Sezer ne düşünüyor?

<arabaslik>Köşk</arabaslik> kaynaklarına göre Cumhurbaşkanı Sezer, halefinin, toplumdaki her kesimin temsilcisi olmasını istiyor, bu görüşünü de gizlemiyor. Ama Sezer, tartışmaların odağındaymış ve bazı grupların tarafındaymış gibi gösterilmekten de rahatsızlık duyuyor.</br><arabaslik>Aynı</arabaslik> kaynaklar anlatıyor: Sezer'in komutanlarla yemeğinde seçim konuşulmadı. Çankaya'ya eşi türbanlı biri çıkarsa, Sezer'in devir teslim törenini eşsiz yaptırtacağı iddiası da yanlış.

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın on birinci cumhurbaşkanı seçilip seçilmeyeceği tartışmalarının içinde gösterilmekten rahatsızlık duyduğu bildiriliyor. Cumhurbaşkanlığı kaynakları tarafından Radikal'e verilen bilgilere göre, Sezer özellikle 21 Mart akşamı Köşk'te Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt ve Ankara'da görevli dört yıldızlı komutanlara verdiği akşam yemeğinin, cumhurbaşkanlığı seçimi tartışması içinde yorumlanmasından rahatsızlık duyuyor. Bir kaynak, "Cumhurbaşkanlığı seçiminde bir strateji izlenip izlenmeyeceği, ne yapılacağı, eşlerle birlikte yenen iki saatlik özel bir yemekte mi konuşulur? Bunlar spekülasyon" yorumunu yapıyor. Köşk kaynakları, Sezer'in cumhurbaşkanlığı devir teslim töreninin, yeni cumhurbaşkanının eşinin türbanlı olup olmamasına göre eşli ya da eşsiz düzenlenmesi konusunda da herhangi bir hazırlık bulunmadığını da vurguluyorlar.
Köşk kaynaklarının, son gelişmeler üzerine Radikal'e verdiği bilgiler şöyle özetlenebilir:

 • "Sayın Cumhurbaşkanı her yıl komutanlara özel bir yemek verir. Bu yıl, görev süresinin dolması nedeniyle bu yemek önceye alındı. Sayın Cumhurbaşkanı daha önce bu ayki Milli Güvenlik Kurulu toplantısının da, cumhurbaşkanlığı seçim süreci başlamadan yapılması gerektiği düşüncesiyle 10 Nisan'a alınmasını istemişti. Köşk'te, resmi kabul salonunda da değil, kendisine ait bölmede, yalnızca kendisi, eşi, Ankara'da görevli orgeneral ve oramiraller ve eşlerinin katıldığı toplam 18 kişilik bir yemekti. Hiçbir Cumhurbaşkanlığı personeli katılmadı. Yeni cumhurbaşkanı seçiminde bir strateji izlenip izlenmeyeceği, ne yapılacağı, eşlerle birlikte yenen iki saatlik özel bir yemekte mi konuşulur? Bunlar spekülasyon. Böyle bir toplantı, eşlerin önünde, garsonlar yemek servisi yaparken yapılmaz. Kimse de yapıldığını duymaz. Oysa bu yemek bir ay öncesinden özel kalemlerle koordinasyon içinde planlandı.
  'Tartışmaların içinde değil'
 • "Sayın cumhurbaşkanı şu anda devletin başı. Toplumun her kesimini kucaklamaya gayret ediyor. Yeni cumhurbaşkanı şu ya da bu isim olsun demek sayın Cumhurbaşkanı'nın yapısına da uygun değil. Türkiye'deki siyasi ve ekonomik istikrar ortamının bozulmasını istemiyor. Yeni cumhurbaşkanının toplumun her kesimini kucaklayan, toplumdaki her dilimin temsilcisi olabilecek bir kişi olması gerektiği görüşünü gizlemiyor; kendisi ile görüşenlere söylüyor. Bunun ötesinde, yeni cumhurbaşkanının seçimi işinin içinde, bu tartışmaların odağında imiş gibi gösterilmek istenmesinden, bazı grupların kendisini belli başka grupların içine itmek, orada göstermek istemesinden rahatsızlık duyuyor. Özellikle de, komutanlara verdiği yemeğin bu çerçevede gösterilmesinden üzgün ve rahatsız.
 • "Sayın Cumhurbaşkanı'nın, görevini yeni cumhurbaşkanına devredeceği töreni, seçilecek kişinin eşinin türbanlı olması durumunda eşsiz olması yönünde düzenlenmesi talimatı verdiği doğru değil. Daha 16 Nisan gelmedi. Henüz cumhurbaşkanlığı adayları ortaya çıkmamışken, bir hukuk adamı olan sayın Cumhurbaşkanı'nın faraziyeler üzerine hareket etmesi, Anayasal yetkilerinin dışına çıkması söz konusu değil. Şu olursa eşsiz, bu olursa eşli tören istediği yolunda bir talimatı yok. Ancak sayın Cumhurbaşkanı'nın şu ana dek izlediği çizgiye uygun olarak sade, gösterişsiz bir tören olması beklenebilir."
  En kritik hafta
  Köşk kaynaklarının açıklamalarının gösterdiği birkaç yeni unsur var. Birincisi, MGK toplantısının 16 Nisan'da cumhurbaşkanlık adaylık süreci başlamadan önceye, 10 Nisan'a alınmasını istemesi, komutanlarla basın bültenlerinde yer almayan bir yemek yemesi gibi gelişmelerin yol açabileceği izlenimin tersine, Cumhurbaşkanı Sezer, Erdoğan'ın seçilip seçilmeyeceği tartışmalarının şu anda içinde olmadığını kayda geçirmek istiyor. Bu, hiçbir zaman içinde olmayacağı, isme yönelik olmasa da ilkeler temelinde müdahil olmayacağı yolunda kendisini bağladığı anlamına gelmiyor. Yalnızca şu anda böyle bir planı olmadığı anlamına geliyor.
  Öyle anlaşılıyor ki, MGK toplantısının yapılacağı 8-15 Nisan arası, Ankara ve başka şehirlerde yapılacak mitingler, toplantılar ve belki basına yansıyacak konuşmalar ve bilgilerle, cumhurbaşkanlığı seçimini belirleyecek nitelikte gelişmelerin yaşanacağı bir hafta olacak.