TOBB'un tavrı belli değil
TÜSİAD'ın 'Erdoğan Başbakan kalmalı' yaklaşımının hükümet icraatının aynen devam etmesi anlamına geleceğini belirten Hisarcıklıoğlu "Bu sözler seçimde AKP'ye şimdiden destek verildiği şeklinde yorumlanabilir" dedi. Hisarcıklıoğlu, kendilerinin henüz tavır belirlemediğini söyledi.
'Her partiye eşit uzaklıktayız'
Hisarcıklıoğlu şöyle dedi: "Başbakan Köşk'e aday olup olmayacağını henüz açıklamadı. TOBB'un kendisini genel seçimlerde taraf gösterecek açıklamalardan önce düşünmesi doğal. Partilere eşit uzaklıkta durmaya çalışıyoruz."" /> TOBB'un tavrı belli değil
TÜSİAD'ın 'Erdoğan Başbakan kalmalı' yaklaşımının hükümet icraatının aynen devam etmesi anlamına geleceğini belirten Hisarcıklıoğlu "Bu sözler seçimde AKP'ye şimdiden destek verildiği şeklinde yorumlanabilir" dedi. Hisarcıklıoğlu, kendilerinin henüz tavır belirlemediğini söyledi.
'Her partiye eşit uzaklıktayız'
Hisarcıklıoğlu şöyle dedi: "Başbakan Köşk'e aday olup olmayacağını henüz açıklamadı. TOBB'un kendisini genel seçimlerde taraf gösterecek açıklamalardan önce düşünmesi doğal. Partilere eşit uzaklıkta durmaya çalışıyoruz."" /> TOBB'dan Çankaya için ince mesajlar - MURAT YETKİN - Radikal

TOBB'dan Çankaya için ince mesajlar

<arabaslik>İş dünyasında bölünme</arabaslik></br>TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, "TÜSİAD'ı hedef almıyorum" dedi, ancak cumhurbaşkanlığı seçimleriyle ilgili TÜSİAD'ın dile getirdiği tezi eleştirdi. "Erdoğan cumhurbaşkanı olmasın demek başka, Başbakan olarak kalsın demek başka" diyen Hisarcıklıoğlu, genel seçimlere dikkat çekti.</br><arabaslik>TOBB'un tavrı belli değil</arabaslik></br>TÜSİAD'ın 'Erdoğan Başbakan kalmalı' yaklaşımının hükümet icraatının aynen devam etmesi anlamına geleceğini belirten Hisarcıklıoğlu "Bu sözler seçimde AKP'ye şimdiden destek verildiği şeklinde yorumlanabilir" dedi. Hisarcıklıoğlu, kendilerinin henüz tavır belirlemediğini söyledi.</br><arabaslik>'Her partiye eşit uzaklıktayız'</arabaslik></br>Hisarcıklıoğlu şöyle dedi: "Başbakan Köşk'e aday olup olmayacağını henüz açıklamadı. TOBB'un kendisini genel seçimlerde taraf gösterecek açıklamalardan önce düşünmesi doğal. Partilere eşit uzaklıkta durmaya çalışıyoruz."

