Türk devletinin PKK ile imtihanı: Üçüncü aşama

Önümüzde kritik birkaç ay var. Kürt meselesinde içinde bulunduğumuz aşamayı daha iyi anlamak için bugüne nasıl gelinmiş olduğuna biraz yakından bakmakta yarar var

Muhtemelen ne olacaksa bu yılın ilk yarısında olacak.

Şimdilik 7 Haziran 2015’de olmasını beklediğimiz seçimler, sadece Türkiye’de yönetim sisteminin Parlamenterden Başkanlığa dönüşüp dönüşmeyeceğini göstermekle kalmayacak.

Aynı zamanda Kürt meselesinde silaha dayalı çözüm aşamasını geride bırakıp bırakamayacağımızı da gösterecek.
Bütün olumsuzluklara, bütün soru işaretlerine karşın ilk defa Kürt meselesini geride bırakmaya bu kadar yakın durumdayız.
Peki, neden daha önce olmadı, olamadı? Bunun yanıtı yalnızca AK Parti’nin üç dönem üst üste tek başına iktidar olmasında yatmıyor.
Anlamak için biraz daha yakından bakmak gerekiyor.

                                                                                     ***

Bir dönem AK Parti milletvekilliği de yapan araştırmacı-yazar Reha Çamuroğlu, Atlas Tarih dergisinin son sayısında Kansu Şarman’ın Osmanlı dönemindeki Celali İsyanları üzerine sorularını yanıtlarken Türk devlet geleneğine dair önemli saptamalarda bulunmuş.

Örneğin bir yerde ayaklanma çıktığında payitaht önce sancak beyinin bastırmasını bekliyor. Bastırmazsa, hemen harekete geçmiyor, ‘Beylerbeyi’nin duruma vaziyet etmesini bekliyor. O da edemez ve Saraydan yardım isterse, o zaman sadrazamın orduları, yani büyük ölçekli kuvvetlerle bir bastırma harekâtı ya da isyanın gücüne göre diplomatik uzlaşma yolu aranıyor.

Türk devleti kendisine zarar verme yeteneğini kanıtlamamış rakibi, maalesef ciddiye almıyor.

Kürt meselesi ve PKK ile süren görüşmelerle ne ilgisi mi var?

Bugünlere nasıl gelindiğini üç aşamada özetleyerek anlatmaya çalışalım.

                                                                                        ***

Gücü ölçme: Bu süreci en iyi anlatan simge, dönemin Başbakanı Turgut Özal’ın, PKK’nın 1984 Eruh ve Şemdinli baskınlarını “3-5 çapulcu” işi olarak küçümsemesidir. (Daha sonra, 2013’de Gezi’de de gördük, devletimiz bu çapulcu sıfatını ne zaman kullansa yanılmıştır.) Eruh ve Şemdinli, daha sonra devlet tarafından da PKK’nın silahlı mücadeleye, başka deyişle gerilla savaşına başlamasının miladı kabul edilmiştir.

O dönemin, yani 1980 askeri darbesinin siyasi atmosferinde devlet güvenlik birimleri PKK’yı da muhtemelen saman alevi gibi parlayıp sönecek silahlı gruplardan birisi olarak görmüş, özel önlem almaya gerek duymamıştır.

Güce karşı koyma: Bu sürecin başlangıcı olarak ilk ve en kanlı ayaklanma girişimi olan 1992 Nevruzu’nu almak mümkün. Dönemin Başbakanı Süleyman Demirel’in Celal Talabani aracılığıyla sulh yapma girişiminin 1993’te çökmesi ardından Başbakan Tansu Çiller’in güvenlik birimlerine bölücü teröristlere devletin gücünü göstermek için kesin talimatlar verdiğini görüyoruz. Doğan Güreş-Mehmet Ağar sahnededir. Çok cana mal olan bu dönem 1999’da Abdullah Öcalan’ın ABD istihbaratı CIA yardımıyla yakalanmasına da yol açar, ama sorun çözülmez.

