"Radikal" İslam'ın antitezi "ılımlı" İslam değil laikliktir

Batılı hükümetlerin ılımlı dedikleri, radikal gördüklerine para karşılığında gerekirse silaha sarılmaya hazır işbirlikçilerdir, yarın o silahlar kendilerine döner. Çıkış güncellenmiş, inanca saygılı laiklik anlayışındadır.

Batılı ideolog ve siyasilerin İslama karşı tutumu yüzyıllarca hep savunma konumunda oldu. Karşılaşmaların hep askeri boyutta olmasının bu durumdaki payı büyüktü.
Önce Emevilerin bugünkü İspanya’da, İberik yarımadasında, Endülüs’teki egemenliği yoluyla Müslümanlarla karşı karşıya geldi Hıristiyan Avrupa. Müslüman ve Yahudi uygarlıkların bir arada yaşadığı Endülüs, Katolik Engizisyon tarafından 15’inci yüzyılda müthiş bir terörle ezildi.

Avrupa’nın doğusundaysa 14’üncü yüzyıldan itibaren Türk İmparatorluğu Osmanlı hanedanı idaresinde ilerlemeye başlamıştı. Roma İmparatorluğundan geri kalan yıkılmış, Konstantinopol alınarak İstanbul’a, İmparatorluğun başkentine dönüştürülmüş, eski dünyanın belli başlı ticaret yollarında hâkimiyet kurulmuştu. O ilerleyiş 17’inci yüzyılın sonunda Viyana kapılarında bir Hristiyan koalisyonu tarafından durdurulsa da yerelleşmeye başlamıştı.

Dolayısıyla Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun dün “Müslümanlığın artık Avrupa’nın bir gerçeği olduğu ve öyle kalacağı” sözlerinin, İkinci Dünya Savaşı sonrası iş gücü açığı nedeniyle Batı ve Orta Avrupa’da yeniden başlayan Müslüman varlığından öncesine dayanan temeli vardır.

***

İş 18 ve 19’uncu yüzyılda Rus ve İngiliz İmparatorluklarının yükselişiyle değişmeye başladı.

Türklerin ve Müslümanların Hindistan’daki Babür devletinin dağılışından Osmanlı’nın Balkan ve Kafkasya’da Ruslar, Kuzey Afrika’da Fransız ve İngilizler, hatta İtalyanlara karşı gerilediği dönemlerden söz ediyoruz.

Birinci Dünya Savaşı’na gelindiğinde İmparatorluk Türkiye’si artık Avrupa’daki topraklarının çoğunu kaybetmiş, Anadolu dışında elinde daha çok Arap toprakları kalmıştı.

Araplar İstanbul’da oturan Osmanlı Sultanına ki aynı zamanda Halifedir, ayaklanınca yanlarında Fransızları ama daha çok İngilizleri buldular.

Siz bakmayın beş yüz yıllık Osmanlı barışı tezlerine, onu bir de Arap halklarına sorun… Arap halklarının kendi topraklarında devletleri yoktu, ama topraklarının altında petrollerinin olduğu ortaya çıkmıştı. Dünya petrol çağına gitmişti, Batılı şirketlerin çıkarı da Türklerin çıkarıldığı Arap coğrafyasındaydı.

***

Tabii Arapların hepsi bu durumdan memnun değildi. Daha 1920’lerden itibaren “radikal” hareketler ortaya çıkıp yöneticilerinin işbirlikçilikle suçlar, ayaklanır oldu.

Batılı hükümetler, Almanya’daki Nazilerden başlayarak, sonra İngiliz, Fransız, nihayet Amerikalılar “radikallere” karşı “ılımlılar” bulup onları destekleme, hatta “eğitme” ve silahla “donatma” işlerine o zamanlardan başladı.

Sonrasını çabuk geçeceğim, biliyorsunuz zaten, Sovyet Orta Asya’sında, Afganistan’da, Pakistan’da, daha sonra Irak’ta, Mısır’da, Yemen’de, nihayet Suriye’de yaşananların özetidir bu.