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, "Başbakan Tayyip Erdoğan'ın cumhurbaşkanlığına, 'Başbakan olarak devam etsin' diyerek itiraz etmenin, AK Parti'ye 4 Kasım 2007 seçimlerinde destek vermek anlamına geldiğini" söyledi. Hisarcıklıoğlu, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin cumhurbaşkanlığı seçimi konusundaki tutumunu henüz belirlemediğini, ancak bunun muhtemelen Erdoğan'ın başbakan olarak kalmasını istemek şekilde olmayacağını da vurguladı.
Hisarcıklıoğlu bu açıklamaları İsrail-Filistin temasları ardından Ankara'ya dönüş yolunda gazetecilerin soruları üzerine yaptı.
Gazetecilerin bu açıklamanın Türkiye Sanayici ve İşadamları Derneği, TÜSİAD tarafından yapıldığını hatırlatması üzerine, Hisarcıklıoğlu sözlerinin TÜSİAD'ı hedef almadığını, ancak Erdoğan başbakan kalsın demenin hükümet icraatı aynen devam etsin demek olacağını ve yaklaşan genel seçimlerde AK Parti'ye şimdiden destek olarak yorumlanabileceğini söyledi. Hisarcıklıoğlu, "Bu sözler, şimdi cumhurbaşkanlığı seçimlerine yoğunlaştığımız için, 'cumhurbaşkanı olmasın' diye algılanıyor. Oysa cumhurbaşkanlığı seçimi geride kalınca Türkiye genel seçimlere odaklanacak ve bu açıklamalar o çerçevede yorumlanacak" dedi.
Hisarcıklıoğlu'na göre "Erdoğan cumhurbaşkanı olmasın demek başka, başbakan olarak kalsın demek başka."
Peki TOBB ne diyecek? TOBB üst yönetimi 2006'nın son haftalarında 2007'ye nasıl bakılması gerektiği konusunda toplan mış, bu toplantıda TÜSİAD'ın açıklaması ardından TOBB'a da cumhurbaşkanlığı seçimlerindeki tavrını belli etmesi yönündeki talep ve baskılar değerlendirilmişti. Ancak TOBB henüz bir karara varmış değil. Önümüzdeki ay bir toplantı daha yapacaklarını vurgulayan Hisarcıklıoğlu, içinde bulundukları durumu şöyle anlatıyor:

 • "Başbakan henüz cumhurbaşkanlığına aday olup olmayacağını açıklamadı. Kendisiyle daha birkaç gün önce görüştüm. Ben bu konudaki düşüncelerini başka bir siyasi ile paylaşmamış olabileceğini düşünmüyorum. Aday olacaksa, bunu süreç başladığında açıklama kararına saygı duyuyorum. Henüz başka aday da yok.
  Bu durumda TOBB'u daha sonraki genel seçimlerde bir taraf olarak gösterecek bir açıklama yapamadan önce iyi düşünmesi doğal; TOBB Türkiye'nin en büyük sivil toplum kuruluşu."
 • "Dokuzuncu Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel bana bir kere, bizim yönetim iş başına gelene dek TOBB başkan ve yönetim kurulu üyelerinin Güniz sokaktaki evinde, çalışma odasında belirlenmiş olduğunu söylemişti.
  Bunun ilk istisnası biz olduk. Beş buçuk yıldır TOBB'u siyasete müdahaleden uzak tuttuk. Açıklamalarımızı hep ekonomik alanla sınırlı bıraktık. TOBB'un 28 Şubat sürecindeki görüntüsü ile bugünkü herhalde aynı değil, en azından ben öyle düşünüyorum. Her partiye eşit uzaklıkta durmaya çalışıyoruz. Bu özelliğimizi ve itibarımızı korumamız lazım."
 • "Cumhurbaşkanlığı seçimine gelince, bence burada kişileri değil, seçilecek kişinin özelliklerini, ya da sistemi konuşmamız lazım. Buna cumhurbaşkanlığı mı, başkanlık mı, yarı başkanlık mı olmalı tartışması dahildir. Kimi yetkilerin tek elde toplanmasının işleri çabuklaştıracağını, kimiyse bu gücün Türkiye koşullarında kötüye kullanılacağını düşünüyor. Bunları da tartışmamız lazım."
  TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu'nun sözleri, gündemde Irak ile birlikte ilk sıralarda olan cumhurbaşkanlığı seçimi tartışmasına yeni bir açı getiriyor. Bu TÜSİAD'ın orataya koyduğundan farklı ve kendisini farklılaştıran, farklılaştırmaya çalışan bir açı.
  İsrail-Filistin temaslarında kendisine eşlik eden TOBB Yönetim Kurulu üyesi ve Ankara Ticaret Borsası Başkanı Faik Yavuz "Biz büyük bir örgüt olduğumuzun farkındayız. Çok çeşitli siyasi görüşten arkadaşlar bir aradayız. Belli bir siyasi görüşe baston olmamalıyız" diyerek bu açının yönetimde paylaşıldığını gösteriyor.
  Bu farklılaştırma, Hisarcıklıoğlu'nun siyasete kendi adına bir ağırlık koyması anlamına mı geliyor? TOBB başkanlığından aldığı güçle, başkanlığı bırakıp siyasete mi girecek? Bu soruya "Hayır" yanıtı veriyor. Belki de siyasetteki ağırlığını bu yanıtla hissettiriyor.