Ağır bir ekonomik krize giren ülkeyi yönetmekte aciz kalan üçlü koalisyon, Kürt meselesinde atması gereken adımları atamadan Irak savaşı patlar ve çatışma ortamı devam eder.

Gücü tanıma: Bu sürecin dönüm noktası, Orgeneral İlker Başbuğ’un Genelkurmay Başkanlığı’nı devralmadan üç hafta kadar önce Kara Kuvvetleri Komutanı sıfatıyla 2008’de söylediği “Bu sorun sadece askeri yöntemle çözülmez” sözüdür.
Milli Güvenlik Kurulu’nda (MGK) görüşmeler ardından dönemin Başbakanı Tayyip Erdoğan PKK ile diyalog için düğmeye basar. Üçüncü taraflar üzerinden yapılan 2009-2010 Oslo Görüşmeleri sonuç vermeyince çatışmalar yeniden başlar.
Kürt sorununa siyasi çözüm için askeri kanattan yeşil ışığı yakan kişi olan Başbuğ’un hapsedildiği, MİT müsteşarı Hakan Fidan’ın yine Kürt meselesiyle ilgili yargılanmak istediği 2012 yılı sonunda Erdoğan bu defa doğrudan görüşmelere karar verir ve Öcalan ile doğrudan diyalog başlar.

                                                                                              ***

İki adım geriye çekilip baktığımızda, henüz bu üçüncü aşama içinde olduğumuzu görebiliriz. Bu sürece PKK ile benzer tabanı paylaşan HDP’nin dâhil edilmesi İmralı ile Kandil ve Brüksel arasında yasal zeminde köprü kurulmasını sağlamıştır.

Tekrar etmek gerekir ki, tartışılacak çok yönü olsa da ilk defa silahsız bir çözüm yoluna bu kadar yaklaşılmış bulunulmaktadır.
Suriye ve Irak’ta El Nusra ve IŞİD gibi silahlı İslamcı örgütlerin varlığı ve petrol kavgasının tırmanmasıyla iyice karmaşık hale gelen tablo, süreci dış müdahalelere daha da açık hale getirmektedir.

                                                                                             ***

İçeride de zayıf halkalar vardır.

Örneğin, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu bakımından 1984’ten bu yana 40 bin kişinin öldürülmesine neden olan bu sorunun geride bırakılması gerekmektedir. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, PKK ile mücadelenin bugüne kadarki maliyetini 1 trilyon lira, yaklaşık 435 milyar dolar olarak açıklamıştır.

Ama bir de taktik öncelikler vardır. Örneğin PKK, Erdoğan-Davutoğlu’nun genel seçimlere giderken asker-polis cenazesi günlerine dönmek istemediğini iyi bilmekte, yasal adımlar seçimlere kadar atılmazsa silahlı eylemlere yeniden başlayacağı tehdidinde bulunmaktadır.

Türk devletinin PKK ile imtihanının bu üçüncü aşamasının ülke ve insanlarının yararına sonuçlanması için, sürecin bu kritik döneminde kırılacak eşya titizliğinde taşınması zorunluluğu vardır.

http://www.radikal.com.tr/126362912636294

YORUMLAR
(4 Yorum Yapıldı)
Tüm Yorumları Gör

Türk Devleti müzkerenin taraflarıyla imtihandadır - ftimur

Türk Devleti, sözünü ettiğiniz müzakerelerde taraf - özne, subject - değil, nesne - object - dir Sayın Yetkin. Taraflar Türk Devleti'nin yıkımı ve paylaşımını müzakere ediyorlar. Bırakın etsinler. Türk Devleti müzkerenin taraflarıyla imtihandadır. Ama, hiç tasalanmayın, ilk defa olmuyor, bin yıllık birikimi, deneyimi vardır o konuda. Ne din tüccarına ne teröriste pabuç bırakmaz.

