Türkiye'nin geleceği için dev projeler

Büyük çaplı iki ekonomik projenin startı dün verildi. Bir de siyasi projeler var. Anayasa, yargı paketleri ve çözüm projesi gibi...

Doğrusu İstanbul’a 3’üncü havalimanı için yapılan ihaleden çıkan rakam dudak uçuklatan türden oldu.

Dört Türk inşaat şirketinin (Limak, Cengiz, Mapa ve Kolin) oluşturduğu konsorsiyum, üçüncüyü, inşaatın tamamlanması öngörülen 2017’den itibaren 22 yıl işletmek için 22 milyar 152 milyon euroyu gözden çıkardı, bunun yüzde 18 de KDV’si var. Üçüncü İstanbul Havalimanı, Avrupa yakasının kuzeyinde Karadeniz sahiline yakın olarak inşa edilecek, altı pisti ile dünyanın en büyüklerinden biri olmaya, Avrasya ve Afrika ulaşım haritasının ağırlık merkezini değiştirmeye aday.

Avrupa’nın ekonomik krizle boğuştuğu bir sırada Türkiye’nin kalkıştığı bu büyüklükteki bir projeyi desteklemeye Türk bankalarının kapasitesi ne kadar yetecek belli değil. Ama belli olan, bu projeye dış yatırımcıların ilgi gösterdiği.

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, böylelikle 2023 ulaştırma hedeflerine doğru önemli bir aşamanın daha alındığını söyledi ihaleden hemen sonraki açıklamasında. Yıldırım, yakında Marmaray’ı açmaya hazırlanıyor. İstanbul’un Asya ve Avrupa yakalarını birleştirip, Ankara ile hızlı tren bağını kurmakla kalmayacak bu denizaltı tüneli. Aynı zamanda Pekin ile Londra arasında, yani Avrasya’yı baştan başa kat edecek, kuzey, yani Sibirya hattına alternatif, kesintisiz demiryolu ulaşımını sağlayacak. Karayolu ulaştırması için Boğaz üzerine, yine kuzey hattında inşaatına başlanan üçüncü köprüyü, Boğaz’ın altından yeni tünellerin izlemesi bekleniyor.

Ulaştırma Bakanı Yıldırım, ilginç bir şey daha söyledi. Üçüncü İstanbul Havalimanı’ndan gelecek paranın 17 milyar dolarını Türkiye’nin ikinci nükleer santral projesine aktarılabileceğini söyledi.

Dün imzalanan ikinci dev anlaşma da zaten Başbakan Tayyip Erdoğan ile Japonya Başbakanı Shinzo Abe arasında Sinop’ta yapımı üzerinde uzlaşılan ikinci santraldı. Hazine garantisine gerek olmaksızın, kamu ortaklığı ile Akkuyu’da Rusların aldığı ilk santrala benzer yöntemle kamu ortaklığıyla yapılacak santralın bedeli yaklaşık 22 milyar ABD Doları.

Yıldırım’ın önerisi hatırlatılan Enerji Bakanı Taner Yıldız, “Cömerttir her zaman” dedi: “Gerçi Japon kredisi ile yapılacaktı ama bu daha uygunsa teşekkür ederiz.” Yıldız, teknoloji transferinin önemine de dikkat çekti. Türkiye, 2011 depremi sonrası yaşanan Fukuşima Santralı kazası ardından yenilenen Japon teknolojisini alacak; Amerikan ve Fransız desteği ile şu anda en gelişmiş teknolojinin bu olduğu kanısı Ankara’da hâkim. Akkuyu ve Sinop santrallarının Türkiye’nin 2023 elektrik ihtiyacının yüzde 8 ila 10’unu karşılayacağı tahmin ediliyor. Enerjiyi dışarıdan, daha çok Rusya ve İran’dan aldığımız düşünülürse çeşitlendirme bakımından önemli bir oran bu.

Yıldız bir başka önemli açıklama daha yaptı. Üçüncü santralın yer tespitinin de ikinci santral bütçe ve imkânlarından yapılacağı idi. Üçüncü santralın, edinilen teknolojiyle Türk mühendislerce inşa edileceğini açıkladı Yıldız.

Bunlar büyük çaplı ekonomik projeler.

Bir de siyasi projeler var. Anayasa gibi ya da haftaya çarşamba günü PKK militanlarının sınır dışına çekilmesiyle yeni bir aşamaya geçmesi beklenen Kürt sorununa siyasi çözüm projesi gibi. Bir de demokrasinin kalitesinin yükseltilmesi sorunu var önümüzde, ki Adalet Bakanı Sadullah Ergin bunun yargı paketleriyle sağlanacağını söylüyor.

Onları da bekliyoruz.