz'ın getireceği isimleri yeterli görüp Mumcu'yu devre dışı bırakma eğilimine girdi. Bu bilgi Mumcu karargâhına ulaşınca derin güven bunalımı doğru. Mumcu bunun üzerine NTV'ye çıkıp "Olmuyor" dedi. 2- Bu arada DP listelerinin tamamen DYP'lilerce hazırlandığı iddiaları yayıldı. Sağ siyaseti çok izleyen iki gazeteci, Hürriyet'ten Cüneyt Ülsever ve Akşam'dan Şakir Süter, bazı
adaylık sıralarının para karşılığında söz verildiği, kaba deyimle satıldığı söylentilerini dün sütunlarına taşıdılar. Ağar'ın bu işlerden haberinin olup olmadığını sorguladılar. 3- Saffet Arıkan Bedük, Cevdet Akçalı ve Bahattin Şeker gibi partinin tanınmış isimleri adaylıklarından ve görevlerinden çekildiler. Şeker'in suçladığı Mümtaz Yavuz'un hafta sonu bir parti toplantısında Şeker'i yumrukladığı, Şeker'in istifasının bunu izlediği bilgisi Ankara'da yayıldı.
4- Dün, Ağar'ın Mumcu ile telefon görüşmesi yapacağının duyulduğu saatlerde, DYP Genel Başkan Yardımcısı Mümtaz Yavuz, adaylıktan çekilmek zorunda kaldı. Yavuz, liste iddialarında gözlerin çevrildiği isimdi. Bu gelişmeyle Ağar, süreci yönetimindeki hatayı dolaylı olarak kabul etmiş oluyordu.
Gelinen aşamada Ağar'ın Mumcu'ya "Bilmiyordum, düzeltelim, Anavatan çekilsin, DP'yi desteklesin, Anavatan'dan adaylar DP listesinden seçime girsin" demesi neyi düzeltebilir? Yüksek Seçim Kurulu, daha önceki seçimlerde (diyelim Namık Kemal Zeybek örneğinde) aldığı kararların aksine, daha önce anavatan listesinden ilan edilmiş isimleri, diyelim Mumcu'yu 'bağımsız' olarak düzeltecek mi? Düzeltse ne olacak? DP'liler boş liste verdiklerini söyleseler de, baraj aşılırsa seçilme ihtimali olan sıraların Celal Adan ve Mümtaz Yavuz tarafından doldurulup YSK'ya verildiği konuşuluyor.
Bakalım Sinan Aygün'ün can havliyle çabalaması, çarşamba pazarına dönmüş merkez sağı barajı aşırtmaya yetecek mi?