Üçüncü MC masadayken AKP'de bir şirinlik, sormayın

Türkiye 1980 öncesi iki Milli Cephe hükümeti gördü. Türkiye çok değişti. AK Parti ve MHP kolaisyon yaparsa bunun da Üçüncü Milli Cephe olma olasılığı büyük. Buna karşın hem Davutoğlu hem de Erdoğan'dan 'şirin' açıklamalar geliyor.

Belki yeni kuşak okurlar bilmez, eski Türkiye’de bir Milliyetçi Cephe, yani MC gerçeği de vardı.

Türkiye’nin iç savaş ortamına, 12 Eylül 1980 askeri darbesine doğru sürüklendiği günlerdi.

***

İlki 31 Mart 1975’te Adalet Partisi lideri Süleyman Demirel başbakanlığında kurulmuştu.

“Karaoğlan” Bülent Ecevit liderliğindeki CHP Türkiye’yi sallıyor, soldaki oy potansiyeli ilk defa yüzde 40’ı aşıyordu.

Ecevit seçimlerden önde çıkmış, ama tek parti (azınlık) hükümeti kuramamıştı.

***

Bunun üzerine CHP, Türkiye’ye komünizmi getirecek paranoyası körüklenerek, dört sağ parti, Demirel’in AP’si, Necmettin Erbakan’ın Milli Selamet Partisi (MSP), Alparslan Türkeş’in Milliyetçi Hareket Partisi (MHP), Turhan Feyzioğlu’nun Cumhuriyetçi Güven Partisi (CGP), 9 milletvekili de dışarıdan destek alarak kıl payıyla güvenoyu alacak bir koalisyon kurdular.

MC koalisyonunun iki yıl üç ay süren ömrü Türkiye’de siyasi kutuplaşmanın sokak çatışmalarına dönüşmeye başladığı bir dönem oldu; ekonomi gerilemeye, üniversiteler bilim, mahkemeler adalet üretmemeye başladı.

1 Mayıs 1977 bu dönemin son ve en büyük kanlı olayı oldu; 5 Haziran’da seçim vardı.

***

Seçimlerde Ecevit’in yine yüzde 41 küsur oy almasına rağmen yine tek parti hükümeti kuramaması üzerine Demirel yine MSP ve MHP’yi yanına alıp İkinci MC’yi kurdu.

İkinci MC, Ecevit’in sonradan çok pişman olacağı o Güneş Motel pazarlığıyla 11 AP milletvekilini transfer edip, her birine bakanlık verdiği (5 Ocak 1978) hükümetiyle dağıldı.

Aralık 1978’deki Kahramanmaraş Katliamı ve arkasından gelen sıkıyönetim zaten işlerin artık çığırından çıkmaya başladığının kanıtıydı.

***

Ecevit hükümetinin yıkılmasıyla Demirel 1979’da MSP ve MHP’nin dışarıdan desteğiyle bir hükümet daha kurdu; Erbakan’ın “kerhen” desteği nedeniyle ona “Kerhen MC”, ya da Yeni MC diyenler de oldu.

AP ve CHP’nin anlaşıp cumhurbaşkanı seçememesi ve seçime gidememesi nedeniyle zaten iç savaş ortamına sürüklenen ülkede 12 Eylül 1980 darbesiyle devrilen de işte bu hükümet oldu.

Sonrasını biliyorsunuz.

***

Şimdi şu tatil günü, daha yeni bir seçim yapılmışken bunları anlatıp neden mi canınızı sıkıyorum?

7 Haziran 2015 seçimleri de hiçbir partinin tek başına hükümetine izin vermedi.

Ama AK Parti yine de yüzde 41’e yakın oy aldı; bu az bir oy değildir.

***

AK Parti, Erbakan’ın Milli Görüş hareketinden doğmuş, Demirel’in temsil ettiği Demokrat Parti geleneğini içine alarak büyümüş bir toplumsal harekettir; 1970’lerin AP ve MSP kitlesinin bugünkü bileşik uzantısı saymak mümkündür.