Uzun vadede Türkiye'nin çıkarı Suriye ve Irak'ta istikrar ve PKK terör örgütünün yenilmesindedir. - Ali Fakı

PKK terör örgütünün en önemli stratejisi bölgesel istikrarsızlıkları kendi yararına kullanmak olmuştur. 1980'lerde, Baba Esad döneminde, Suriye ile sürmekte olan Fırat suyunun paylaşılamaması ve Hatay'la ilgili Suriye taleplerini karşılıklı kullanarak Suriye'nin desteğini almış, silahlanmış ve Bekaa vadisinde üs edinmiştir. 1991'de ABD'nin, Güney Irak'ta Şiileri, Kuzeyde de Kürtleri silahlandırıp, eğitimden geçirmelerinden yararlanmış, Kuzey Irak'ta terör üsleri kurmuş ve 1992-93-94 yıllarında terörün zirveye tırmanmasına neden olmuştur. Ve, 1999'da durma aşamasına varmış terör 2003 yılında 2. Körfez savaşı ertesinde, sağlanan ABD kaynaklarıyla tekrar tırmanışa geçmiştir. 2011'de başlayan Suriye iç savaşı da PKK/PYD'nin gökte ararken yerde bulduğu, AKP'nin vizyonsuzluğunun yarattığı fırsatları değerlendirip, Türkiye'nin Suriye sınırlarında, Kuzey Irak'takine ek olarak, yeni bir "özerk" Kürt bölgesi çıkmasına neden olmuştur. PKK'nın hedefi açıktır: bağımsız "Büyük Kürdistanı" kurmak. Ve, PKK adım adım bu hedefe doğru yürümektedir. "Açılımlar" bu süreçte duraklardır. PKK terör örgütü yok edilmeden, Türkiye'de fırsat eşitliği, bölgede istikrar, barış ve demokrasi olmadan önümüz terör ve karanlıktır!

PKK İle İmtihan Edilen Türk Devleti Değil - Hayal Denizi03

Yazı başlığını görünce, metinin yanlış olduğunu ilan etmeye karar verdim. Metini okuyunca da yanılmadığımı gördüm. PKK İle İmtihan Edilen Türk Devleti Değil, Mustafa Kemal Atatürk'ün Türk Gençliğine Hitabesinde altını çizdiği Bedbahtlar, PKK ne ki Türk Devletini, Milletini imtihana tabi tutsun. Diyarbakır'da Bir Muhtar Vardı.(ismini vermeyim) Kendisi asfaltta iz sürecek kadar kalp gözü açık bir izci. Asayiş Komutanlığı onun bu yeteneğinden istifade etmek için ona görev verdi. Ne zaman bir yerde Terörist görülse helikopterle alıp bölgeye götürülür, takip onun izciliği altında sürerdi. Tuzu kuru gökteki yıldızı omuzlarında taşıyanlar teröristi etkisiz hale getirmek yerine, risk almadan, uzaktan takiple yetindi. İzci ne zaman takipten gelse, evine gitmeden gelir olup biteni anlatırdı. Ve bu iş bitsin istemiyorlar diye fikrini de söylerdi. Şimdi de İktidar terörü çözmüyor ona taviz veriyor. Çünkü ona BOP Eş Başkanlığını layık görenler öyle talimat veriyor. PKK bir maşa. Onu ateşe sokan eller herkesçe bilinmesine rağmen kimse o eli kırmıyor. Türkiye'yi yönetemeyenler de maşayı tutan elin Hacivat ve Karagözleri. İmtihan edilen Sultan D. İbrahim ve onun kabinesi. İhaneti nereye kadar götüreceklerinin testi yapılıyor. Şu anda Devlet Egemenliği bölgede ( 0 )yazıyla sıfır. Ve Bütün basın bu oyuna figüranlık ediyor. Hatta oluk oluk su taşıyor.

ciddiye alınmak için; - ahekiz

Türk devleti kendisine zarar verme yeteneğini kanıtlamamış rakibi, maalesef ciddiye almıyor. Ciddiye alındıktan sonra ne oluyor? Ya uzlaşılıyor. ya da savaşılıyor değil mi? 3.aşamadan sonra ya barış ya da savaş olacak anlaşılan, Ancak bu hükümeti Türklerin temsilcisi aynısı gibi göstermemek gerekir. Çünkü tam da Türk tipi davranış göstermiyorlar. Araplaşmış Türkler gibi davranıyorlar.