Kritik dönem

Beyaz Saray yönetimine göre, Dışişleri Bakanı Gül ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Büyükanıt aynı şeyleri söyledi: PKK'ya ilişkin sözlerin eyleme geçmesi ve Ermeni tasarısı, bölgedeki dengeleri değiştirebilir." /> Kritik dönem

Beyaz Saray yönetimine göre, Dışişleri Bakanı Gül ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Büyükanıt aynı şeyleri söyledi: PKK'ya ilişkin sözlerin eyleme geçmesi ve Ermeni tasarısı, bölgedeki dengeleri değiştirebilir." /> Tehlikeli gelişmeler - MURAT YETKİN - Radikal

Tehlikeli gelişmeler

<font color="#800000"><strong><em>Kritik dönem</em></strong></font><br></br>Beyaz Saray yönetimine göre, Dışişleri Bakanı Gül ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Büyükanıt aynı şeyleri söyledi: PKK'ya ilişkin sözlerin eyleme geçmesi ve Ermeni tasarısı, bölgedeki dengeleri değiştirebilir.

Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'ün, ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice ile görüşmesinde "Irak'ta ABD'nin başarısı, bizim de başarımızdır" demesi, aslında Türk-Amerikan ilişkilerinin ne kadar dar bir boğazdan geçtiğini başka türlü anlatan bir ifade sayılmalı.
ABD'nin Irak'taki PKK varlığı üzerine söyleminin artık bir an önce eyleme geçmesi ve Ermeni soykırım yasa tasarısının Kongre'den geçmemesinin Ankara için ne kadar önemli olduğunu, ABD yönetimini tehdit eder görünmeden anlatmanın yolunu herhalde böyle buldu Dışişleri.
Verilen mesaj: 1-Irak'tan İran'a, Hazar enerji havzasından Afganistan'a, Ortadoğu barış sürecine dek yayılan Türk-ABD işbirliği, bu iki konuya bağlı olarak daha da gelişebilir.
Ya da, 2-Son olarak Başbakan Tayyip Erdoğan'ın söylediği gibi, "Stratejik ortaklık ilişkisinin üzerine gölge düşer"; Türk-ABD ilişkileri zora girer. 3-Bu durum hem Türk iç politikasını, hem de ona bağlı olarak Türkiye'nin özellikle bölgeye yönelik dış politikasını etkiler.
Alınan mesaj: 1-PKK konusunda Ankara'yı tatmin edici sonuç alınamaz ve üzerine Ermeni tasarısı Kongre'den geçerse, bunun Türk-ABD ilşkileri üzerine zarar verici sounçları olur. 2-Tasarının Kongre'den geçmesi Türkiye'nin Ermenistan'la ilişkilerini düzeltmesini görülebilir geleceğin ötesine atar. Bu işten Türkiye kadar, Ermenistan da zarar görür. 3-Tasarının geçmesi Türkiye'de iç politika alanında yıkıcı etkiye yol açabilir.
Aşırı milliyetçi akımlar yükselir, hükümetler ve ülkedeki azınlıklar baskı altına girer ve Türkiye'nin bölgede oynadığı olumlu rol tehlikeye girer.
Avrasya Stratejik Araştırmalar Merkezi, ASAM Başkanı ve eski Washington Büyükelçisi Faruk Loğoğlu, "Amerikan karşıtlığı artar, kamuoyunun tepkisi uzun sürerse hükümetin tepkileri de sert olabilir ve Türkiye'nin uluslararası ilişkilere bakışı etkilenir" diye durumu özetliyor. Loğoğlu, ABD'nin Iraklı Kürt liderleri 1-Kendilerini PKK'dan düşünsel planda soyutlama, 2-PKK'ya verdikleri desteği kesme konusunda vakit geçirmeden ikna etmesi, Ermeni tasarısını ise engellemesi gerektiğine inanıyor.
George Bush yönetiminin Gül, Gül'den sonra Washington'a giden Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt ve bu temaslar ardından Başbakan Tayyip Erdoğan'ın açıklamalarından çıkardığı sonuçlar böyle. Bu sonucun ortaya çıkmasında, tam Gül ABD'de iken, Irak hükümetinin 'Türkiye'nin PKK sorununu halletmek için Kürdistan Bölgesel Yönetimi ile görüşmeli demesi' ardından Ankara'nın Habur'dan petrol ürünü ihracatını kesmesi ve bunun Kürt bölgesinde nasıl can yaktığının görülmesinin de bir payı olduğu düşünülüyor.
Yönetim, mart ayının ikinci yarısından itibaren Kongre'ye bu durumu anlatmak için vites yükseltmeyi gündemine almış. Bu çabalara katkı için Ankara Büyükelçisi Ross Wilson'un da Washington'a çağırılacağı biliniyor.
Türk-ABD ilişkilerinin Ermeni ve Kürt sorunları nedeniyle içinde bulunduğu bu bıçak sırtı durum, doğal olarak bu durumun Türkiye lehine gelişmesini istemeyen grupları rahatsız ediyor ve tehlikeli bir süreç başlamış bulunuyor.
PKK'ya yakın Gündem gazetesi dün 'ABD'den sınır ötesi operasyona onay' başlığı ile çıktı. Haber, Kürdistan Bölgesel Yönetimi kaynaklarının, ABD'nin PKK ile mücadele özel temsilcisi Joseph Ralston ile yaptığı görüşmeye dayandırılıyor. Verilen tarih, mart-nisan ayları. Tam ABD Kongresi'nde Ermeni tasarısı tartışmasının kızışacağı zamanlar. Haberin yayımlandığı gün, yani dün toplanan Milli Güvenlik Kurulu toplantısının gündeminde zaten bu konular var.
Ralston, Türk özel temsilci Edip Başer'in davetlisi olarak 8 Mart'ta Türkiye'ye geliyor.
Ama Iraklı bakan-koordinatör El Vaili yine yok. Başer, Irak hükümeti terörle mücadelede verilen asgari sözler yerine getirilmedikçe Iraklı muhatabı ile konuşmayacağını söylüyor.
Tabii tehlikeli gelişmeler dışarıyla sınırlı değil. Sanki böyle bir konu varmış gibi "Kerkük'e yapılmış bir saldırıyı Diyarbakır'a yapılmış sayarız" diyen DTP Diyarbakır İl Başkanı Hilmi Aydoğdu, dün tutuklandı. Aydoğdu'nun izinden başka DTP'lilerin de gitmesi muhtemeldir. Bunun bir tür topluca hapse girerek, bir tür itaatsizlik kampanyası başlatma olabileceğini de düşünmek lazım.
Kritik günlerden geçiyoruz ve tünelin ucunda ışık görünüp görünmeyeceği bile henüz belli değil.