Sanayicide 30 Mart beklentisi

Sanayici, ekonomik önlem paketi için umudu seçimin hemen sonrasına bağladı

Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir “Size bana çok ilginç gelen bir şey anlatayım” diye söze başladı. “Geçenlerde OSTİM Organize Sanayi Bölgesi’nde üyelerimizle toplantı yapıyorduk. Toplantıdan önce bazı arkadaşlar, ekonominin durumu üzerine yaptığımız uyarıların zaten mevcut karamsarlığı artırdığını, belki bardağın dolu tarafını göstermemizin daha iyi olacağını söylediler.
Ben de nispeten ılımlı eleştirilerde bulundum konuşmamda. Biliyor musunuz, en sert tepkilerden birini hükümete çok yakın olan, etkili bir arkadaşımız verdi. Ilımlı olalım diyen yönetici arkadaşlarımıza karşın taban çok daha sert olmamızı bekliyor. Çünkü canımız çok yanıyor. Üretim gücümüzü kaybediyoruz. Kurumsal hafızamız olan çalışanlarımızı kaybediyoruz.
Seçim ortamında bulunmamız şartları ağırlaştırıyor. Biz seçim malzemesi olmak istemiyoruz. Ama herkes seçimle uğraştığı için Sanayi Bakanı (Zafer Çağlayan) ve Çalışma Bakanı (Faruk Çelik) dışında muhatap bulamıyoruz. Ekonomi yönetiminin kapıları kapalı.
Seçimden sonra açılır mı? Onu bekliyoruz.”
Seçim ortamından şikâyet eden yalnızca Ankara sanayicisinin sözcüsü Özdebir değil.
İstanbul Sanayi Odası Başkanı Tanıl Küçük, yazılı açıklamasında “Kriz Türkiye’yi kalbinden vurdu” diyor, “Hükümet ve ekonomi yönetiminin bir an önce durumun ciddiyeti ve vahametine uygun politikalar üretmesi gerektiğini” söylüyordu. Ancak Ege Bölgesi Sanayi Odası Başkanı Ender Yorgancılar, beklenti ve tahminlerin iki ayrı yönde gittiğine şu sözlerle işaret ediyor: “Hükümetin önlem almasını dün de bekliyordum, bugün de bekliyorum. Ama seçimden sonra olur tahmin ediyorum. Olması lazım. Üretici sektör
nasıl ayakta duracak? Bankalarda para var, ama yüzde 20 ile sektöre kredi açabilecekken, yüzde 13 ile Merkez Bankası’na veriyor.
Piyasada güven kalmamış durumda.”
Ege bölgesinin sanayi kentlerinden Denizli’nin Sanayi Odası Başkanı Müjdat Keçeci, “Üç ay öncesine kadar Körfez’den para gelecek diye avutuluyorduk, şimdi de seçimi bekliyoruz” diye umutsuzluğunu dile getiriyor. “Seçim bir milat mı olacak?” diye soruyor.
İktidardaki AK Parti’ye destek rekorunu elinde tutan Kayseri’nin Sanayi Odası Başkanı Mustafa Boydak da umudunu seçim sonrasına bağlayanlardan: “Rakamlar konuşuyor, durum pek iç açıcı değil. Kriz dışarıdan geliyor diyoruz, bankacılık sistemimiz güçlü diyoruz, ama Kayseri olarak sanayi kapasite kullanımımız dibe vurdu. Yine de umudumuzu kaybetmiyoruz. Maalesef Türkiye şu anda seçime odaklandı. Beklentimiz, seçimler geçtikten sonra hükümetin tedbir alması.”
Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mehmet Galip Ensarioğlu ise işi önce “İşten çıkarmalardan en az etkilenen Diyarbakır, çünkü zaten bizde kaybedecek iş yok” diye acı bir şakaya vuruyor. Sonra bir ilginç açı da o anlatıyor: “Tedbirlerin açıklanmamasında seçimlerin rolü olabilir. Mesela Başbakan Yardımcısı Nazım Ekren ile uzun çalışmalar yaptık. Rapor yıl başında açıklanacaktı. Deniyor ki, bölgeye pozitif ayırımcılık yapılacaktı, bundan Batı’daki iller seçim ortamında rahatsız olmasın diye açıklanmadı. Şimdi 30 Mart’ta açıklanacağı söyleniyor.
O tarihte mi açıklanır bilemem, ama seçim sonrası radikal önlemlerin alınmasını bekliyoruz.”
Manzara bu. Bu manzaraya bir de Başbakan Tayyip Erdoğan’ın Türkiye adına katılacağı
1-2 Nisan’da Londra’da küresel krize çare tartışmak için yapılacak G-20 toplantısını katarsak, ya bu toplantıya gitmeden önce, ya da geldikten kısa süre sonra bazı önlemlerin açıklanacağı, belki IMF ile anlaşmanın yeniden gündeme geleceği anlaşılıyor.
Belki de CHP lideri Deniz Baykal dün “Seçimden sonra milletin ümüğünü sıkacaklar” derken bu tabloya bir başka bakış açısı getiriyordu.
Ama görülüyor ki, sanayide küçülme yüzde 20’lerle ifade edilirken sanayicinin hükümetin seçimden önce bir önlem paketi açıklayacağı beklentisi kalmamış ve umutlar 29 Mart yerel seçiminin hemen sonrasında bağlanmış durumda.

NOT: Ergenekon davasının merakla beklenen İkinci İddianamesi dün savcılık tarafından mahkemeye teslim edildi. İddianamede yazılanlara tümüyle vakıf olamadım henüz. Bu nedenle çok önemli bulduğum bu gelişme üzerinde daha etraflı durabilmek için biraz beklemenin yerinde olduğunu düşünüyorum.