AK Parti’nin gönlünden geçen, en “uyumlu” çalışacağına inandığı koalisyon ortağı MHP’dir.

Devlet Bahçeli’nin MHP’si 1970’lerin MHP’si değildir; 1970’lerin aksine, Bahçeli ülkücüleri sokaktan uzak tutmak için özel çaba göstermektedir.

***

Öte yandan 1970’lerin Türkiye’siyle 2010’ların Türkiye’si arasında başka büyük farklar da vardır.

Mesela Türkiye’de artık bir HDP gerçeği de vardır; MHP ile Meclis’te eşit temsil oranına gelmiştir.

Mesela PKK gerçeği de vardır. Erdoğan’ın İmralı’da hapis Abdullah Öcalan ile MİT üzerinden başlattığı diyalog sayesinde, silah bırakma aşamasına gelmişse de, henüz bırakmamıştır ve hem yurtdışında, hem yurtiçinde etkili bir örgütlenmesi bulunmaktadır.

***

AK Parti, hem Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, hem Başbakan Ahmet Davutoğlu ağzından Kürt çözüm sürecinin seçimden sonra devam edeceği sözünü vermiştir.

Ancak MHP’nin, AK Parti (ya da herhangi bir parti, mesela CHP) ile koalisyon koşulu bellidir: Erdoğan’ın hükümet işlerine karışmaması, yanı sıra bir de “çözülme süreci” dediği PKK ile diyalogun derhal kesilmesini istemektedir.

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın dün “siyasette kırmızı çizgi olmaz” sözünün öncelikli muhatabı MHP’dir.

Diğer yandan HDP, hem kendi seçmeninin, hem de PKK’nın zorlamasıyla İmralı ile görüşmelerin bir an önce yeniden başlamasını istemektedir.

***

AK Parti-MHP koalisyonu eğer MHP’nin bu şartı ile kurulur ve Kürt barış süreci kesintiye uğrarsa ne PKK’nın ne yapacağının bir garantisi olur, ne AK Parti’nin asker ve polis gücüyle zor siyasetine dönüp dönmeyeceği ve ne de artık iktidarını korumak zorunda kalacak MHP’nin bu işe ne sertlikte tepki vereceği.

***

Sadece bu da değil, bugünkü Türkiye’nin maalesef başka gerçekleri de var; Suriye’deki el-Kaide, IŞİD ateşinin Türkiye’ye sıçramış olması gibi.

HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş dün Türkiye’de IŞİD hücrelerinin oluşturulduğu, saldırıya geçmek için talimat bekledikleri iddiasını ortaya attı.

Diyarbakır’da körüklenen PKK-Hizbullah kavgası ortadayken bu iddiayı hafife almak, görmezden gelmek mümkün mü?

***

AK Parti-MHP koalisyonunun bir “Üçüncü MC” hükümetine dönüşmemesinin sorumluluğu elbette Davutoğlu ve Bahçeli’ye ait olur.

Tabii bir de Meclis’te muhalefet olarak HDP’den başka sadece CHP’nin kalacağı gerçeğiyle yaşayacak olanlar da onlar.

***

İşte bu koşullar altında AK Parti çevrelerinden daha 7 Haziran’ın teri soğumamışken “erken seçim”, hatta Kasım’da yapmak istediklerine göre bir “baskın seçim” senaryosu da dolaşıma sokuluyor.

On birinci Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün hem Erdoğan, hem Davutoğlu’na telefon ederek böyle bir erken seçimin hem siyaset, hem ekonomiyi fazlasıyla gereceği, koalisyon imkânlarının zorlanması gerektiği tavsiyesinde bulunduğu Hürriyet’ten Deniz Zeyrek’in haberinden anlaşılıyor.