Batı hükümetlerinin, ılımlıdan anladığı kendi çıkarlarına hizmet eden ve gerekirse radikallere karşı silaha sarılmaya hazır olan Müslüman işbirlikçilerdir. O ılımlıların yarın bir gün yeni radikaller olarak karşılarına çıkıp o silahları kendilerine çevireceklerini nedense göremezler.

***

Arap coğrafyasında bunlar olurken Türkiye yolunu başka türlü çiziyordu.

Daha sonra Atatürk soyadını alacak Mustafa Kemal önderliğinde yabancı işgalcilere karşı Kurtuluş Savaşı, onların işbirlikçisi konumuna düşürülmüş Osmanlı hanedanına karşı da iç savaş verilerek İmparatorluk Türkiye’sinin küllerinden Cumhuriyet Türkiye’si kurularak devamlılık sağlanmıştı.

Din ve devlet işlerinin birbirinden ayrılması, yani laiklik fikri yeni değildi, ama uygulama cesaretini gösteren Atatürk olmuştu.

Türkiye’nin petrol ve benzeri kaynaklardan bu kadar yoksun olmasına karşın Müslüman coğrafyanın en büyük ve gelişmiş ekonomisine sahip olmasında bu rejim değişikliğinin daha başında din ve devlet işlerini birbirinden ayırma kararının büyük payı vardır.

***

Doğrudur, özellikle ilk yıllarda laikliğin radikal uygulamaları (diğer devrimlerin uyguladığı şiddetin yanına yaklaşmamış olsa da) görülmüştür. Yine doğrudur ki laiklik uygulaması Türkiye’nin Müslüman coğrafyayla arasına bir perde çekmiştir. Ama o perdedir ki neredeyse doksan yıldır Müslüman coğrafyadaki mezhep savaşları ve terörizmin Türkiye’yi etkisine almasına da engel olmuştur.

Bugün, Müslüman coğrafyayla, özellikle de Arap coğrafyasıyla AK Parti iktidarlarında birden bire, hatta hazırlıksız iç içe geçen ilişkilerin de etkisiyle Irak, Mısır ve Suriye örneklerinde gördüğümüz gibi, Türkiye mezhep savaşları ve terörizmin sahnelerinden, hedeflerinden biri haline gelmiştir.

Batı hükümetlerine bakmayın. Onlar “radikal” gördüklerine karşı yeni “ılımlı” aramakla meşguller. Bugün ellerine para ve silah verdiklerinin, yarın o paralar kesilince silahları kendilerine çevireceklerini hâlâ büyük bir aymazlık ve umursamazlıkla görmüyorlar. Olan bölgenin insanlarına oluyor.

***

Batı hükümetleri, ellerindeki para ve gücün verdiği kibirle hâlâ “radikal” gördükleri İslamcılığın karşı-tezinin “ılımlı” sandıkları İslamcılık olmadığını, Davutoğlu’nun deyimiyle “aşırılıkçılığın” karşı-tezinin, ilacının devlet işleriyle din işlerini ayırmak, laiklik olduğunu görmüyor mu?

Bu bakımdan CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun dün Müslüman ülkeleri, toplumları laikliği benimsemeye çağırmasının güçlü bir mantığı vardır.

Laiklik anlayışında da bir reform, bir yenilenme gerekiyor mu? Bence gerekiyor; bence inanca saygıda kusur etmeyen, inancından dolayı kimseyi eşit haklardan mahrum etmeyen, dışlamayan, ama belli bir inancın diğerleri üzerinde hâkimiyet kurmasına ve devletin de inanç işlerine karışmasına izin vermeyen bir modernleşmeye ihtiyaç vardır.

Ama çıkış yolunun böylece güncelleştirilmiş, toplumla barışık bir laiklik anlayışında olduğu görülmeli. Aksi halde gidiş, on birinci cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün endişe ettiği “İslamın Orta Çağ karanlığı” olacaktır.

