Putin, Esad'ın yükünü daha ne kadar taşıyabilecek?

Rusya'nın Esad'ın gitmesi gerektiği üzerinde anlaşmadan ABD ile Esad'sız bir Suriye üzerinde nasıl anlaştığı pek içinden çıkılır bir şey değildir.

Türkiye’nin Suriye politikasının (göçmenlere dair insani yönünü değil) siyasi yönünü eleştirenlerdenim.

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun, Batı’da hâkim olan “Beşar Esad’ın yerine IŞİD geçer” endişesine karşın ‘Esad gitsin sonrasını hallederiz’ bakışını, sırf güya “ılımlı muhalif” diyerek yolda görseniz selam vermeyeceğiniz gruplara destek verilmesini çözümün değil, sorunun parçası olmak sayıyorum.

Ama Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in 28 Eylül’deki Birleşmiş Milletler konuşmasında Esad’a verdiği açık destek siyasi ve vicdani ölçülerle kesinlikle kabul edilir bir şey değildir.

***

İtiraf edeyim ki, Rusya bir “dış oyuncular” konferansı önerdiğinde, bunun Rusya hesabına bir özeleştiri olabileceğini, Rusya’nın bunu Esad sonrası Suriye’ye gerçekten bir geçiş olarak önermiş olabileceğini düşünmüştüm; beyanlar bu yöndeydi.

Oysa Esad’ın geçiş döneminin parçası olmasını önermekle, bu geçiş döneminin de Esad’ın yönetiminde olmasını önermek arasında dağlar kadar fark vardır.

Davutoğlu’nun tanımı o açıdan doğrudur, bu geçiş dönemi, adı üzerinde, Esad’sız bir Suriye’ye geçiş dönemidir. Bunun Esad yönetiminde olması gerektiğini söylemek akıl ve vicdanlarla alay etmek sayılır.

***

Rusya liderinin “Bırakalım Esad’ın geleceğine Suriye halkı karar versin” demesi bu noktada açık demagojidir, laf ebeliğidir.

Duyan, Suriye’de son dört yılda 300 bine takın insan ölmemiş, iki milyonu Türkiye’de olmak üzere beş küsur milyon insan ülkeden kaçmamış, bir o kadarı ülke içinde evini yurdunu terk etmek zorunda kalmamış, Esad ülkesinin büyük bölümünü kontrol edemez hale düşmemiş ve ülkede serbest seçimler yapılabilir bir durum var zanneder.

Hal böyleyken geçiş dönemini Esad’ın yürütmesini önermek açıkçası Suriye’deki felaketin devamına pek de itirazı olmadığını söylemek gibidir.

***

Putin’in ABD Başkanı Barack Obama ile çok şey beklenen BM görüşmelerinin sonucu belki de bu yüzden “Suriye’nin geleceği üzerinde anlaştılar, Esad’ın geleceği üzerinde anlaşamadılar” diye yorumlandı dünyada genel olarak.

Rusya’nın Esad’ın gitmesi gerektiği üzerinde anlaşmadan ABD ile Esad’sız bir Suriye üzerinde nasıl anlaştığı da pek içinden çıkılır bir şey değildir.

Obama BM konuşmasında Esad’ı bir “tiran” olarak hedefe koydu, Suriye’nin mutlaka bir “yeni lidere” ihtiyacı olduğunu vurguladı.

***

Esad’ın (çıkışındaki rolünü yok sayamayacağımız) IŞİD’i işaret ederek, “Ben hiç değilse İslamcı olmayan bir diktatörüm” tezgâhı açarak yaptığı fırsatçılığa Rusya’nın verdiği destektir onu yaşatan.

Hayır, İran’ın rolünü görmezden geliyor, küçümsüyor değilim.

Ama BM Güvenlik Konseyi’nde veto gücü olan bir Rusya’nın desteği olmaksızın, İran Lübnan ve Irak’taki Hizbullah’ı da harekete geçirerek ne yaparsa yapsın, Esad’ın çok uzun süre dayanamayacağı ortada.

***

Rusya bunu neden yapıyor? Ortadoğu hep kaynasın, petrol fiyatları düşmesin diye mi?

Kürtler hiç rahata kavuşmasın hep savaşsınlar, savaştırsınlar diye mi?

Ortadoğu ve Doğu Akdeniz’deki tek askeri üssü olan Tartus’u korumak, böylelikle Türk boğazlarından akan ve AB üyesi Kıbrıs Cumhuriyetinde liman bulan lojistik desteğe dayanarak bölgedeki varlığını sürdürmek için mi?

Esad düşerse IŞİD’in o özgüvenle Orta Asya ve Kafkaslarda yayılacağından, kendisini tehdit eder hale geleceğinden duyduğu endişe mi?