***

Madem yüzde 41 oy alan partinin koalisyon önceliği vardır AK Parti’nin önünde, aslında CHP’nin de ilk tercihi olmayan bir CHP koalisyonu seçeneği de vardı.

Ancak CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu “Oy ver gitsinler” sloganıyla yürüttüğü kampanyasında Erdoğan’ın hükümet işlerine karışmamasının yanı sıra, yolsuzluklarla mücadele sözü de vermiş, hesap sorma sözü vermiştir.

***

Gerçi Arınç, dün mesela 17-25 Aralık sürecinde Erdoğan tarafından istifa ettirilen dört eski bakanın dosyasının yeniden açılmasının örneği bulunduğunu, ama bunun parti liderleri tarafından koşul hale getirilmemesini dile getirmiştir.

Bunun anlamı, konunun koalisyon görüşmelerinde açılmadan Meclis önergeleriyle gündeme getirilmesi halinde, oylanması durumunda dahi AK Parti’nin koalisyonu bozma nedeni olmayabileceğidir; buradaki muhatap da CHP sayılabilir.

Çünkü AK Parti yönetimi aslında MHP kadar “uyumlu” olmasa da “çözüm getirici” koalisyonun CHP ile mümkün olduğuna inanmaktadır; buradaki “çözüm”, yeni Anayasa ve Kürt sorununu içermektedir.

***

Öte yandan Davutoğlu, Erdoğan’ın çok istediği başkanlık sistemine geçişe halkın izin vermediğini söyleyerek o defteri kapanmış saymaları gerektiğini ima etmiştir.

Erdoğan’ın bu hedeften bu kadar kolay vazgeçmiş olacağına dair bir emare yoktur.

***

Yalnızca AK Parti cephesinde bugüne dek pek tanık olmadığımız şirinlikler vardır.

Sanki bu kadar yıldır AK Partili olmayan her kesimin üzerine, daha bir hafta öncesine dek en sert sözlerle gidenler başkasıymış gibi, hem Erdoğan, hem Davutoğlu’dan daha önce işitilmemiş ılımlı, hoşgörülü mesajlar alınmaktadır.

Bir yandan Üçüncü MC endişeleri, diğer yandan baskın seçim belirsizliği masadayken, AK Parti adeta şirinlik üzerine şirinlik yapmaktadır.

Bu şirinliklerin gerçek olması, seçim sonucundan gerçekten bir ders çıkarılmış olması ve daha fazla sertliğe vesile yapılmaması elbette herkesi memnun edecektir.

http://www.radikal.com.tr/137816613781667

YORUMLAR
(7 Yorum Yapıldı)
Tüm Yorumları Gör

Erdoğan'ın hedefi ve içine düştüğü çelişki üzerine - ozerdek_er

Gittim oy vermeye, aldım pusulayı, girdim kabine. O da ne oy vereceğim adayın ismi pusulada yok. Bi daha bi daha aradım? yok. Döndüm sandık kuruluna: ?benim oy vereceğim adayın ismi yok bu pusulada? dedim. Kuruldan biri: ?olmaz mı beyfendi, tabii ki vardır? dedi. ?Yok efendim, kaç kere baktım.? Bir başkası? ?vardır beyefendi vardır, kime oy vercektiniz?? diye sordu. ?Söylemem, gizli oy diy mi bu!? Bunun üzerine sandık başkanı ?ben size yardımcı olim? diyip benimle beraber kabine kadar geldi, pusulayı eline alıp açtı, ?bakın tüm partiler burada, bağımsızlar da şurada? diye gösterdi. ?Ama? dedim ?benim aday yok?. Başkan fısıldayarak sordu, ?kim o, burada ismi olmayan sizin aday?? Biraz tereddüt edip, ben de fısıldayarak söyledim: ?Recep Tayyip Erdoğan?. Başkan şaşırdı ve garip garip bakarak ?beyefendi o aday değil; bu genel seçim?. Bu defa ben şaşırdım: ?Aday değil mi, nası yani?? ?Değil beyfendi, o hala Cumhurbaşkanı.? ?Haydaa ee niye o zaman oy isteyip durdu?! Ben de zannettim ki ? Kusura bakmayın size de zahmet verdim.? diyerek hızla uzaklaştım sandıktan. Oy pusulası da orda kaldı galiba? Eee Tayyip Erdoğan, sen bi daha herhangi bi seçimde aday olursan

