Suriye çözülmeden IŞİD çözülür mü?

Dün öğleden sonra itibarıyla iyice açığa çıkan asıl soru şudur: Suriye krizinin nasıl çözüleceğine dair bir görüş birliğine varamadıkça dünya liderlerinin IŞİD'i alt etme konusunda "sürdürülebilir" bir strateji kurmaları mümkün mü?

Antalya Zirvesine katılan dünya liderleri dün yayınladıkları ortak açıklama ile Irak ve Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütüyle savaşın temel öncelikleri ilan etti.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın ev sahibi sıfatıyla sözcülüğünü yaptığı ortak karara göre ülkeler IŞİD’e karşı daha fazla istihbarat paylaşmaya, sınır güvenliğine daha fazla ağırlık vermeye, terörizmin mali kaynaklarını kesmek için daha fazla çaba harcama çağrılıyor.

Dünya IŞİD’in 10 Ekim’de Ankara’da 102 kişiyi öldürülmesine bu şiddette bir tepki vermemişti, ama 13 Kasım’da Paris’te 129 kişiyi öldürmesiyle birleşince bardak taştı.

***

Dünya liderlerinin IŞİD’e karşı birlikte davranma gereğinin farkına varmaları ve tek ses çıkarmış olmaları güzel de, o sonuç bildirgesinde söylenenlerin 11 Eylül 2001 saldırıları ardından El Kaide’ye karşı açıklanan önlemlerden fazla bir farkı yok.

Niyet değişmiş, tehlikenin farkına varılmış, o tamam.

Ama icraatın nasıl olacağına dair IŞİD’in üzerine bomba yağdırıp, yarın ne yapacağı belli olmayan yerel unsurlara silah ve para vermekten başka bir yol henüz ufukta görünmüyor.

***

Yani dün Fransız Meclisinde konuşan François Hollande’ın “Savaştayız, IŞİD’i bitireceğiz” sözünün, Rakka’nın havadan bombalanması geri adım atılmayacağını gösterse de, belli bir stratejik karşılığı yok.

Zaten ondan hemen önce Antalya’da konuşan ABD Başkanı Obama’nın “sürdürülebilir bir strateji” gerektiğini söylemesi, henüz ortada böyle bir strateji olmadığını gösteriyor.

Tabii bir de Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in sözleri var, Obama’nın gölgesinde kalan. Putin’in iddiasına göre IŞİD’e yardım sağlayan 40 kadar ülke var ve bunların bir kısmı da G-20 üyesi.

Putin bu konuda uydu fotoğrafları ve başka belgeleri muhataplarına verdiğini söyledi. Putin’in Antalya’da Erdoğan, Obama ve İngiltere Başbakanı David Cameron dâhil liderlerle Suriye konuştuğu biliniyor.

***

Lafı fazla uzatmayalım, dün öğleden sonra itibarıyla iyice açığa çıkan asıl soru şudur: Suriye krizinin nasıl çözüleceğine dair bir görüş birliğine varamadıkça dünya liderlerinin IŞİD’i alt etme konusunda “sürdürülebilir” bir strateji kurmaları mümkün mü?

Pek mümkün görünmüyor.

Çünkü IŞİD öncelikle Suriye iç savaşı ortamında doğup büyüyen bir örgüt.

***

Evet, militan İslamcı ideolojiyi, terör eylemleriyle gerçek İslam olarak dayatan çizginin tarihsel seyrinde gelinen en uç, en şiddetli aşaması İŞİD.

Ama 2011’de başlayan Suriye iç savaşı ortamında 2013’te ortaya çıktı.

Keskin söylemiyle içinden çıktığı El Kaideden başlayıp, şiddete nispeten kapalı Müslüman Kardeşlere dek tabandaki en öfkeli, insani kaygıları en zayıf, en maceracı unsurları kendisine çekti.

***

Evet, dünya liderleri IŞİD’e karşı birleşmek gerektiğinin farkına vardı, ama Suriye konusunda birleşemedikçe bunun tek başına bir anlamı olmayacak.

Paris saldırısından bir gün sonra, Antalya Zirvesinin başlamasından bir gün önce Suriye’nin geleceği üzerine yapılan Viyana toplantısından Suriye’de 6 aylık bir geçiş hükümeti ve 18 ay içinde seçimler üzerine görüş birliği çıktığı açıklanmıştı.

Dün itibarıyla o pilavın daha çok su kaldıracağı da görüldü.

***

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Suriye’nin geleceğinde Esad’a yer yok” sözü daha önce defalarca söylendiği için gerekli etkiyi uyandırmadığı görülmüş olacak ki, Dışişleri Bakanı Feridun Sinirlioğlu riski üzerine alarak daha ayrıntılı bir açıklama yaptı.

Sinirlioğlu “Esad bir daha aday olamayacak” dedi; bu formülü Rusların kabul ettiğini söyleyemezdi ama büyük bir itiraz da olmamıştı.

ABD’nin tavrı, Sinirlioğlu’dan bir saat sonra kadar konuşan Obama tarafından bir kez daha ilan edildi: Suriye’nin geleceğinde Esad’a yer yoktu.

Obama Rusları ikna etmeye çalıştıklarını söyledi, demek ki Esad sorunu, yani Suriye sorunu hâlâ çözülememişti.

***

Peki, Antalya’da havanda su mu dövüldü?

