'Sabote edilmezse 70-100 PKK'lı geliyor'

Üst düzey bir yetkiliye göre, 70 ila 100 PKK militanı yarın (Pazartesi) sabahtan itibaren Türkiye'ye gelerek güvenlik birimlerine teslim olmaya başlayacak.

Üst düzey bir yetkiliye göre, 70 ila 100 PKK militanı yarın (Pazartesi) sabahtan itibaren Türkiye’ye gelerek güvenlik birimlerine teslim olmaya başlayacak.
Radikal’in sorusu üzerine, isim ve makamının saklı tutulması kaydıyla bilgi veren üst düzey yetkiliye göre, PKK’lıların Türkiye’ye yalnızca Irak’tan değil, çeşitli Avrupa ülkelerinden de giriş yapmaları bekleniyor.
Yetkiliye göre, süreç sabote edilmez ise, bu öncü grubun akıbetine bağlı olarak ‘Eve dönüşler hızlanabilir’.
Yetkili ile dün aramızda geçen konuşmalar şöyle oldu:
- Bazı PKK gruplarının Türkiye’ye dönüp teslim olacaklarından söz ediliyor. Türk Ceza Kanunu’nun 221’inci maddesinde bir değişiklik mi yapılıyor.
- Hayır. Münhasıran 221’e yönelik bir çalışma şu an yok. Ancak İçişleri koordinasyonunda genel bir mevzuat
çalışması sürdürülüyor. Hatta şu cumartesi günü (dün) bile çalışma devam ediyor.
- PKK’lıların dönüş haberlerinin gerçek boyutu nedir?
- Böyle bir çalışma, böyle bir ihtimal var. Hatta diyebilirim ki, ihtimalin de ötesinde.
- İhtimalin ötesinde, artık gerçekleşmek üzere mi demek?
- Diyebilirim ki, hafta başından itibaren eve dönüş süreci hızlanabilir.
- Yani pazartesi mi?
- Pazartesi, salı, haftanın ilk günleri bekleniyor.
Birkaç gün içinde...
- Sayı belli mi?
- Sabote edilmez ise ilk grubun toplam 70 ila 100 kişi olmasını bekliyoruz.
- Aralarında üst düzey kişi var mı?
- Muhtemelen haklarında araması bulunmayan (aranma emri bulunmayan) kişiler olacak. Bu yüzden üst düzey bulunmama ihtimali yüksek.
- Irak’tan, Kandil’den mi gelmeleri bekleniyor?
- Karma olur; dağdan gelen de olur, Avrupa’dan gelen de... Bir kısmının Irak’tan giriş yapması bekleniyor. Avrupa’dan gelecekler belki ilk gün olmayabilir. Onların da bir kısmı kara, bir kısmı havayoluyla olabilir.
- Peki gelecek olanlar, özellikle Irak’tan gelecek olanlar için soruyorum: Silahlarıyla mı gelecekler? Öyle ise silahlarını teslim mi edecekler?
- O detayları veremiyorum.
- İlk grup dediğinize göre arkası gelecek mi?
- Gelişmelere göre, eve dönüşler artarak sürebilir.
- Ne gibi gelişmelere göre?
- Bu öncü grubun akıbetine göre, dönüşler hızlanabilir.
- Akıbet derken neyi kastediyorsunuz?
- Gelenler, mevcut yasalar çerçevesinde geliyor. Herhangi bir suça karışmamış olanlar için yapılan işlem belli.
PKK’lı grupların Türkiye’ye döneceği, pazartesi günü Habur sınır kapısında karşılama töreni hazırlayan DTP’liler tarafından da dün ‘Doğru okunsun’ uyarısıyla birlikte ilan edildi.
Yetkilinin ayrıntılı açıklamaları ise, Kürt açılımı sürecinde, İçişleri Bakanı Beşir Atalay’ın ‘Somut adım aşaması başlıyor’ (Radikal, 8 Ekim 2009) demesi ardından bir dönüm noktası niteliğinde. (Atalay o demecinde sürecin Meclis’e anlatımında bazı sürprizlerin olabileceğini de söylemişti.)
Yetkilinin sözleri aynı zamanda Başbakan Tayyip Erdoğan ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ’un birlikte verdikleri ‘Temmuz ayında 14 terörist teslim oldu, 10’u hemen serbest bırakıldı’ (Radikal, 27 Ağustos 2009) açıklamasıyla da örtüşüyor. Erdoğan bu örneği, 15 Ekim Bağdat ziyaretinden dönüşünde de vermiş ve sürecin en önemli konularından birisinin dağdan inişlerin başlatılması ve dağa çıkışların yavaşlatılması olduğunu söylemişti.
Bu açıklamadan bir süre önce de İmralı Cezaevi’nde müebbet hapse mahkûm PKK lideri Abdullah Öcalan’ın
‘talimatıyla’, bir grup PKK’lının Türkiye’ye gelip teslim olabileceği haberleri çıkmıştı.
Bu haberlerle birlikte 1999’da, Öcalan’ın ABD işbirliği ile Kenya’da yakalanması ardından bir grup PKK’lının gelip teslim olduğu, ancak yasaların katı işletilmesi nedeniyle devamının gelmediği hatırlatılmıştı.
Orgeneral Başbuğ, 29 Nisan’da yaptığı basın toplantısında yasaların daha etkin uygulanması ile dağdan inenlerin topluma kazandırılmasında daha etkin sonuç alınabileceğini, bu konunun Milli Güvenlik Kurulu’nda görüşüleceğini söylemişti. Başbuğ, bu açıklamanın devamında 2009’un bu konuda bir fırsat ortaya çıkardığını ve sonuç almak mecburiyeti bulunduğunu (Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e Başbakan Tayip Erdoğan’dan da önce) söylemişti.
Askerin bir süredir, teslim olan PKK’lılardan lider kadroda olmayan ve suça karıştığı sabit olmayanlar için yasaların esnek uygulanmasından yana olduğu biliniyor.
Yetkilinin ‘sabote edilmezse’ ifadesi, muhtemelen yalnızca mevzuatın bazı mahkemelerce yine katı uygulanması ihtimaline işaret etmekle kalmıyor. Aynı zamanda bu sürece karşı olan iç ve dış grupların muhtemel engelleme çabalarına da işaret ediyor.
Ankara’daki beklentinin gerçeğe dönüşüp dönüşmediğini anlamak için fazla beklemeyeceğiz.
Süreçten olumlu sonuç alınırsa, bu işte Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) ve Dışişleri’nin olağandışı çabalarının rolüne daha ayrıntılı değinmek gerekecek.