Şirinlik mi?Takiyye mi? - user433512

Yakın siyasi tarihten düştüğünüz notlar,ülkemizde siyaset ile yakından ilginen herkes için hem haturlatıcı,hem de öğretici.Bugüne ilişkin analiz ve yorumlarınız da aynı derecede aydınlatıcı.Ancak ; bu arkadaşların hemen dün denecek günlerdeki söz ve davranışlarını gözönüne aldığımda,ben şahsen bu "şirinlik"i pek inandırıcı bulamıyorum.Hele RTE'ninkiler açıkça " takiyye" kokuyor.Şürekanın diğer üyelerinin,mesela Bülent Arınç'ın vd'ninkiler de RTE'den hiç farklı değil.Belki,o da kuşkudan uzak olmadan,Abdullah Gül azıcık da olsa ayrı değerlendirilebilir.O yüzden alternatifler arasında,son yılların kirliliklerinden arındırarak beyaz sayfa açacak bir koalisyonun ancak MHPHDP destekli CHP azınlık hükümeti olacağını düşünüyorum.O yüzden,eğer seçim sürecinde söylediklerinde ciddi ve samimilerse,MHP ve HDP'nin "kırmızı çizgilerini"restorasyon boyunca kenara koymalarının bu alternatifi kolaylaştıracağını düşünüyorum.Kaldı ki; seçmenin % 60'a yakının O üç partiden öncelikle beklediği de, verdikleri o 'sözler" paralelinde ülkeyi bugünlere sürükleyen " akıl ve izan" dışı döneme bir an önce son vermektir

türkiyenin düze çıkmasının bir tek yolu var. - hamzaakyol

o da chp, mhp ve hdpnin sorumlu davranmaları ve akp dışında bir çözüm aramaları. önce anti-demokratik yasaların iptali (%10 seçim barajı dahil). Kaçak sarayın olabiliyorsa istifası, olamıyorsa işledikleri suçların önlenmesi. Türkiyede işlenen (ışıda yardım gibi) suçların önlenmesi. çeşitli şekillerde suça bulaşan kadroların tasfiyesi, (mitte, maliyede, emniyette, hsyk'da, tmsf'nundaki erdoğanın dediklerini uygulamak üzere oluşturulmuş olan kadrılaşmaların tasfiyesi) ve suçluluğu kanıtlanmış olan siyasilerin yüce divanda yargılanmaları. erken seçim bile yapılacaksa bu şartlar altında yapılmalı. onun dışındaki herşey sadece akp'ye yarar. türkiyenin daha fazla bataklığa batması anlamına gelir.

Türkiyedeki süreç kişiler için x-ray vazifesi görüyor. - hamzaakyol

yaşadığımız süreç insanların sürekli döndüğü, yağcılık yaptığı, hiç ummadığın kişilerin, hiç ummadığın zamanda, hiç ummadığın şekilde davrandığını göndüğümüz günler. böylece bir zamanlar değer verdiğimiz insanların aslında ne olduklarını, kapasitelerinin ne kadar olduğunu, niyetleri ne olursa olsun gerçekte yaptıkları ile kimlere, nelere hizmet ettiğinin bütün çıplaklığı ile ortaya çıktığı bir süreç yaşıyoruz. mesela bu süreç içerisinde eskinin anlı şanlı, demokrasi mücedelecilerinin bir dönem hiç sıkılmadan paralelci, sonraki dönemde de yine aynı pişkinlikle paralelcilerin inlerine girdiğini görüyoruz. yine bir dönemki mücahitlerin, bir süre sonra karaktersiz birer insan olduğunu, müslümanlığı bırakın, normal bir insanın bile çok ahlaksızca olduğunu düşündüğü davranışları sıradanlaştırdığını görüyoruz. dün akpye karşı olanlar birden bire akpyi aklama çabasına girdiler. yarın erdoğan bunları arayıp hakaret ettiğinde hiç üzülmeyeceğim "layıksızın" diyeceğim.