Hayır, bu konuların bu düzeyde ve BM Genel Kurulu gibi veto baskısının bulunmadığı G-20 gibi bir zeminde tartışılması mutlaka mesafe alınmasına yardımcı olacaktır.

Ama IŞİD bir yandan öldürmeye devam ediyor,  liderlerin bu sorumlulukla davranması gerekiyor.

http://www.radikal.com.tr/147389414738943

YORUMLAR
(3 Yorum Yapıldı)
Tüm Yorumları Gör

Doğru teşhis (2)... - user493166

İŞİD'in ABD ülkelerin hedefi haline gelmesinin tek nedeni, başta yapılan plana uygun olarak sonuna kadar Suriye Ordusuna karşı savaşmak yerine, Irak-Suriye arasında ele geçirdiği topraklarda bir devlet kurduğunu ilan etmesi ve kendisine müdahale eden ABD ülkelere bağlı diğer cihatçı! örgütlerle savaşmasıdır. Musul işgali sonrası Irak'ın kuzeyine ve Suriye içinde Kürt bölgelerine yönelmesi bardağı taşırmıştır. İŞİD'e saldırılmış, o da saldıranlara saldırmıştır. Yaptığı şiddet gösterileri ve gösterileri "bu gerçek İslam değil" diyerek güya kınamak gerçeklerin üzerine perde örtmektir. (Suriye Irak arasında bir İslam Devleti kurulsa "İslami uygulamaları" sadece bir iç siyaset sorunu olarak görülecektir, aynen Suud gibi!) Bu örgüt Suriye iç savaşının bizzat tarafıdır. Libya, Yemen, Irak, Afrika ülkeleri vb iç savaşlarının da tarafıdır. İslamcılık (çünkü çıkış noktası ne olursa olsun varacağı yer aynı nokta olmaktadır) sadece Suriye'nin sorunu değildir, sadece Suriye'de ki sorun da değildir. Hatta Suriye'deki "İslamcılık" sorunun çözülme ihtimali daha fazladır. Sorun Müslümanların "bu kadar kullanışlı olmaları" ile ilgilidir ve çözümü çok uzun zaman alacaktır... Önce doğru teşhisi koymaları gerekecektir: Sorunu oluşturanlar ile sorunun çözülemez, sorunu oluşturanlar sorunu çözmezler, sorunu oluşturanların çözdüğü sorun yine onların işine yarar...

Doğru teşhis (1)... - user493166

İŞİD öncelikle Irak El Kaidesi olarak ortaya çıkmıştır ve ABDülkeler (İngiltere, Fransa, Katar, BAE, Suud, İsrail ve ..) tarafında Irak'ı terörize etmek için (hem de şiddeti giderek artan miktarlarda) kullanılmıştır. Bu arada örgüt ismi bu güne kadar defalarca değişmiştir. Suriye'ye ise, olayların başladığı yılın son aylarında (El Kaide'nin parçası olarak) girmiş ve örgütlenmiştir. Bu operasyonun nedeni Irak Suriye sınırı ile Şam bölgesi arasındaki alanda yerleşik nüfusu boşaltmak, Suriye Ordusunu deniz kıyısına sıkıştırarak Suriye halkında umutsuzluk yaratmak ve Baas rejiminin yıkılmasını sağlamaktı. Bu örgütlenme öncelikle diğer Arap ülkelerinden, Karadeniz'in üzerindeki, Asya'daki, Afrika'daki ülkelerden cihatçı ve silah getirilerek yapılmıştır. Daha sonra da Avrupa'nın ikinci sınıf vatandaşları bölgeye akmıştır (Bu kişilerin hiç birisinin daha önce İslamcılıkla, cihatçılıkla vb ilişkileri olmadığı için farkına varılmamıştır. Ancak çoğunluğu Türkiye içinde seyahat ederek sınırdan iç savaşın olduğu Suriye'ye rahatça girip çıkabildiği için Türkiye suçlanmıştır.). Bu arada Suriye El Kaidesinde bölünme başlamış, Nusra ortaya çıkmıştır. Musul saldısı öncesinde El Kaide (ki el Kaide bir şemsiye örgüttür) Suriye kolunun Nusra olduğunu, İŞİD'in sadece Irak ile ilgilenmesi gerektiğini açıklamıştır. Ancak Irak-Suriye arasına yerleşen İŞİD, El Kaide'yi artık tanımamış ve kendi halifeliğini kurmuştur.

Siz işin içindesiniz doğal olarak. - anarshit

Diplomatik yönden çok şeyin farkındasınız biliyorum. Ama hala şunları anlamış değilim.................................................................................................................. 1. Modern bir Amerikan silahı verilen bir askeri güç haftalarca eğitim verildikten sonra o silahı ancak kullanabiliyorsa, aynı şekilde o silahları zamanında bir şekilde ele geçiren IŞİD o silahları hemen nasıl yetkin bir şekilde kullanabiliyor? Bunu eğitim almadan nasıl başarıyorlar? Ya da gizlice eğitim mi alıyorlar?.............................................................................................................. 2. 21. yüzyıldayız. Kur'an'ı okuyup bu şekilde vandalizm sınırlarını zorlayabilecek bir insan türü nasıl varolabiliyor? Evrim zincirinde hangi konumda açıklanabilir? Ya Kur'an'ı en doğru yorumlayanlar onlar ise? Ne olacak bu halin sonu?