Miting Ankara'da nasıl yankılanacak?

Tandoğan'ın tesadüf olmadığı Çağlayan'da görüldü. Bu kez miting ana haber kanalları tarafından doyurucu olarak yayımlanınca, Türkiye çapında izlenebildi. Cumhurbaşkanlığı seçiminin mahkemelik...

Tandoğan'ın tesadüf olmadığı Çağlayan'da görüldü. Bu kez miting ana haber kanalları tarafından doyurucu olarak yayımlanınca, Türkiye çapında izlenebildi. Cumhurbaşkanlığı seçiminin mahkemelik olmasının gecesinde Genelkurmay tarafından yapılan laiklik uyarısı ve hükümetin sert karşılığının hemen ertesi günü yapılan bu miting, mutlaka yurtdışında da dikkat çekecektir.
Yapılan konuşmalara kitle dinamik tepki verdi. En çok tepkinin laiklik, Çankaya, cumhurbaşkanlığı sözcüklerinin geçtiği cümlelere olduğu görüldü. Prof. Dr. Türkan Saylan konuşmasında "Çankaya'da Cumhuriyet'i içine sindirmiş bir çift görmek istiyoruz" diyerek yeni bir kavramı ortaya attı. Yani Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt'ın 'Cumhuriyet ilkelerine sözde değil, özde bağlı cumhurbaşkanı' tanımı, bir adım ileriye götürülmüş oldu: Türkiye'de şimdiye dek görülmüş en büyük mitingleri iki hafta arayla oluşturanlar için cumhurbaşkanının eşinin de laikliğe
'sözde değil, özde' bağlı olması isteniyordu.
Bunu yazmak üzüntü verici, ama kastedilenin cumhurbaşkanı adayı, Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'ün kapalı eşi Hayrünisa hanım mı olduğunu sormak, artık gerekiyor. Meclis Başkanı Bülent Arınç'ın (iddialara göre 2002'de kendisi yerine Gül'ü başbakan yapan Tayyip Erdoğan'a yönelik) '40'ıncı oyunu', Gül'ü ve ailesini hak etmediği ölçüde eleştirilerin hedefine koydu. Büyükanıt'ın 12 Nisan'daki basın toplantısında, henüz aday çıkmadığını, belli olunca değerlendireceğini ifade etmesinden yola çıkarak, 27 Nisan gecesi yapılan açıklamayı da Gül'ün adaylığına bağlayan yorumlar yapılıyor Ankara kulislerinde.
Gül, adaylıktan çekilerek Türkiye'nin cumhurbaşkanlığı seçiminden önce Meclis'i yenileyeceği söylentilerini dün 'Söz konusu değil' diyerek reddetti.
Bununla birlikte Anayasa Mahkemesi kararının bekleneceğini ve karara uyulacağını söyledi.
Tıpkı Genelkurmay gibi, hükümet de çarşamba günkü ikinci tur oylamaya dek çıkması beklenen Mahkeme kararını bekliyor.
Mahkeme CHP'nin 367 başvurusunu kabul ederse, cumhurbaşkanını yeni Meclis'in seçmesinin yolu açılabilir. Kabul etmez ise, Gül en geç
9 Mayıs'taki 3'üncü turda cumhurbaşkanı seçilir.
Başa dönelim. Mitinglerin mesajı hükümete ulaşıyor mu? Tandoğan mitingini yok sayma eğiliminde olan hükümet çevrelerinin, dün Çağlayan mitingine karşı ton değiştirdikleri ve 'Olaysız, demokratik eylem oldu' söylemini benimsedikleri görülüyor. Yine de mitinglerdeki mesajın hükümetin tutumu üzerinde köklü bir değişikliğe yol açacağına dair bir işaret yok. Ama dünyanın herhangi bir ülkesinde, herhangi bir iktidar, iki hafta arayla toplanan böyle kitlelere duyarsız kalamaz. Mitingleri Başbakan
Erdoğan'ın yaptığı gibi 'Bindirilmiş kıta' olarak küçümsemektense, Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener'in yaptığı gibi 'Dinlemek lazım' diye dikkate almak doğrusu.
Sezer'in rolü oldu mu?
Dokuzuncu Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, 1996'da asker Refahyol hükümetinden şikâyete başlayınca, duruma el koyup şahsen ilgilendiğini ve sonunda 28 Şubat'taki MGK toplantısına taşıyarak sorunu 'askeri kışladan çıkarmadan' çözdüğünü defalarca anlatmıştır. On yıl sonra askerler şikâyetlerini internet üzerinden kamuoyu ile paylaşma aşamasına geldiler. MHP lideri Devlet Bahçeli, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'i bir devlet zirvesi toplayarak ağırlığını koymaya çağırdı. Genelkurmay ile hükümetin karşılıklı açıklamalarda bulunduğu bu gergin ortamda Sezer'in sesinin hiç çıkmaması dikkat çekiyor.
Ancak bu görüntünün aldatıcı olduğunu öne sürenler de var. İyi haber alan
kaynaklara göre, Genelkurmay açıklamasının hazırlanması ve yayımlanması sürecinde Sezer etkin rol oynadı. Aynı iddiaya göre, Sezer'in devreye girmesinde Meclis Başkanı Arınç'ın son haftalardaki tutumu ve Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül isminin derin kulise fısıldanmasına karşın son anda Gül'ün aday olarak öne çıkarılması pay sahibi oldu.