***

Yoksa bunların hepsinin bir payı var mı? Ama öyleyse bile doğru bir strateji gibi görünmüyor.

Esad, Putin’in desteği olmadan uzun süre ayakta kalamaz.

Ama Putin, Esad’ın yükünü, sorumluluğunu daha ne kadar taşıyabilir, nereye kadar taşıyabilir?

http://www.radikal.com.tr/144221514422155

YORUMLAR
(5 Yorum Yapıldı)
Tüm Yorumları Gör

IKILEM - m.rozbilen

Laik bir diktator mu yoksa teokratik bir diktatorya mi seceneginden birini tercih et deseler sahsen laik diktatorden yana olurum. Zira ondan kurtulmak digerine gore daha kolaydir. Dine dayali teuohratik bir duzen rejimlerin en tehlikelisi oldugunu unutmayalim. Dolayisiyla ID olmaktansa Esed daha evladir.

Saddam gidince Irak huzura mı kavuştu? - muratcelik123

Birincisi yazarın Suriye meselesinde Rusya'nın tavrını etik açıdan eleştirmesi anlamsız zira Suriye halkı kimsenin (AKP-ABD-Rusya-İran-Avrupa) vs.vs. umurunda bile değil. Bütün aktörler sadece ve sadece "kendi çıkarları" doğrultusunda hareket ediyor. Obama'nın tavrı Putin'in tavrından daha etik değil. İkincisi yazar Esad gidince Suriye'nin güllük gülistanlık olacağını "iddia ediyor". İyide Irak'ta Saddam gittide ne oldu? Irak güllük gülistanlık mı oldu? İspanya'da Franco faşist bir diktatör değil miydi? Eğer ABD-AKP ikilisi rahat bıraksaydı Suriye'deki rejimde tıpkı Franko rejimi gibi "kazasız belasız" demokrasiye geçebilirdi. Ama buna izin vermediler...

.. - user404005

Tam olarak nasıl bir çözüm olmalı size göre.Bu konuda herhangi bir fikir belirtmemişsiniz.Sadece Rusya'yı suçlamak, Obama'nın Esad'ı "tiran" olarak nitelemesine dem vurmak doğru bir analiz mi? Muhalifler içinde Esad'dan daha demokrat birilerinin olduğuna dair bir bulgu var mı? Özgür Suriye Ordusu dedikleri kişilerin Işid'dan çok az farkları oldukları ortada dedğil mi? Heme neden Amerika karar veriyor Suriye'yi kimin yöneteceğine? Fiili olarak 3 parçaya bölünmüş bir ülkede Esad gidince birleşecekler mi? Bunun olmayacağı ortada iken Esad gitsin demek ne kadar gerçekçi? Esad taraftarları ne olacak? Savaşı körükleyen Arabistan ve Katar'ın başındaki tiranlar ne olacak? Oralara demokrasi gitmeyecek mi? Yemen bombalanırken kimse demokrasi ile ilgilenmedi.Yönetim lehine isyancıları bombaladı Arabistan. Amerika'sı Rusya'sı Katar'ı Türkiye'si hiç ses etmediler.Bütün bunlara bakınca mesele Esad gitsin demenin hiç bir anlamı yoktur.

Murat Yetkin Dışişleri Bürokratı mı? - blueknife

Yazıyı okuyunca bu soruyu sormak hemen herkesin aklından geçmiştir sanırım. Belli ki AKP'nin dümeninde olduğu T.C. Devletinin dış politikasının mutfağında ama özellikle Suriye masasında Murat Yetkin de varmış. Yeni öğrenmiş olduk. Acaba devletin hangi kanadının adamı... Kendisine biraz Fehim Taştekin biraz Ceyda karan ve biraz Cengiz Çandar okumasını salık verelim. Sen Kürdleri sevmezsin devletin de sevmez Murat Yetkin. Ama bu devlet yani Türk-Sunni Aşiret Devleti olarak normalde utanması gerek oradaki cehennemdeki payından dolayı.. Utanır mı? daha dün 9 yaşında bir çocuğu katleden bu Devlet.

Ola ki Sayın Putin'e Sorsalar... - motan

Elinizde tek imkan olsa sayın Putin, Ukranyayı mı tercih edersiniz yoksa Suriyeyi mi? Acaba bu sorunun cevabı ne olurdu dersiniz sayın Yetkin? Bana kalırsa emperyal emelleri olan ülkeler için orta doğuda köprü başı elde etmek stratejik ve ekonomik bağlamlarda hayati önemdedir, bize bile olamayacak rüyaları gördüren, boyumuzdan çok büyük işlere kalkıştıran de aynı nedenlerdir. Rusya gücü yetiyorsa Suriye'yi seve seve taşıyacaktır ki bana göre gücü yeter de artar, hele İran ve Çin ile bu konuda anlaştıklarını da düşünürsek..