tehlikenin di MC - user794753

oncelikle kaleminize saglik.sizin de dediginiz uzere MC koalisyonlari bu ulkeye herkesten ve herseyden daha fazla zarar verdi ve verecek.ben her zaman sunu savunmusumdur :bu ulkede kendilerine millieyetciyim diyen fasistlerle dindarim diyen dinciler olmasa bu ulke dunyanin en guzel ve refah ulkesi olur(du).sanki kendilerinden baska kimse bu ulkeyi sevmiyor herkes vatan haini ve dusman mantigiyla dusunen bi idelojiden saglikli bi hukumetde cikmaz.umarim ne akp ne mhp herhangi bi koalisyonda olmazlar da insanlar biraz nefes alir.saygilar

Tekerrür - anarshit

!2 Eylül öncesinde MC hükümetleri varken gerginlik olmakla beraber, iyi kötü okullarımız açıktı ve eğitim-öğrenim devam ediyordu. Ne zaaman ki Ecevit hükümeti geldi, neredeyse tüm ülkede sıkıyönetim ilan edip öğrenim-eğitimi engelledi. Çünkü asıl tehlike Ecevit idi. O kadar entellektüel ve üst düzey bir aydın olmasına rağmen azılı bir faşist idi. Bu sebeple 3. MC'den dolayı bir tehlike sezmiyorum.

AKP bile inanmazken! - ron

Sayın Yetkin, Türkiye'de kriz anlarında eler olup biteceğini sizin yazılarınızdan okuyarak az çok tahmin etmeye çalışırım. Yazınızın başlığı zaten konu ile ilgili düşüncelerinizi aktarıyor. Ancak şunu belirtmek isterim. Eğer bugün HDP Öcalan'la görüşmek istiyorsa bu PKK'nın dayatmasıyla değil arkasındaki %13lük halk desteğinin dayatmasıyladır. Ordu içindeki ilerici, çağdaş askerlerin bildiğini siz de çok iyi bilirsiniz. Eğer Türkiye'de milliyetçi MHP ile artık AB ile ipleri koparmış bir AKP'nin oluşturacağı bir koalisyon olursa bu Türkiye'nin kesinlikle çöktüğünün işaretidir. Ve birçok bataklığa saplanmış AKP'nin kendisini - zamanında dostlarını satmak pahasına- savunan ordu güçlerine rağmen MHP ile bir işbirliği yapması imkansız. Milliyetçi hassasiyetlerin yarattığı halüsülasyonların en büyük kahrını çekmiş olan ordu, artık ilerici ve çağdaş bir yaklaşıma ihtiyaç duyuyor. Küreselleşen dünyada, eski Osmanlı heveslerine bel bağlamış hayalperestlerin ülkeyi kaosa götüreceğini en iyi asker bilir. Bunu AKP de bilir. Halkın %60'nın değişim istediği bu ülkede size ve "muassır medeniyet" savunucularına düşen tek şey "özgür ve bağımsız bir türkiye" için halkın taleplerine kulak asmaktır. Kürt sorunu artık, türkiye'nin saklanamaz bir gerçeğidir. Bunu yüksek maliyetlerle ve kan ile çözmek istemeyen ilerici kadroların Atatürk'ün 21 anayasasına - yani Atatürk'ün bağımsız dönemine- dönmesi gerekmektedir. Başarılar dilerim.