http://www.radikal.com.tr/127173512717357

YORUMLAR
(7 Yorum Yapıldı)
Tüm Yorumları Gör

ILIMLI sıfatı bir istiaredir - ftimur

Batı'nın ILIMLI diye niteledikleri faydacı, satınalınabilir ve fiyatı ödendiği sürece kullanılabilir, ve gereğinde silahlandırılıp radikallere karşı savaştırılabilir işbirlikçi islamcılardır. Çıkarın, davadan, imandan önde geldiği düşünülürse; bunlar için ILIMLI sıfatı bir istiare - metaphor - dur, BATI sözcüğünün sömürgeci için olduğu gibi. Ve BATI, özellikle ABD, 11 Eylül'deki büyük kazaya rağmen, ILIMLI kullanmaktan vazgeçemiyor, uçakla, araba ile seyahatten vazgeçemediğimiz gibi!

laiklik demokrasidir. - user398035

laiklik uygulamaları beğenilmiyor yazarca..başka türlü nasıl olurdu deyiverse hele..okur yazar oranının %5 ler(tartışmalı)civarında olduğu bir ülkede Atatürk hiç bir kişisel çıkar gözetmeden bu aydınlanma ilkesini yerleştirmeye çalışmış.ama kişisel çıkarlarını düşünen (ve baştacı edilen)bazı siyasilerce de bu ilkeler sulandırılmıştır.nasıl islamın ılımlısı olmazsa laikliğin de ılımlısı olmaz..din inançla bir duygu oluşturur..laiklik ise mantıktır,özgür düşünce ve demokrasidir..laikleri ve uygulamaları eleştireceğinize dini kullanarak kişisel çıkar sağlıyanlara laf edin...saygılar.

Kendimize gelelim artik! - Anidya

Sayin Yetkin'i konuyu bu derece aciklikle ve artik durumu anlamayanlarin veya alamaya calismayanlarin da anlayacagi bir aciklkta yazdigi icin kutlarim. Umarim ilk planda devletin idaresini su anda elerinde tutanlarin bunu anlamasi ve nelerin geledurdugunu zaman kaybetmeden sezmeleri gerekir. Aksi halde kendilerinin ki bir yana ki- onlar idareyi ellerinde tutanlar olarak bir azinlik-, butun Turkiye halkinin -o idareyi farkinda olarak veya olmayarak destekleyenler de dahil - buyuk bir husran havasina girecegini gorelim artik. Umarim bu yaziyi cok kisi okur ve de kendisine gelir. Din ve devlet islerinin karstirilmamasi gerektigini ta 1920 lerde Ataturk ve arkadaslari gormuste niye simdi farketmemezlikten geliniyor. Yeni aktorler de aptal degil ki?

inanca saygili laiklik - user951646

ah ah rahmetli ecevit hayatta olacaktiki... kesin milletvekili olurdun! ama o camlar bardak oldu vaah vaah!

yazı doğru ama eksik - user650473

selefi etki altındaki ülkelerde laiklik benimsenmemiştir. yani aslında laiklik toplumla değil, toplum laiklikle barışık değil. o selefi ülkeler kendi hallerine bırakılmalılar.

Ellerinize sağlık - only truth

Bu yazının ingilizceye tercüme edilip Guardian'da, Times'ta yayınlanıyor olmasını isterdim. Ne kadar isabetli bir yazı olmuş. Neden batı ülkeleri, aldıkları bütün olumsuz sonuçlara rağmen aynı metodu devam ettiriyor, bu sorunun cevabını da merak ediyorum.

tespitler - user958437

cok guzel ama yarisinin laikligin veya toleransin ne demek oldugunu bilmedigi veya anlayamadigi, 12 yasinda kizlarin basinin zorla kapatildigi, her tarafin imamhatip doldugu ve 3 gomlek sonra isidci olacak adamlarin yetistirildigi bir ulkede laikligi nasil sindirecegiz keske ondan da birazcik bahsedebilseydin. Bu ulkenin din ile sorunu bizim gormek veya itiraf etmek istedigimizden cok daha derindir. Ustelik bu ulkenin gerici kesiminin 5 cocugu olurken bizim tarafin 1 tane oluyor. Asiri ve bilimi reddeten bir islam anlayisi osmanliyi yuzyillarca kanser gibi geride tuttu. Biz yuzumuzu batiya donmeye calistik beceremiyoruz, gene araba donduk. Bu ulkenin gelecegi eger radikal kararlar alinamazsa karanlik olacak. Cesaret gerekiyor.